Mazda 3 BL (2009-13) Ampul Değişimi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Zamanında xenon montajı ile ilgili konu açmıştım ama şimdi bulamadım. Xenon montajı ile ilgili resimlere bakarsanız aklınızda oluşur neyin ne olduğu. Ampulu taktığınız kabloları takip ederseniz bir kutuya çıkar, o balasttır, ondan sonraki kabloyu da takip edince aracın orjinal ampul soketine çıkarsınız.
Aracın orjinalinde halojen kısa vardır, sarımsı ışık verir. Xenon fazla ısındığı için uzun vadede kısa far merceklerini karartabiliyor ya da tası karartabiliyor. Led ise hem daha az enerji harcıyor, hem de ısınmıyor.
O nedenle uzun kısa led alın, kısa farlar h11, uzunlar hb3/9006.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Zamanında xenon montajı ile ilgili konu açmıştım ama şimdi bulamadım. Xenon montajı ile ilgili resimlere bakarsanız aklınızda oluşur neyin ne olduğu. Ampulu taktığınız kabloları takip ederseniz bir kutuya çıkar, o balasttır, ondan sonraki kabloyu da takip edince aracın orjinal ampul soketine çıkarsınız.
Aracın orjinalinde halojen kısa vardır, sarımsı ışık verir. Xenon fazla ısındığı için uzun vadede kısa far merceklerini karartabiliyor ya da tası karartabiliyor. Led ise hem daha az enerji harcıyor, hem de ısınmıyor.
O nedenle uzun kısa led alın, kısa farlar h11, uzunlar hb3/9006.

Led farlar karşı tarafın gözlerini xenon gibi alıyor mu?
Led farlar Muayenede ağır kusur sayılıyor mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Mercekli olan farlarda bahsi geçen ampuller karşı tarafın gözünü almaz. Ayrıca; merceksiz farlarda da led ampullerin karşı tarafın gözünü almadığı forumda tecrübe edildi. Led ampuller muayeneden geçiyor, xenonlar geçmiyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Daha önce paylaşıldı hep bunlar.
Led mi Xenon (HID) mu?
muayeneden geçiyor. geçmese de değiştirmesi çok basit.

Veli abi o merceksiz durumu araca göre değişiyor. Reflektörler mercekler kadar iyi yayamadığı için kesilme çizgisi iyi olsa da, yokuşta vs göze gelirse bildiğin kör ediyor, ama mercekte bu durum olmuyor.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Tam da ihtiyacım olan konu tesekkurler:) guzuda xenon takılıydı yazın Karadenizin zorlu yollarında gece yarısı yolda bıraktı neredeyse yanacaktı araba. Ordu'da xenon sistemini yenilemek zorunda kaldım. Muayene tarihi geldi xenon lar i ben çıkarıp orijinal sarı ampulleri takmayı düşünüyorum ama nasıl yapılacağına çok dikkat etmedim boule basit bir iş için anormal paralar istiyorlar nasıl yapacağım hakkında bilgi verir misiniz ? Bir de kısa far performansını hiç beğenmiyorum ledlere geçsem maliyet ve yöntem nasıl olur. Xenon balastlari iptal edip mi geciliyor yoksa sadece ampul mu değişiyoruz?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Antifiriz var...

Değiştirmeyi bilmiyorum, konuları inceledim. Bl kasa ampu değişimi ile ilgili açılmış konu gördüm. Önler kolay arkalar zor gibi.
Kısalar beyaz uzunlar sarı bende. acaba makyajlı-makyajsız farklarından biri mi? Araç 2011 mart ayında satılmış. Makyajlı kasa Hazirandan sonrakiler diye biliyorum.
Bu far olayı beni oyalar biraz herhalde. Malum sizler kadar tecrübeli değilim...

Birde balast derken neyi kastettiniz Mutlu Bey?
İstanbul'a yakın sayılırsınız , yolun düşerse haberleşelim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tam da ihtiyacım olan konu tesekkurler:) guzuda xenon takılıydı yazın Karadenizin zorlu yollarında gece yarısı yolda bıraktı neredeyse yanacaktı araba. Ordu'da xenon sistemini yenilemek zorunda kaldım. Muayene tarihi geldi xenon lar i ben çıkarıp orijinal sarı ampulleri takmayı düşünüyorum ama nasıl yapılacağına çok dikkat etmedim boule basit bir iş için anormal paralar istiyorlar nasıl yapacağım hakkında bilgi verir misiniz ? Bir de kısa far performansını hiç beğenmiyorum ledlere geçsem maliyet ve yöntem nasıl olur. Xenon balastlari iptal edip mi geciliyor yoksa sadece ampul mu değişiyoruz?
Ledlerin muayeneden geçmesinin sebebi balastsız olması.
n11 de niken aratabilirsiniz en son 75 civarıydı.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sağolsun @kadir telefonda bayağı bir yardımcı oldu ampul konusunda. Kendisine buradan da teşekkür ederim.

Tekrar açtım kaputu farların yerini değiştirdim ikisi de çalışıyor sorunsuz. Xenonlardan çıkan kabloların sokete kadar olan bölümünde ek yok zannediyordum, ek varmış. Neden böyle yapılmış bilmiyorum.
Sağ far arkasında su bidonu var, hemen onun altına balast konmuş. XenonFar-ek- soket- kablo-balast diye bir sıralama var. Sol far ise, yine aynı şekilde fakat nihai olarak kablo akünün altına giriyor sonrasını bilmiyorum. Xenonlar 8000K yazıyor büyük ihtimal nizami değerinden fazladır.
Led takmak için balastı çıkarıp tekrar kablo ve led monte etmeyi düşünüyordum ama boyumu aşacak gibi. Dışarıdan bakıldığı kadar basit değilmiş. Stoplar uzunlara bri bakayım dedim, onlar daha betermiş.

Artık muayeneye kadar böyle idare edeceğim, farlar sorun çıkarıncaya kadar devam. Eğer o zaman kadar forum buluşması olursa bütün malzemeyi alıp gelirim yanınıza :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sağolsun @kadir telefonda bayağı bir yardımcı oldu ampul konusunda. Kendisine buradan da teşekkür ederim.

Tekrar açtım kaputu farların yerini değiştirdim ikisi de çalışıyor sorunsuz. Xenonlardan çıkan kabloların sokete kadar olan bölümünde ek yok zannediyordum, ek varmış. Neden böyle yapılmış bilmiyorum.
Sağ far arkasında su bidonu var, hemen onun altına balast konmuş. XenonFar-ek- soket- kablo-balast diye bir sıralama var. Sol far ise, yine aynı şekilde fakat nihai olarak kablo akünün altına giriyor sonrasını bilmiyorum. Xenonlar 8000K yazıyor büyük ihtimal nizami değerinden fazladır.
Led takmak için balastı çıkarıp tekrar kablo ve led monte etmeyi düşünüyordum ama boyumu aşacak gibi. Dışarıdan bakıldığı kadar basit değilmiş. Stoplar uzunlara bri bakayım dedim, onlar daha betermiş.

Artık muayeneye kadar böyle idare edeceğim, farlar sorun çıkarıncaya kadar devam. Eğer o zaman kadar forum buluşması olursa bütün malzemeyi alıp gelirim yanınıza :)
Ampulleri yuvaya tam oturttuğundan emin ol, çıkarsa yerinden aşırı ısı olduğu için bir yerleri eritebilir.

secco35

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Granit Gri-Sedan
Bugün kısa ve uzunların değişimini yaptım led ile. Ama parklar sarı kaldı. Acaba onları da led e geçirsem mi? Var mı komple led yapan? Bi görüntü alsak. Malum parkları, değiştirmek zahmetli. Uğraşmadan bi bakayım dedim.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bugün kısa ve uzunların değişimini yaptım led ile. Ama parklar sarı kaldı. Acaba onları da led e geçirsem mi? Var mı komple led yapan? Bi görüntü alsak. Malum parkları, değiştirmek zahmetli. Uğraşmadan bi bakayım dedim.

Benim uzun, kısa, sis ve parklar komple led. Tavsiye ederim. Öbür türlü görüntü çok kötü oluyor...

secco35

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Granit Gri-Sedan
Benim uzun, kısa, sis ve parklar komple led. Tavsiye ederim. Öbür türlü görüntü çok kötü oluyor...
Aynen ya benim de gözümü tırmaladı o sarı parklar ama çok da değil. O yüzden sordum değiştirsem mi diye. Gelen niken ledlerin yanında iki takım, hediye geldi park lambası halojen süper beyaz diye. Hatta şu:
42860
Led yerine bunu taksam sıkıntı olur mu görüntü olarak?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9

secco35

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Granit Gri-Sedan
Arkadaşlar arka plaka aydınlatmalarının ampulunu nasıl değiştireceğiz? Dün bir tanesini yerinden çıkarttım ama ampulunu değiştirebilmek için tamponun dışına çıkaramadım kendisini. Parmakla da erişemiyorum. Dışarıda çıkmıyor. Aradım nette ne video buldum ne de açıklama.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar arka plaka aydınlatmalarının ampulunu nasıl değiştireceğiz? Dün bir tanesini yerinden çıkarttım ama ampulunu değiştirebilmek için tamponun dışına çıkaramadım kendisini. Parmakla da erişemiyorum. Dışarıda çıkmıyor. Aradım nette ne video buldum ne de açıklama.
Makyajlı kasada ben çok rahat ulaşıp değiştirmiştim. Plaka üst boşluğundan kapağı tırnağından çıkartıp ampule ulaşıyorsun, yerinden çıkarttım dediğin şey ney?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aracın altına yatınız ;)
Lambanın gövdesinde sağ ve solda 2 tane tırnak var tampona giriyor.
Tampon ile tırnak arasına duz tornavidayı sokup hafifden kastırın ve lambayı arkaya doğru itin.
Bunu 2 tırnak içinde yapın.
Diğer lamba içinde aynısını yapın.

Lambaların kablosu orda biyere geçmiş durumda ordan tettirin lambayı komple elinize almış olacksınız.

Lambanın camını tutan 2 tırnak var sağ ve solda onlarıda tornavida ile kastırıp çıkarın ampuller karşınızda hazır çıkarmışken lamba camını ve iç kısmı güzelce siliniz.

Bunların hepsini çıkarmadan sadece duyu almak istiyorum dersenizde

Arkadan duyu çıkarabilirsiniz diye düşüyorum ama eminde olamıyorum genelde ben komple söker içinide temizlerim.

secco35

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Granit Gri-Sedan
Heh tamam yerinden çıkarttığım şey işte o tırnaklardan çıkarttıktan sonra lambayı o plakanın üstündeki boşluktan dışarı çıkarmaya çalıştım başaramadım. Ali dayıdan led aldıydım onlar geldi iç lambaları değiştirdim, plakayıda değiştireyim dediydim dün başaramamıştım. Alta yatmak gerekiyormuş demekki.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkadan (stepne yuvası kısmı ) girecen mevzuya ön kısım sıkıntı :)
Yere güneşlik serebilirsin ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

@secco35 aldıgın ampüllerin resmi varmı ?

Üst Alt