Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
arkadaşlar herkese merhaba..uuzn zamandır giriş yapamıyordum..2005 Model Dynamic(Manuel) aracımı satıp 2011 impressive oto.aldım.Daha öncede dediğim gibi artık şu aracımı alsam bu aracımı alsam diye düşünmedim.Direk mazda dedim.Benim sorum şu olacak araca daha önceden lpg takılmamış ben brc marja takdırdım.Arac 100 binde.Lpg taktıralı 1000 km geçdi ama yakıt değerleri bana hala yüksek geldi.32 lt lpg yakıtı ile 220 km yol yapabiliyorum.Bşka yerlerde 300-340 arası yol yaptığını söyleyenler var doğrumu.Yorumlarımızı bekliyorum.
Her aracın kondisyonu farklı her kullanıcının sürüş tarzı farklı dolayısıyla başka birinin yaptığı km ile kıyaslamak yanlış olur. Aracın bakımlarından eminseniz lpg ayarınızda güzelse sizin araca alışmanız kalıyor geriye ;)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
arkadaşlar herkese merhaba..uuzn zamandır giriş yapamıyordum..2005 Model Dynamic(Manuel) aracımı satıp 2011 impressive oto.aldım.Daha öncede dediğim gibi artık şu aracımı alsam bu aracımı alsam diye düşünmedim.Direk mazda dedim.Benim sorum şu olacak araca daha önceden lpg takılmamış ben brc marja takdırdım.Arac 100 binde.Lpg taktıralı 1000 km geçdi ama yakıt değerleri bana hala yüksek geldi.32 lt lpg yakıtı ile 220 km yol yapabiliyorum.Bşka yerlerde 300-340 arası yol yaptığını söyleyenler var doğrumu.Yorumlarımızı bekliyorum.
Hayirlisi olsun
Yakit cok yakmis hoccam bizim degerler hep 300 330 350 arasi. Kısa kmlerde mi kullniyorsun klimaniz hep acik mi Yaginizi ne zaman degistiniz bujiler yeni mi lastikler ne durumda lpg ayari nasil fakirde mi zenginde mi

Hanbey15

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bakımlarını yeni yaptırdım.Bujiler yeni değişdi.(İridyum olarak)Gaz montajı yapan yere(Candan Mühendislik)gittim.Tekrar pc'bağladı.Ayarlarda bir anormallik göremedi.yaptığım km.nin(Şehir içi 220 km) normal yakıt değerlerininde normal olduğu söyledi.ama ben sizinde söylediğiniz gibi çok olduğunu düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hayirlisi olsun
Yakit cok yakmis hoccam bizim degerler hep 300 330 350 arasi. Kısa kmlerde mi kullniyorsun klimaniz hep acik mi Yaginizi ne zaman degistiniz bujiler yeni mi lastikler ne durumda lpg ayari nasil fakirde mi zenginde mi
Araça yeni gaz takıldı.zengin fakir olduğunu sanmıyorum.tekrar kalibrasyon ayarı yapıldı ama ayarlarda sıkıntı çıkmadı.

Bu modelin yakıt tüketim değerlerini bu konu altında paylaşabiliriz.
Tşk.edrm

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bir kaç kombinasyon yapalım... :)

Benzinli otomatik şehir içi (yoğun trafik) 11-12 litre Lpg ile 13-14 litre

Benzinli manuel şanzıman şehir içi (yoğun trafik) 9-11 litre, lpg ile 11-13 litre

Benzinli Otomatik şehir dışı sakin kullanım ile 6-7 litre lpg ile 7-8 litre

Benzinli manuel şanzıman şehir dışı sakin kullanım 5-6 litre, lpg ile 6-7 litre

Öncelikle içinde bulunduğumuz konuyu okumanı tavsiye ediyorum, bir çok bilgi ve tecrübe var... Bende aynı motora sahip Bk aracımla Aydın gibi bir yerde hemen hemen aynı şehir içi değerleri gördüğümde ağzım gözüm karışmıştı... :) Sen bu konuda şanslısın ki, benim gibi aynı tecrübeyi yaşamış birisi yüreğini serinletecek şeyler yazıyor, ben ha deyince yüreğimi serinletememiştim... :D

Şehir içi denildiğinde benim aklıma hep İstanbul tarzı trafik gelir ve az çok kıyaslamayı buna göre yaparım... Özgür'ün İzmir'de çevre yolundan hız sabitleyici açıp giderek yakıt ölçümü yaptığına takılırsan aldanırsın. İstanbul trafiğini görmemiş birisi de senin değerlere çok diyebilir...

Son söz; aracın hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin, İstanbul için yakıt değerlerin bana trafiğin yoğun olduğunu söylüyor, aracının çok yaktığını değil... :) 1300 kilo kasayı, 105 beygir 140 tork ancak; bu şekilde yakıt tüketerek seni gezdiriyor... :) Kazasız belasız sürüşler, aktif forumlar.

Ama ben sizinde söylediğiniz gibi çok olduğunu düşünüyorum.

Aracının yakıtı çok değil, İstanbul trafiği berbat... :) Aracın motoru verimli değil. ;)

Hanbey15

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Öncelikle içinde bulunduğumuz konuyu okumanı tavsiye ediyorum, bir çok bilgi ve tecrübe var... Bende aynı motora sahip Bk aracımla Aydın gibi bir yerde hemen hemen aynı şehir içi değerleri gördüğümde ağzım gözüm karışmıştı... :) Sen bu konuda şanslısın ki, benim gibi aynı tecrübeyi yaşamış birisi yüreğini serinletecek şeyler yazıyor, ben ha deyince yüreğimi serinletememiştim... :D

Şehir içi denildiğinde benim aklıma hep İstanbul tarzı trafik gelir ve az çok kıyaslamayı buna göre yaparım... Özgür'ün İzmir'de çevre yolundan hız sabitleyici açıp giderek yakıt ölçümü yaptığına takılırsan aldanırsın. İstanbul trafiğini görmemiş birisi de senin değerlere çok diyebilir...

Son söz; aracın hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin, İstanbul için yakıt değerlerin bana trafiğin yoğun olduğunu söylüyor, aracının çok yaktığını değil... :) 1300 kilo kasayı, 105 beygir 140 tork ancak; bu şekilde yakıt tüketerek seni gezdiriyor... :) Kazasız belasız sürüşler, aktif forumlar.

Aracının yakıtı çok değil, İstanbul trafiği berbat... :) Aracın motoru verimli değil. ;)
tşk.kardeşim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Pc yi çok çok uzun zamandır sıfırlamıyorum
Ekranda 11.9lt sabit kaldı hiç oynamıyor şahsen oynasada ben hala 50 tllik alıyorum :)

@Hanbey15 siz ilk kezmi otomatik kullanıyorsunuz?

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
@Hanbey15 Siz İstanbul'daymışsınız, normal 220 km İstanbul'da.
Aracınızda sıkıntı yok Sıkıntı olan İstanbul
@Domestos İstanbul için az bile yakmış abi :D

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@Hanbey15 Siz İstanbul daymıssın Normal 220 km İstanbul da
Aracınızda sıkıntı yok Sıkıntı olan İstanbul
@Domestos İstanbul ıcın az bıle yakmıs abi :D
Bayadır ölçüm yapmıyorum ama şehir içi 220kmden fazla yapar sanırım , şahsen şehir içi derken nerenin içi hangi saati diye uçar gider...

Burası istanbul hep 50 tllik alıcaksın :)

Hanbey15

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Pc yi çok çok uzun zamandır sıfırlamıyorum
Ekranda 11.9lt sabit kaldı hiç oynamıyor şahsen oynasada ben hala 50 tllik alıyorum :)

@Hanbey15 siz ilk kezmi otomatik kullanıyorsunuz?
Evet ilk oto.aracım

Bayadır ölçüm yapmıyorum ama şehir içi 220kmden fazla yapar sanırım , şahsen şehir içi derken nerenin içi hangi saati diye uçar gider...

Burası istanbul hep 50 tllik alıcaksın :)
Şu Ramazan ayında bu hararette içime su serptiniz.tşk.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

32lt/220km =14,5 lt/100km lpg =>12,1 lt/100km benzin. Lpgnin yakışı depo ölçümlerinde benzin göstergesinden %20 fazladır. Normaldir. Şehiriçi fabrika verisi 9,8 lt olan bir araç için 12.1 lt gösterge de gayet normaldir. 4 ileri otomatik olmasından ötürü trafikte şehiriçi çok yakar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
32lt/220km =14,5 lt/100km lpg =>12,1 lt/100km benzin. Lpgnin yakışı depo ölçümlerinde benzin göstergesinden %20 fazladır. Normaldir. Şehiriçi fabrika verisi 9,8 lt olan bir araç için 12.1 lt gösterge de gayet normaldir. 4 ileri otomatik olmasından ötürü trafikte şehiriçi çok yakar.
@Hanbey15 in bide ilk otomatik aracı ayagı alışacak araca alışacak bunlarda tamamlanınca yakıt biraz daha düşer.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@Hanbey15 in bide ilk otomatik aracı ayagı alışacak araca alışacak bunlarda tamamlanınca yakıt biraz daha düşer.
Aynen ben aracımı ilk aldığım kış gaza istemsiz biraz fazla bastığımdan ötürü kalkar kalkmaz patinaj çektirmiştim. Patinaj çektiği gibi de araç durduğu yerden çıkmamıştı. :D
Ayrıca mümkün olduğunca hız sabitleyici de kullanmak tüketimi düşürüyor.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 86

ozgur35

Aktif