Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Yakıt Tüketimi

cagdases

Sessiz
Bugün yakıt aldım veriler şöyle;
Shell V-power : 6.03 litre fiyatı
Alınan yakıt : 43lt
Yapılan km : 561km (full şehir içinde yapıldı)
Kalan mesafe : 29km (yakıt alırken yol bilgisayarında yazan veri)
Ortalama tüketim : 100km / 7.6lt
Yakıt ekonomisi : 1km / 47kr

Buraya kadar her şey nomal ancak yol bilgisayarında yazan 100km / tüketim 8.9lt idi arada 1.3 lt sapma var çok saçma bi durum boşa tedirgin olduğumu anlamış oldum.

Birde dizel kullanıcılarına bir sorum olacak dizel yakıt katkısı veya enjektör temizleyici kullanmalı mıyım faydalı bir uygulama mı ?

İyi forumlar olsun :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@cagdases aklıma estikçe kullanıyorum, zararını görmedim. Ayrıca bakımda motor içi temizleyici de kullanın. Egr temizliği vs de aklınızda bulunsun.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bir depo daha bitti gitti, yeni değerler şöyle;

Litre fiyatı: 6,10 tl
Alınan litre: 42 lt
Tutar: 256,20 tl
Mesafe: 624 km

Ort. litre: 6,7 lt
Ort. kuruş: 0,41 tl

Tamamı istanbul şehir içi

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Buradan yakıt takibi çok kolay oluyor, en son yakıt aldığım gün bile belli 24 gün olmuş :p

Yeni Değerler;

Litre fiyatı: 6,06 tl
Alınan litre: 42,80 lt
Tutar: 259,37 tl
Mesafe: 617km

Ort. litre: 6,9 lt
Ort. kuruş: 0,42 tl

Yakıtım bir gıdım artmış gibi duruyor, ama son günlerde çok soğuk oldu ve bakım esnasında rolantide bolca çalıştı ;) Şimdi bakım sonrası ilk deponun değerini merak ediyorum :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Buradan yakıt takibi çok kolay oluyor, en son yakıt aldığım gün bile belli 24 gün olmuş :p

Yeni Değerler;

Litre fiyatı: 6,06 tl
Alınan litre: 42,80 lt
Tutar: 259,37 tl
Mesafe: 617km

Ort. litre: 6,9 lt
Ort. kuruş: 0,42 tl

Yakıtım bir gıdım artmış gibi duruyor, ama son günlerde çok soğuk oldu ve bakım esnasında rolantide bolca çalıştı ;) Şimdi bakım sonrası ilk deponun değerini merak ediyorum :)
Ulen Murat abi devleti sen geçindiriyorsun Heee.
Köprü vergileri yakıt vergileri :D

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Güncel uzun yol yakıt tüketimim.

İstanbul - Çanakkale - İstanbul
Ortalama hız 110-120
100 km kadarı şehir içi ve bu tüketime yaklaşık 2 saatlik feribot sırası da dahil :)

Litre fiyatı: 6,45 tl
Alınan litre: 44,65 lt
Tutar: 288 tl
Mesafe: 809 km

Ort. litre: 5,5 lt
Ort. kuruş: 0,36 tl

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Güncel uzun yol yakıt tüketimim.

İstanbul - Çanakkale - İstanbul
Ortalama hız 110-120
100 km kadarı şehir içi ve bu tüketime yaklaşık 2 saatlik feribot sırası da dahil :)

Alınan litre: 44,65 lt
Tutar: 288 tl
Mesafe: 809 km

Ort. litre: 5,5 lt
Ort. kuruş: 0,36 tl
Benim ayuda bu kadar yakıyor :hhhhhh::hhhhhh:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yeni değerler geldi :)

Şehiriçi;

Alınan litre: 15, 50 lt
Tutar: 99,98 tl
Mesafe: 187 km

Ort. litre: 8,2 lt (yol bilgisayarı verisi 6,2 litre)
Ort. kuruş: 0,53 tl

Uzun yol

Litre fiyatı: 6,47 tl
Alınan litre: 12,02 lt
Tutar: 77,73 tl
Mesafe: 237 km
Ortalama hız: 98 km/s

Ort. litre: 5 lt (yol bilgisayarı verisi 4 litre)
Ort. kuruş: 0,33 tl

Yol bilgisayarı neden tutmuyor anlamıyorum. Uzun yol verisi kontak kapanmadan test edildi ama yine tutmadı.

Ayrıca yakıtın artma sebebi de peşpeşe iki depo enjektör temizleyici kullandım :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yol bilgisayarı neden tutmuyor anlamıyorum. Uzun yol verisi kontak kapanmadan test edildi ama yine tutmadı.
Sizdekiler nasıl bilmiyorum da bizim guzularda yol bilgisayarı sadece 5-6 km/saat hızdan sonra ölçmeye başlıyor mesela. Araç dururken ölçmüyor ve o sırada rakamlar kayboluyor. Rolantide beklediğinde ve dahası en çok da yakıtın tüketildiği kalkış sırasında aslında araç tüketimi 1-2 saniyeliğine ölçülmemiş oluyor. O yüzden benim de aldığım yakıt ile hesaplamalarım doğrultusunda aracın gösterdiği orandan ortalama olarak %3-4 gibi bir fazlalık mevcut oluyor. Çoğunluk şehir içi trafikse bu oran %8-9'lara kadar çıkabiliyor.

Ayrıca bizim kullandığımız yakıt ile yol bilgisayarı verileri ayarlanırken kullanılan yakıt ve yol/hava durumları farklılık göstermekte. O yüzden araçtaki veriyi tutturmak zor gibi. ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Şehiriçi;

Uzun yol

Ayrıca yakıtın artma sebebi de peşpeşe iki depo enjektör temizleyici kullandım :D
2.4 benzin/lpg'li motordan hiçbir avantajı yok :) kuruş olarak bende aynı yakıyorum. Boşuna traktör sesi çekiyorsun abi ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2.4 benzin/lpg'li motordan hiçbir avantajı yok :) kuruş olarak bende aynı yakıyorum. Boşuna traktör sesi çekiyorsun abi ;)
Bu durum genel olarak aynıdır Hakan, ortalama lpgli motor, ortalama dizel motor ile yakıtını parasal olarak aynı tüketir... Hem bu sebeple hem de traktör sesi nedeniyle; dizel motorlu araç hiç düşünmedim...

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan

Şehiriçi;

Uzun yol

Tüketimin farklı olmasının sebebi jant ebatları olabilir mi? Ama oransal olarak çok fark var.
Bende de ters yönde farklı ölçüyor. Son depoda yol bilgisayarının 6lt gösterdiği değeri pompada 5.4lt olarak hesapladım.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Normalde ekran verisi 0,4-0,6 lt fazla çıkar genelde, en azından makyajlı kasada böyle. Uzun yolda daha yakın çıkıyor. Koyduğun katkıların yakıtı fazla inceltmesinden kaynaklı değil ise, enjektörlerinde bir miktar işeme diye tabir edilen durum olabilir. Püskürtme yapmadığı durumlarda da yakıt kaçışı ve püskürtme anında da ecu nun istediğinden bir miktar fazla kaçış olabiliyor. Belli bir raddeyi geçmedikçe anlaşılması çok kolay olmuyor. Ama yakıt katkısı kaynaklı da olabilir. Üst üste iki depo biraz yüksek bir oran.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu durum genel olarak aynıdır Hakan, ortalama lpgli motor, ortalama dizel motor ile yakıtını parasal olarak aynı tüketir... Hem bu sebeple hem de traktör sesi nedeniyle; dizel motorlu araç hiç düşünmedim...

LPG bakım masraflarınız ne olacak :D

Üst Alt