Mazda 3 BK (2003-09) Yakıt Tüketimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şehir içi kullanım yoksa bu değer fazla Mustafa. 650 nin ortalaması bu değer ise normal.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
ıstanbula giderken kaynaşlı da yakıt alışım
20180325_203344-1.jpg

ıstanbul dan dönerken tekrar kaynaşlı yakıt alış
20180325_203351-1.jpg

ve yaptığımız km
20180325_203414-1.jpg

ortalama hız 100

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende hiçbir etkisi olmadı iridyumun :)
Buji değişimi, yağ değişimi veya hava filtresi değişimi ile son kullanıcının anlayacağı düzeyde yakıt tüketim tasarrufu yapılıyor olsa, koca koca şirketler neden arge çalışmalarına bütçe ayırarak kafa patlatsın ki zaten... :)

Bizdeki yanılgı şu; araç normal bakımları yapılmadığı için, bakım kilometreleri geçirildiği için kirlenen filtre veya bujiler fazla yakıta sebebiyet veriyor, değişim yapılınca da yakıt tüketimi düştü deniliyor... Yakıt falan düşmedi, standart değerlere geri döndü sadece... :)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
aynen öyle, ben iridyum bujiye geçtiğimde üzerindeki bujiler daha 5 bin yapmamıştı. İridyum bujinin bizlere tek artısı ömrünün uzun olması, performans ve yakıt tüketimine bir katkısı yok. Performans aracı olmadığı sürece iridyum bujiye gerek yok.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
aynen öyle, ben iridyum bujiye geçtiğimde üzerindeki bujiler daha 5 bin yapmamıştı. İridyum bujinin bizlere tek artısı ömrünün uzun olması, performans ve yakıt tüketimine bir katkısı yok. Performans aracı olmadığı sürece iridyum bujiye gerek yok.
bunu bir türlü ustaya anlatamadm:mad::mad:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bujinin ömrü 10 bin mi ki her yağ değişiminde değişsin, bu nasıl bir bolluk :D...Uğraşmamak adında iridyum alıp uzun süre kafa rahat gezmek de bir seçenek tabi ama buradaki mesele bujiler iridyum, daha az yakıyor daha iyi kaçıyor diye ifadeler dolanıyor, öyle bir şey yok demek istedim :)

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aracın az yakması km nin çok olmasını iridyuma bağlamak yanlış bence herşey tamamen pedala basma ile alakalı. Ben de ilk lpg taktıktan sonra tek depoyla (43 lt.) uzun yolda 450 km yapmıştım ve içinde biraz kalmıştı bujim de gayet normal buji idi.

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
her yağ değişimine buji değişmek yerine iridyum kullanıp 60,000 Kmde bir değişmek daha mantıklı
Hava filtresi değil ki bu her yağ değişiminde buji değişsin. Normal bujiler 30 bin km civarında değişiyor. İridyumlar için de 100 bin km'den bahsediliyor. Normal buji 40 tl, iridyum 200-250 tl. 1 iridyum buji ömründe 4 defa normal buji değiştirmek daha mantıklı/uygun fiyatlı olmuyor mu?

Ilgaz-p

Katılımcı
Yüzde 4 fark eder
bujilerimi kendim değiştiğim için hava filitre kapağını söküp tek tek bobinleri çıkartma ile uğraşmak zor geldiğinden iridyum kullanıyorum en kötü 60,000 km rahat yapar, normal bujiyi lpg'de iken 10,000 kmden fazla kullanmak çok mantıklı gelmiyor benzindeki ömrü zaten 15,000 km lpg de o kadar dayanacağını sanmıyorum 100,000 km giden iridyum buji ömrününden %40 fire verdiğine göre iridyum bujiye göre daha az dayanıklı olan buji ömrünün yarısını fire vereceği kanattindeyim

Üst Alt