Mazda 323 BG (1989-94) Göstergede Yanan Rear Lambası Nedir?

tayfun_aslan

Sessiz
Arkadaşlar merhabalar.Malum aracı yeni aldım tanımaya çalışıyorum.Frene bastığında neden Göstergedeki rear lambası yanıyor?stop lambalarının çalıştığınımı anlatmaya çalışıyor?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aracınız hakkında tecrübem yok ama, stopların çalıştığını belli eden bir ışık yanmaz, kısa devre vardır, ya da akü ile alakalı olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fren lamba ampulünün yanmadığını sana haber veriyor, japonlar bu kadar detay düşünüyor işte... Normal şartlarda bir sürücü arka lambalarının yanmadığını birisi uyarmadan bilemez ama bu sistem ile göstergede yanan ışık senin arka ampullerden birisinin (fren esnasında olduğuna göre de fren lambasının) yanmadığını söylemeye çalışıyor... :)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Evet arka fren lambalarından biri çalışmıyor, muhtemlen patlamıştır.
Geçmiş olsun

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yazılmış zaten, fren lambalarından birisi yanmıyor. Ayrıca modelin eski olmasına bakma silecek suyu bitince de uyarı lambası yanar ;)

tayfun_aslan

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Vay be süpermiş bu araba!İyide şu anda tüm stop lambalarım faal bir şekilde yanıyor ama rear lambası hala Frene basınca yanıyor göstergede demekki bir arıza var biryerde.Bagaj kapağının üstündeki 323 yazan kırmızı plastiğin içinde lamba varmı acaba o yüzden yanmasına lamba?Başka ne özelliği var bu arabanın yazarsanız sevinirim.Bir soru. Daha sormak istiyorum radyotöre fanı çok uzun devrede kalıyor sanki bana düşmüyor gibi geliyor ne zaman görsem çalışıyor fan mişürünümü değiştiren acaba bizimkilerde öylemi?Şimdiden teşekkür ederim hepinize.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Vay be süpermiş bu araba!İyide şu anda tüm stop lambalarım faal bir şekilde yanıyor ama rear lambası hala Frene basınca yanıyor göstergede demekki bir arıza var biryerde.Bagaj kapağının üstündeki 323 yazan kırmızı plastiğin içinde lamba varmı acaba o yüzden yanmasına lamba?Başka ne özelliği var bu arabanın yazarsanız sevinirim.Bir soru. Daha sormak istiyorum radyotöre fanı çok uzun devrede kalıyor sanki bana düşmüyor gibi geliyor ne zaman görsem çalışıyor fan mişürünümü değiştiren acaba bizimkilerde öylemi?Şimdiden teşekkür ederim hepinize.
Bütün lambalar yanıyorsa bir yerde kısa devre tarzında bir sorun olabilir. 323 yazan reflektörün içinde lamba olmaz. Fan çok uzun süre çalışıyorsa müşürünüz yan sanayi veya uyumsuz olabilir. Bu tarz parçalar bu arabada orijinal olmalı. Mazda'nın yapısı yan sanayi parçaları çok kabul etmez orijinalide yıllarca hizmet eder.

PsiKoMaNYaKoLoG

Katılımcı
Araç Markası
2017 Opel Astra 1.6
Araç Renk ve Tip
Gri/Füme - Sedan
Bende de yanıyor o lamba. Aracı aldığımız adamın demesine göre frene basınca yanması gerekiyor demiş babama. Siz de böyle deyince emin olamadım şimdi. Bir de benim araçta (özellikle geceleri çok hissettiriyor) kapıları açınca dörtlüler yanıyor bu esnada dörtlülerin her yanmasında iç aydınlatma lambaları hafif sönükleşiyor gibi. Aynı şekilde özellikle geceleri daha bariz farlar yanarken kaloriferi de açtım diyelim rölantide hafif şekilde düşme oluyor aynı şekilde frene basınca da oluyor, ayağımı frenden çekince ve kaloriferi kapatınca rölanti eski devrine geliyor. Sebebi nedir acaba?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şarjının olması gereken değerde olup olmadığını ölçtürün. Akünün sağlam olup olmadığına baktırın.

PsiKoMaNYaKoLoG

Katılımcı
Araç Markası
2017 Opel Astra 1.6
Araç Renk ve Tip
Gri/Füme - Sedan
Marşı tık demeye alıyor marş basmasında vs herhangi bir sıkıntı yok. Buna rağmen aküden mi olur yoksa başka bir sebebi olabilir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ölçümleri yapılınca ortaya çıkar mutlaka bana şarj sorunu gibi geliyor. Şarj düzgün olmazsa zaten Akü ömründen yer.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Biraz geç bir cevap ama belki işine yarayan olur.
Rear lambası arkadaki herhangi bir ampulün yanmadığını bildirir bize.
Eğer bütün ampuller sağlam ve yine de frene basınca yanıyorsa arka cam önündeki üçüncü fren lambasına yanlış değerde ampul takılmıştır.
Doğru değer 12v 18w dipsiz ampul olacak.

Üst Alt