Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Kendi Çapımda Bakım...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar...

10.000 km bakımım geldi. Hem yetkili servislere de güvenmediğim için, sanayideki ustalarla zaten anlaşamadığım için kendi bakımımı kendim yapmaya karar verdim.
Malzemelerimi kendim aldım. Motul ve Mobil1 arasında çok git gelden sonra Mobil1 e karar verdim.
Araç dizel olduğu için yağın çıkacağı şekil belli. Zift siyahı... İçim rahat etmedi, motor iç temizleme ürünü aldım. Ürünü sıcak motora ekliyorsunuz, gaza basmadan rolantide 10-15 dk çalıştırıyorsunuz. Malzeme yağın içindeki çamurlaşmaları, tortuları çözerek kartere indiriyor sonra yeni yağı koyuyorsunuz.

Ama aklımda; kanallarda kalan malzeme illaki olacaktır. Bu malzemeyle karışmış yağı boşaltınca da az da olsa kıyıda köşede kalan karışım yeni koyduğum yağın da zayıflamasına sebep olursa sorusu rahat ettirmedi... Motorun içini çalkalamak için de 5w30 ucuz yağ aldım.
Motoru carbon clean motor iç temizleyici koyarak karışımla 10 dk rolantide çalıştırdıktan sonra yağı boşalttım... Çıkan yağ tabii ki zift gibiydi.(Şaşırmadım) Tapayı kapattım. Ucuz olarak aldığım yağı 4 Litre koyarak motoru 10 dk daha çalıştırdım. Tapayı tekrar söktüm ve yağı tekrar boşalttım. İkinci yağı daha temiz bekliyordum ama ilk yağ kadar yoğun olmasa da oda nerdeyse aynı şekilde çıktı. Çok şaşırdım.

Tapayı açık bıraktım tamamen sızsın diye, o arada hava filtresi ve akış metreyi söktüm, yağ filtresini söktüm ve yuvasını da temizledim. Servislere güvenmemem için bir sebep daha çıktı karşıma. Filtre kazanını tutan 2 tırnaktan birini önceki bakımlarda kırmışlar vidalamışlar... Çıkartırken önden arkaya doğru kastırdığınızda çıkıyor parça, muhtemelen ters yönde kastırdıkları için tırnak bırakmamış ve kırmışlar.

Fikir olması açısından fiyatlarıda paylaşayım arkadaşlara.

Mobil 1 5w30 ..................................... 95,00 TL (kargo dahil)
5W30 çalkalama için aldığım yağ .......... 45,00 TL
Bosch hava ve yağ filtresi .................... 47,00 TL (kargo dahil)
Carbon clean Motor iç temizleyici ........ 20,00 TL (kargo dahil)
Würt Balata spreyi ............................. 6,50 TL
Würt cam sabunu .............................. 20,00 TL (büyük boy aldım, uzun süre kullanırım)

Ürünlerin hepsini parça parça farklı zamanlarda, farklı satıcılardan aldım. Daha uyguna bulabilirsiniz veya aynı satıcıdan tek kargo ile alabilirsiniz. Fiyatlar sadece fikir olması açısından.
İçime sinen, ince ince şurda da toz varmış, hazır sökmüşken hava filtre kazanını da yıkayarak yaptığım bakımı 1,5 saatte bitirdim. Yağ çubuğuna baktığımda çubuk sarı olduğu için ve yağın rengi tertemiz olduğundan çubukta yağı görmekte zorlandım... :)

Araç filtreleri için Bosch parçaları satan bir esnaf ile tanıştım. Polen, hava, yağ filtrelerimi her aracımda ya orijinal yada Bosch gibi markalardan alıyorum. (Polen filtresi Bosch 55 TL 2 ay önce almıştım) İsteyen arkadaşlara bilgilerini verebilirim. Gerçekten esnaf. Polen filtresi alırken tanışmıştım. N11 üzerinden de satış yapıyor, N11 de hesapla ilgili bir sorun olduğu için ödeme onayı veremiyorum. Kendisini aradım durumu ilettim, biz filtrelerinizi gönderelim sağ salim teslim alın siz sonra bi ara ödersiniz dediler. Filtreleri gönderdi, 2 gündür kendisinden hesap bilgisi bekliyorum ödemeyi yapabilmek için. Bu zamanda böyle esnaf :)

Malzemeler
1.jpg
Hava Akış metre

2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg

Çıkan ilk kirli yağ...

8.jpg

İkinci olarak temiz konulup 10 dk çalıştıktan sonra çıkan yağ...

9.jpg
Yağ filtresinin yeri...

10.jpg
"Yetkili Servisin" kırıp yamadığı filtre kazanı...

11.jpg
Artık toparlanırken...

12.jpg

Umarım faydalı olur...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ustaya vereceğimiz parayı size versek bizim araçlarda bakım yapsak beraberce olmaz mı? :)

Araca yaptıklarınız takdire şayan, çalışmalarınızın devamını dilerim

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tebrikler güzel yapmışsınız motor iç temizleyici olayını.
Polen filtresi için link alabilir miyiz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık süper bakım ve paylaşım olmuş, teşekkürler... :)

Geçen yıl Oğuzhan ile birlikte guzuların yağ değişimini kendimiz yapmıştık, hatta Direksiyon yağı değişimini de... Guzuların dilinden anlaması ve elden iş gelmesi olayı çok güzel bir şey.

Bu yaz da yağ değişimi yapacağımız için motor içi temizleyici katkılardan ziyade, aşağıdaki konudaki çalkalama olayını düşünüyorum ben.

http://www.mazdagaraj.com/konular/5054-motor-ic-temizligi-hakkinda-onerileriniz-nelerdir.html

Kalp kalbe karşıymış demek ki, ben dün gece açtım bu konuyu, sen de bu gün paylaşım yaptın. Sen ucuz fiyatlı yağ ile çalkalama yaptırmışsın ben içerisine 1 litre de mazot koyulduğunu duyduğum için bunu denemek istiyorum. Bahsetmiş olduğun kıyıdaki köşedeki kalan tortulardan kurtulmak için.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Polen filtresi ve hava, yağ filtresi için Telefon numarasını vereyim isteyen arkadaşlar görüşüp alabilirler...

Yazı Reklam dan İbrahim yönlendirdi derseniz yardımcı olacaktır.

Vedat Bey
0545 445 1665

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ellerine sağlık süper bakım ve paylaşım olmuş, teşekkürler... :)

Geçen yıl Oğuzhan ile birlikte guzuların yağ değişimini kendimiz yapmıştık, hatta Direksiyon yağı değişimini de... Guzuların dilinden anlaması ve elden iş gelmesi olayı çok güzel bir şey.

Bu yaz da yağ değişimi yapacağımız için motor içi temizleyici katkılardan ziyade, aşağıdaki konudaki çalkalama olayını düşünüyorum ben.

http://www.mazdagaraj.com/konular/5054-motor-ic-temizligi-hakkinda-onerileriniz-nelerdir.html

Kalp kalbe karşıymış demek ki, ben dün gece açtım bu konuyu, sen de bu gün paylaşım yaptın. Sen ucuz fiyatlı yağ ile çalkalama yaptırmışsın ben içerisine 1 litre de mazot koyulduğunu duyduğum için bunu denemek istiyorum. Bahsetmiş olduğun kıyıdaki köşedeki kalan tortulardan kurtulmak için.

Evet aynı şeyleri düşünmüşüz :)
Çok arada kaldım ben de mazot işini duymuştum ama emin olamadım...
Katkı bu iş için üretildiği için daha mantıklı geldi ama onda da kanallarda kalırsa, kanalda kalan yeni yağı da çözerse fln...
En son; zaten ucuza kaçmıyorum malzemede, işçilik de vermeyeceğim kafamda soru olacağına 45 Lira fazladan harcamış olurum diyerek çalkalama için ayrıca yağ aldım.. İyi ki de öyle yapmışım dedim o yağın da sim siyah çıktığını görünce :)

İş yerinde araç kaplama yapıyorlardı,yetişecek araç için mesaideydiler (reklam firmasında çalışıyorum) İş yerindeki arkadaşlarım bir yağ değişmine bu kadar söküp temizleme bi bidonda yağ ziyan etmek akıl işi mi dediler. Değiştir geç işte yeni yağ diyorlardı..
İkinci yağıda siyah görünce abi bizim arabalara da yapalım demeye başladılar :D
İş yerinde adım arıza ya çıktı zaten.. Ama ben memnunum, daha huzurluyum :) :nazar:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Polen filtresi ve hava, yağ filtresi için Telefon numarasını vereyim isteyen arkadaşlar görüşüp alabilirler...

Yazı Reklam dan İbrahim yönlendirdi derseniz yardımcı olacaktır.

Vedat Bey
0545 445 1665
Tam olarak adres veya internet adresi varsa iyi olur, forumda paylaşarak daha fazla kişinin işini görmüş oluruz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet aynı şeyleri düşünmüşüz :)
Çok arada kaldım ben de mazot işini duymuştum ama emin olamadım...
Katkı bu iş için üretildiği için daha mantıklı geldi ama onda da kanallarda kalırsa, kanalda kalan yeni yağı da çözerse fln...
En son; zaten ucuza kaçmıyorum malzemede, işçilik de vermeyeceğim kafamda soru olacağına 45 Lira fazladan harcamış olurum diyerek çalkalama için ayrıca yağ aldım.. İyi ki de öyle yapmışım dedim o yağın da sim siyah çıktığını görünce :)

İş yerinde araç kaplama yapıyorlardı,yetişecek araç için mesaideydiler (reklam firmasında çalışıyorum) İş yerindeki arkadaşlarım bir yağ değişmine bu kadar söküp temizleme bi bidonda yağ ziyan etmek akıl işi mi dediler. Değiştir geç işte yeni yağ diyorlardı..
İkinci yağıda siyah görünce abi bizim arabalara da yapalım demeye başladılar :D
İş yerinde adım arıza ya çıktı zaten.. Ama ben memnunum, daha huzurluyum :) :nazar:
Esasında bu iş için çöpe atacak; biraz para ve biraz vaktin olacak; üç dört defa yağ ile çalkalama yapacaksın veya her ne zamana kadar konulan yağ aynı renkte çıkacak diye test edeceksin... :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ustaya vereceğimiz parayı size versek bizim araçlarda bakım yapsak beraberce olmaz mı? :)

Araca yaptıklarınız takdire şayan, çalışmalarınızın devamını dilerim

Teşekkürler..
Ben amatör kendi kendime bir şeyler yapmaya, yaptığım işi de en azından özenerek yapmaya çalışıyorum. Yapmış olmak için yapanlar, göre göre baştan savma yapanlara kızdığımdan ustalara götürmez oldum aracımı. Buna ilk bakımım bundan sonra da kendi yapabileceğim bir şey varken yetkili servis yada sanayi ustasına götürmeyi düşünmüyorum. Sadece yağ değişimi için kimse özenmez 1,5 saat.. :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@domestos

İlk çıkan zaten çamur :)
İkinci çıkan da nispeten sulu çamur gibi. Üstten de hava tutup 20 dk tamamen sızmasını bekleyip, filtre kovanının içinini de temizledikten sonra yeni yağı koydum. Onu boşaltmadım artık ama en azından yağ çubuğunda tertemiz görünüyor :-D

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güle güle kullanın, harika olmuş, akışmetre de gözle görülür pislik var mıydı peki, ikinci yağın da simsiyah olmasına ben de şaşırdım

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Moderatörün son düzenlenenleri:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@Murat
1-Çekişte artış var mı? Daha seri gibi geliyor mu araç alt devir ara hızlanmalarda?
2-Motor gürültüsünde ve titreşiminde artış var mı?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çekiş azıcık daha iyi. Gürültü ve titreşim aynı...

O azıcık iyiliğin ücretini ödüyor olabilirsin :)
Hava filtren temizlendiği için daha rahat temiz hava alışı ile o havayı dengeleyecek yakıt artışı olması normal. (Azıcık bir tüketim artışı normal bu ihtimalde)

Ama akış metreni bi kontrol edip, yağsız kontak spreyi ile temizlemeni tavsiye ederim.

Cavit67

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhaba arkadaşlar...

10.000 km bakımım geldi. Hem yetkili servislere de güvenmediğim için, sanayideki ustalarla zaten anlaşamadığım için kendi bakımımı kendim yapmaya karar verdim.
Malzemelerimi kendim aldım. Motul ve Mobil1 arasında çok git gelden sonra Mobil1 e karar verdim.
Araç dizel olduğu için yağın çıkacağı şekil belli. Zift siyahı... İçim rahat etmedi, motor iç temizleme ürünü aldım. Ürünü sıcak motora ekliyorsunuz, gaza basmadan rolantide 10-15 dk çalıştırıyorsunuz. Malzeme yağın içindeki çamurlaşmaları, tortuları çözerek kartere indiriyor sonra yeni yağı koyuyorsunuz.

Ama aklımda; kanallarda kalan malzeme illaki olacaktır. Bu malzemeyle karışmış yağı boşaltınca da az da olsa kıyıda köşede kalan karışım yeni koyduğum yağın da zayıflamasına sebep olursa sorusu rahat ettirmedi... Motorun içini çalkalamak için de 5w30 ucuz yağ aldım.
Motoru carbon clean motor iç temizleyici koyarak karışımla 10 dk rolantide çalıştırdıktan sonra yağı boşalttım... Çıkan yağ tabii ki zift gibiydi.(Şaşırmadım) Tapayı kapattım. Ucuz olarak aldığım yağı 4 Litre koyarak motoru 10 dk daha çalıştırdım. Tapayı tekrar söktüm ve yağı tekrar boşalttım. İkinci yağı daha temiz bekliyordum ama ilk yağ kadar yoğun olmasa da oda nerdeyse aynı şekilde çıktı. Çok şaşırdım.

Tapayı açık bıraktım tamamen sızsın diye, o arada hava filtresi ve akış metreyi söktüm, yağ filtresini söktüm ve yuvasını da temizledim. Servislere güvenmemem için bir sebep daha çıktı karşıma. Filtre kazanını tutan 2 tırnaktan birini önceki bakımlarda kırmışlar vidalamışlar... Çıkartırken önden arkaya doğru kastırdığınızda çıkıyor parça, muhtemelen ters yönde kastırdıkları için tırnak bırakmamış ve kırmışlar.

Fikir olması açısından fiyatlarıda paylaşayım arkadaşlara.

Mobil 1 5w30 ..................................... 95,00 TL (kargo dahil)
5W30 çalkalama için aldığım yağ .......... 45,00 TL
Bosch hava ve yağ filtresi .................... 47,00 TL (kargo dahil)
Carbon clean Motor iç temizleyici ........ 20,00 TL (kargo dahil)
Würt Balata spreyi ............................. 6,50 TL
Würt cam sabunu .............................. 20,00 TL (büyük boy aldım, uzun süre kullanırım)

Ürünlerin hepsini parça parça farklı zamanlarda, farklı satıcılardan aldım. Daha uyguna bulabilirsiniz veya aynı satıcıdan tek kargo ile alabilirsiniz. Fiyatlar sadece fikir olması açısından.
İçime sinen, ince ince şurda da toz varmış, hazır sökmüşken hava filtre kazanını da yıkayarak yaptığım bakımı 1,5 saatte bitirdim. Yağ çubuğuna baktığımda çubuk sarı olduğu için ve yağın rengi tertemiz olduğundan çubukta yağı görmekte zorlandım... :)

Araç filtreleri için Bosch parçaları satan bir esnaf ile tanıştım. Polen, hava, yağ filtrelerimi her aracımda ya orijinal yada Bosch gibi markalardan alıyorum. (Polen filtresi Bosch 55 TL 2 ay önce almıştım) İsteyen arkadaşlara bilgilerini verebilirim. Gerçekten esnaf. Polen filtresi alırken tanışmıştım. N11 üzerinden de satış yapıyor, N11 de hesapla ilgili bir sorun olduğu için ödeme onayı veremiyorum. Kendisini aradım durumu ilettim, biz filtrelerinizi gönderelim sağ salim teslim alın siz sonra bi ara ödersiniz dediler. Filtreleri gönderdi, 2 gündür kendisinden hesap bilgisi bekliyorum ödemeyi yapabilmek için. Bu zamanda böyle esnaf :)

Malzemeler

Hava Akış metre

Çıkan ilk kirli yağ...

İkinci olarak temiz konulup 10 dk çalıştıktan sonra çıkan yağ...

Yağ filtresinin yeri...

"Yetkili Servisin" kırıp yamadığı filtre kazanı...

Artık toparlanırken...

Umarım faydalı olur...
Selamlar abim bana hava filtre kutusunun detaylı resimleri lazım ön boru yandaki küçük delik ve alttaki deliğin ve bunlara nelerin yapıldığının resimleri lazım araci kazalı aldim bende turbodan sonraki boru akis metre ve kazan var gerisi yok kolay gelsin

Üst Alt