Mazda 323 BA (1994-98) Lantis Otomatik Vites Sorunu

farukdumlu

Katılımcı
Aracımın otomatiğinde sanırım bir proplem var.son vitese(sanırım 5 ileri otomatik)bazen çok geç atıyor.bazen hissettmeden saydırıyor.bilenler bilgi verirse çok mutlu olacam sayglar...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
AT vites arabada, kullanım durumuna göre vites değiştirmesi normal bir şeydir, arıza olduğuna emin misiniz? Yani siz araca ne hissettirirseniz o da ona göre davranır. Performans isterseniz gaza yüklenirsiniz ve araç yüksek devirlere ulaşana kadar üst vitese geçmez, ama sakin sakin kullanırsanız, araç ekonomiklik sağlamak için düşük devirler de bile vitesi yükseltir.

farukdumlu

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
öncelikle tşk ederim.evet çok sakin kullansamda değişmiyor.dediğim gibi ne zaman ne yapacağı belli değil

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Lantisin otomatiği hakkında tek bilgim 4 ileri olduğu. Konu hakkında bilgim yok ama otomatik kullanan arkadasların vites geçişlerinde problem olduğunda yağına fln bakıp biyerinde ayar vidasi mı ne oluyordu onu kurcalıyorlardı düzeliyordu. İnş sizin lantistede oyle bişey vardır ve sorunda sadece o olur.

farukdumlu

Katılımcı
umarım basit olur.yağı normal,ustalar farklı konuşmakla beraber,balata yada beyin şeklinde yorum yapıyorlar.çok tşk ederim...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
umarım basit olur.yağı normal,ustalar farklı konuşmakla beraber,balata yada beyin şeklinde yorum yapıyorlar.çok tşk ederim...
Balata sıkıntısı olan da duydum galerici arkadasımın 1.8 familiasında bu tarz sorun olmustu onun sorunuda balataydı aracı 2. Viteste bagırıyordu ama vites yükseltmiyordu. Ustası 2. Vitesin balatası bitmiş demiş. Tamir ettirmekle uğraşmadı cıkma bulmuştu eskiyi bıraktı sağlamı aldı. O yüzden tamiri nasıl neye patlar bilmiyorm.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
AT vites arabada, kullanım durumuna göre vites değiştirmesi normal bir şeydir, arıza olduğuna emin misiniz? Yani siz araca ne hissettirirseniz o da ona göre davranır. Performans isterseniz gaza yüklenirsiniz ve araç yüksek devirlere ulaşana kadar üst vitese geçmez, ama sakin sakin kullanırsanız, araç ekonomiklik sağlamak için düşük devirler de bile vitesi yükseltir.

Bu yoruma sonuna kadar katılıyorum... Benim guzuya az az gaz verirsem atıyorum 2 viteste ise 4 bin devirlere kadar çıkıyor ve 3'e geçmiyor, ama gaza yüklenirsem standart vites değişimlerini yapıyor...

Kullanımla ilgili olabilir diye tahmin ediyorum.

Şanzıman arızasından şüpheleniyorsan; iyi bir usta bulmadan guzuyu teslim etme.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bu otomatik şanzımanları hiç anlamış değilim balatası nasıl bişeyki bunn. Basınçla çalışan dişli gibi mi? Konu acılmışkn bilen varsa sölesin cok merk ettim.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Otomatik şanzıman sorunu için [member=29]apojitsu[/member] ya danışalım. Kendisi bana öyle anlattıkki sistemi arabadan çok vitese bakıyorum ;D

Akıllı şanzıman varmış senin kullanımına göre davranıyormuş...

apojitsu

Katılımcı
Otomatik şanzıman sorunu için [member=29]apojitsu[/member] ya danışalım. Kendisi bana öyle anlattıkki sistemi arabadan çok vitese bakıyorum ;D

Akıllı şanzıman varmış senin kullanımına göre davranıyormuş...

Almayın kardeşim otomatik vitesli araba ;D bildiğin saatli bomba. Ne zaman, nerede ne yapar belli olmaz :-\

Yeni nesil şanzımanların çoğu sizin sürüş karakterinize göre davranır. Sizin araçta bu tarz bir şanzıman var mı bilmiyorum ama...:):)

farukdumlu

Katılımcı
çok tşk ederim.

usta kime gidebilirim.öncelik tercihim antep ama farketmez çözülsün yeterki.çünkü yavru 4 -5 000 devre kadar bağırıyor...yetkili servis tavsiye edermisiniz üstadlarım

şanzıman balata piyasada mevcut mudur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
çok tşk ederim.

usta kime gidebilirim.öncelik tercihim antep ama farketmez çözülsün yeterki.çünkü yavru 4 -5 000 devre kadar bağırıyor...yetkili servis tavsiye edermisiniz üstadlarım

şanzıman balata piyasada mevcut mudur

Yetkili servis tabiki de tavsiye ederim ama dışarıya göre pahalı olacaktır, hele hele yaşlı araçların orijinal parçaları ateş pahası... Ama bulunmaz diye bir sorun yok işte... Serviste her şey var.

Antep küçük bir yer değil, mutlaka Mazda ustası vardır, öncelikle araştırmanı bu yönde yap, olmadı servise danışırsın... Para önemli değil diyorsan da; doğrudan servise gidebilirsin...

farukdumlu

Katılımcı
öncelikle çok tşk ederim...aradım servisi randevu aldım...hadi kısmet bakalım :)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Aracımın otomatiğinde sanırım bir proplem var.son vitese(sanırım 5 ileri otomatik)bazen çok geç atıyor.bazen hissettmeden saydırıyor.bilenler bilgi verirse çok mutlu olacam sayglar...

slm sizin araç 1840 cc 115 hp 16 valf 85 kw dohc at şanzuman tam otomatiktir ve 4 ileri vites dir 5 yok şanzuman yagına bakın eksik olmasın sizin 5 geçmiyor dediginiz 4 geçmiyordur bunun bir çok sebebi var yag basıncı düşüyor olabilir vites şartel ayarı olabilir hidrolik beyin üzerindeki selenoid valf sıkışması olabilir gaz kelbek üzerinde şanzuman roket teli var tel ayarı bozuk olabilir kullanıp bakılması lazım servisteki arkadaşlar yardımcı olucaktır geçmiş olsun umarım basit bişeydir ..

farukdumlu

Katılımcı
Adem usta çok tşk ederim.acaba size getirme şansım varmı veya kime tavsiye edersiniz.

bu arada servise gittim.1000 tl tutmayacak işe 6900 tl malzeme 800 işçilik istendi...:)

Üst Alt