Mazda 3 BK (2003-09) Yakıt Tüketimi

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Bence kış lastiklerine göre yakıt tüketiminiz normal görünüyor. Bir de gaz pedalı tepkilerine alışma sürecini hesaba koyarsak zamanla düşer gibi geliyor. Anlık tüketim ekranı nerdeydi ki :p moralim bozulmasın diye bakmadığımdan öyle bir ekran oldugunu bile unutmuşum ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bence kış lastiklerine göre yakıt tüketiminiz normal görünüyor. Bir de gaz pedalı tepkilerine alışma sürecini hesaba koyarsak zamanla düşer gibi geliyor. Anlık tüketim ekranı nerdeydi ki :p moralim bozulmasın diye bakmadığımdan öyle bir ekran oldugunu bile unutmuşum ;)
Müzik sisteminin üstünde ekranın sol tarafında İNFO tuşu var, oraya bir iki saniye basılı tutarsan yol bilgisayarı saatin yerine devreye giriyor ve anlık tüketim, kalan menzil, ortalama tüketim gibi verileri gösteriyor...

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Müzik sisteminin üstünde ekranın sol tarafında İNFO tuşu var, oraya bir iki saniye basılı tutarsan yol bilgisayarı saatin yerine devreye giriyor ve anlık tüketim, kalan menzil, ortalama tüketim gibi verileri gösteriyor...

Bakmak istemediğimden benimki kasıtlı bi unutkanlık oldu biraz :)

metan

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Düşünmeyin yakıtı, tadını çıkartın çok km yapan birisi değilseniz

eski mazda323 üm ile senede 10-12k arası yol yaptığımı göz önünde bulundurunca lpg taktırmayıp düşünmemeye karar verdim :) tabi km düşüklüğü sebebi havalar ısındığında özellikle yazın sürekli ikiteker üstünde olmam :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Uzun zamandır hesap yapmıyordum, dün yaptığım hesaba göre (sağlıklı gelmedi bana) 20 litre lpg ile 180 kilometre yapmış görünüyorum... Yani 9 litre şehir içi tüketim normal değil... :)

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Uzun zamandır hesap yapmıyordum, dün yaptığım hesaba göre (sağlıklı gelmedi bana) 20 litre lpg ile 180 kilometre yapmış görünüyorum... Yani 9 litre şehir içi tüketim normal değil... :)
Normal değil abi söktür lpg yi benzinde kullan daha az yakarsın :)

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

Abi hesapta küçük bi sıkıntı olmuş,11.1 LPG yakmisin...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet orantıyı ters kurmuşum... :) o zaman çok şaşırtıcı değil. Bir dahaki dolumda ortalama alırım...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dün tekrar dolum yaptım; 140 kilometre şehir içi kullanımda 20 litre lpg aldı, aynı pompadan dolum yapmadım ancak iki tüketimin ortalaması 12-13 litre civarında oldu ki; guzunun standart tüketim değerlerini yakalamış oldum... :D :D

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Günaydın arkadaşlar. Uzun suredir bende yakıt tuketimini ölçmek istiyordum. Sonunda nasip oldu. Geçen hafta LPG ayarlarini yaptırdım, filtre sini degistirdim. Mis gibi oldu. Gecen hafta perşembeden pazar gününe kadar ( pazar dahil) dört gün boyunca kırıkkale Ankara arası gidiş geliş yaptım. Toplamda 489 km yol yapmışım. Araç ta sadece ben vardım. Klima kapalı. 95-100 km sabit hizda. Gaz' ı 2.17 den opetten aldım. 75.97 TL gaz aldım. Araç 2006 manuel. 400 km si şehir dışı, 90 km si şehir içi.
Rakamlara göre km de 15 kuruş yakıyor. 100 km de 7.1 litre yakıyor gazda. Rakamlar hoşuma gitti. Sizce nasıl?

Discovery cihazımdan gönderildi

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Günaydın arkadaşlar. Uzun suredir bende yakıt tuketimini ölçmek istiyordum. Sonunda nasip oldu. Geçen hafta LPG ayarlarini yaptırdım, filtre sini degistirdim. Mis gibi oldu. Gecen hafta perşembeden pazar gününe kadar ( pazar dahil) dört gün boyunca kırıkkale Ankara arası gidiş geliş yaptım. Toplamda 489 km yol yapmışım. Araç ta sadece ben vardım. Klima kapalı. 95-100 km sabit hizda. Gaz' ı 2.17 den opetten aldım. 75.97 TL gaz aldım. Araç 2006 manuel. 400 km si şehir dışı, 90 km si şehir içi.
Rakamlara göre km de 15 kuruş yakıyor. 100 km de 7.1 litre yakıyor gazda. Rakamlar hoşuma gitti. S

Discovery cihazımdan gönderildi
Bence mükemmel ötesi. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bayram yolculuğunda ortalama yakıt tüketimi hesabı yapmadım ama şunu denedim.

Düz yolda 30 kilometre boyunca (ancak bu kadar oldu) ayağımı 2900 devir ve 95-100 km aralığında sabit tuttum anlık tüketim 5,3 ile 6,1 arasında kaldı. Araç full dolu ve 4 kişi klima açık değildi. Buradan şu sonuca vardım. Hız sabitleyici olsa benim yakıt tüketimi 8 litrenin altına düşebilir. :)

Ayağıma da sağlam ağrı girdi o ayrı tabi. :)

Kırmızı Ruhum

Yeni makinem
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Kırmızı- Sedan
70 tl lik oto gazla Aytemiz şehir içi net 350 garanti son iki aydır 370 km yaptı bakımlardan sonra.şehir dışı uzun yolda 156-160 krş.LPG fiyatı 1940

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Bayramda Tokat/Zile ye gittim. Toplamada 387 km yol yaptım. Bunun 100 km şehir içi. Arabanın bagajda dolu içi de dolu. Klima çalışıyor. 72.50 tl yakıt aldım. Lpg 2.11 tl. 18 kuruş yakmış. 100 km de 8,00 litre lpg harcamış.
Umarım hesabı doğru yapmışımdır. :):D
Bu arada yokuşlarda klima açık iken 5. viteste 90-100 ile hiç zorlanmadan çıktı. Sevindim :D

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Merhaba arkadaşlar, bugün kafama birşey takıldı. Bizim mazda 3 lerde 8000 devir var. Ama baska araçlarda genel olarak 7000 devir. @Adem Usta nin hem yakıt tasarrufu hem de motoru yormadan kullanılması için 2500 - 3000 devir arasında vites değişimini tavsiye etmişti. Acaba diyorum bizim araçlar 8000 devir olduğu için 3500 - 4000 devire mi denk düşüyor. Yoksa yine 2500-3000 devir mıdır?
"@Adem Usta nedir cevabı?"

Üst Alt