Mazda 323 BG (1989-94) Paslanma ve Renk Tonu Hakkında

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaşlar merhaba fotoda görünen tavan ve kaputta pas lar oluşmuş. Bikaç yıl binmek istiyorum ama yine de komple boyamaya fazla vermek istemem ama bu paslar böyle kalsa sizce çürüyüp yayılma veya delinme olur mu ? Kaportaci ya gitsem zaten iş almak için mutlaka yaptır diyecek ama sizin tecrubenizi almak istedim. Yaza parça boya yaptırabilirim belki ama kaça mal olur ve mesela kaputun önünü parça boya yapsam renk tutarmi? Tavani olmadı komple boyarim çünkü tavan boyası harelen miş. Yani pas olmayan yer bile catlamaya dönmüş sanki..sizce parça boya renk tutar mı. Temiz görünür mü..yaza kadar ince bi zımpara atsam üstüne anti pas sürsem çürümeye engel olur mu ?

arabanın önden ve arkadan da resimlerini atmaya çalıştım ki genel olarak boya durumunu göze alarak tavsiyede bulunabilirsenız daha saglıklı olur diye,şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMAG0189.jpg
    IMAG0189.jpg
    112.6 KB · Görüntüleme: 77
  • IMAG0190.jpg
    IMAG0190.jpg
    141.3 KB · Görüntüleme: 75
  • IMAG0191.jpg
    IMAG0191.jpg
    102 KB · Görüntüleme: 74
  • IMAG0018.jpg
    IMAG0018.jpg
    88.4 KB · Görüntüleme: 72
  • IMAG0063.jpg
    IMAG0063.jpg
    170.3 KB · Görüntüleme: 65
Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Olması gereken arabanın komple boyanması elden geçmesi. Paslanmalara bakılırsa zaten epey bir ihmal edilmiş kaporta. Renk tonu tutmaz onu baştan söyleyeyim birisi kaç yıllık boya diğeri sıfır boya olacak. İmkan yoksa en mantıklısı paslanan yerleri temizletip lokal boya yaptırmak.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Olması gereken arabanın komple boyanması elden geçmesi. Paslanmalara bakılırsa zaten epey bir ihmal edilmiş kaporta. Renk tonu tutmaz onu baştan söyleyeyim birisi kaç yıllık boya diğeri sıfır boya olacak. İmkan yoksa en mantıklısı paslanan yerleri temizletip lokal boya yaptırmak.
imkan şuan için yok ama ilerde yaptırabılırım saglıklı bişey ama kapıları falan gayet iyi boyası,sadece kaput ve tavan çok kötü halde,
hatta sadece kaputun cektiğim ön kısmı öyle,kalanında sorun yok ama boya farkı çok olup da sırıtır mı ki acaba?araç zaten boyalı şuan belki boya yılların boyası değilse yakın bi renk olmaz mı çok mu kötü olur parça boyansa? zımparanın ustune renginde boya yaptırıp parça yapmayı düşünüyordum tavsiyenize göre gerekirse yazı bekleyip daha iyi bişey yapabilirim ama bu boya git gide daha da çürürse..bir de parça yaptırdık diyelim..aynı çürümenın yan taraflarından sizce yine çürüme olma ihtimali nedir?

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Kesinlikle para biriktirip çok kaliteli bir boya yap komple, parça boyayla paranı parçalama
parça yapsam da sonucta yine ilerde boya sukoyverir mi?eğer öyle olacaksa bekleyim ve tüm tavanı zımparalatıp komple boyatayım,ve kaputu da aynı yatırayım ne dersiniz ama komple boyaya hem gerek yok bence hem de cürük falan başka yok

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
parça yapsam da sonucta yine ilerde boya sukoyverir mi?eğer öyle olacaksa bekleyim ve tüm tavanı zımparalatıp komple boyatayım,ve kaputu da aynı yatırayım ne dersiniz ama komple boyaya hem gerek yok bence hem de cürük falan başka yok
Aracı binecekseniz uzun süre ben oyumu komple boyadan yana kullanıyorum

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
- Parça yaptırsanız da ,lokal boyasanız da boya mutlaka sırıtır
- Sadece paslı yerleri zımparlayım deseniz bu kez pasın başlama ve bitiş noktalarını göremiyorsunuz, tavanda görülen küçük kısmı zımparalamaya başlarsınız bir bakmışsın tavanın ortasına gelmişsin.
- Şu an imkansızlıklardan kolumu kıpırdatamam derseniz boyacıya götürün sadece o kısımları zımparalayıp macunlasın astar boya sürsün AMA bunlar hep geçici çözüm olacaktır ve içte içten paslanmaya devam edecek.

-Oğuzhan ve Bülent 'e katılıyorum, araç komple soyulur kaporta elden geçer tertemiz fırın boya olur.
Uunutmayın geçici çözümler aracı hem yıpratır hem değerini düşürür..

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
- Parça yaptırsanız da ,lokal boyasanız da boya mutlaka sırıtır
- Sadece paslı yerleri zımparlayım deseniz bu kez pasın başlama ve bitiş noktalarını göremiyorsunuz, tavanda görülen küçük kısmı zımparalamaya başlarsınız bir bakmışsın tavanın ortasına gelmişsin.
- Şu an imkansızlıklardan kolumu kıpırdatamam derseniz boyacıya götürün sadece o kısımları zımparalayıp macunlasın astar boya sürsün AMA bunlar hep geçici çözüm olacaktır ve içte içten paslanmaya devam edecek.

-Oğuzhan ve Bülent 'e katılıyorum, araç komple soyulur kaporta elden geçer tertemiz fırın boya olur.
Uunutmayın geçici çözümler aracı hem yıpratır hem değerini düşürür..
Teşekkür ederim bilgileriniz için.boyacı zımpara atıp astar boya sürse bile içten paslanmaya devam edebileceğini hiç düşünmemiştim bile..tecrübe önemli yeni öğreniyorum bunları ama imkanım olana dek de çürümeye yavaştan da olsa ara vermek adina zımpara yapip astar surdurmey i veya lokal fırça ile kendim sürmeyi düşünüyorum.ilerde komple boyanir belki.komple boya en az 1500 tutar demi

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Temiz bir işçilik istiyorsanız 2500 ve üstüne çıkın.
Sizi yanlış yönlendirmek istemem ama illa kendim yaparım derseniz
Paslı bölgenin zımpara ile temizlenmesi ki o da öyle demir zımparalama gibi değildir google dan araştırın,
Astar ve son kat boya için sanayide boya satan yerlerde sprey boya yaptırılıyor emin değilim ama adet olarak 25 TL civarı olmalı, sonra bir şekilde boyarsınız...AMA

Bu işten hiç anlamadan AMATÖRCE yapılan uygulamalar sadece geçici çözümdür ve olası satış durumunda bana göre araç değerini ciddi olarak düşürür.
Bu haliyle satacak olsanız alıcı taraf en azından neyin ne olduğunu görür diğer şekilde parça ve oldukça kötü boyanmış yerleri gördüğünde aklında soru yumağı oluşacaktır...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ton farkı olur mu diye soruyorsunuz ama astarı veya boyayı lokal olarak fırça ile sürmeyi düşünüyorsunuz. Karar vermeniz lazım temiz bir iş mi yapılacak yoksa idarelik bir iş mi?. İdarelik diyorsanız kendiniz zımpara yapıp boyacıdan boya koduna göre boyayı basınçlı kutuya bastırıp sprey boya gibi boyayabilirsiniz.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Ton farkı olur mu diye soruyorsunuz ama astarı veya boyayı lokal olarak fırça ile sürmeyi düşünüyorsunuz. Karar vermeniz lazım temiz bir iş mi yapılacak yoksa idarelik bir iş mi?. İdarelik diyorsanız kendiniz zımpara yapıp boyacıdan boya koduna göre boyayı basınçlı kutuya bastırıp sprey boya gibi boyayabilirsiniz.
Boya farkı olacaksa birsürü para vermeye değmez diye dedim..Eğer olmayacaksa değer ama ben paslanma iyice artmasın diye kendim de renginde boya alıp yapabilirim taa ki ilerde güzel bir boya yaptırma zamanına kadar bari çürük lü durmasın. Ben fırça ile sadece pas olan yerlere sürmeyi düşünüyorum çünkü öyle 2500 vermek istemem.komple boyatsam kaldı ki satarken orjinal ler gibi bana 13 vermeleri ihtimali yok.. boya çok pahalı diye ya sadece kaput ve tavanı boyatip curukten kurtulur satarım yada fırça ile yapılmış olduğu gibi satarım diyorum. Teşekkür ediyorum yorumlariniz için ama kaputa kendim yapami cam galiba çünkü boya en önde yaklaşık 1 mm saç tan kalkmış..yani boya ile saç arasında boşluk var.o kalkan yeri komple kazıyıp sprey boya yapmak çok kötü durur çünkü tavan gibi küçücük bi yer de değil

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Boya farkı olacaksa birsürü para vermeye değmez diye dedim..Eğer olmayacaksa değer ama ben paslanma iyice artmasın diye kendim de renginde boya alıp yapabilirim taa ki ilerde güzel bir boya yaptırma zamanına kadar bari çürük lü durmasın. Ben fırça ile sadece pas olan yerlere sürmeyi düşünüyorum çünkü öyle 2500 vermek istemem.komple boyatsam kaldı ki satarken orjinal ler gibi bana 13 vermeleri ihtimali yok.. boya çok pahalı diye ya sadece kaput ve tavanı boyatip curukten kurtulur satarım yada fırça ile yapılmış olduğu gibi satarım diyorum. Teşekkür ediyorum yorumlariniz için ama kaputa kendim yapami cam galiba çünkü boya en önde yaklaşık 1 mm saç tan kalkmış..yani boya ile saç arasında boşluk var.o kalkan yeri komple kazıyıp sprey boya yapmak çok kötü durur çünkü tavan gibi küçücük bi yer de değil
Aracı satarken 93 model araçta orijinallik arayan kişi zaten almasın. Ben o yaştaki aracın boyasının yeni olmasına bakarım fabrikasyon boya varmı diye bakmam.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Boyada ton farkı elbette olacaktır,iki yıllık kullanılmış ayakkabınızı alın bir tanesini boyayın diğerini bez ile silin aynı şey.
Aşağıdaki video yardımcı olacaktır. bana göre de 20 küsür yaşındaki araç varsın komple boyalı olsun yamalı bohça gibi görünmesindense benim daha çok hoşuma gider...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fotoğraflara pc den bir kez daha baktım yorum yapmadan önce... Aracın ilk plakası üzerinde ama sağlam yatmış gibi hissettim... Yatan araçtan ne çıkacağı belli olmaz ki, sen bir kaç konu açmıştın forumda sorunlarla ilgili... Aracı kaça aldığını bilmiyorum ama adam edebilmek için iyi para harcaman gerekir ki, Mazda da bu tarz adam etmeler hem sahibini yorar hem de sonuca çok etki etmez.

Para harcamak istiyorsan, Oğuzhan ve Naim abi yolu göstermiş, komple boya ve bakım en doğru olanı bence de...

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Fotoğraflara pc den bir kez daha baktım yorum yapmadan önce... Aracın ilk plakası üzerinde ama sağlam yatmış gibi hissettim... Yatan araçtan ne çıkacağı belli olmaz ki, sen bir kaç konu açmıştın forumda sorunlarla ilgili... Aracı kaça aldığını bilmiyorum ama adam edebilmek için iyi para harcaman gerekir ki, Mazda da bu tarz adam etmeler hem sahibini yorar hem de sonuca çok etki etmez.

Para harcamak istiyorsan, Oğuzhan ve Naim abi yolu göstermiş, komple boya ve bakım en doğru olanı bence de...
Sorunlarla ilgili bikaç konu açmıştım ama hemen hepsi halloldu. Kalorifer isitmama kapak kapanmıyor muş ondandı. Akü bitiyor sandığım sa Mars dinamosunun konnektoru arizaliydi o değişince bi daha hiç sıkıntı yapmadı. Bunu paylaşmıştım zaten,bide bagaj gergi demiriydi onu da taktırdım şükür ;) Ha bide fren hortumu yirtilmisti ..Bunlar Bence sıkıntı değil arıza olarak gözümde büyüyen şeyler değil hepsi yapıldı şükür ve memnuniyetle biniyorum çok keyifli bi araç. Araç bana 9 a geldi yani zaten uygun aldim..sindi ufak tefek işlerini yapmaya çalışıyorum ilerde belki boyasını daha düzgün yaptırırım..motoruyla ilgili de araç son 6 ay içinde 15 bin km yapmış muayene bilgisinde görünüyor bu..Bu da aktif kullanan bi öğretmen tarafından yapıldı. Evveliyatini bilmiyorum ama ankaradan bikaç yıl önce alınmış ve kaporta dışında bakımlı görünüyor dedi ustalar burda. Sadece dıştan hırpalanmış gibi ama komple boyalı ve ön kaput çıkma ..normal bu yaşta. Bana binilecek araç lazımdı broadwaya verilen paraya yazık dedim ve ilk Mazda mi aldım..çok da sevdim simdilik. Teşekkürler Mazda garaj üyeleri

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
boya işini kendim paslı bölgeleri kazıyıp macın zımpara ardından da sprey astar yapıp folyo çekme ile hallettim şükür,hava kanallı folyodan çektirdim tüm tavana ve kaputun önüne memnunum.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
en yakın zamanda atayım şuan değil ama

Islemleri yaptigim fotoğraf lar bunlar insaaalh faydası olur birilerine :)

Ekli dosyalar

• IMAG0978.jpg
    IMAG0978.jpg
    716.8 KB · Görüntüleme: 30
  • IMAG0971.jpg
    IMAG0971.jpg
    506.8 KB · Görüntüleme: 29
  • IMAG0969.jpg
    IMAG0969.jpg
    596.3 KB · Görüntüleme: 29
  • IMAG0959.jpg
    IMAG0959.jpg