Mazda 3 BM Skyactiv Fiyatlara Zam Gelmiş

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hayır abi, astra k excellence donanım, adaptif hız sabitleyici yerine şerit takip koymuşlar, adaptif matrix led farlar, koltuk ısıtma ve masaj, vs vs. astra k nın dizeli ile mazda 3 benzinli aynı fiyat neredeyse.
Şimdi baktım dizel at elit paket astra 121,500 diyor, Mazda ya 10 bin fark verilir bana göre, (Bose, jant, malzeme kalştesi, koltuklar, sürüş keyfi vs) Opel den birazcık pahalı olması normal

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla sıfır almam da alacak olsam 120 bin tl ye 1.5 atmosferik bir motora vermektense 110bin tl honda civic 1.5 turboya veririm. En azından içtiği yakıtın hakkını verir. Onun haricinde Seat Ateca alır yerden yüksek araca binerim en azından. Hadi bunların hepsini geçtim Skoda Superb var D segment, bu da mı olmadı, Kodiaq var D SUV. Bu paralara yazık günah gerçekten.
Ha 2. el fiyatlarından bahsedersek Mazda 3 harici ben de bir araç bulamıyorum.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Valla sıfır almam da alacak olsam 120 bin tl ye 1.5 atmosferik bir motora vermektense 110bin tl honda civic 1.5 turboya veririm. En azından içtiği yakıtın hakkını verir. Onun haricinde Seat Ateca alır yerden yüksek araca binerim en azından. Hadi bunların hepsini geçtim Skoda Superb var D segment, bu da mı olmadı, Kodiaq var D SUV. Bu paralara yazık günah gerçekten.

Yeni Civic Sedan1.5 RS1498 ccOtomatikBenzin120.900 TL
[TBODY] [/TBODY]

Hocam honda'ya niye iskonto çakıyorsun onu anlamadım? gazığın boyutunu büyütmek için mi? :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aramızdaki en büyük fark, sen kendince yorum yapıyorsun hocam, ben genel piyasaya göre... Sana uygun bir markanın fiyatı başka bir markadan daha pahalı olursa kazıklanmış mı olursun?

:) :)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mutlu hocam, Superb ve Kodiaq zaten powersense donanımda alamazsın ayrıca dizel powersense fiyatıyla kıyaslıyorum. Kodiaq boş modeli zaten 135bin TL ve benzinli. Superb dizelde en boşu 123bin tl. Benzinlilerde de aynı şeyler geçerli fiyat donanım olarak. Hepsini geçtim Skoda bir Mazda değil. İstediği kadar superb olsun Kalite ve Sorunsuzluk konusunda zaten Mazda önde. Opeli hiç kıyaslamaya katmıyorum, isterse üzerinde otonom sürüş sistemi, uydu internet bağlantısı, güneş panelleri vs olsun :) Eğer Opel ile Mazdayı karşılaştırıyorsan zaten tartışmaya da gerek kalmıyor :) Herkes istediği aracı seçmekde özgür. Fiyat konusunda Mazda bu fiyatı etmez dersen o zaman dur derim çünkü piyasadaki hiçbir markanın aracı zaten değerinde satılmıyor. Ama kalite ve donanım dersen zaten bilen adam gider yine o fiyata Mazda alır, bilmeyen de Opel, VW, Reno vs alır. Honda 1.5 Turbolu diye tercih edebilirsin saygı duyarım ama iş sadece motorda bitmiyor, bu işin birde yakıt tarafı ve donanım tarafı var. Neyse herkesin arz talep fiyat donanım kalite marka algısı farklıdır, bize de saygı duymak düşer. :cool:

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yeni Civic Sedan1.5 RS1498 ccOtomatikBenzin120.900 TL
[TBODY] [/TBODY]
Hocam honda'ya niye iskonto çakıyorsun onu anlamadım? gazığın boyutunu büyütmek için mi? :D
:D benim aklımda 110 diye kalmıştı. Demek tek fiyat artıran Mazda değil. :D Motor farkından her türlü benim için civic önde gerçi. Sense olmadıktan sonra power donanımla diğerleri de aynı kefeye gelir bana göre.

Aramızdaki en büyük fark, sen kendince yorum yapıyorsun hocam, ben genel piyasaya göre... Sana uygun bir markanın fiyatı başka bir markadan daha pahalı olursa kazıklanmış mı olursun?

Aradaki avantaj, dezavantajlara bakılır. Aynı fiyata D segment SUV alabilecekken C segment benzinli alınmaz. Benzer donanımda benzer yol tutuşa sahip dizel ful donanım alınabilecek fiyata, atmosferik benzinli hiç almam. Sıfır fiyatlar için konuşuyorum. Audi A3 ile benzer fiyatlandırma yapıyor Mazda, kendi bilir. :) Neyse sıfır alanlar olmasa biz nasıl 2. eline binecez değil mi? :)

Mutlu hocam, Superb ve Kodiaq zaten powersense donanımda alamazsın ayrıca dizel powersense fiyatıyla kıyaslıyorum. Kodiaq boş modeli zaten 135bin TL ve benzinli. Superb dizelde en boşu 123bin tl. Benzinlilerde de aynı şeyler geçerli fiyat donanım olarak. Hepsini geçtim Skoda bir Mazda değil. İstediği kadar superb olsun Kalite ve Sorunsuzluk konusunda zaten Mazda önde. Opeli hiç kıyaslamaya katmıyorum, isterse üzerinde otonom sürüş sistemi, uydu internet bağlantısı, güneş panelleri vs olsun :) Eğer Opel ile Mazdayı karşılaştırıyorsan zaten tartışmaya da gerek kalmıyor :) Herkes istediği aracı seçmekde özgür. Fiyat konusunda Mazda bu fiyatı etmez dersen o zaman dur derim çünkü piyasadaki hiçbir markanın aracı zaten değerinde satılmıyor. Ama kalite ve donanım dersen zaten bilen adam gider yine o fiyata Mazda alır, bilmeyen de Opel, VW, Reno vs alır. Honda 1.5 Turbolu diye tercih edebilirsin saygı duyarım ama iş sadece motorda bitmiyor, bu işin birde yakıt tarafı ve donanım tarafı var. Neyse herkesin arz talep fiyat donanım kalite marka algısı farklıdır, bize de saygı duymak düşer. :cool:

Aynen öyle abi.
Gerçi artık çoğu marka sorunsuz. Fosurgende bile dsg sıkıntısı kalmadı çok fazla. Bir de sıfır alıyorsan ilk 2 sene zaten sıkıntı çıkma ihtimali çok az, istisnalar dışında ki o istisnalar da her firmada olabiliyor.
Sümbülün fiyatını düşününce tabiki de fiyatlar normal gözüküyor, ama bomboş Soul'un fiyatı da gereksiz pahalı. Dediğim gibi Soul'un 100bin tl fiyatına dizel c segment araçlar bulunabiliyorken.
Haliyle ben yokuşlu yerde oturuyorum, gencim, motoruna bakacağım tabi öncelikle. Çoğu markanın plastik kalitesi zaten birbirine yakın. 2016 Kia Ceed'in plastik kalitesi, trim sesinin olmaması Mazda 3'den daha iyiydi hatta. Mazda 3 kusursuz değil. O nedenle bir de üstüne atmosferik motoruyla, B sınıfını andıran bagaj kapağıyla, torpido kapağıyla sıfır alacaksam kesinlikle ilk tercihim olmazdı. Ha dizel motoru dersen o ayrı ama o da çok para. En sonunda yine o kadar para veresiye kadar benzinine katlanılır D segmente binilir.
Turbo motorlu olunca da en azından performans isteyince, yokuş çıkarken bağırtman gerekmiyor, haliyle yakıt tüketimi yükselmiyor. Sakin bir sürüşle yokuşlu bir yerde dahi turbo motorlu bir araçla makul tüketim yakalanabileceğini düşünüyorum.
Kalite algısı deyince sevsek de sevmesek de C segmentinde Golf lider gösteriliyor. Hakediyor da. Mazda'nın premium yolunda daha katetmesi gereken çok yol var.

Özet olarak bu gibi nedenlerle bana göre sıfır fiyatta eksileri çok olmasından ötürü ancak 3.-5. tercihim olurdu. Yokuşlu yerdeyim, yakıt tüketimi fazla, hadi içtiği kadar gitse amenna. Kalite dersek kalitesi daha iyi araçlar mevcut; yol tutuş dersek C segmentinde astra ile focus da var, ama her zaman ralli yapmıyoruz, çoğu markanın araçlarının yol tutuşları yaklaştı birbirine. Yol tutuş diyorsak Geyik testinde yeni civic 1. oldu 84 km gibi bir hızla. Mazda yanlış hatırlamıyorsum 77 lerdeydi. Konfor dersek aynı fiyatlara D segment bulunabiliyor. Donanım dersek artık adaptif hız sabitleyiciyi, afl led farı tek Mazda sunmuyor. Diğer markaların ful donanımlarında bu donanımlar bulunabiliyor. Sense olmayıp power dersek, bence donanım olarak civic 1.5 rs ile karşılaştırılabilir.

Sıfır fiyatları üstünden konuşuyoruz tekrardan not edeyim. 2. el fiyatında tabiki f/p kesinlikle mazda.

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Algının öyle oluşturulması buna katılıp onaylayacağımız anlamına gelmez Mutlu, Golf algısı öyle olsa da gerçekte öyle olmadığını sen de ben de biliyoruz, lider gösterilmeyi haketmiyor da bence.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Fanlık konusunu sırf ispatlamak adına, ilgili foruma üye olup. Mazda skyactiv teknolojisinin, Toyota nın hibrid'i ile yoğurdu diyesim var ama buna vaktim yok hocam.

Sağlam güldürdün, teşekkürler...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Fanlık konusunu sırf ispatlamak adına, ilgili foruma üye olup. Mazda skyactiv teknolojisinin, Toyota nın hibrid'i ile yoğurdu diyesim var ama buna vaktim yok hocam.

Sağlam güldürdün, teşekkürler...

Anlamadım abi? Bu araç hakkındaki düşünceler kısmına yazacaktın da hatlar karıştı sanırım.
Yazabilirsin herkes olgunlukla karşılar. Şahsen benim günümüz hiçbir markaya önyargım yok, her marka güzel işler yapıyor elinden geldiğince. Mazdaya çeken ise tasarımı, felsefesi, 2. el fiyatı; negatif yönlerine rağmen. Burada bir çok markaya karşı önyargı varken, Toyotaclubtr'de mazdacı olarak görülmeme rağmen bir eleştiri gelmiyor. Sorunsuz corolla ile o marka karşılaştırılır mı hiç gibi bir cümle dahi hiç görmedim bugüne kadar. :) Araba bu kul yapısı, tabiki de her araçla karşılaştırılabilir. Her karşılaştırmada hep %100 iyi olacak değil ya.
Güldürebildiysem ne mutlu bana, ben de gülüyorum şu an. :) Al gülüm ver gülüm. Mazda Mazda 2 yi Amerika kıtasında Toyota Yaris diye veriyor. Wankel ile uğraşmaktan elektriğe el bile atamayan Mazda ise Toyota'dan hibrit teknolojisini olduğu gibi alacak. 20-25 senenin birikimi var adamlarda.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bahsi geçen kabul edilemeyecek derecedeki fan'lık forum adına mı yani Mazda Garaj için mi geçerli yoksa üyelerin görüşü mü baz alındı önemli olan benim için o...

Üyeler için yorum yapıldıysa diyeceğim bir şey olamaz, forum için böyle bir iddia varsa ispat isterim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Toz kondurmama olduğu müddetçe fanlık olur. Kul yapısı arabaların hiçbir şeyi %100 mükemmel olamıyor haliyle.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Hocam sıkıntı şu; yargı var ama altını dolduramıyorsun

-120 Liraya daha az yakan atmosferik motor ve mazda gibi görünen bir araç
-120 liraya daha güçlü bir motor ve honda gibi görünen bir araç

Bak daha donanım detayındaki artılara girmedim dikkat edersen buna rağmen şimdi bu iki seçimden herhangi biri nasıl "kazıklanma" olabiliyor onu söyle.

Ben mazda tasarımına ve yakıt tasarrufuna 120 verebilirim, sen daha güçlü motora ve honda tasarımına 120 verebilirsin. Böyle olursa şöyle şöyle olursa böyle uzar gider. Net ol deki kazık şurda...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hocam sıkıntı şu; yargı var ama altını dolduramıyorsun

-120 Liraya daha az yakan atmosferik motor ve mazda gibi görünen bir araç
-120 liraya daha güçlü bir motor ve honda gibi görünen bir araç

Bak daha donanım detayındaki artılara girmedim dikkat edersen buna rağmen şimdi bu iki seçimden herhangi biri nasıl "kazıklanma" olabiliyor onu söyle.

Ben mazda tasarımına ve yakıt tasarrufuna 120 verebilirim, sen daha güçlü motora ve honda tasarımına 120 verebilirsin. Böyle olursa şöyle şöyle olursa böyle uzar gider. Net ol deki kazık şurda...

Haberin tercüme ettiğim için geç yazıyorum.

Altını dolduruyorum ama herkes düşündüğü gibi anlıyor. Bu da yazı dilinin olumsuzluğu maalesef.
120 lira verip niye atmosferik alıyorsunuz? Uzun yolda tek şeritli git gel yolda sollayım mı sollamayım mı tereddütüne düşürecek bir araca, yokuşta bağıracak bir araca sıfır parası vermezdim bunu diyorum ben. Ayağın altında pedalda gücü hissedince ben daha çok zevk aldım. Atmosferik 5500 devire nazlana nazlana çıkasıya kadar....

Honda gibi görünen bir araç derken? Mazda'nın tasarım harikası olduğu inkar edilemez. Göz var izan var, Mazda'ya kötü diyecek adamı sopaylan dövmek gerekir. :D Zaten içteki kusurlarını göze batıran da o dış güzelliği. Ama Honda'nın da tipi kendi şahsına münhasır. Samuray gibi siyahını çok beğeniyorum.
Bir yanda 182 hp 270 Nm, 120bin tl; öte yandan 120 hp 150 Nm. Sunroof da var civicde.

2017 Honda Civic mı? 2017 Mazda 3 mı?

Bakın biri yazmış.
Bizim ailede iki araçta var. Daha doğrusu honda 2017 hb ve makyaj öncesi 2016 mazda3 powersense.
Honda hb nin motoru mükemmel. Ses yalıtımı çok iyi. Mazda ise ses yalıtımında bir tık geride. Her iki aracın kendine has iyi yanları var.
Ama yurtdışında yaşasaydık sanırım 2017 makjaylı 165 hp mazda 3 tercih ederdim. Türkiye de ise tamamen tercih meselesi. Birisinin zayıf olduğu noktada diğerinin eli daha güçlü.

Son 2 cümle açıklıyor herşeyi.

Kazıklanmak mevzuna gelelim. 4. sayfada yazdığım cümle dışında başka bir yerde kazık kelimesini kullanmamışım. Bunu da genel anlamda yazmışım.
Yani kota az olunca fiyatı da kazıklama boyutuna getiriyorlar, pardon premium. :)

Bu cümleyi kurmadan önceki cümlem.
Hayır abi, astra k excellence donanım, adaptif hız sabitleyici yerine şerit takip koymuşlar, adaptif matrix led farlar, koltuk ısıtma ve masaj, vs vs. astra k nın dizeli ile mazda 3 benzinli aynı fiyat neredeyse.

Donanım olarak aynı (birinde adaptif hız sabitleme, ötekinde şerit takip, üstüne masajlı koltuk), yalıtımı daha iyi, dizel versiyonu 121.400 tl. (Opel tam otomatik ful donanım satış fiyatı). Mazda'nın fiyatlandırmasına kazık diyorum. Öte yandan Golf 1.4 TSI 150 hp highline benzinli DSG 124bin tl. Performansı, yalıtımı daha iyi.

Araç içi gürültü seviyesi karşılaştırmaları için de bu site kullanılabilir.
Auto Decibel Database

Bakıyoruz diğer araçlara göre performans daha az, yalıtım daha kötü, tüketim (yokuşlu yerler için) az değil, yol tutuş (civice kıyasla) daha kötü, donanım eşdeğer, e ben niye tercih edeyim? Önceliklerim bunlar benim. Yakıt tüketimini düşünüyorsam opel astra 1.6 dizel otomatik excellence alırım koltuk masajı, matrix led farlar, şerit takip olur. Aynı fiyata dizele binerim, yokuş çıkarken motoru bağırtmak zorunda kalmam. Performans ve yol tutuş istersem civic alırım, Sensesiz Power donanımla eşdeğer donanımı var. Plastik kalitesi daha iyi dersek ise o dış tasarımın güzelliğine o iç mekan sönük kalmış, dediğim gibi beğenmediğimiz kia ceed 2016 araçta gram trim sesi yoktu, heryere bastırmama rağmen. Ama BM'de plastik aralarında yeteri kadar sünger kullanılmamış gibime geliyor. Hele o dikiz aynasının plastiği...

Hadi ful donanımı geçtim, en boş donanımları fiyat üstünden kıyaslayalım. Bomboş soula 100bin tl verilir mi? 100bin tl'ye dolu turbo benzinli araçlar alınıyor. Asıl kazıktan bahsetmek istediğim düşük donanımdaki yüksek fiyatları idi.

Ama tasarım tüm bu olumsuzlukları siler atar mı, kişiye göre değişir işte. :)

Veli abi forumu forum yapan içindeki insanlardır.

Son düzenleme:

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Daha performanslı motor senin için daha önemliyse tüm olumsuzluklarına rağmen gider civic alırsın ve kazık yemiş olmazsın. yakıta daya az ödemek istiyorsan performans farkına rağmen gider mazda alırsın ve yine kazık yemiş olmazsın. Honda ve Mazda pekçok parametrede karşılaştırılabilir üreticiler. ama opel değil zira o zaman pekçok konu devreye girecek. Opeli devreye sokarsan o zaman honda da kazık atıyor demek zorundasın ki bu nokta kocaman bir çelişki olarak karşımıza çıkar.

ha illa devreye sokacaksan aynı dediğin donanımda start-stop yok, 18" alaşım jant yok. Şerit takibin mazdada olmadığını düşünüyorsan malesef var. şerit takip-şerit asistanı, şehir içi fren desteği, kör nokta uyarısı, adaptif far ve adaptif curise ;)

kaldı ki eşit donanımla neden fiat ve hondayı fiyat olarak karşılaştıramıyorsan, opel ve hondayı da karşılaştıramazsın. benzer şekilde bunları mazda ile de karşılaştıramazsın. ha karşılaştırırım dersen ona diyecek laf yok bu durumda her ikisi de kazıkçı olur.

Bir de madem 3. şahısların söyledikleri referans olabiliyor. O zaman sana hem mazda hem honda yetkili satıcısının honda ... müdürünün yüzüne söylediği cümleyi yazayım; "yüzümüzü kara çıkartmaz abi bu araç bizim civicten daha iyi". ama bana sorarsan bu bir referans olmaz. bakarsın araca hangişsi senin için avantajlıysa hangisi senin içine siniyorsa onu alırsın biri honda biri mazda her ikisindende kazık yemiş olmazsın. ama benim opelim var hem aynı donanım hem dizel hem de aynı fiyat sen honda/mazda sahibi olarak kazık yemişsin dersen, eyvallah düşüncende haklısın lakin az ötede düşün demek zorunda kalırım. :D

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumu forum yapan insanlardan önce sunduğu faydanın yüksekliğidir hocam. Boş ve bilgi paylaşımı olmayan foruma insanlar rağbet etmez.

Forum olarak amacımız insanların çok olması değil, forumun çok faydalı olmasıdır. ;) Genel anlamda çok farklar var ama bunu sadece nasip olanlar görebiliyor, göremeyenler de olması gerekenden rahatsız oluyor. Çok önemli değil.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yol tutuş Civic'ten kötü mü :huhuu: Var mısın denemeye :D

Yeni civic başka abi. İster sev, ister sevme ama yiğidi öldürüp hakkını vermek gerekir.

Forumu forum yapan insanlardan önce sunduğu faydanın yüksekliğidir hocam. Boş ve bilgi paylaşımı olmayan foruma insanlar rağbet etmez.

Forum olarak amacımız insanların çok olması değil, forumun çok faydalı olmasıdır. ;) Genel anlamda çok farklar var ama bunu sadece nasip olanlar görebiliyor, göremeyenler de olması gerekenden rahatsız oluyor. Çok önemli değil.

Doğru noktaya bastın. Hepimiz katkıda bulunuyoruz Mazda dünyasına, ufak ya da çok. Keşke yalıtım yapmak zorunda kalmasak, 2016 aracının arka lambasına tuş nasıl eklenir diye sormak zorunda kalmasalar, ya da torpido kapağının ses yapmaması için içinin kadife kaplanmasını, temas yerlerinin bez bantla yalıtılıp ses çıkarmamasını sağlayarak değil de, sadece bakımda neler değişir diye sorulan bir forum olsaydık, Mazda o noktalara keşke dikkat etseydi deyince araca laf söyletmeme olmasaydı. (bakınız benim BL-BM karşılaştırmam)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Civic kötü değilmiş evet, ama Mazda dan daha iyidir de diyemem. Nihayetinde o keşkeler olmasaydı zaten Mazda da direk premium olurdu, kaldı ki preniumlarda bile eleştirilen onca şey varken

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Daha performanslı motor senin için daha önemliyse tüm olumsuzluklarına rağmen gider civic alırsın ve kazık yemiş olmazsın. yakıta daya az ödemek istiyorsan performans farkına rağmen gider mazda alırsın ve yine kazık yemiş olmazsın. Honda ve Mazda pekçok parametrede karşılaştırılabilir üreticiler. ama opel değil zira o zaman pekçok konu devreye girecek. Opeli devreye sokarsan o zaman honda da kazık atıyor demek zorundasın ki bu nokta kocaman bir çelişki olarak karşımıza çıkar.

ha illa devreye sokacaksan aynı dediğin donanımda start-stop yok, 18" alaşım jant yok. Şerit takibin mazdada olmadığını düşünüyorsan malesef var. şerit takip-şerit asistanı, şehir içi fren desteği, kör nokta uyarısı, adaptif far ve adaptif curise ;)

kaldı ki eşit donanımla neden fiat ve hondayı fiyat olarak karşılaştıramıyorsan, opel ve hondayı da karşılaştıramazsın. benzer şekilde bunları mazda ile de karşılaştıramazsın. ha karşılaştırırım dersen ona diyecek laf yok bu durumda her ikisi de kazıkçı olur.

Bir de madem 3. şahısların söyledikleri referans olabiliyor. O zaman sana hem mazda hem honda yetkili satıcısının honda ... müdürünün yüzüne söylediği cümleyi yazayım; "yüzümüzü kara çıkartmaz abi bu araç bizim civicten daha iyi". ama bana sorarsan bu bir referans olmaz. bakarsın araca hangişsi senin için avantajlıysa hangisi senin içine siniyorsa onu alırsın biri honda biri mazda her ikisindende kazık yemiş olmazsın. ama benim opelim var hem aynı donanım hem dizel hem de aynı fiyat sen honda/mazda sahibi olarak kazık yemişsin dersen, eyvallah düşüncende haklısın lakin az ötede düşün demek zorunda kalırım. :D

Önder abicim, gel yokuşu bol Safranbolu'da kullan da yakıt tüketimin yine az olacak mı gör. Yakıt tüketimin az olmasını istiyorsan turbo benzinli ya da dizel alacaktın. Dediğim gibi aynı fiyatta dizel ful donanım var.
Afedersin ama Opel niye karşılaştırılabilir değil? DSG'si ile ünlü VW iyi de, Opel mi değil? Artık Vectra üretmiyor, her üretici gibi onlar da kendilerini geliştirdiler. Astra J ve K kasa kronik sorunları var mı? Civic Hothatch oluyor, karşılığı golf Rs, octavia rs, s3. Onların fiyatına bakarak civic'in 182 beygirlik canavarının o fiyat konumlandırması ise gayet cüzi. Nürburgring'de en hızlı önden çekişli araç olduğunu hatırlatırım. Öte yandan opel ise o fiyata dizel sunuyor. 1.4 turbo 150 hp en ful donanım otomatik aracının fiyatı 107600. turbo rakipleri arasında yine iyi fiyat. En azından kağnı hızında atmosferik sunup da daha fazla para istemiyor. :)

Astra'yı yol tutuş konusunda mazda'nın rakibi olduğu için karşılaştırdım. Beğenmiyorsunuz. Honda diyorum beğenmiyorsunuz. VW diyorum onla hiç karşılaştırılmaz. Karşılaştıramıyorsak madem Almanlardan iç kalitesi daha düşük, performansı daha kötü Mazda 3'ü nirvana kabul ediyoruz tamam, e ne diyeyim haklısınız o zaman. :) Veli abinin dediği gibi.

Üst Alt