Mazda 3 BM Skyactiv Geri Görüş Kamerası Montajı

ediz07

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Motion AT
Sonunda geri görüş kamerası ve kablo aparatı geldi. Montaj sürem toplamda 30 dk bile sürmedi @slymncmgz abi çok güzel anlatmış. Ben sadece kablo orjinalliğini bozmadan kablo aparatın montaj kolaylığından biraz bahsedecem:) Aparat bagajın sol tarafındaki keçenin altında bulunan beyaz soketi soküp oraya direk takıyorsunuz hiçbir elektrikçi işlemine gerek kalmıyor. Sonra kamerayla kabloları birbirine takınca montaj bitmiş oluyor ve bu kadar da kolay montajı. Kamera kalitesini ben begendim gündüz ve gece olarak. Kablo aparatını için link verilmişti ama ben gene ekledim kolay bulunsun diye. Tahmini Teslimat Zamanı

• Montaj da kalboları borunun içine koyamadım bende görünmesin diye borunun arkasına cırt ile tutturdum. Elimde beyaz cırt oldugundan bıraz göze batıyor ama siyah alınca onu da değiştiririm:)

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    340.5 KB · Görüntüleme: 109
  • 2.jpg
    2.jpg
    266 KB · Görüntüleme: 109
  • 3.jpg
    3.jpg
    469.9 KB · Görüntüleme: 106
  • 4.jpg
    4.jpg
    473.4 KB · Görüntüleme: 111
  • 5.jpg
    5.jpg
    323.7 KB · Görüntüleme: 108

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hayırlı olsun eline sağlık Ediz hocam.
Kamera geniş açı çıktı sanırım?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Guzuya ön arka kamera ve aparatlarını sipariş edecem,yalnız ön kamera için ekstra ne lazım bilmiyorum.

Mustafa abi, arka kamerayı Ediz hocanın yaptığı gibi bağlayabilirsin arka kamerayı, ön kamerayı da bir tuş ile arka kameranın bağlandığı sinyale bağlayabilirsin. Geri vitese aldığında geri kamera çalışır, geri vitesten çıktığında tuşa basarsın ön kamerayı açar.

Ya da elektronik bir devre oluşturarak geri vitese taktıktan sonra 1 dk süreyle ön kamerayı çalıştırır, geri vitese takıldığında geri vites öncelikli açar, ama bu beni de aşar.

Sen her ihtimale karşı ön kamera için bir tuş alabilirsin.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Mustafa abi, arka kamerayı Ediz hocanın yaptığı gibi bağlayabilirsin arka kamerayı, ön kamerayı da bir tuş ile arka kameranın bağlandığı sinyale bağlayabilirsin. Geri vitese aldığında geri kamera çalışır, geri vitesten çıktığında tuşa basarsın ön kamerayı açar.

Ya da elektronik bir devre oluşturarak geri vitese taktıktan sonra 1 dk süreyle ön kamerayı çalıştırır, geri vitese takıldığında geri vites öncelikli açar, ama bu beni de aşar.

Sen her ihtimale karşı ön kamera için bir tuş alabilirsin.
Tuş olacaksa takmamak dahA iyi. Süleyman bir switch ile öne arka yapabilirsin demişti.yani otomatik olabiliyorsa yapacağım.
Arkayı da zaten edizin yaptığı gibi yapacağım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tuş olacaksa takmamak dahA iyi. Süleyman bir switch ile öne arka yapabilirsin demişti.yani otomatik olabiliyorsa yapacağım.
Arkayı da zaten edizin yaptığı gibi yapacağım.
Ön kamera nın ne durumda açılmasını istiyorsun?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir röle ile, D'ye alınca belirli bir süre (röle ayarına göre) kamera açık kalır, sonradan montaj yapılan sistemlerin çalışma sistemi böyle oluyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bir röle ile, D'ye alınca belirli bir süre (röle ayarına göre) kamera açık kalır, sonradan montaj yapılan sistemlerin çalışma sistemi böyle oluyor.

İşte olay budur abi,bunu benim guzuda olabilir miyiz acaba...
Kadir bak olabiliyormuş :) :) :)

D konumu için vitesin orayada D ye gelen yere swich konulmalı yada D bilgisi alan swiche bakılmalı kaç V geçiriyor oradan bir hat alınabilir ama ben vitesin oranlarla oynamayı tercih etmezdim.

Sis olur park olur ön kamera neye göre olacak sana kalmış.

BM de bilmem ama kameranın voltajı vs nereden aldığına bakmak lazım.

2 kutuplu bir röle
2nc 2 no kontaklı
Bunun com ucuna ekrana giden RCA kablosu girilir.
NC kontagına arka kameranın rca sı girilecek
NO kontagına ön kameranın rca sı girilecek

Rölenin +/- ucunda ön kameranın nereden çalışması isteniyorsa oradan hat çekilecek.

Bu kara düzen bir sistem kamera aktif olmak için geri vites ışığını kullanıyor ise olur ama farklı bir devre sistemi varsa olmaz ve o devre yapısını çözmek lazım.
(Ekranım yok kafam rahat :) )

Aslında video cihazları var onları incelemek lazım 2 in 1 out cihazla belki de sistem daha kolay kurulabilir.

Aslında güvenlik kamera işi yapan bir üyemiz vardı onun ilgi alanı kimdi o bizi daha iyi aydınlatabilir.

Azıcık baktım bu var ;)

2 Port Input 1 Output Video Audio AV RCA Switch Switcher For DVR DVD Camera N8E6 | eBay

Bunun gibi bişey olmalı araştırmak lazım kullanıcı yorumu almak lazım vs vs

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
D'de switche gerek yok. Geri vitese alındıktan sonra 1 dk kadar güç verecek röle ile o iş halledilir. Geri vitese aldıktan sonra sonra geri kamera çalışır. Sonrasında da geriden çıktıntan 1 dk boyunca ön kamerayı çalıştırır. Yalnız burada arka kamera görüntüsünü öncelikli olarak verecek bir devre gerekli. Öteki devre kolay bir zamanlama rölesine bakar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
D'de switche gerek yok. Geri vitese alındıktan sonra 1 dk kadar güç verecek röle ile o iş halledilir. Geri vitese aldıktan sonra sonra geri kamera çalışır. Sonrasında da geriden çıktıntan 1 dk boyunca ön kamerayı çalıştırır. Yalnız burada arka kamera görüntüsünü öncelikli olarak verecek bir devre gerekli. Öteki devre kolay bir zamanlama rölesine bakar.

@MetinU abi şu devreyi çizip atarmısın :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O da tamam,

https://www.amazon.com/Intelligent-Video-Switcher-Output-Camera/dp/B00B155G5M

Video switcher ile o iş de halledilir.

Mustafa abi. Bir tane video switcher, bir tane zaman rölesi. Bir de olur da yolda giderken ön kamerayı açmak istersen diye bir buton da olabilir.
----------------------------------------------------
Tahmini Teslimat Zamanı

direk hazır sistem var abi. @incirinaltı
-----------------------------------------------------
Çok pahalı dersen bir üstteki link, alttakini alıp ek zamanlama rölesi alınır.

Tahmini Teslimat Zamanı

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
O da tamam,

https://www.amazon.com/Intelligent-Video-Switcher-Output-Camera/dp/B00B155G5M

Video switcher ile o iş de halledilir.

Mustafa abi. Bir tane video switcher, bir tane zaman rölesi. Bir de olur da yolda giderken ön kamerayı açmak istersen diye bir buton da olabilir.
----------------------------------------------------
Tahmini Teslimat Zamanı

direk hazır sistem var abi. @incirinaltı
-----------------------------------------------------
Çok pahalı dersen bir üstteki link, alttakini alıp ek zamanlama rölesi alınır.

Tahmini Teslimat Zamanı
Mutlu Bilal'e anlatır gibi anlat lütfen :)
Şimdi ben ne alacam onu söyle sen, kaliteli iş olsun fiyat önemli değil artık zevk almaya bakacaz :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu Bilal'e anlatır gibi anlat lütfen :)
Şimdi ben ne alacam onu söyle sen, kaliteli iş olsun fiyat önemli değil artık zevk almaya bakacaz :)
Direk 2. linktekini öneririm o zaman.

Tuşu var, istersen basıp ön kamerayı açıyorsun. Tekrar bastığında kapanıyor.

Geri vitese taktığında geri kamera çalışıyor, geriden çıkınca 15 sn ön kamera çalışıyor.

Özgür Yaşa

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda3 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Cmu restart yapmanız gerekiyor. Nav+back+mute tuşlarına aynı anda 10 sn basın, sistem yeniden başlatılacak ve kamerayı tanıyacak. Bazen ilk takışta görüyor, bazen restart yapmak gerekiyor. 2 kez taktım öyle oldu :)

Bu arada Ankara'da olan birisine sadece malzeme masraflarını alarak montaj yapabilirim. Elimde fazladan kamera olacak :)

Elinizde bulunan fazla kamera hala duruyor mu?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Direk 2. linktekini öneririm o zaman.

Tuşu var, istersen basıp ön kamerayı açıyorsun. Tekrar bastığında kapanıyor.

Geri vitese taktığında geri kamera çalışıyor, geriden çıkınca 15 sn ön kamera çalışıyor.
Süper, teşekkür, bir tane kamera ve 2.link...

Üst Alt