Mazda 323 BJ (1999-03) Ateşleme Bobin Sorunu

Araç Markası
1999 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
İnternette gezinirken LPG devir sinyalinin bobinden alınmasının bobine zarar verdigini ve motorda dengesiz çalışmaya sebep olduğunu okudum. Kendi aracımın LPG elektrik tesisatını inceledim ve LPG devir sinyalinin sağdaki bobine gelen kırmızı (nötr) kablodan alındığını gördüm. Tavsiyeler LPG devir sinyalinin krank sensöründen veya devir göstergesinden alınması yönündeydi. Krank sensörünü incelediim ve siyah, mavi ve kırmızı kabloların bulunduğunu gördüm. Siyah ve kırmızı nötr olduğundan kırmızıyı tercih ettim ve bobine bağlanmış olan LPG devir sinyali kablosunu çözerek buraya bağladım. Araç LPG ve benzinde normal çalışıyor fakat bir süre sonra LPG-benzin anahtarı üzerindeki tüm ışıklar sönüyor. Bu yüzden tekrar eski yerine (bobin kablosu) üzerine bağlantı yaptım. Konu hakkında bilgisi olan bir arkadaş LPG devir sinyali bağlantısını krank sensörü üzerinden nasıl yapacağımı anlatırsa çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnternette gezinirken LPG devir sinyalinin bobinden alınmasının bobine zarar verdigini ve motorda dengesiz çalışmaya sebep olduğunu okudum. Kendi aracımın LPG elektrik tesisatını inceledim ve LPG devir sinyalinin sağdaki bobine gelen kırmızı (nötr) kablodan alındığını gördüm. Tavsiyeler LPG devir sinyalinin krank sensöründen veya devir göstergesinden alınması yönündeydi. Krank sensörünü incelediim ve siyah, mavi ve kırmızı kabloların bulunduğunu gördüm. Siyah ve kırmızı nötr olduğundan kırmızıyı tercih ettim ve bobine bağlanmış olan LPG devir sinyali kablosunu çözerek buraya bağladım. Araç LPG ve benzinde normal çalışıyor fakat bir süre sonra LPG-benzin anahtarı üzerindeki tüm ışıklar sönüyor. Bu yüzden tekrar eski yerine (bobin kablosu) üzerine bağlantı yaptım. Konu hakkında bilgisi olan bir arkadaş LPG devir sinyali bağlantısını krank sensörü üzerinden nasıl yapacağımı anlatırsa çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler.
Belki de, olabilecek normal bir durumdur, bobinden güç almak... (mantık yürüttüm sadece)

Araç Markası
1999 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Ateşleme bobinlerinden bir tanesi çok zayıflamış. Malum orjinal olanların fiyatları da bir hayli pahalı. Tavsiye edebileceğiniz sorun çıkarmayan yan sanayi bobin markası var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ateşleme bobinlerinden bir tanesi çok zayıflamış. Malum orjinal olanların fiyatları da bir hayli pahalı. Tavsiye edebileceğiniz sorun çıkarmayan yan sanayi bobin markası var mı?
Jakopar ile görüşün yardımcı olurlar... Mazda Garaj'dan yönlendirildiğinizi belirtin.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Selamın aleykum, orjinal bobin fiyatları malum alınacak gibi değil. En son orjinal çıkma bobin almıştım ama 4 ay sonra bozuldular. Maher marka var 225tl bir fiyatı var. Bu markayı kullanan oldu mu acaba. Veya bu marka ile aynı fiyata başka marka önerebilir mısınız.

abcsefa

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Gri-Hatchback
Bu sitede farklı marka mevcut değerlendirebilirsiniz.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Tavsiyeler için teşekkürler öncelikle. Orjinal bobin fiyatlarının çok yüksek olması ve yan sanayi ürünlerinde Mazda ile arasının iyi olmaması ikilemiyle boğuşurken Yec marka orjinal olmasa da yine Japon malı bobin aldım bir çift. Kardeşimin Honda Civic aracında vardı bu bobinden ve kullanıcı yorumları da iyiydi. Umarım sorun yaşamam.

Ekli dosyalar

• 20220311_163707.jpg
    20220311_163707.jpg
    251.9 KB · Görüntüleme: 28

Üst Alt