Mazda 323 BJ (1999-03) Atiker Lpg ECU Ayarları Nasıl Olmalı?

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Evet arkadaşlar kendi aracıma kablo takıp laptop ile kurcalamaya başladım. Orjinal ayarlarının yedeğini aldığımdan bir sıkıntı olduğunda basit şekilde geri yüklene biliyor.
Fazla bir yol yapmadım daha. Konulardan anladığım kadarı ile tekleme yapan devir aralıklarındaki enjeksiyon ms lerini düşürtüp veya yükselteceğiz. Ben düşürmek ile başladım Ama daha ilk denemem .Yalnız bu konuyu öğreneceğime inanıyorum. En basiti lpg geçiş süresini basınç değerlerini lpg sıcaklığını hataları kendi aracımda kendim müdahale edebiliyorum. Artı olarak lpg ecusunu n güncellemesi varmış ve hemen yükledim.

Mazda 323 BJ (1999-03) Atiker Lpg ECU Ayarları Nasıl Olmalı?

Şu an bir sonuca varamadım. Video silindiği için yukarıdaki linkte benzer bir video paylaştım. İşaretlediğim devir aralığında tekleme oluyor ve bende bu kısmı -4 olarak düşürdüm. Tam test yapamadığım için teklemenin tam olarak kesildiğini söyleyemiyeceğim. Fikirlerinizi bekliyorum

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk defa böyle bir işlemle karşılaşıyorum ve seni tebrik ediyorum... Fikir beyan etmem mümkün değil, tersine senden bir şeyler öğreneceğiz artık... :D

İşin mantığını çözdükten sonra, deneme yanılma yoluyla istediğin sonuca varacağından eminim. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Tebrikler, güzel bir cesaret örneği sergilemişsiniz..

LPG'cilerin 10bin'de bir araç sahibini tabiri caizse "kontrol ediyoruz" diyerek düdüklemesi işini kendiniz yapabileceksiniz. Bir de filtre değişimine el atarsanız LPG bakımı ellerinizden öper :)

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tebrikleriniz için teşekkürler arkadaşlar. Şimdilik konuya tam hakim değilim tabi. Araştırmaya ve uygulamaya devam.
Yalnız şunu farkettim. Lpg cilerin 20-30 tl karşılığında yapmış olduğu kalibrasyon ayarının çok basit olduğunu ifade edebilirim. Bu zamana kadar vermiş olduğum ücretlerde acıdım doğrusu. Meğerse işlem çok basitmiş.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tebrikleriniz için teşekkürler arkadaşlar. Şimdilik konuya tam hakim değilim tabi. Araştırmaya ve uygulamaya devam.
Yalnız şunu farkettim. Lpg cilerin 20-30 tl karşılığında yapmış olduğu kalibrasyon ayarının çok basit olduğunu ifade edebilirim. Bu zamana kadar vermiş olduğum ücretlerde acıdım doğrusu. Meğerse işlem çok basitmiş.

Ne onların 2 tıklama ile yaptığı, ne de sizin şu anki karıştırmalarınız ayar değildir. Ayar yolda yapılır. Toyotaclub daki konuyu kesinlikle öneririm.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Aynen mutlu kardeşim. Yalnız ben gözlemleri zaten araç hareket halinde iken yapıyor ve kaydediyorum. Buna görede kalibrasyon sonrası manuel ayar ile en doğru ayarı yakalamak.
İşlem basitmiş derken lpg cinin boş bir işlem karşılığında bizi soyması bu kadar basitmiş demek istedim.

Doğru ayarın yolda yapıldığı yabancı sitelerde de mevcut zaten.

Son düzenleme:

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bugün aracın teklemesi kayboldu diye bilirim. Yapmış olduğum işlemler aslında çok zor değil ama biraz riskli onu da belirtmek isterim.
Daha önceden de bu sorunla karşılaşanların bujilerini,buji kablolarını hatta ateşleme bobinlerini değiştirdiği halde hiç bir sonuca varmadıklarını bu forumda ve başka forumlarda okudum. Bunlara sizler de şahit olmuşsunuzdur.

Ben zaten başından beri bu 2500-3000 devir arasındaki vuruntu şeklinde teklemenin buji yada bobinden olacağına hiç inanmamıştım. Çünkü ateşlemesi zayıf olan bir araç en çok kendini daha alt devirlerde belli eder. Sadece belli bir devir aralığında olması yine ateşleme ihtimalini çürütür . Benim anladığım kadarı ile bu tamamen zamanlama ile ilgili bir sorun. Tekleme yapan devirdeki ya enjeksiyon süresi yetersiz veya fazla yada ateşleme zamanı yersiz. Bu teklemenin bana göre başka bir açıklaması olamaz. Sorun sadece zamanlama.

Düşünün aracınızın bujileri kabloları ve bobinleri zayıf ama en üst devirlerde 5000-vs hiç bir problem olmayacak rolantide 700-800 devir aralığında yine hiç bir problem olmayacak ama 2500-3000 devir arasındaki sadece belli bir devrde tekleme (vuruntu) olacak. Bu zaten mantık dışı.

Şimdi yapmış olduğum işlem öncelikle benim lpg kiti atiker fast-1
Ben kabloyu ilk bağladığımda güncelleme yazısını gördüm ve atikerin son versiyonunu lpg beynine yüklemiştim. Biraz araştırma yaptığımda son versiyonda mazda eğilimi yada mazda fakirleşmesi diye bir seçenek yoktu. Bu seçenek atiker fastın 7.0.0.6 versiyonun da mevcut ve bende o sürümü lpg beynine yükledim.

Burada dikkat edilmesi gereken beyne yazılım yüklerken aracınız çalışır vaziyette olmayacak ve laptopunuzun şarjı yeterli seviyede olacak ek olarak güncelleme sırasında laptop ile kablo bağlantısına kesinlikle dokunulmayacak. Bunlardan biri olursa şayet lpg beynini elinize alabilirsiniz. Bunu tıpkı anakarta güncel bios yüklemesi gibi düşünün. Zaten dikkat edilmesi gereken nokta da bu.

Güncelleme yüklemeden önce dikkat edilmesi gereken bir detay var o da lpg beyninize yüklü olan aracınıza ait değerler. Bunuda kaydet seçeneği ile pcnize kaydetmeniz gerek. Güncellemeden sonra ayarlarımızı geri yüklememiz gerek. Bu işlemlerin zaten videolu bir şekilde internette anlatımı mevcut.

Evet yüklemeden sonra programdan yapmışmış olduğum iki işlem var birisi mazda eğilimi seçeneğini 10 yapmak ve ikincisi rpm düzenleme kısmından tekleme yapan devir aralığındaki sıfırları -5 yapmak. İşlemin hepsi bu aslında.

Mazda eğilimi veya fakirleşme seçeneği mazda araçlara özel bir şey değil onuda belirteyim. Bu teknolojiyi ilk mazda bulduğundan ismi bu şekilde imiş. Bunun açıklamasıda yine internette mevcut.

Tabi ilk mesajımda da dediğim gibi şu an konuya tam hakim değilim (gerçi uyduruk lpg ustalarından daha çok bilgiye sahip oldum) belki bir şeyleri eksik yada yanlış anlatıyor olabilirim. Zaten denemelere devam edeceğim. Mesela değerleri değiştirdiğimde nasıl bir sonuç çıkacağınıda burda yine paylaşacağım. Belki daha iyi bir değer vardır. Yazı biraz uzun oldu kusura bakmayın artık.

Ekran Görüntüsü (27).jpgEkran Görüntüsü (26).jpg

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Tesbitleriniz için tebrik ederim.

Takipteyiz..

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Son ayarlardan sonra lpg de yaklaşık 150-200 km yol yaptım rampada veya düz yolda tekleme ve vuruntudan eser yok. Aracı sanki benzinde kullanıyormuşum gibi. Bizim burdaki asalak lpgcilere kalsak bujileri kabloları hatta bobinleri komple değiştirecektik.

Ayarlar kısmındaki mazda eğilimi kısmını sıfır yapınca 2500-3000 devir aralığındaki tekleme geri geliyor. Kısacası mesele tamamen bu. Kendi aracımdaki problemi uyduruk ustalara muhtaç kalmadan çözdüğüm için ayrıca bir keyif oldum. Zaten gaz filtresi regülatörü vs. yenisi ile değiştirmek bana göre çok çok basit işler.

Atiker kitine sahip bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara tavsiyem lpg ecu ünitesine uygun yazılımı yükleyip ayarlar kısmından mazda eğilimindeki değeri 5 yapmaları. Sizde göreceksinizki teklemeden eser kalmayacak.

Şimdi sırada kalibrasyon ayarları. Gerçi aracın performasından yada yakıtından bir şikayetim yok. Zaten haritaya görede her şey yolunda gözüküyor.

Ekran Görüntüsü (30).jpg

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Helal olsun sana. Kabloyu nerden buldun birde yazılımı nasıl temin ettin?

Discovery cihazımdan gönderildi

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Kabloyu aşağıdaki linkten satın aldım. Driver ve orjinal programı cd ile beraber gönderiyorlar. Ayrıca cd içerisinde uzaktan yardım programıda mevcut. İnternet bağlantısı bir laptop ile aracınıza bağlandıktan sonra satıcı olan arkadaş kendi pcsinden size en doğru ayarları yüklemenize yardımcı oluyor.
Ben buna gerek duymadığım için bu özelliği kullanmadım. Ama sorduğum her soruya nokta atışı cevaplar verdiler. Gerçekten bu işi bilen kişiler olduğuna inandım. Zaten kablo üretimide kendilerine aitmiş.
Kendi ayarınızı kendinizin yapmanızı bu saatten sonra ısrarla öneriyorum. Gözde çokta büyütülecek bir işlem değil. Resetleme ve kaydet özelliği mevcut olan bir yazılımın tüm ayarlarını bozsanız da hiç bir şey olacağı yok. Emin olun o uyduruk ustalardan çok daha iyi ayarlar yaparsınız.

http://www.gittigidiyor.com/arama/?satici=mscelektronik

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tebrik ederim güzel ve mantıklı bir çalışma olmuş. Bir çok kişiye ışık tutacaktır :)

Shefoworks

Sessiz
Araç Markası
1999-Mazda323BJ
Araç Renk ve Tip
Gri-HB
Konunun hortlama gereği var . Benim araçta o devirlerde bişey yokta . olay şöyle kalkışta titriyo 500-1200 devir arası kalkarken acayipleşiyor birde yolda giderden gazı yedirdiğimde araca gaz anlık gelmiyo anlık duraksıyor araba anlamışınızdır sanırım aynı olay kabloyu yarın alıcam aynısını uygulucam benzinde sıkıntı yok zaten. olay tüpteyken yapıyo . Benim lpg markası AKL atikerle aynı uygulamalarmı yapıcam sanırım aynı markanın farklı zımbırtısı ????

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Lpg enjektörlerinin araç çalışır vaziyette tek tek sıkarak kontrol et. Lpg regülatörü kaç yıllık. Basınç ayarı tutmuyor olabilir. Senin arıza yazılımsal değilde donanım hatası gibi gözüküyor.

Shefoworks

Sessiz
Araç Markası
1999-Mazda323BJ
Araç Renk ve Tip
Gri-HB
lpg yeni 1.5 sene felan oldu takılalı. tüpcüye sormak isticemde dicekleri belli zaten işte kablodan sağdan solda bujiden dicek adamlar

Üst Alt