Mazda 323 BJ (1999-03) Şanzıman Yağı

061zafer

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Aracım 99 1.5 manuel. Şanzıman yağı için değişim aralığı kaç kmdir acaba ? Benim araştırdığım kadarıyla 99 1.5 için dexron II yağ gerekiyor ama nette aratınca otomatik vites yağı çıkıyor. Otomatik ve manuelin yağı aynı mı ?

061zafer

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
teşekkürler veli bey. şimdi forumdaki servis kitapçığına baktım. manuelin yağının 80binde bir değişmesi gerekiyor. sentetik yada yarı sentetik dememiş ama 75 - 90(yada gl4-gl5) diye belirtmiş japon arkadaşlar. ayrıca 2.7 litre yağ alıyor.

ConCon34tr

Sessiz
Araç Markası
1999 - 323 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Merhabalar,
99 model 323 1.8 GT için debriyaj değişim zamanı geliyor, debriyaja basınca bilya sesi sanırım demir sesi geliyor. 1.8 için hangi şanzıman yağını almalıyım?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhabalar,
99 model 323 1.8 GT için debriyaj değişim zamanı geliyor, debriyaja basınca bilya sesi sanırım demir sesi geliyor. 1.8 için hangi şanzıman yağını almalıyım?
Debriyaj ile şanzıman yağının bir ilgilisi yoktur. 75-90 tam sentetik şanzıman yağı koymalısınız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Baskı balata değişirken şanzıman yağı da değişmeyecek mi?

Fren balatalarını değiştirirken, hidrolik yağı değişmediğine göre... :p

Şaka bir yana, iki olay da farklı şeyler, manuel şanzımanda zaten komple yağ değişimine gerek duyulmuyor, eksik olduğunda ilave yapılıyor, fakat iş sağlam olsun ben guzuya kıyak çekeyim diyorsan değişim yapabilirsin.

Baskı balata ile şanzıman yağının bağlantısı yoktur.

ConCon34tr

Sessiz
Araç Markası
1999 - 323 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Fren balatalarını değiştirirken, hidrolik yağı değişmediğine göre... :p

Şaka bir yana, iki olay da farklı şeyler, manuel şanzımanda zaten komple yağ değişimine gerek duyulmuyor, eksik olduğunda ilave yapılıyor, fakat iş sağlam olsun ben guzuya kıyak çekeyim diyorsan değişim yapabilirsin.

Baskı balata ile şanzıman yağının bağlantısı yoktur.

Debriyaj seti alırken hep şanzıman yagı da aldırıyorlar ya o yüzden sordum, keçelerden kaçakta var benim arabada. Usta baskı balata değişeceği zaman bakarız demişti.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Debriyaj seti alırken hep şanzıman yagı da aldırıyorlar ya o yüzden sordum, keçelerden kaçakta var benim arabada. Usta baskı balata değişeceği zaman bakarız demişti.
Şanzıman söküleceği için akslar çıkartılıyor dolayısıyla şanzıman yağı bir kaba boşaltılıyor ister eski yağı koydurursunuz ister yeni yağ koydurursunuz yağın durumuna bağlı ;)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Değerli Dostlarım,
Aracımın otomatik şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Aslında yağ değişimi yapılmış ancak içime sinmiyor. Motor yağı ile birlikte diğer sıvıları da değişmek içimi daha rahatlatacak. Servis kitapçığında aşağıdaki ibareler mevcut:
IMG_20171001_134540.jpg
IMG_20171001_134502.jpg

Bu bilgiler ışığında Motul Dexron III kullanmayı düşünüyorum. Ürünün linki:

n11.com'dan MOTUL DEXRON III ŞANZIMAN YAĞI 1 LT seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
Motul Dexron Iıı Şanzıman Yağı 1 Lt - n11.com

Kılavuza göre 7.2 litre yağ gerekiyor. Fakat bildiğim kadarıyla şanzımanı açmadan yağın hepsi boşaltılamıyor.
1- Şanzıman için kaç litre almam gerekir?
2- Linkteki ürünün fiyatı iyi midir?
3- Tavsiye edeceğiniz, aranan nitelikleri karşılayan farklı bir ürün var mı?

Şimdiden teşekkürler.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Değerli Dostlarım,
Aracımın otomatik şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Aslında yağ değişimi yapılmış ancak içime sinmiyor. Motor yağı ile birlikte diğer sıvıları da değişmek içimi daha rahatlatacak. Servis kitapçığında aşağıdaki ibareler mevcut:
Ekli dosyayı görüntüle 23277 Ekli dosyayı görüntüle 23278

Bu bilgiler ışığında Motul Dexron III kullanmayı düşünüyorum. Ürünün linki:

n11.com'dan MOTUL DEXRON III ŞANZIMAN YAĞI 1 LT seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
Motul Dexron Iıı Şanzıman Yağı 1 Lt - n11.com

Kılavuza göre 7.2 litre yağ gerekiyor. Fakat bildiğim kadarıyla şanzımanı açmadan yağın hepsi boşaltılamıyor.
1- Şanzıman için kaç litre almam gerekir?
2- Linkteki ürünün fiyatı iyi midir?
3- Tavsiye edeceğiniz, aranan nitelikleri karşılayan farklı bir ürün var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Normalde tapadan yağ akıtıldıktan sonra üstten tepeleme yeni yağ konulur. Sonrasında radyatörden şanzımana dönen hortumu çıkarılıp marş yapılır. Pis yağın çıkması sağlanır ve temiz yağ geldiği gibi hem hortum takılır hem de motor istop edilir. Ardından eksik seviye ek yağ ile tamamlanır. Böylece şanzımandaki yağın tamamı değişir.

1. Eğer bu işlemi yapamayacaksa usta hiç yaptırmayın. Bunu yapamayan usta da genelde böyle olur yağın yarısı değişir der, sakın inanmayın yaptırmayın böylelerine. O nedenle 7 kutu 1 lt lik yağ yeter.
2. Yağın fiyatı iyi, fakat standardı araştırılmalı, dexron 2 denmiş ama sizin seçtiğiniz 3. Fren hidroliği gibi üst standartta yağ kullanılabilir mi? Araştırmanzı gerekir, bence kullanılamaz.
3. Motul Dexron Iı-d 1l - n11.com

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Normalde tapadan yağ akıtıldıktan sonra üstten tepeleme yeni yağ konulur. Sonrasında radyatörden şanzımana dönen hortumu çıkarılıp marş yapılır. Pis yağın çıkması sağlanır ve temiz yağ geldiği gibi hem hortum takılır hem de motor istop edilir. Ardından eksik seviye ek yağ ile tamamlanır. Böylece şanzımandaki yağın tamamı değişir.

1. Eğer bu işlemi yapamayacaksa usta hiç yaptırmayın. Bunu yapamayan usta da genelde böyle olur yağın yarısı değişir der, sakın inanmayın yaptırmayın böylelerine. O nedenle 7 kutu 1 lt lik yağ yeter.
2. Yağın fiyatı iyi, fakat standardı araştırılmalı, dexron 2 denmiş ama sizin seçtiğiniz 3. Fren hidroliği gibi üst standartta yağ kullanılabilir mi? Araştırmanzı gerekir, bence kullanılamaz.

Evet Dexron II kullanmak Mazda'nın yağ tavsiyesi çerçevesinde daha mantıklı görünüyor. Yağı tam olarak değiştirme işini ustama danışıp daha sonra sipariş verme tavsiyenize uyacağım. Teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet Dexron II kullanmak Mazda'nın yağ tavsiyesi çerçevesinde daha mantıklı görünüyor. Yağı tam olarak değiştirme işini ustama danışıp daha sonra sipariş verme tavsiyenize uyacağım. Teşekkür ederim.

Mazda 323 Vites Kutusu Için Hangi Şanzıman Yağ? Kaç Litre?

Linkte de; Dexron II'nin kullanılabileceği yazıyor, kullanım kılavuzunda da hocam, bu yüzden fazla para vermeye gerek yok bence.

Buyur;

Liqui Moly Otomatik Şanzıman Yağı (atf) 1 Lt. Lm3651 GittiGidiyor'da 299795459

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi

Mazda 323 Vites Kutusu Için Hangi Şanzıman Yağ? Kaç Litre?

Linkte de; Dexron II'nin kullanılabileceği yazıyor, kullanım kılavuzunda da hocam, bu yüzden fazla para vermeye gerek yok bence.

Buyur;

Liqui Moly Otomatik Şanzıman Yağı (atf) 1 Lt. Lm3651 GittiGidiyor'da 299795459
https://www.motul.com/tr/tr/lubrica...4951711c6b?type_name=323+1.6i+16V+(2001-2003)

Motul'un internet sitesinde yağ bulucu kısmına aracımın modelini vs. girdiğimde otomatik şanzıman ve direksiyon için Dexron III ve Dexron II ürünleri karşıma çıkıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Vermiş olduğum ürün de; Dexron II ile III'ü karşılıyor zaten hocam. ;) Ben fazla para vermeyesin diye düşünmüştüm.
Abi tıpkı Tokico süspansiyon takıntısı gibi içimde bir Motul takıntısı başladı galiba:krktm: Paylaştığınız ürünü alternatif olarak kenara yazdım tabi.:harika:

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Şahsen; Fransız düşmanlığımdan dolayı, Motul'a sıcak bakamıyorum... ;)

Evet ben de bu durumdan dolayı Eneos'u almayı düşündüm uzun bir süre. Hatta Motul'u Japon malı sanıyordum, öğrendiğimde şaşırmıştım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet ben de bu durumdan dolayı Eneos'u almayı düşündüm uzun bir süre. Hatta Motul'u Japon malı sanıyordum, öğrendiğimde şaşırmıştım.

Eneos, Türkiye'de fason üretim yaptırıyor, İzmir'de dolum yapılıyor. :) Bir çok yağ markası Türkiye'de üretim yaptırıyor zaten. :)

Üst Alt