Mazda 3 BL Led Reflektör Uygulaması

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yurt dışından temin etmiş olduğum ledli reflektörler ile aracın üzerinde bulunan reflektörleri değiştirmiştim bildiğiniz üzere. Bir kaç resimle konu açıp bundan sonra yapmak isteyen olursa yardımcı olmuş olalım.

Ben parklara bağlamayı mantıklı buldum, istediğiniz şekilde bağlatabilirisiniz siz. Parklara bağlamak benim için biraz daha basit olmasından dolayı kendim yapabilirim diye düşündüm ve hem de daha uygun olacağını düşündüm.

Aracınızın uygun bir zeminde altına yatarak halledebileceğiniz gibi, yağ bakımı yapılan ortası boş olan bir zemine de aracınızı çekerek yapabilirsiniz, ya da lifte kaldırabilirisiniz, tabi varsa :)

Reflektör tampon arkasından böyle görünüyor

Ama böyle rahat görüntü olduğuna bakmayın, çalışmanıza engel olabilecek tam arkasına konumlandırılmış tampon içi çelik bar var, şu görüntü ne demek istediğimi anlatır sanırsam.

İlk resimde net şekilde görülen tek civata söküldükten sonra (zor olan kısmı o civatayı el yordamıyla bulup tornavida ile sökmeye çalışmak, çünkü kafanız o bölgeye sığmadığı için gözle görülmüyor, çelik barın arkasında kalıyor) tırnaklardan dikkatlice dışarıya doğru kuvvet uygulandığında reflektör yerinden çıkıyor.

Ben parklara bağlayacağımdan plaka aydınlatması için tampon içinde var olan kablonun bir bölgesinden kabloyu soyarak teli açığa çıkardım.

Sonrasında ledli reflektörün kablolarının (yakınımdaki bir elektrikçiye danışarak) ikisini birbirine bağladım, sadece toprak olanı yalnız bıraktım. Sonra o kablo uçlarını da yukarıdaki resimde görülen plaka aydınlatma kablosuna (+/-) olarak bağladım (ilkel yolla deneyerek buldum hangisinin artı-eksi olduğunu :) ).

Bu işlemden sonra elektrik bantıyla her açıkta olan kabloyu kendi içinde ayrı olarak bir güzel sardım, en sonunda hepsini toplu olarak bantladım ve tel kabloyla tampon içinde bir güzel sabitledim.

Sonuç olarak ledli reflektörlerin görüntüsü şu şekilde oldu.

Bu arada reflektörlerimin bir tanesinin içinde kesiklik yapanlar oldu, satıcıyla Kerim yardımıyla konuşarak durumu izah ettim, yazılı ve görsel olarak, sağolsunlar arıza yapanın aynısından ücretsiz olarak yeniden gönderdi ve 1 haftada ulaştı bana, ve söküp yeniledim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok güzel hareketler bunlar... :) Harika olmuş, ellerine sağlık, paylaşım için teşekkürler...

Allah kaza bela vermesin. :nazar:

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
sarı kırmızı durmayaymış iyiymiş :) şaka bir yana çok güzel olmuş. Gece nasıl göründüğüne dair de bir foto olsa çok güzel olur O0 Allah nazardan saklasın :nazar:

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
çalışma güzel olmuş Bülent. Ayrı bir renk katmış olaya :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekürler sağolun. Fena durmadı evet farklı bir şey denemiş oldum, gerektiğinde orjinallerini tekrar takabilirim sonuçta. Renkler sarı kırmızı olursa sökerim hemen, resimde öyle olmuş

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Teşekürler sağolun. Fena durmadı evet farklı bir şey denemiş oldum, gerektiğinde orjinallerini tekrar takabilirim sonuçta. Renkler sarı kırmızı olursa sökerim hemen, resimde öyle olmuş
Gece nasıl duruyor çok merak ettim :)

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Bülent güle güle kullan, çok güzel, ön tampon altıntaki bölüme gündüz ledi ne oldu bulabildinmi>?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bülent güle güle kullan, çok güzel, ön tampon altıntaki bölüme gündüz ledi ne oldu bulabildinmi>?
Teşekürler abi sağol, sıra ona geldi, maddi duruma göre yön vereceğim. Far şeklinde olanlar 50 küsür $'dan başlayıp 90 küsür $'a kadar çıkabiliyor, maliyeti epey var yani. Bir de far şeklinde olmayıp mini olmayıp güçlü ışık veren birbirinden bağımsız tekli ledler var, onlar sıralı olarak güzel işçilikle de yapılabilir daha ucuz, maddi duruma göre bakacağım o işe yani.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bülent eline sağlık. Yapmayı düşünen arkadaşlara büyük yardımı olacaktır.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Süper olmuş abi güle güle kullan. Dolar ne oldu yav aksesuar alamaz olduk :(

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici