Mazda 3 BL (2009-13) Kapı Hoparlörü Değişimi

M43bilgic43

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Merhaba arkadaşlar.
Sağ kapı hoparlöründen boğuk ses geliyor sanırım patlak.
hoparlörü hangi model tavsiye edersiniz nereden alabilirim
yardımcı olursanız sevinirim.
Hayırlı ramazanlar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar.
Sağ kapı hoparlöründen boğuk ses geliyor sanırım patlak.
hoparlörü hangi model tavsiye edersiniz nereden alabilirim
yardımcı olursanız sevinirim.
Hayırlı ramazanlar
Bu işlerden anlıyorsan eğer forumda paylaşılan bilgiler ışığında hoparlörü piyasadan alabilirsin, fakat illaki orijinal olsun diyorsan Murat'ın dediği gibi çıkmacılara danışman gerekiyor ki, tavsiye etmiyorum. Neticede kullanılmış hoparlör gelecek ve ne kadar dayanacağı muamma olacak...

Bu işlerden anlamam diyorsan da; ses ve görüntü üzerine herhangi bir işyerine gittiğinde rahatlıkla sorununu çözeceklerdir. ;) Kolay gelsin.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu hoparlör değişimi sonrası hoparlör yuvası açık kalıyor malum. Orjinal hoparlörde hatta bir bant ile de yalıtmışlardı. Dışarısı ile içerisi arasında hoparlörden hava geçemiyordu.
Haliyle hoparlörü büyütüp kasnak takınca boşluklar kalıyor orjinal hoparlör yuvası ile kasnak arasında. Buradan hava çok rahat bir şekilde girebilir. Bu nedenle burada bir rüzgar sesi oluşması mümkün müdür? @Murat abi en son sen taktırdın, ne diyorsun?

Ön yolcu kapısına yalıtım yaptım. Adetaşyapı dan oto ses yalıtım 8 ürününü kullandım. Ama yine de 100 km hızdan sonra rüzgar sesi duyuluyor.

Hava gelebilecek kısımlar hoparlör ve camın eşiği var sadece.
Panelin içine su tutmayan kapalı hücre ses yalıtım süngeri de mi koysam diye düşünmeye başladım.

Ekli dosyalar

• 18987402_10155413082493256_592448127_o.jpg
    18987402_10155413082493256_592448127_o.jpg
    133.3 KB · Görüntüleme: 54
Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Haftalardır boşuna uğraşmışım. Direk hoparlörü kasnaksız vidalamak lazımmış.

Ekli dosyalar

• P_20170607_123325_vHDR_On.jpg
    P_20170607_123325_vHDR_On.jpg
    65.9 KB · Görüntüleme: 86
  • P_20170607_123329_vHDR_On.jpg
    P_20170607_123329_vHDR_On.jpg
    123.6 KB · Görüntüleme: 86
  • P_20170607_123332_vHDR_On.jpg
    P_20170607_123332_vHDR_On.jpg
    107.6 KB · Görüntüleme: 84

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Bunları direk kablolari bağladınız mi hocam yoksa ekstra anfi vs gerekli mi? Ses farkı çok mu var mazdanin kendi hoparlörü cidden boğuk ve net değil bende değiştirmeyi düşünüyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bunları direk kablolari bağladınız mi hocam yoksa ekstra anfi vs gerekli mi? Ses farkı çok mu var mazdanin kendi hoparlörü cidden boğuk ve net değil bende değiştirmeyi düşünüyorum.

Önce konektörle bağlamıştım da konektör orjinal kasnağa gömülmüş. O nedenle direk kabloları kestim birleştirip elektrikçi bandıyla yalıttım.
Ben amfisiz orjinal teyple kullanıyorum ve belirli seviyeye kadar ses çok düzgün geliyor. Yüksek ses seviyesinde de bozulmalar oluyor ama bu bozulmalar orjinal hoparlörlere göre daha az. Çok yüksek seste dinlemediğim için de bana fazlasıyla yetiyor. Kaliteli ses istiyordum zaten. Bu kapı yalıtımıyla da biraz daha iyileşti.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Alpina 5*7 den almıştım, hafta sonu taktırdım ve tam oturdu. kenarlarına silikon çektiler hava ve ses için.

Eskisine göre baslar azaldı ama ses çok daha temiz, rahatlıkla farkediliyor.

Arkaları değiştirmediğim için bası ordan takviye ediyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sağ hoparlörden teypi kapatsam dahi bir hışırtı sesi geliyor ve rahatsız ediyor. Bu neden kaynaklanabilir acaba. Sürücü tarafındaki hoparlörden hışırtı duyamadım

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sanmıyorum murat abi. Bass sesi güzel çıkıyor araçta. Oğuzhan hoparlörün metal bir yeri saca değiyordur dedi bu da bana daha mantıklı geldi.

Bu arada yalıtımın ses kalitesine etkisi mükemmel oldu. Daha kısık seste daha iyi bir şekilde duyuluyor sesler. Basslar çok daha iyileşti.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Sanmıyorum murat abi. Bass sesi güzel çıkıyor araçta. Oğuzhan hoparlörün metal bir yeri saca değiyordur dedi bu da bana daha mantıklı geldi.

Bu arada yalıtımın ses kalitesine etkisi mükemmel oldu. Daha kısık seste daha iyi bir şekilde duyuluyor sesler. Basslar çok daha iyileşti.

Arka hoparlörde değişince fena olur :) ben arkaya hoparlör aldım ama daha takmadık...

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Sadece hoparlörle ses kalitesi belirgin artıyor mu?
Çünkü teybin çıkışları zayıf gibi.
Pioneer 1500ub, değil pioneer hoparlör; sunny hoparlörlerle bile, aracın içini çok iyi dolduruyordu.

Üst Alt