Mazda 323 BG (1989-94) Diferansiyel Sıkıntılı mı?

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
mrb.arkadaşlar benim araçta 1.viteste şöyle 2500 devre kadar gidip 2.vitese atınca debriyajdan ayağımı çeker çekmez "tak" diye vurma sesi geliyor yani 1.vitesten 2.vitese geçirip ayağımı debriyajdan ayırdığım anda geliyor bu ve ustaya sorduğumda diferansiyeldendir fazla zorlama vurdurma dedi,sıkıntısı olur mu dedim yapılacak bişey var mı dedim yok hocam yavaşça kalkmaya çalış sadece dedi. Zaten 1.viteste çok devirlenmeden 2 ye takarsam bu ses ya hiç gelmiyor veya çok az bi vurma sesi ve hissi oluyor ama sizce bundan dolayı bir problem yaşar mıyım ?

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Gerçekten süper bir ustaymış. Yapacak bir şey var mı ? Yok... :)

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
:p Belki de yapılacak şey vardır da aciliyeti yok anlamında söylemiştir.aks kafaları sağ ve sol ayrı ayrı değil mi? ayrı ayrı ise sesin hangi taraftan geldiğini anlayabilirim belki diye dedim ama alt takıma usta life kaldırıp bakmıştı alt takım iyi hiç oynama falan yok demişti. peki aks kafası ise bu şekilde kullanmak ses yapması dışında başka bişeye yol açar ı acaba? eğer açmazsa böyle binebilirim bence problem değil çünkü

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
:p Belki de yapılacak şey vardır da aciliyeti yok anlamında söylemiştir.aks kafaları sağ ve sol ayrı ayrı değil mi? ayrı ayrı ise sesin hangi taraftan geldiğini anlayabilirim belki diye dedim ama alt takıma usta life kaldırıp bakmıştı alt takım iyi hiç oynama falan yok demişti. peki aks kafası ise bu şekilde kullanmak ses yapması dışında başka bişeye yol açar ı acaba? eğer açmazsa böyle binebilirim bence problem değil çünkü

Aks kafası şöyle bir soruna yol açar; bir gün bir yere gitmek için ayağını debriyajdan çekersin ve araba yerinden kımıldamaz. :D Tahminen birkaç ay içinde karşılaşacağın sorun bu olur.

Ben aks körüğü değiştirirken aks kafasında hafif boşluk var diye direkt değiştirmiştim. Ses yapmaya bile başlamamıştı.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Aks kafası şöyle bir soruna yol açar; bir gün bir yere gitmek için ayağını debriyajdan çekersin ve araba yerinden kımıldamaz. :D Tahminen birkaç ay içinde karşılaşacağın sorun bu olur.

Ben aks körüğü değiştirirken aks kafasında hafif boşluk var diye direkt değiştirmiştim. Ses yapmaya bile başlamamıştı.
Teşekkürler ,peki ben de aks körüğü direksiyon körüğü hatta viraj demiri mi ne deniyor hepsine baktırıp sıkıntılı olanları değiştirmeyi düşünüyordum siz böyle deyince aks kafalarına da bakmak artık gerek.Siz aks kafasını yan sanayi mi kullandınız ve fiyatı neydi acaba öğrenebilir miyim? yan sanayide önereceğinz marka olur mu yoksa orjinal mi olmalı ille bu aks ve alt takımın diğer elemanları

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Orjinal yetkili servis harici bulamazsınız. Aks kafasını Japon menşei taktık ama markasını hatırlamıyorum tam. Belki TRW olabilir. Ben parçaları alırken parçacıya Tosun Usta ile beraber gittik. O ne dediyse onu aldık. Aks kafası işi bakımının sonunda çıktı, telefon etti getirdiler. Sizinkiyle benimki farklı olduğundan fiyat fark edecektir ama 150-200 TL arasında olabilir sizin alacağınız da.

Bence siz şöyle yapın; eğer maddi durumunuz el veriyorsa aracı yakın şehirlerde iyi bir Mazda ustasına götürün. A'dan Z'ye tüm bakımlarını yaptırıp işin içinden çıkın. Çünkü bu şekilde sürekli parça parça iş yaptırmaya çalışmak hem vaktinizden çalar hem de sürekli işçilik ücretini ayrı ayrı vermiş olursunuz. Ha şöyle de bir durum var. Tüm bakımı yaptırsanız da ertesi gün başka problem çıkabilir. Onu da ayrıca yaptırabilirsiniz. Örneğin benim ağır bakımdan sonra sol aks keçesinden yağ kaçırdığını fark ettim. Onu yaptırdıktan birkaç gün sonra da marş dinamosunun bakımını yaptırdım. Şimdi de kalorifer temizliği, T iptali ve soğutma suyu değişimi yapılacak. Oluyor yani böyle şeyler. :D
Amaç sadece binmek değil, en ufak şeyde müdahaleyi yapıp gözümün arkada kalmamasını sağlamak. Çünkü ancak bu şekilde rahatça binebiliyorum.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
doğrudur oluyor eski araç hocam ama komple bakım şuan yaptırmaya niyetim yokda alt takımda aks tır z rot tur vb onlara bi baktırmak istiyorum onun dışında arıza verdikçe parça parça da gidebilirim sıkıntı olmaz benim için ama aks gibi bi parça yan sanayi nasıl olur siz değişmşsiniz hazır yorumunuzu rica edeblr miyim? benim eski 2004 megane aracımın aks başı boşluk yapmıştı kalkarken hiç bi ses falan yoktu ama araç 110 km hıza ulaşınca deli gibi titriyordu aks yalama yaptığı için öyleydi ama bunda sadece kalkarken tak sesi var

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
yan sanayinin japonunu herhalde netten şu forumda da reklamı olan dumlu otomotivden falan almam gerekir yoksa çin malı doludur hep yan sanayi diye düşünüyrum.geçen marş dinamosunun konnektörünün değişmesi gerekti ve sanayiye gittim hep çin malıydı ve yıllardır satıyruz bunları sıkıntı da olmuyo dedi parçacı.Bende aldım bakalım sıkıntı çıkaracakmı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
yan sanayinin japonunu herhalde netten şu forumda da reklamı olan dumlu otomotivden falan almam gerekir yoksa çin malı doludur hep yan sanayi diye düşünüyrum.geçen marş dinamosunun konnektörünün değişmesi gerekti ve sanayiye gittim hep çin malıydı ve yıllardır satıyruz bunları sıkıntı da olmuyo dedi parçacı.Bende aldım bakalım sıkıntı çıkaracakmı
Ana sayfadaki Vizyon otoyla görüşürseniz bu konuda gerekeni yapacaklardır

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şimdi aklıma geldi. Şanzıman takozunuz veya motor takozunun elastikiyetini kaybetmiş ve sertleşmiş olabilir. Bu tarz vuruntu sesleri yapar. Ayrıca motor takozu eskidiyse direksiyonda ve pedalda belli devirlerde titreşim yapar. Balans yuruyen aksam aks felan filan der ustalar. Oralara bakmadan önce takozlara bakmakta fayda var

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Çıkma konusunda @farukdumlu

Yan sanayi sıfır parça konusunda www.vizyonoto.com

Orijinal parça için Muğla Gören Otomotiv, Ankara Herter Yetkili Servis... ;)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Orjinal aks 1000-1500 arasıdır,yan sanayi taktırın bulunduğunuz yerdeki yol koşulları ve sizin kullanım tarzınıza göre 2 sene dayanabilir. Benim için sorun yok desenizde ön takımdaki değiştirilmesi gereken her parçanın değişim gecikmesi size iki kat maliyet olarak geri dönecektir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Orjinal aks 1000-1500 arasıdır,yan sanayi taktırın bulunduğunuz yerdeki yol koşulları ve sizin kullanım tarzınıza göre 2 sene dayanabilir. Benim için sorun yok desenizde ön takımdaki değiştirilmesi gereken her parçanın değişim gecikmesi size iki kat maliyet olarak geri dönecektir.
Ben bu durumu poşetteki çürük elmaya benzetiyorum. Çürükten kurtulmadıkça yanındakileri de çürütecektir. O nedenle değişmesi için sinyal veriyorsa mümkün olan en kısa sürede değiştirmek gerekir.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Şimdi aklıma geldi. Şanzıman takozunuz veya motor takozunun elastikiyetini kaybetmiş ve sertleşmiş olabilir. Bu tarz vuruntu sesleri yapar. Ayrıca motor takozu eskidiyse direksiyonda ve pedalda belli devirlerde titreşim yapar. Balans yuruyen aksam aks felan filan der ustalar. Oralara bakmadan önce takozlara bakmakta fayda var
Katılıyorum.

Benim eski aracımda da benzer sorun vardı, kalkışta luk diye bir ses olurdu. Motor takozları değişince ses kesildi.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
evet takozdan olabileceği bikaç yerde karşıma çıkmıştı ,peki bu motor takozu motorun içinde bir parça değil demi yani kontrolü zaten çok zor olmasa gerek?
birde aksın sadece başları değişim olamaz mı yani komple aks mı gerekli bazı araçlarda aks kafası sıkıntı yapmışsa sadece aks kafası değişse kurtarıyor ama siz komple aks demişsiniz galiba nedeni varmı

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
evet takozdan olabileceği bikaç yerde karşıma çıkmıştı ,peki bu motor takozu motorun içinde bir parça değil demi yani kontrolü zaten çok zor olmasa gerek?

birde aksın sadece başları değişim olamaz mı yani komple aks mı gerekli bazı araçlarda aks kafası sıkıntı yapmışsa sadece aks kafası değişse kurtarıyor ama siz komple aks demişsiniz galiba nedeni varmı

Motorun içinde değil alt kısmında. Kontrolü 3 dk sürer. Usta aracı lifte kaldıracak, levyeyi takozun alt kısmına sokup motoru yukarı aşağı hareket ettirerek durumu anlayacak.

Üst Alt