Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Şanzıman Yağ Atması

mavimavi21

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
arkadaşlar merhabalar. uzun zamandır işlerimden dolayı foruma girmiyorum. o yüzden fotoğraf falan atamadım. kusura bakmayın. bu arada sıkıntım kendiliğinden halloldu. teşekkürler :)

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Arkadaşlar 2012 mAzda 3 benzinli var.Motora az önce bakayım dedim.Bazı yerlerde birikmiş yağ var kurumuş şekilde.Onceden varmiydi bilmiyorum.Bir sorun olabilirmi sizce ,araçta herhangi bir sorun yok gordugum kadariyla.Yag çubuğu çekildikçe oradaki yağ birikintisi olabilirmi diye düşündüm ama baya bir yerde var.Islak mendille Silip takip edeceğim tekrarlayacakmi diye.
Fotoları ekledim.

11.JPG

22.JPG

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
şanzıman yağ atıyor. km kaçta?
50bin daha. Şanzıman yağ ve filtreleri değişimi ile sorun çözüldü yazmıştınız sanırım birara öyle birşey hatırlıyorum.
Ahmet usta bakmıştı Herter'de hiç gerek yok tertemiz demişti.

Son düzenleme:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Karter çubuğundan da sızma var gibi sanki, ben mi yanlış görüyorum, ilk resimde?

20170616_223417.jpg

Şanzumandan sızan oralara kadar yükselmez diye düşünüyorum, o bölgeyi komple yıkatıp tekrar aralıklı kontrolle çözüme kavuşacaktır.

Son düzenleme:

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Aynisi bendede var.
Nerede ise butun BL lerde var yagin omrunun bitmesi ile alakali mutludada vardi bu sorun degisimle cozmustu bendede var bu hafta ici halledecem ins degisimi.

Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Şanzıman Yağ Atması

Konuyu okumanda fayda var...

Hocam baktım konuyu açtıktan sonra.Konuyu biraz araştırdım şanzıman yağı değiştikten sonra düzelmeyenlerde var.Bir arkadaş japonya ile uzun görüşmeler sonrası yarim litre yağı azaltın diyerek çözüm bulmuşlar.Muhtemelen zorlama sonucu fazla yağı atıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam baktım konuyu açtıktan sonra.Konuyu biraz araştırdım şanzıman yağı değiştikten sonra düzelmeyenlerde var.Bir arkadaş japonya ile uzun görüşmeler sonrası yarim litre yağı azaltın diyerek çözüm bulmuşlar.Muhtemelen zorlama sonucu fazla yağı atıyor.

Olabilir yagi degisimini yapim tecrubelerimi paylasirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bk ve Bl motorlar aynı kronik yağ atmayı yapıyor. Yağ çubuğunu dikkatli şekilde kapatırsan bir nebze azalıyor.

Kötü bir durum yok diyebiliriz.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bk ve Bl motorlar aynı kronik yağ atmayı yapıyor. Yağ çubuğunu dikkatli şekilde kapatırsan bir nebze azalıyor.

Kötü bir durum yok diyebiliriz.
Aynen kotu bi duruma denk gelen yok.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Karter çubuğu değil, otomatik şanzıman yağ seviyesi çubuğudur orası. Havalandırma da orası zaten oradan atıyor.

Evet aracım 100bin km.deydi ve 90 km hızla gitsem dahi yağ atıyordu. Filtre yağ değişti, yağ seviyesi sabırla dikkatlice kontrol edildi (30 dk sürdü abartmıyorum) ve sonucunda hiçbir şey kalmadı. Şanzıman yağının ömrü 4-5 senedir. Yağ değişim zamanı km dolmasa da yıl açısından dolmak üzere. Ne gerek var derseniz motor yağı ile aynı şartlarda kullanılıyor şanzıman yağı da. Belki daha da zor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yağı değiştirmenizde fayda var. Ancak yağ değişince atma kesilmeyebilir sorun yok.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Herterde şanzıman yağım değiştikten sonra ustam abartmıyorum 30 dakika boyunca yağ seviyesini anlamak için takıp çıkardı sildi. Emin olunca bıraktı. yağ seviyeleri önemlidir. Tampon ızgarasından nasıl yağ çıkar onu da anlamadım. Ne yağı olduğunu anlamak lazım.
Şanzıman yağı nasıl kontrol edilir, d ye veya r ye alarak mı, yada eski modellerde olay farklı mı?

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Motorunuz sicak ise 65 derecede max ile min, motorunuz soguk ise 20 derecede max ile min arasindaki seviyesinde olmali sanziman cubugundaki deger boyle ise yag seviyeniz doludur normaldir. Zaten cubukta yaziyor 65-20. Araci Duz zeminde kontrol ediyorsunuz.
Arabayi calistirip vitesi P konumda iken kontrol yapiliyor

Cubukta yagi peceteye sildiginizde pembe olmali cok acik kahverengi ise idare eder, koyu kahve veya siyah ise eskimis yag degismesi gerekiyor

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şanzıman yağı nasıl kontrol edilir, d ye veya r ye alarak mı, yada eski modellerde olay farklı mı?
Motor sıcakken rölântide 1-2 dakika çalışsın daha sonra bütün vitesleri yavaşça gezdirerek P ye kadar gel abi sonra 1-2 dakika daha rölantide çalışsın çubuğu çekerek kontrolünü yap. Eski modellerde bu şekilde idi. Yenilerde farklı olabilir kitapçığa bakmakta fayda var.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Motor sıcakken rölântide 1-2 dakika çalışsın daha sonra bütün vitesleri yavaşça gezdirerek P ye kadar gel abi sonra 1-2 dakika daha rölantide çalışsın çubuğu çekerek kontrolünü yap. Eski modellerde bu şekilde idi. Yenilerde farklı olabilir kitapçığa bakmakta fayda var.
Usta r de iken baktı yüzüme eksik sesi, sonra başka birini aradı, eski modellerde motor çalışmıyorken bakılıyormuş, o şekilde bakınca yağ tam çıktı...

Motorunuz sicak ise 65 derecede max ile min, motorunuz soguk ise 20 derecede max ile min arasindaki seviyesinde olmali sanziman cubugundaki deger boyle ise yag seviyeniz doludur normaldir. Zaten cubukta yaziyor 65-20. Araci Duz zeminde kontrol ediyorsunuz.
Arabayi calistirip vitesi P konumda iken kontrol yapiliyor

Cubukta yagi peceteye sildiginizde pembe olmali cok acik kahverengi ise idare eder, koyu kahve veya siyah ise eskimis yag degismesi gerekiyor
Güzel açıklama, teşekkürler Başkan...

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aracı alalı 1 yıl oldu. Bu süre zarfında sıvıları kontrol ettim. Eksiltme olmadı. Kaput altı kupkuruydu, sadece bezle tozu temizlerdim.
Geçen hafta Ankaraya gittim, biraz bastım açıkçası, sıkılştrdığım anlar da oldu. Dün yine kaputu açıp bir bakayım dedim. Şanzuman yağ çubuğunun altındaki yer(foto) yağ olmuş. Elim ayağım titredi açıkçası, canım sıkıldı. 100binde şanzıman yağı ve filtresi benden önceki sahibindeyken yetkili serviste değiştirilmiş. Kadir ustayla konuşup konuyu okuduktan sonra da rahatladım biraz. Soğuk ve sıcak motorda ölçüm yapacağım.
Umarım sorun olmaz.
Birde o yağ tozu kapmış ve kirletmiş orayı da temizlemem lazım, pimpiriklik mi desem cinslik mi desem, aklım hep o fotoda....

Ekli dosyalar

• IMG-20190504-WA0002.jpeg
    IMG-20190504-WA0002.jpeg
    215.1 KB · Görüntüleme: 53

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sıcak ve soğuk ölçümlerinde atf yağı eksilmemiş. Hep üst seviyede çıktı. Rengi açık kahverengi gibi. Kafamdaki tek soru yağın nereden tahliye olduğu. Yağ çubuğunun plastik başındaki kanaldan çıkmıyor. Boru temiz çünkü. Fikri olan var mı?

Üst Alt