Mazda 3 BL (2009-13) LPG Sistemi Hakkında

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Abi ne şekli sanki daha önce yazdın diye hatırlıyorum ama bu konuda geriye gitmem lazım herhalde :D:D:harika:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Bu Antalyadaki lpg ci galip ustayla konuştum normal diyor yalnız sistem sökülüp tekrar montajlancakmis yanlış montaj yapmışlar fiyat da ortalama 500 Tl çok diyor.keşke Antalyada yaptirsaymisim pişman oldum bak şimdi :agla:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu Antalyadaki lpg ci galip ustayla konuştum normal diyor yalnız sistem sökülüp tekrar montajlancakmis yanlış montaj yapmışlar fiyat da ortalama 500 Tl çok diyor.keşke Antalyada yaptirsaymisim pişman oldum bak şimdi :agla:
Olmuşla ölmüşe çare yok, forum için de bir tecrübe oldu bu durum. Ağrısız baş için 500 göze alınabilir artık ne diyelim.

Son düzenleme:

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ben demiştim demeyi pek sevmem ama yapacak bir şey yok üstadım, geçmiş olsun.
Yanlış hatırlamıyorsam siz Lpg'yi 2.200 TL civarına taktırmıştınız. Galip Usta 2.650 TL'ye montaj yapıyordu 2018'de, şu anki fiyatını bilmiyorum.
Yani çok fazla bir zararınız yok, canınızı sıkmayın.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
500 tl para harçasan o özelliği yapamazsın.

Çırpınmayı bırak zevk almaya bak.

Odbli olupda o ışığı yanmayan görmedim.

Varsada benim haberim yok ;)

(Odbli )

Son düzenleme:

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
500 tl para harçasan o özelliği yapamazsın.

Çırpınmayı bırak zevk almaya bak.

Odbsiz olupda o ışığı yanmayan görmedim.

Varsada benim haberim yok ;)
Yanlış hatırlamıyorsam Atiker Grand kitini taktırmıştı. Taktırdığı sistem grand ise o sistemin OBD'si vardı üstadım

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Peki sübab yakmam sorunu ortadan kalkar mı? Ve afr ayarını tekrardan yaptırmak gerekli olur mu?

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Peki sübab yakmam sorunu ortadan kalkar mı? Ve afr ayarını tekrardan yaptırmak gerekli olur mu?
Benzinli olarak da kullansanız Lpg'li olarak da kullansanız sübaplar eninde sonunda yanacak zaten. Lpg ile kullanınca yüksek yanma sıcaklığından dolayı bu daha düşük KM'de gerçekleşiyor sadece. Ama montajı yanlış yapılmış ve stabil çalışmayan bir Lpg sistemi ile çok daha kısa sürede sübaplar yanacaktır. Onun için önemle üzerinde durulması gereken bir konu.
Afr ayarı ile ilgili olarak benim tavsiyem, montajı düzelttikten sonra yeniden yaptırmanız olur. Zira enjektör hortumları ve buji dahil en ufak değişken afr ayarı esnasında büyük farklara sebep oluyor.
Şahsen benim Lpg ayarını Galip usta yaptı, ayrıca afr ayarı yaptırmadım. İşinde tecrübeli biri değildir, olanı daha da bozar diye yaptırmak istemedim. Zaten ayarlarda büyük oranda bir bozukluk olması halinde araç benzinli gibi gitmiyor, aradaki fark rahatça hissedilebiliyor. Benim araç benzinli gibi gittiğinden Afr ayarı işini, ehil bir usta bulana kadar erteledim :)

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Benzinli olarak da kullansanız Lpg'li olarak da kullansanız sübaplar eninde sonunda yanacak zaten. Lpg ile kullanınca yüksek yanma sıcaklığından dolayı bu daha düşük KM'de gerçekleşiyor sadece. Ama montajı yanlış yapılmış ve stabil çalışmayan bir Lpg sistemi ile çok daha kısa sürede sübaplar yanacaktır. Onun için önemle üzerinde durulması gereken bir konu.
Afr ayarı ile ilgili olarak benim tavsiyem, montajı düzelttikten sonra yeniden yaptırmanız olur. Zira enjektör hortumları ve buji dahil en ufak değişken afr ayarı esnasında büyük farklara sebep oluyor.
Şahsen benim Lpg ayarını Galip usta yaptı, ayrıca afr ayarı yaptırmadım. İşinde tecrübeli biri değildir, olanı daha da bozar diye yaptırmak istemedim. Zaten ayarlarda büyük oranda bir bozukluk olması halinde araç benzinli gibi gitmiyor, aradaki fark rahatça hissedilebiliyor. Benim araç benzinli gibi gittiğinden Afr ayarı işini, ehil bir usta bulana kadar erteledim :)
Benzinde hiç sübab yakan hiç görmedim de duymadimda neyse hayırlısıyla bi Antalyaya gidiyimde orda herşeyi hallettiririm bana göre sadece hortumlarda ayarsizlik var onu gördüm haricinde herşey tamam bi kontrol bi afr tamamdır bu iş bide genel bakım için ömer ustanın yanına uğrarım sıvıları değiştiririm yeter

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Benzinde hiç sübab yakan hiç görmedim de duymadimda neyse hayırlısıyla bi Antalyaya gidiyimde orda herşeyi hallettiririm bana göre sadece hortumlarda ayarsizlik var onu gördüm haricinde herşey tamam bi kontrol bi afr tamamdır bu iş bide genel bakım için ömer ustanın yanına uğrarım sıvıları değiştiririm yeter
Üstadım sübap yanması denen olay sıcaklık sebebiyle sübapların formunun bozulması zaten.
Yüksek sıcaklık ve basınç altında çalıştığından benzinde de kullanılsa uzun kilometreler sonra kompresyonda düşmeler olabiliyor.
Arkadaşımda 2010 model ve hiç Lpg takılmamış 1.6 motor Chevrolet Cruze vardı, motordaki titremenin sebebini çok uzun süre bulamadılar, araç lpg'li olmadığı için kimsenin aklına sübaplardan kaynaklanabileceği de gelmedi. Son çare olarak kompresyon testi yaptılar ve 2 silindirde kompresyonun düşük olduğunu farkettiler. Henüz 125 bin km'deki aracın sübapları değişti ve titreme kayboldu. Benzinde de kullanılsa sübaplar çok zor şartlarda çalıştığından ömürlük parçalar değiller. Sonuçta magnezyum alaşımlı bir parça. Tabi lpg ile kullanımda 60 bin km'de yanan subap benzinli kullanımda 160 binde yanar, 180 binde yanar o kısmı bilemem, ama dediğim gibi eninde sonunda değişmesi gerekecektir.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
İyi akşamlar, 9 bin km dir aracımı prins technomax LPG sistemi ile kullanmaktayim. Performans farkı hissetmiyorum, arıza lambası yanmıyor ama aracın LPG de çalışma sesi ile benzinde çalışma sesi arasında yüzde 10 civarı fark var. Benzine alınca düzeliyor. Kastettigim enjektör sesi değil rolantide biraz daha sesli çalışıyor. Yolda iken hissetmiyorum. Sebebi ne olabilir bilgisi olan var mı? Araca için zararlı bir durum oluşturur mu? Yoksa sadece sistemin çalışma sesi mı? Enjektör sesinden farklı bir ses olduğunu tekrar belirteyim:)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
ben şöyle bişey fark etmiştim devamlı benzinde kullandıgında motorda ses azalıyor gaza geçtiğinde ses tekrar gittikçe artmaya başlıyor benzine geçtiğinde ses tekrar yavaşdan azalmaya başlıyor ksır bi döndü dönüp duruyor :D

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Benzine alınca ses hemen kesiliyor, benzinde 0 ses diyebilirim. :) Aracı bu kadar çok kullanmasam hiç bulasmaz kafam rahat binerdim ama aylık 2500 km minimum yapıyorum. Başka çare kalmadı:) Ankara şehir içi yoğun trafik 35 kuruş yakıyor , arabaya yeniden bağlandım desem yeridir. Şöyle 70 bin km subap yakmadan beni götürse yaptırıp bir tur daha binesim var:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benzine alınca ses hemen kesiliyor, benzinde 0 ses diyebilirim. :) Aracı bu kadar çok kullanmasam hiç bulasmaz kafam rahat binerdim ama aylık 2500 km minimum yapıyorum. Başka çare kalmadı:) Ankara şehir içi yoğun trafik 35 kuruş yakıyor , arabaya yeniden bağlandım desem yeridir. Şöyle 70 bin km subap yakmadan beni götürse yaptırıp bir tur daha binesim var:)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mesaj otomatik birleştirildi:

Senin ilk şartın ceyranlı oto :D
ikinci şartın dizel
bu kadar km ile neden benzine bulaştınki ?

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
3 aydır yeni tasindigim yerden sebep km artıyor, öncesi senede Max 15 bindi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gelen ses lpg enjektör sesi değilse, yakıt farkından dolayı gelen sestir ki, çoğu kişi bu sesi fark edemez... Takılma bence, guzunun keyfini sür... :)

Uzun rampalarda ve arada benzin ile kullanmakta da fayda var.

Üst Alt