Mazda 3 BK (2003-09) Vuruntu Sensörü Problemi ve Çözümü

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Araç otomatik 600 km uzun yoldu 7.5 lt yaktı 120km ort. İle. tamamen benzin lpg de 40 lt ile 320km gidiyor yaklaşık. Ama yüksek bir tık bana kalırsa. Şehir içinde 10 lt cvarı veya 11 .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Subaplar bir süre dayanır diye düşünüyorum ama vuruntu büyürse masraf çoğaşır diye de korkuyorum. Ateşleme sistemi de gözden geçmiş benden önce.
Lpg sigortasını söküp uzun bi süre benzinde kullanın bu 1 yada 2 depo olabilir denediğim bir araçta 2 depo sonra vuruntu sensörü söndü sanırım 1 sene oldu hala yanmadı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vuruntu sensörü belirtileri ile sübap sorunu başlangıç belirtileri çok benzerlik gösteriyor, bu bakımdan yanılgıya düşme ihtimali var maalesef. Size tavsiyem, uzun vadeli kullanmayı düşünüyorsanız, komple bir bakım (vuruntu sensörü, sübap ayar/değişim vs.) yaptırıp kafa rahatlığı ile aracı kullanmak olacaktır.

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Selamlar, aracı yeni aldım aldıktan sonra görünen bazı kısımları yaptırdım. Lpg sistemi çok eskimişti. Tank dahil boruları regulatörü değiştirdik.

Bu değişimden önce araçta sürekli rolanti dalgalanması oluyordu ve arıza ışığı yanıyordu. Obd cihazı takınca vuruntu sensörü arızası veriyordu. Lpg sisteminde değişimden sonra dalgalanma kalmadı. Ama bana çok büyük sorun varmış gibi geliyor.

1. olarak yokuşta inanılmaz hantal ya da bana öyle geliyor. Lpg de araç çok bağırıyor. Dün lpg ile 10km hızla yokuşa girdim dik yokuş. Gaza basmama rağmen 30km hızı geçmedi.
2. Gaz hissiyatsız kalıyor sanki basıyorum da gitmiyor gibi
3. İlk çalıştırdığımda aracın motoron arka alt kısmından paylamış mısır sesi gibi ses geliyor ( tencereye vurur ya hani pat diye ama çok dipten ilk kez duyuyorum böyle ses :) ve sistematik değil düzenli değil yani)
4. Sanki çıt çıt sübap itici fincan sesi geliyor. Çelik sübap bu arada. Başka şey sebep oluyor da olabilir.
5. Dün uzun süre çalıştıktan sonea egzozdan dinledim derinlerden bum bum ses geliyordu düzenli
6. İlk çalıştırdığımda hemen devir 2 ye kadar çıkıp geri 1 altına yavaş yavaş iniyor. Sıcakken yapmıyor.
7. Benzinde 140 görüyorum ama bana kalırsa zorlanıyor çok bağırıyor
8. aracı boşa alınca yük kalkmış gibi sessizleşiyor ama diğer türlü uğultulu
9. Pedalda titreme hissediyorum. 1 den 2. Vitese geçerken gaz pedalından bir hissiyat alıyorum. Şanzıman yağı iyi ve sıkıntı yok diğer vitrslerde hissettirmiyor bile. Araç dururken camlar bile titriyor çok hafif

Tüm bunları şunun için yazıyorum, bu araçta yağ kaybı veya duman atma yok bazen performansı olağan geliyor bazen çok sıkıntılı. Arıza ışığı söndü ama çok nadir yanıp gidiyor. Vuruntu sensörünün bu kadar şeye sebep olacağını sanmıyorum. Sizce detaylı motor tamiri işine girmeli miyim tam sıkıntı olana kadar sürmeli miyim. Bu belirtiler rektefiye gibi geliyor ,:) yeni aldım param çok yok. Ama sessiz düzgün çalışan araba olsun da istiyorum dinlemekten deli olacağım görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.
Herkese bilgi olması açısından yazmak istedim. Aracı tavsiye edilen ve bunların dışında 2 ustaya da gösterdim emin olmak için. Vuruntu olduğu için hepsi motoru açmak istedi. Söylenilen rakamları yazmak istemiyorum çünkü üzücü.

Sonrasında kafama yatan yerde bıraktım aracı. Motor açıldı.

- sübaplar erimiş
- piston yatak sarmış
- yağ pompası arızalıymış yağsız bırakmamış ama düzenli çalışmamış ustanın dediğine göre.
- kompresyon kaybı olduğu için de gömlek atılacak yani komple motor yapılacak.

Burda deneyim açısından bazı bilgileri paylaşmak istedim. Usta iyi niyetli bana yatak sarmalarını gösterdi. Başlangıç aşamasındaydı. Yani sıyırmış ama devamı gelecekti. Gergi de bozukmuş. Yani birbirine bağlı hatalar zamanla gelecekti. Ben biraz keyif almadığım için maliyetli bu işe motor da açıldığı için ok dedim.

Sadece sorun şurda. Motor arıza vermese de belli düzeyde içten içe yemeye başlamış. Dolayısıyla arada yağ pompası, soğutucu veya su sistemi sübap gibi kısımlara düzenli baktırmak iyi olabilir nihayetinde motoru yaptırmak çok maliyetli.

Yağ yakma ve duman atma benim için yoktu ama diğer tüm sorunlar nefret ettirdi çekişi baya düştü.

Aklımda acaba beklese miydim diye soru işareti kaldı hala aşırı kötü değildi ama nihayetinde ne kadar dayanacağı belli değil 3-5 ay. Veya birden.

Son olarak en iyi usta bile maliyeti şişiriyor. Herkes emeğini satıyor doğru ama biraz acımasızlar hele ki böyle araç markalarında. Arabalarınıza dikkat edin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese bilgi olması açısından yazmak istedim. Aracı tavsiye edilen ve bunların dışında 2 ustaya da gösterdim emin olmak için. Vuruntu olduğu için hepsi motoru açmak istedi. Söylenilen rakamları yazmak istemiyorum çünkü üzücü.

- sübaplar erimiş
- piston yatak sarmış
- yağ pompası arızalıymış yağsız bırakmamış ama düzenli çalışmamış ustanın dediğine göre.

Burda deneyim açısından bazı bilgileri paylaşmak istedim. Usta iyi niyetli bana yatak sarmalarını gösterdi. Başlangıç aşamasındaydı. Yani sıyırmış ama devamı gelecekti. Gergi de bozukmuş. Yani birbirine bağlı hatalar zamanla gelecekti. Ben biraz keyif almadığım için maliyetli bu işe motor da açıldığı için ok dedim.

Sadece sorun şurda. Motor arıza vermese de belli düzeyde içten içe yemeye başlamış. Dolayısıyla arada yağ pompası, soğutucu veya su sistemi sübap gibi kısımlara düzenli baktırmak iyi olabilir nihayetinde motoru yaptırmak çok maliyetli.

Yağ yakma ve duman atma benim için yoktu ama diğer tüm sorunlar nefret ettirdi çekişi baya düştü.

Aklımda acaba beklese miydim diye soru işareti kaldı hala aşırı kötü değildi ama nihayetinde ne kadar dayanacağı belli değil 3-5 ay. Veya birden.

Son olarak en iyi usta bile maliyeti şişiriyor. Herkes emeğini satıyor doğru ama biraz acımasızlar hele ki böyle araç markalarında. Arabalarınıza dikkat edin.
Bozuk bir düzende, iyilerin temiz kalma şansı yok maalesef. Kötü sistemle yaşıyoruz ve canımız yandığında ortamın ve sistemin ne kadar bizi yıprattığını görünce ses çıkartıyoruz ama nafile.

Bilgilendirme için teşekkürler, kolay gelsin. Zor bir süreç, özellikle de maddeten.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

- sübaplar erimiş
- piston yatak sarmış

Daha sonra yaptırmak daha da fazla maliyet demek olur bu ülkede, hem çok konforsuz sürüş yapıp sizi yıpratacaktı, böylesi iyi olmuş, hem geçmiş olsun, hem yeni motorun hayırlı olsun diyeyim. Aracı teslim aldınız mı yapım aşamasında mı şuan?

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Bozuk bir düzende, iyilerin temiz kalma şansı yok maalesef. Kötü sistemle yaşıyoruz ve canımız yandığında ortamın ve sistemin ne kadar bizi yıprattığını görünce ses çıkartıyoruz ama nafile.

Bilgilendirme için teşekkürler, kolay gelsin. Zor bir süreç, özellikle de maddeten.
Kesinlikle haklısınız biraz genel sorunumuz var. Çok teşekkürler toparlayacağız bir şekilde.

Daha sonra yaptırmak daha da fazla maliyet demek olur bu ülkede, hem çok konforsuz sürüş yapıp sizi yıpratacaktı, böylesi iyi olmuş, hem geçmiş olsun, hem yeni motorun hayırlı olsun diyeyim. Aracı teslim aldınız mı yapım aşamasında mı şuan?
Haklısınız öyle düşündüm ben de. Yapım aşamasında şu an 1 hafta içinde alacağım etkisini de yine yazmaya çalışırım. Çok teşekkür ederim sağolun

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Başınıza gelenler üzücü. Keşke alırken motoruna daha iyi baktirsaydiniz. Günümüzde insanlar boyaya vs o kadar çok takılıyor ki asıl büyük masrafların geleceği motora baktirmak çok akıllara gelmiyor. Herkes expertize koşup boyası ne cikti diye merak ediyor.

Umarim aracı alıp keyifle binersiniz. Masrafları da bitince buradan paylaşırsanız güncel olarak görmüş oluruz. Geçmiş olsun.

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Başınıza gelenler üzücü. Keşke alırken motoruna daha iyi baktirsaydiniz. Günümüzde insanlar boyaya vs o kadar çok takılıyor ki asıl büyük masrafların geleceği motora baktirmak çok akıllara gelmiyor. Herkes expertize koşup boyası ne cikti diye merak ediyor.

Umarim aracı alıp keyifle binersiniz. Masrafları da bitince buradan paylaşırsanız güncel olarak görmüş oluruz. Geçmiş olsun.
Sağolun teşekkürler. Haklısınız motor da çok önemli ama kaporta takıntı oldu artık satarken çok değer kaybediyor. Ben arabayı öz abimden aldım 10 yıldır kullanıyordu bana patladı o bana kızdı ustalar hep motora gidiyor diye haklı da hatta bıraksan arabanın ederinden çok paraya güya tamir yapacaklar. Bin gitsin dedi ama bağırdıkça gıcık oldum motora aramızda hallederiz bir şekilde

Paylaşım yapacağım rakamı yazayım ki oma göre pazarlık yapayım 25.000 civarı komple motor diyor.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Sağolun teşekkürler. Haklısınız motor da çok önemli ama kaporta takıntı oldu artık satarken çok değer kaybediyor. Ben arabayı öz abimden aldım 10 yıldır kullanıyordu bana patladı o bana kızdı ustalar hep motora gidiyor diye haklı da hatta bıraksan arabanın ederinden çok paraya güya tamir yapacaklar. Bin gitsin dedi ama bağırdıkça gıcık oldum motora aramızda hallederiz bir şekilde

Paylaşım yapacağım rakamı yazayım ki oma göre pazarlık yapayım 25.000 civarı komple motor diyor.
Fiyat bana biraz yüksek geldi açıkçası. Tabi güncel durumda fiyatlar ne olmuştur bilemiyorum. İsterseniz birkaç yerden daha fiyat alın, parçalara internetten bakın olmazsa kendiniz götürün. Parçacılar ile ustalar arasında ciddi ek kâr payları konabiliyor.

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Fiyat bana biraz yüksek geldi açıkçası. Tabi güncel durumda fiyatlar ne olmuştur bilemiyorum. İsterseniz birkaç yerden daha fiyat alın, parçalara internetten bakın olmazsa kendiniz götürün. Parçacılar ile ustalar arasında ciddi ek kâr payları konabiliyor.
Sordum bir tanesi öyle açık kapı bıraktı ki önünü alamam diye korktum 40 dedi. Ama işçiliği artıddıkları için böyle. Rektefiyeci çok para almıyor örneğin 3-5 arası. Conta takımı, subaplar , yağ pompası gaydlar yataklar vs derken zaten sadece parçalar ve rektefiye 12 civarı tutuyor. İşçilik de bir o kadar istiyorlar. Bana da işçilik fazla geldi ama düşmüyorlar.

Sordum bir tanesi öyle açık kapı bıraktı ki önünü alamam diye korktum 40 dedi. Ama işçiliği artıddıkları için böyle. Rektefiyeci çok para almıyor örneğin 3-5 arası. Conta takımı, subaplar , yağ pompası gaydlar yataklar vs derken zaten sadece parçalar ve rektefiye 12 civarı tutuyor. İşçilik de bir o kadar istiyorlar. Bana da işçilik fazla geldi ama düşmüyorlar.
16609081657785549398020504961215.jpg
16609081942355734365840021944455.jpg

Burda yazıyor güncel merak eden olursa ama fiyatlar artıyor her geçen gün ucuzlarını bulursunuz ama bu araçlarda yan sanayi tavsiye etmiyorlar sanırım . Başka bir araçta 11.000 tl 15 ay önce rektefiye yapılmıştı çok yakınım opel. Dolayısıyla çok da bişey diyemedim 2 katına ama pazarlık yapacağım elimden geldiğince.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Listede yok yok sensörü kayışı alayına girilmiş

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bence farklı ustaya götürme imkanınız varsa yapın derim. Her şeyi yazmışlar, araç bu kadar bitik değildir diye düşünüyorum. Yağ, filtreler vs abartı fiyat girilmiş. Kendiniz parçaları çok daha uyguna bulursunuz. Keza işçilik de bir hayli pahalı.

O2 sensörleri çok gerekli mi bilmiyorum, tüplü arabalarda bir şekilde yeniden yakar arıza lambasını. Aliexpress gibi sitelerde aynı sensörler 300 350 TL civarlarında. Birçok kişi de memnun. 2700 TL 2 parçaya yazmışlar..

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Bence farklı ustaya götürme imkanınız varsa yapın derim. Her şeyi yazmışlar, araç bu kadar bitik değildir diye düşünüyorum. Yağ, filtreler vs abartı fiyat girilmiş. Kendiniz parçaları çok daha uyguna bulursunuz. Keza işçilik de bir hayli pahalı.

O2 sensörleri çok gerekli mi bilmiyorum, tüplü arabalarda bir şekilde yeniden yakar arıza lambasını. Aliexpress gibi sitelerde aynı sensörler 300 350 TL civarlarında. Birçok kişi de memnun. 2700 TL 2 parçaya yazmışlar..
Aslında farklı ustaya götürdüm zaten oraya bırakmadım bu fiyatlar adem ustadan. :) Ben adem ustayı sevdim gerçekten dil döktü heyecanı anlatışı çok iyiydi ama bana tüm parçalarla sana güzel bir araba veririm dedi. Ben onu anladım ama param yoktu şimdi araba biraz yıpranmış motor açılınca hepsini değiştirmek isteyecek ben de güç yetiremeyeceğim için oraya bırakamadım birbirimizle kötü olmamak adına. Taber usta pek öyle herşeye girmedi sadece motpr ve motor aksamındaki arızlara odaklandı ama maalesef işçilik ikisi de aynısını söyledi. Kadosanda ustalara sordum ama güvenemedim ben maalesef çünkü onlar da 6-7 işçilik isteyecekler ama anladıkları meçhul arabadan.

Vuruntu sensörünü ben aldım internetten zaten ucuza dediğini gibi yaptım. Ama adem usta uyardı mesela bundan ben taktım 2 ay sonra yaktı ışığı diye. Dolayısıyla parçaların da kalitesi değişiyor. Ben parçaları kendim alırdım ama işte orda ucuza kaçıp sorumluluk almak istemedim. Şimdi bu araçta motor ustanın sorumluluğunda ben karışmadım. Yarın arkasındayım dedi bana.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Listede yok yok sensörü kayışı alayına girilmiş

bana tüm parçalarla sana güzel bir araba veririm dedi.

Yorumum karşılığını bulmuş.
Daha önce Ümraniye sanayide mekanik işi yapan bi arkadaşım 10.000 km de bi arabaya motor yaptı kullanıcının hatası.

Olay şöyle gerçekleşiyor.

Motorcu liste veriyor ,

Müşteri listese yağ pompasını görüyor buna ne gerek var diyor almam bu üstündekini kullan diyor.

Motorcu ise motor eski pompa ile toparım anahtarı veririm eline gerisine karışmam pompa keser motor gider sorumlusu sensin diyor.

Müşteri tamam diyor.

Motorcu motoru toplayıp müşteriye veriyor , müşteri marş yapıp gidiyor yaklaşık 60km sonra motor kilit.

Çekici ile geliyor.

Kavga kıyamet vs vs

Motorcu müşteriyi salmıyor , beraber motoru indiriyorlar yağ pompası kilit.

Farklı platfromlarda xxx markalar vs hep gördüğüm şeyler.

Adamın derdi bitmiyor gidiyor geliyor gidiyor geliyor.

Hepsi maddi durumsal şeyler tabiki

Tertemiz girilip çıkılmış bi motor düşünün derim...

Çalışsın 2 gün sonra satarım alan baksın dersen o ayrı konu tabiki.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki gün sonra alan bakmaz, söver.

:hhhhhh:

* * *

Kazanın doğurduğuna inanıp, öldüğüne inanmayan ataların torunlarıyız biz. Geçen yıl 100 bin etmez dediğimiz arabalar 300 bin oldu, 200 binlik virane evlere bir milyon deniyor şimdi, haliyle 10 bine motor mu yapılır derken 25 bin olması bu bağlamda kaçınılmaz son.

* * *

Uzun vadede kullanacaksınız, Adem Usta'mın ellerine teslim edin, temin edebiliyorsanız parçaları siz alın ama istenilen seviyede parçalar olmalı yoksa ustam o işlere girmez.

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Yorumum karşılığını bulmuş.
Daha önce Ümraniye sanayide mekanik işi yapan bi arkadaşım 10.000 km de bi arabaya motor yaptı kullanıcının hatası.

Olay şöyle gerçekleşiyor.

Motorcu liste veriyor ,

Müşteri listese yağ pompasını görüyor buna ne gerek var diyor almam bu üstündekini kullan diyor.

Motorcu ise motor eski pompa ile toparım anahtarı veririm eline gerisine karışmam pompa keser motor gider sorumlusu sensin diyor.

Müşteri tamam diyor.

Motorcu motoru toplayıp müşteriye veriyor , müşteri marş yapıp gidiyor yaklaşık 60km sonra motor kilit.

Çekici ile geliyor.

Kavga kıyamet vs vs

Motorcu müşteriyi salmıyor , beraber motoru indiriyorlar yağ pompası kilit.

Farklı platfromlarda xxx markalar vs hep gördüğüm şeyler.

Adamın derdi bitmiyor gidiyor geliyor gidiyor geliyor.

Hepsi maddi durumsal şeyler tabiki

Tertemiz girilip çıkılmış bi motor düşünün derim...

Bu anlattıklarınız çok değerli ben de hemfikirim. Ama işte mesela bazıları zaten yeni yapılmış işlemlerdi. Güvensizlik değil de ustaya ben ustam öldüm bittim desem de pazarlık yapıyorum sanır sonuçta o temiz verecek arabayı :) ama hakketen öldüm bittim. Örneğin şimdi verdiğim yerde de sonuçta az para vermiyorum :) benim in öncelik performans ses titreşim. Motor stabil çalışsın bunun için ne gerekiyorsa yapacak xaten yoksa eski haliyle binerdim. Araba çok hırpalandığı için o topa girersek üzülürüm. Bak şu an araba tamirde daha parayı bulamadım öyle düşün. Adam bana ek şu parça dese parasını bulmaya çalışcam taö bir stres :)
İki gün sonra alan bakmaz, söver.

:hhhhhh:

* * *

Kazanın doğurduğuna inanıp, öldüğüne inanmayan ataların torunlarıyız biz. Geçen yıl 100 bin etmez dediğimiz arabalar 300 bin oldu, 200 binlik virane evlere bir milyon deniyor şimdi, haliyle 10 bine motor mu yapılır derken 25 bin olması bu bağlamda kaçınılmaz son.

* * *

Uzun vadede kullanacaksınız, Adem Usta'mın ellerine teslim edin, temin edebiliyorsanız parçaları siz alın ama istenilen seviyede parçalar olmalı yoksa ustam o işlere girmez.
Evet hep fiyatlar arttı aslında ağlamalık bir durum yok halime yanıyırum aslında. Ama fiyatlarda düşüyor şimdi bu araba yaptırsan da ne kadr edecek :) adem ustaya bırakmayı istedim ama dediğim gibi orda ucunu alamazsak diye korktum. Ama taber usta bozuk parçayı kullanmayacak sadece hiç sorun yoksa. Öyle konuştuk. Bana sağlam motor lazım çünkü.

Prejtr

Sessiz
Araç Markası
2007 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi
merhabalar, aracımın motor arıza ışığı yanıyor. Hata kodlarına baktırdığımda vuruntu sensörü arızası veriyor. Usta beyinde sıkıntı olabileceğini yada elektriksel arıza olabileceğini söyledi. Öncesinde vuruntu sensörünü değiştirelim sorun çözülmezse başka beyin deneriz dedi. İnternette bir kaç tane vuruntu sensörü var ama hangisi iş görür hangisini almalıyım bilmiyorum

Üst Alt