Mazda 3 BL (2009-13) İmpressive 60 Bin Bakımı Hakkında

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu ülkede keşke her arabanın sahibi Mutlu hocam kadar pimpirikli olabilse... :)

Tepetaklak üzerinden, Facit ile gönderildi !! :p

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ne diyeyimki şimdi ben motor yağının kararması ile şanzımsn yağının kararmasının farklı nedenlerdrn olduğunu söylesem birşey değişmeyecek. En iyisi herkes bildiği gibi yapsın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne diyeyimki şimdi ben motor yağının kararması ile şanzımsn yağının kararmasının farklı nedenlerdrn olduğunu söylesem birşey değişmeyecek. En iyisi herkes bildiği gibi yapsın.

Sen bildiğin doğruları yaz hocam... Gerisi herkesin cebine ve takdirine kalsın.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Kullandığım araçlara kendim gibi baktığım için pişman değilim :) Helede zamanında şoför olarak emanetçi sıfatıyla ayda 15-20 bin km yapmış biri olarak vicdanım rahat ekmek tekneme hiyanet etmedim :) Genede herkes bildiği gibi yoğurt yesin :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Zor birşey değil öğrenmek abi google icat edileli :)
Ama dediğim kanıtlandı en azından. Motor yağına gösterilen hassasiyet şanzıman yağını gösterilmiyor cümlem. :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Yağın renginin kararması tek başına bozulduğu anlamına gelmez yapısal özelliklerinede bakmak gerek motor yağ örneğimi farklı yöne çekmene lüzum yok senin kadar google gezgini olmasakta yaşayarak öğrenmişizdir bazı şeyleri...Teoriyle pratik arasında ki farkı yaşayan bilir....Şanzıman yağının değişmemesi gerekir gibi bir ibare kullanmadım belirtilen periyotlarda kontrol ve değişim yapılmalı dedim savunduğum şey mazda nın da kitapçığında yazan bilgilerle aynı...Gereksiz yağ değişimleri ile oluşan harcamanın ceple ve takdirlede alakası yok...Kaputun altı kadar üstüde önemli fazladan harcanacak yağ bakım maliyeti yerine aracın boyası korumaya alınabilir....İç kabin bakteri temizliği yapılabilir...vs....vs....

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aslında ikiniz de aynı şeyden bahsediyorsunuz. Enes e de katılıyorum Mutlu ya da, şanzıman ve motor yağı farklı karakterlerde elbetteki aynı şekilde değerlendirilmez, ama 20 ya da 40 binde fabrikasyon yağı değişmek mantıksız olur bence de, 50 ve sonrası bana daha mantıklı geliyor, sıfır bir araba alınca en az 2 -3 yıl antifriz değişimine ihtiyaç duymayız ve sonrasında koyulan hiç bir antifrizde fabrikasyonun yerini tutmadığını biliyoruz. Bir forumda sürekli olup da arabasına bakmayan insan çok nadirdir zaten, burada olan herkes arabası için en iyisini yapmaya çalışır, ben hep öyle gördüm. O bakımdan nakit ve vakiti olan herkes 5 binde motor yağı da değişir 20 binde şanzıman yağı da :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Motor yağına gösterilen özen şanzıman yağına gösterilmiyor bu konuda haklısın evet ki bu da başlı başına konu olur

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şanzıman yağında sadece sürtünme ve ısınma oluyor. Ama motor yağında direk silindir odası duvarlarında kimyasal reaksiyonun ürünlerine ve sıcaklığına maruz kalıyor. İkisinin kararmalarındaki nedenler arasındaki fark, yağın kalitesini belirtmeleri kadar açıktır.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Tüm yorumları okudum ama ortada farklı görüşler varmış gibi görünse de yanlış olan ve birbiriyle çelişen hiçbir yorum da yok gibi :D

Durum şundan ibaret bir tarafta elinden kendi aracının bakımı yapacak kadar iş gelen birinin rahatlığı var araç için belirlenen periyodik bakım aralığına uygun olarak bizzat kendin bakım yaparsan için rahat olur. Diğer tarafta ise teorik olarak çok araştıran çok bilen( çok bilmek bazen çok kaygıyı da beraberinde getirir) ama pratikte servislere ustalara bağımlı olan ve aracına düşkünlüğü yüzünden yaşadığı yoğun hassasiyet ve güvensizlik sonucu bizzat Mazda'nın ceosu açıklama yapsa ona bile itibar edemeyecek derecede titiz biri var.
İki taraf da kendine göre çok haklı önemli olan iç huzuru yakalayabilmiş olmak nice lüzumsuz yere o kadar masraf yaparken bakımlar ihmal edilmemeli ama olağanın dışına çıkıp bakım zamanını öne almayı guzusu öksürse farkı anlayacak derecede aracına hakim biri için gerekli görmüyorum. Ama kaputu sadece silecek suyu koymak için açıyorsanız bakım zamanını biraz daha yakınlaştırmak mantıklı olabilir :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Eyvallah kemal doğru tespit etmişsin yanlış doğru diye bir konu yok aslında bu sadece otomobillere yaklaşım tarzı bakış açısı ile alakalı birimi arka kapıdan birimiz ön kapıdan içeri giriyoruz sonuç olarak mazdamızı seviyoruz :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tüm yorumları okudum ama ortada farklı görüşler varmış gibi görünse de yanlış olan ve birbiriyle çelişen hiçbir yorum da yok gibi :D

Durum şundan ibaret bir tarafta elinden kendi aracının bakımı yapacak kadar iş gelen birinin rahatlığı var araç için belirlenen periyodik bakım aralığına uygun olarak bizzat kendin bakım yaparsan için rahat olur. Diğer tarafta ise teorik olarak çok araştıran çok bilen( çok bilmek bazen çok kaygıyı da beraberinde getirir) ama pratikte servislere ustalara bağımlı olan ve aracına düşkünlüğü yüzünden yaşadığı yoğun hassasiyet ve güvensizlik sonucu bizzat Mazda'nın ceosu açıklama yapsa ona bile itibar edemeyecek derecede titiz biri var.
İki taraf da kendine göre çok haklı önemli olan iç huzuru yakalayabilmiş olmak nice lüzumsuz yere o kadar masraf yaparken bakımlar ihmal edilmemeli ama olağanın dışına çıkıp bakım zamanını öne almayı guzusu öksürse farkı anlayacak derecede aracına hakim biri için gerekli görmüyorum. Ama kaputu sadece silecek suyu koymak için açıyorsanız bakım zamanını biraz daha yakınlaştırmak mantıklı olabilir :)

Dediğinize katılmıyorum öyle gözüküyorsam da üzülürüm. Zira benim elimin altında gerekli ekipmanlar olsa ağır bakım ne ki? Eldeki alet edevatlarla da ancak iç trim uğraşabilıyorum ben de :D benim karşı çıktığım nokta her ustaya güvenilmemesi gerektiği ve şanzıman yağını tabiki de yurtdışındakiler gibi 30bin km olmasa da 50-60-70 bin km gibi değişmesi lazım, 100bin km beklenmemeli. kararmaya başlaması yağın durumunun kötüleşmeye başladığını gösterir çünkü. Motor yağından farklı bu. Yukarıda söylediğim gibi.

Hassasiyet. Evet. Güvensizlik de evet zira her ustaya güvenmiyorum. Eline tornavida alan ustayım diye ortaya çıkabiliyor. Gerçek işini hakkıyla yapan ustalara lafım yok burada.
Bu nedenle bir makine mühendisi olarak neyin daha iyi olabileceğine kendim karar verebiliyorum
Öksürse ben de anlarım ama niye zavallının öksürmesine kadar bekleyim ki. Beti benzi atarsa gerekli önlemi alır öksürmesine kadar ilerlemesini engellemeye çalışırım. ;)

Bu arada CEO ya da güvenmem. O adam işletmeci olur. Mühendis işin içinden yetişen biri olmaz. Olsa da o işleri unutmuştur.

Abdden örnek vereyim. Tüm abdde 0w-20 yağ kullanılıyor. Bu yağ kuzeyindeki sıcaklıklar için bir nebze tamam plsa da sıcak güney bölgeler için tamamen yetersizdir. Bu araçlar eminim erken aşınıp motoru yağ eksiltmeye başlıyordur. 0-20 yağ hele de agresif kullanımda koruyuculuk sağlayamaz. Adamlar bunu niye kullanıyor. Daha çok fazla yakıt tüketimi araçlar satmak için. Kullanıcıyı düşünüyorlar mı? Hayır. Telefon gibi 2-3 senelik araçlar hurdaya ayrılıyor. Umurlarında olmuyor. Adamlar kendilerini düşünüyorlar illaki, nasıl daha çok parça satabiliriz peşinde.

Bmw mercedes daha 5 sene ömcesine kadar servisleri tork konvertörlü şanzımanlar için yağ değişmez, ömürlüktür diyorlardı. Ondan sonra 200-300 bin km gibi şanzıman sıkıntı çıkarınca hop yeni şanzıman satıyorlardı.

Son düzenleme:

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Konuya farklı bir yerden giriyim :)

Araba konusunda iyi düzeyde teknik bilgisi olanları hariç tutuyorum.
Ben tek başıma yağını, suyunu, filtresini değiştiririm, temel bakımı yaparım ama ötesine geçemem.
Bence benim gibi kişiler için bakıma özen gösterilmesi önemli.

Çünkü bakımda sadece yağ, hava filtresi vs değişmiyor.
Eğer öyle yapılıyorsa zayıf bir bakımdır o ayrı bir konu.

Ben servise gittiğimde farlarından fren hortumlarına, silecek lastiğinden yağına kadar bir çok parça kontrol ediliyor.
Bazen sıkıntı olmayacak yerlerde dış etkenlerle yıpranma nedeniyle yenileme veya küçük dokunuşlar gerekebiliyor.
Eğer bu kontroller yapılmazsa konfor ve sürüş güvenliği açısından sıkıntılar ortaya çıkabiliyor.

Benim gibi pek otomobil bilgisi olmayanaların iyi bir usta yada yetkili servise gitmesinde fayda var.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Farklı bir giriş te ben yapayım....Bakım için kaput açanlara sadece silecek suyu koyanlara gelsin gerçek bir anı bu :)
Veli abim benim aracı ilk bakmaya gittiğinde foto göndermişti motor arka ses izolesi biraz deforme olmuştu zaten aracı alırkende o deformeyi gözlemlemiştim düzenli olarak aracın kaputunu acar kontrol yaparım kablolar hidrolik motor suyu silecek suyu akü vs....Bir baktım bizim izolasyon maddesi biraz daha parçalanmış ayak izleri gezinmiş motor üzerinde....Kaput koruyucuyu kontrol ettim ona dokunmamış amortisör kafasına bir adet ekmek parçası gelmiş....Ekmeği aldım kontrollerimi yaptım anormal bir durum yoktu kaputu kapattım ertesi gün Rasim bizim namı diyar Vecihi dediki Enes abi sansar koruyucu geldi mazdayı getir sıkalım her tarafına gerek yok dediysemde rasim bir güzel ilaçladı motoru kaput koruyucuyu vs....Aracı iş yerine çektim sabah oldu bu sefer hayvan yarıya kadar yemiş o parcayı hepten azgınlaşmış korktum acaba abs kablosu beyin vs farklı ekipmanlara da saldırdımı diye çok şükür yoktu birşey....Başıma geleni arkadaşlara anlattım dediler bir karışım var aracın yanına dahi gelmiyor naftalin vs birkac maddeyi birleştirmişler bu sefer kesin çözüm diye düşünürken ertesi sabah bakınca bizim hayvan sansar gelincik parçayı komple koparmış almış tabi ben hemen diğer noktaları tekrar gözlemliyorum oh çok şükür dedim....Anladım ki bu hayvanla düşman değil dost olunması gerek motoru güzelce yıkadım ilaclardan arındırdım gerekli bölgeleri korumaya alarak....Ve ne yaptım biliyormusunuz iki amortisör başına birer dilim ekmek koydum ertesi gün birtanesini yarım yemiş gezmiş yatmış yuvarlanmış gitmiş :) O gün bugündür hayvandan değil hayvanın şerrinden kurtuldum artık dost olduk ben onu besliyorum o da sıcacık motorun ısısıyla orda keyif çatıyor :) Bazen bakım çok gec olabilir bu hayvan çoğu insanın hidrolik hortumunuda yemişti güvenliğiniz sadece ustadan gecmiyor!

M43bilgic43

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Merhaba arkadaslar.
2010 model mazda 3 ov imp. 63.000 kmde aracima bakim yaptiracagim.
Sizce hangi bakimlari yaptirayim birde parcalari kendim almak istiyorum hangi markalari alayim.
Motor yagi. Hidrolik yagi. Firen yagi. Filitreler?
Tesekkur ederim

M43bilgic43

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Mrb ozgur bey. Ben konyada ikamet ediyorum. Burada ozel servis bulamadim. Gecensene burda 50.000 de biyer tavsiye ettiler bende hic fiyat sormadan islemleri yaptirdim oda servise yakin fiyat aldi. Daha da olsa gitmem gidenide geri ceviriyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaslar.
2010 model mazda 3 ov imp. 63.000 kmde aracima bakim yaptiracagim.
Sizce hangi bakimlari yaptirayim birde parcalari kendim almak istiyorum hangi markalari alayim.
Motor yagi. Hidrolik yagi. Firen yagi. Filitreler?
Tesekkur ederim

Konya da hem özel hem yetkili servis var forumda tavsiye edilen. Sarf malzemesi olarak, kendin alabilirsin. Şanzıman yağı değişimi yapılacaksa İstanbul da Adem Ustam, Ankara da Herter servis ve Rem oto yu tavsiye ederim.

M43bilgic43

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
bakımları gecen ay yaptırdım Konya Zeki Kaya Otomotiv de servisin ilgi alakasından çok memnum kaldım
seneye yine gitmeyi düşünüyorum. Herkese tavsiye ederim
20170503_222559m.jpg

Üst Alt