Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Yağı Seçimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor bloğunda kaçak varmı onu kontrol et, çubuğu değiştir, yoksa o miktarda eksiltme anormal derecede...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Altta akma yok gibi en azından park yerinde şey yok abi artık ustaya gidecez umarım çok fazla bi sıkıntı olmaz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akma yoksa yakma olabilir... Ama öncelik yağ çubuğunu netleştirmek olmalı ki; sağlıklı ölçüm yapabilelim...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Tamam abi gidince yazarım durumu hayırlısı bakalım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslinda bj si olan bi arkadas cubugu olcup yazsa sana faydasi olur

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Aslında olabilir saplanan yere kadar olan ölçüsüyle karşılaştırabilirim.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Abiler aracı gösterdim çubukta bi sıkıntı yokmuş hiç aklıma gelmeyen son anda anladığımız saçma bi şey çıktı ortaya motora yağ konulan kapak tam sıkılmamış ve ordan sızma yapmış sanıyoruz zaten üst devire çıktığım vakit yağ kokuyordu aracın içi, alt tarafa doğru da akma yapmış ama yere kadar gidemeden yanmış zannedersem. Şimdi 1 litre ekledik kapağı sıktık tekrar bakacaz bi sorun gözükmüyor gibi. İnşallah.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abiler aracı gösterdim çubukta bi sıkıntı yokmuş hiç aklıma gelmeyen son anda anladığımız saçma bi şey çıktı ortaya motora yağ konulan kapak tam sıkılmamış ve ordan sızma yapmış sanıyoruz zaten üst devire çıktığım vakit yağ kokuyordu aracın içi, alt tarafa doğru da akma yapmış ama yere kadar gidemeden yanmış zannedersem. Şimdi 1 litre ekledik kapağı sıktık tekrar bakacaz bi sorun gözükmüyor gibi. İnşallah.

Bu şekilde olmasına sevindim doğrusu, aynı şeyi bende dalgınlığım neticesinde 626 aracımda yaşamıştım, evden çıkmadan önce motor yağ kapağını açıp ilave yapmıştım, fakat kapatmayı unutmuşum, eşimi pazara bıraktım, onu beklerken hava soğuk diye rölantide çalışır vaziyette bekledim, onu eve bıraktım ve bi selam vereyim diye elektrikçimin yanına uğradım orada yağını kontrol edeyim diye kaputu bir açtım ki, başımdan kaynar sular indi... Her yer yağ, ben kapak düşmediğine sevinmiştim ama bir saat boyunca o yağı temizlemek zoruma gitmişti...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu şekilde olmasına sevindim doğrusu, aynı şeyi bende dalgınlığım neticesinde 626 aracımda yaşamıştım, evden çıkmadan önce motor yağ kapağını açıp ilave yapmıştım, fakat kapatmayı unutmuşum, eşimi pazara bıraktım, onu beklerken hava soğuk diye rölantide çalışır vaziyette bekledim, onu eve bıraktım ve bi selam vereyim diye elektrikçimin yanına uğradım orada yağını kontrol edeyim diye kaputu bir açtım ki, başımdan kaynar sular indi... Her yer yağ, ben kapak düşmediğine sevinmiştim ama bir saat boyunca o yağı temizlemek zoruma gitmişti...
Dalgınlıkla oluyor abi. Bende geçen hafta telefonu unuttum. Fenerini kullandım sonra oralara akunun yanına biyerlere koydum. Araca bindim 100 mt gitmeden telefona ihtiyac duydum. Bakıyorum telefon cepte yok. Jeton düşünce aracı sağa cektim :)

@ogzhn38 hadi gecmis olsun. İnsallah eksiltme kapaktandır

Moderatörün son düzenlenenleri:

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bu hafta sonu bi Ankara yapacaz nasipse ordan dönüşe bi eksiltme yapmaz ise sıkıntı yok inşallah. Ama hiç anlaşılmayacak şekilde sızmış kerata başımdan vurulmuşa döndüm resmen bi de yeni aldık hayda dedim bi an dikkat şart abiler :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yag kapagi oringi orjinal 9tl falan ve normal bi oring degil kiyak bisey buyuk ihtimal ustundeki hasat olmustur

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
İlk fırsatta hemen bakıyorum :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ust kapak ortasinda arka tarafinda pipo gibi bisey var onun contasida eskimis tas gibi olmus olabilir hafifde oda yag atiyor olabilir oda uygun fiyati onada bak

(Karter havalandirma valfi(subap yaglama))

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Aracıma motor revizesinden sonra ilk yağı 10 40 koymuştuk. Baktım eksiltme sıfır çok şükür.
Daha sonra 5 30 da uyar diye düşündüm. Mobil 1 esp 5 30 ile yeniledik. 1500 km sonunda eksiltme sıfır. İlk ısınma daha hızlı.
Ve yağın rengi bile farklı. Tavsiyedir.motorunuz sorunsuzsa çok güzel yağ.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim 626'da da 10-40 var. 3000 km oldu sayılır ve eksiltme sıfır. Acaba ben de 5000'de ya da kış başında 5-30 mu denesem diyorum. Araç LPG'li. Tavsiye eder misiniz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim 626'da da 10-40 var. 3000 km oldu sayılır ve eksiltme sıfır. Acaba ben de 5000'de ya da kış başında 5-30 mu denesem diyorum. Araç LPG'li. Tavsiye eder misiniz?
Deneyebilirsin tabiki. Benim tahminim 5-30 ile eksiltme olacağı yönünde... :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Benim aracımda Lpg'li ancak motor komple rektifiye oldu.
Ona güvenerek koydum.sıkıntı yaşamadım.
Motorun çok daha sağlıklı çalıştığı bariz belli.
Denersiniz en fazla eksiltme yapar değişirsiniz.
Yapmazsa da devam edersiniz.

Üst Alt