Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Yakıt Tüketimi

badilcan

Katılımcı
Bu haftasonu yakıt tüketimi değerim ,
İzmir den Torbalı , Ödemiş Birgiye gittim. Gösterge 5.0 ı gösteriyordu. Sakin bir şekilde kullandım aracı. Otobanda 120 yi geçmemeye çalıştım.
Dönüşte Birgiden Bozdağa ( epey bir tırmandım 3 vitesi geçmedim ) ,ordan Salihliye,Turgutluya ordanda İzmire geçtim ve yolculuğu 5.2 ile tamamladım.
Genelde benim pompa hesaplarım gösterge değerlerini tutuyor.
O yüzden yakıt olarak tatmin edici bir gezi oldu.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu haftasonu yakıt tüketimi değerim ,
İzmir den Torbalı , Ödemiş Birgiye gittim. Gösterge 5.0 ı gösteriyordu. Sakin bir şekilde kullandım aracı. Otobanda 120 yi geçmemeye çalıştım.
Dönüşte Birgiden Bozdağa ( epey bir tırmandım 3 vitesi geçmedim ) ,ordan Salihliye,Turgutluya ordanda İzmire geçtim ve yolculuğu 5.2 ile tamamladım.
Genelde benim pompa hesaplarım gösterge değerlerini tutuyor.
O yüzden yakıt olarak tatmin edici bir gezi oldu.
Değerlerin çok iyi benim araç şehir içi 7 litreyi gördü bu hafta ??? Ama normalde benim yol bilgisayarı ile km/lt hesabı birbirini tutmuyor, yol bilgisayarı daha fazla gösteriyor. Hafta sonu uzun yola çıkma ihtimalim var deneyeceğim tekrar.

badilcan

Katılımcı
Hafta içi araç genelde eşimde kalıyor.
Sadece işe gidip gelirken 5 km ( şehir içi dur kalk , trafik lambalarının olduğu bir güzergah ) gibi kısa bir mesafede kullanıyor. Yaklaşık 6.4 gibi ortalama bir değer görüyoruz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hafta içi araç genelde eşimde kalıyor.
Sadece işe gidip gelirken 5 km ( şehir içi dur kalk , trafik lambalarının olduğu bir güzergah ) gibi kısa bir mesafede kullanıyor. Yaklaşık 6.4 gibi ortalama bir değer görüyoruz.
Yani kullanılan güzergaha göre benimkinin 7 ye vurması normal diyebilir miyim bilmiyorum. O da son bir ayda oldu. Ama yol bilgisayarı tutmuyor. Yarın nasipse bakıma gideceğim sonrasında yeniden ölçüm yapacağım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yani kullanılan güzergaha göre benimkinin 7 ye vurması normal diyebilir miyim bilmiyorum. O da son bir ayda oldu. Ama yol bilgisayarı tutmuyor. Yarın nasipse bakıma gideceğim sonrasında yeniden ölçüm yapacağım.
Tutmaması normal motor fransız yol bilgisayarı japon kaymalar olur :p

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tutmaması normal motor fransız yol bilgisayarı japon kaymalar olur :p
Haklısın Oğuzhan :D 0,5-6 oranında sapma oluyor yol bilgisayarında.
Hafta sonu uzun yola gittim 2 kişi artı bir kaç parça yük vardı bagajda toplamda 2,75 kişi diyebiliriz ;D 120-130 km arası sabit gittim diyebilirim (Giresun da 5-10 km lik bir bölümde İnsigne ile kapışmamı saymazsak) ve 19 tane kırmızı ışıkta dur kalk yaptım. 896 km yapmışım 44 lt ile (100/4,92) Yol bilgisayarı 5,2 gösteriyordu.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Haklısın Oğuzhan :D 0,5-6 oranında sapma oluyor yol bilgisayarında.
Hafta sonu uzun yola gittim 2 kişi artı bir kaç parça yük vardı bagajda toplamda 2,75 kişi diyebiliriz ;D 120-130 km arası sabit gittim diyebilirim (Giresun da 5-10 km lik bir bölümde İnsigne ile kapışmamı saymazsak) ve 19 tane kırmızı ışıkta dur kalk yaptım. 896 km yapmışım 44 lt ile (100/4,92) Yol bilgisayarı 5,2 gösteriyordu.
İşin şakası tabi. Ama bence sapma yoktur :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Değerler çok iyi bence maşallah , 1.4 dizel citroen nemo var komşumuzda o bile bu değerleri görmüyor şehir içi 8 lt altına düşmüyor bildiğim kadarıyla ...

Tapatalk

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Farklı alımlarda toplamda 71.50 lt yakıt ile 1357 km yol yaptım. Yaklaşık 500 km si şehiriçi, uzun yolda ise ortalama 120 km ile gittim. 100 km de 5.25 lt yapıyor. Basmayınca yakmıyor gerçekten.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
15 gün önce Ankara - Rize yolculuğu yaptım, araç bagajı tıka basa dolu, ben dahil 3 yetişkin (1,5 yaşındaki kızımı saymıyorum) boş kalan koltuğu da yük doldurdum tavana kadar (ayak altları dahil), yolun 1/4 ünde klima açık ortalama 120 km hızla gittim (sollamaları saymıyorum), üşenmeden saydım 39 tane kırmızı ışıkta, ilaveten iki yerde dur-kalk yaptım, 903 km yi 45,3 lt ile gittim, bir başka deyişle 100 km/ 5,01 lt

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mikemmel ötesi... :p

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
çok güzel maşallah maşallah.

leven19

Sessiz
Araç Markası
2012-Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
2012 mazda 3 dizel aracımı alalı 2500 km yol yaptım ve yol bilgisayarında (aracı aldığımda sıfırlamıştım) ortalama hız 40 km ve ortalama yakıt 6.0 litre.Benim açımdan çok çok iyi değerler neden derseniz bundan önceki aracım mitsubishi colt 1.5 dizeldi ve ortalamam 5.7 filan oluyordu ve şuandaki kadarda şehir içi araba kullanmıyordum şehir içi dediğin bi beldede 1.5 km git çocuğu okula bırak ve geri gel.Mazot aldıktan sonrada yaptığım km leri her zaman kontrol ederim ve kontrollerime göre aldığım yakıta göre aracımın ortalama yakıtı 5.7 litre yol bilgisayarında da az yakıyor aracım.Eski aracım ile uzun yolda 4.2-4.4 litre arası yakıtım olurdu uzun yolda bu araçlada uzun yolda 4.5 litreyi geçmeyeceğini ümit ediyorum ve iyi ki yine dizel araç almışım ve iyi kide mazda almışım.

Üst Alt