Mazda 3 BL (2009-13) Cam Kaldırma Modülü Montaj, Anlatım, Video

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@ibrasoft 32.gun hala devam ediyormu

Yok artık bıraktım cam modülüyle uğraşmayı...
Şoför camı dışındakilerde zaten sorun yok, şoför camı da sorun otomatik modu sorun yaptığında sigortasını çıkarıp yeniden programlıyorum geçiyorum :) Ya da şoför camı için otomatik moddan vazgeçmek gerekiyor.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft dostum sana ulaşabilme imkanım varmı bi kaç kişisel soru sormak isterim telefon numaranı verebilirmisin ?

Forumdan istediğin şekilde sorabilirsin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Soruların forumda yer alması, bilenlerin vereceği cevaplar başkalarına da yol gösterir, tavsiye olur böylece.

Telefon numaram fazla dağıldı, akşam sabah saat gözetmeden aramalar oluyor, hanım sitem etmeye başladı o yüzden şimdilik vermeyeyim numaramı :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Forumdan istediğin şekilde sorabilirsin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Soruların forumda yer alması, bilenlerin vereceği cevaplar başkalarına da yol gösterir, tavsiye olur böylece.

Telefon numaram fazla dağıldı, akşam sabah saat gözetmeden aramalar oluyor, hanım sitem etmeye başladı o yüzden şimdilik vermeyeyim numaramı :)
Mantıklı olanda bu bence ;)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Son güncelleme:
Ara ara sigorta çıkarıp takmak da sıktı. Bir modül buldum yurtdışından. Tam istediğim gibi. Bundan iyisi Şam'da kayısı :)
1- Araca binmeden kapıları kumandadan aç-kapa-aç yaptığınızda sırayla camları açıyor. Durmasını istediğiniz yerde bi tuşa asarsanız orda kalıyor.
2- Kapılar kilitlendiğinde sırayla camları kapatıyor, aralık bırakmak isterseniz tekrar basarsanız duruyor.
3- En güzeli. Tüm camlar tam otomatik modda. Misal sağ ön veya arka cam tek dokunuş aç veya kapa yönünde bas bırak yaptığınızda camı sonuna kadar açıyor veya kapıyor. Tekrar dokunduğunuzda duruyor cam.Şoför camı zaten otomatik. Yarım veya az açmak isterseniz basılı tuttuğunuz kadar açılıp bırakınca duruyor.
Sıkışma algılama ve akım koruma var. Sıkışınca duruyor cam. Geri açmıyor şoför camı gibi ama olsun. Benim için mükemmel oldu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Son güncelleme:
Ara ara sigorta çıkarıp takmak da sıktı. Bir modül buldum yurtdışından. Tam istediğim gibi. Bundan iyisi Şam'da kayısı :)
1- Araca binmeden kapıları kumandadan aç-kapa-aç yaptığınızda sırayla camları açıyor. Durmasını istediğiniz yerde bi tuşa asarsanız orda kalıyor.
2- Kapılar kilitlendiğinde sırayla camları kapatıyor, aralık bırakmak isterseniz tekrar basarsanız duruyor.
3- En güzeli. Tüm camlar tam otomatik modda. Misal sağ ön veya arka cam tek dokunuş aç veya kapa yönünde bas bırak yaptığınızda camı sonuna kadar açıyor veya kapıyor. Tekrar dokunduğunuzda duruyor cam.Şoför camı zaten otomatik. Yarım veya az açmak isterseniz basılı tuttuğunuz kadar açılıp bırakınca duruyor.
Sıkışma algılama ve akım koruma var. Sıkışınca duruyor cam. Geri açmıyor şoför camı gibi ama olsun. Benim için mükemmel oldu.
Bu parçayı aldınmı alacakmısın? Tam anlamadım

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hocam ne taktınız, taktığınız ürün hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?
Ebubekir Ankara dan Çin e malzeme almaya giden bi arkadaşım aldı. Ptt kargoyla gönderdi bana. Sağ ön cam için kablolamada bi değişiklik yapmam gerekti ama soket sokete geçmeli sistem.
Aldığı yerin internet bilgilerini istedim, öğrenip dönecek bana.

ayhan1453

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bizim bk kasalar icin de olur mu. Bk kadalarda otomatik acma kapama var. Benim istedigim Kapilari kilitleme tusuna basinca acik camlarini kapatmasi. Cunku ara ara camlari acik unutuyorum. Alimallah kotu niyetlilerin dikkatini cekebilir.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bizim bk kasalar icin de olur mu. Bk kadalarda otomatik acma kapama var. Benim istedigim Kapilari kilitleme tusuna basinca acik camlarini kapatmasi. Cunku ara ara camlari acik unutuyorum. Alimallah kotu niyetlilerin dikkatini cekebilir.

Her araca bir şekilde takılabilir. Tesisatınızı inceleyip bakmak lazım. En kötü halükarda şoför tarafı Auto modunuz iptal olur.

ayhan1453

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
312415803_tn120_0.jpg
Şöyle bir modul var tum otomatik cam ve alarmi olanlara uygun diye yaziyor hatta sofor tarafindaki sıkışma guvenligini de iptal etmiyormus. Sökme isinden anlarim. Ama neyin nereye montesi hakkinda bilgim yok.. Senin monten le ayni mi acaba

Bu da aciklamasi

ARACINIZDA UZAKTAN KUMANDA VEYA ALARM SİSTEMİ VARSA ARTIK UZAKTAN SADECE KAPILARI DEĞİL, CAMLARI DA KAPATABİLECEKSİNİZ.

Termikli Cam Kaldırma Modülü

Tüm marka ve model Alarm ve araçların cam kaldırma sistemiyle uyumludur.
Alarm ile aracınızın otomatik cam mekanizmasının arasına bağlıyorsunuz.
Aracı terk ettiğinizde alarmı devreye girince açık unutulan cam otomatik olarak alarmdan sinyal alıp kapanıyor.
Bu ürünü kullanabilmeniz için 4 camınızın otomatik olması gerekir ve aracınızda alarm sistemi yada uzaktan açma kapama sistemi olması gerekir.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Termikli Cam Kaldırma Modülü

Tüm marka ve model Alarm ve araçların cam kaldırma sistemiyle uyumludur.
Alarm ile aracınızın otomatik cam mekanizmasının arasına bağlıyorsunuz.
Aracı terk ettiğinizde alarmı devreye girince açık unutulan cam otomatik olarak alarmdan sinyal alıp kapanıyor.
Bu ürünü kullanabilmeniz için 4 camınızın otomatik olması gerekir ve aracınızda alarm sistemi yada uzaktan açma kapama sistemi olması gerekir.

Ürün termikli yani analog sistem. Diğer bir deyişle eski teknoloji kalıyor.
Benim şoför camının otomatik özelliğinden kastım tek tuşla tam açılma ve tam kapanma fonksiyonu.
Bu devrenin kastı ise camların elektrikli olması. Yani elektrikli camları olan araçlara takabilirsiniz diyor. (Durum o kadar vahim yani.)

Bu devre bağlanmaz mı, bağlanır. Ama şoför camınızın Auto fonksiyonu iptal olur. Olmaz diyen yalan söyler, aldanmayın. Sıkışma emniyetli olan ön sol camda mesafe ve akım sensörü mevcut. Bunlar kontak kapalıyken devre dışı. Devre dışı iken camın konumunun değiştirilmesi kontak açıldıktan sonra hata algılamasına sebep oluyor. Yanıltıcı devre ile bir süre idare ediyor ama sonunda yine hata algılıyor. BL için hepsi çözülmüş durumda ancak; aracınızı incelemek lazım, BL için yapılan çalışma sizin araç için de yapılabilir mi net bir şey söylemem yanlış olur.

Ama Auto özelliğinden vazgeçerek bir modül taktıracaksanız da termikli olan modeller eski kalıyor. Yeni; akım izlemeli, camları tek tek kapatan modellerden almanızı tavsiye ederim. Termikte akım kontrolü; üzerinden geçen fazla akımın kontağı ısıtması sonucu attırma mantığına göre çalışır. Arıza, kontak yapışması sonucu ayrılamama gibi durumlarda motora uzun süreli akım gönderimi sonucu cam motorunuzun sargıları yanabilir.

Son düzenleme:

ayhan1453

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Teşekkurler. Mesele gorundugu gibi basit değilmiş. Zaman icinde bk kasalara uygulayan kisiler cikabilir. On kapinin dosemesini sokup fotograf almak size devre hakkinda bilgi veriyorsa firsat buldugumda fotogram cekebilirim..Aliexprese baktim uygun olan modul goremedim..

Bu arada sizde son durum nedir

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Teşekkurler. Mesele gorundugu gibi basit değilmiş. Zaman icinde bk kasalara uygulayan kisiler cikabilir. On kapinin dosemesini sokup fotograf almak size devre hakkinda bilgi veriyorsa firsat buldugumda fotogram cekebilirim..Aliexprese baktim uygun olan modul goremedim..

Bu arada sizde son durum nedir

Yok maalesef fotoğrafla çözülmesi mümkün değil. Pinlerin karşılaştırılması lazım. BL nin kontrol devresi ile BK nın devresinin pinlerini tek tek ölçüp karşılaştırma, gerekirse denkleştirme şeması yapmam gerekir. Denkleştirme sağlayabilirsem, ancak ondan sonra BL için kullandığımız modülü BK için uygulayabilirim.

Bende son durum;
Tüm camlar şoför tarafında tek dokunuşla tamamen açılıp kapanıyor. (4 Cam da Auto özellikli oldu)
Araca binmeden de camlar açılabiliyor.
İsteğe bağlı 2şer cm aralık bıraktırılabiliyor.

ayhan1453

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
On nu mara olmuş.Ugrasinca neler oluyor..Gayretinize hayranim. Sitede calişmalarinizdan cok istifade ettim. Iki civatayi sıkıp ver yuzluk diyen sanayicilerden(dürüst sanayi erbabini tenzih ederim) bir nebze olsun kurtulduk forum sayesinde. Bu çekik gözluler bizim kasa icin de yapsalarmiş.

Demirsoy

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aliexpresten aldığım bir modülde mazda 3 uyumlu diye aldığım kumandadan cam ve ayna açıp kapatma modülünde konektör uymadı gelen konnektörler ince aracın üstündeki konnektörler ise kalın sizce konektörleri aktarsam problemi çözebilirmiyim elektronikten anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? Birde bu tip konektörleri nereden temin edebilirim ? Resimde görünenler 12 pin birde bunların aynı kalınlıkta 14 pin olanlarından erkekli dişili lazım bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_2583.JPG
    IMG_2583.JPG
    138.3 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_2584.JPG
    IMG_2584.JPG
    127.1 KB · Görüntüleme: 4

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aliexpresten aldığım bir modülde mazda 3 uyumlu diye aldığım kumandadan cam ve ayna açıp kapatma modülünde konektör uymadı gelen konnektörler ince aracın üstündeki konnektörler ise kalın sizce konektörleri aktarsam problemi çözebilirmiyim elektronikten anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? Birde bu tip konektörleri nereden temin edebilirim ? Resimde görünenler 12 pin birde bunların aynı kalınlıkta 14 pin olanlarından erkekli dişili lazım bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

soketleri bulamazsınız kolay kolay. Soketi bulsanız bile aracın pin şeması ve modülün pin şemasını temin edip eşleştirme yaparak dizilim yapmanız gerekir. Kabloları kesip bağlayacağım derseniz de aynı şey geçerli. Modüldeki hangi kablo cam, hangi kablo besleme auto çıkışı vs her kablo için pin şemasına ihtiyacınız var.

Ürünü iade edip uyumlu bir model bakın daha kolay. En azından aracın BCM sini yakma sorunu olmaz. Hatalı uygulamada BCM yi yakar, çıkmacılarda komple BCM aramak zorunda kalırsınız.

Demirsoy

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ama bunlar sadece ara kablo ben pin şemasıyla oynamayacağım ki modüle giren konnektör farklı bunlar araçtan çıkan konnektörlerle modüle ara vazifesi görüyor aynı dizide yapıp sadece konnektörün çapını büyütecektim.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ama bunlar sadece ara kablo ben pin şemasıyla oynamayacağım ki modüle giren konnektör farklı bunlar araçtan çıkan konnektörlerle modüle ara vazifesi görüyor aynı dizide yapıp sadece konnektörün çapını büyütecektim.

Pin farklıysa başka bir aracın veya üst/alt model mazdanındır. Pin sıralaması aynı değildir. BL nin 4 camı otomatik olan serisindeki pin şeması bile farklıyken soketi farklı aracın pin sıralaması aynı olması pek ihtimal değil. Karar, risk ve araç sizin.

Üst Alt