Mazda 3 BK (2003-09) Vuruntu Sensörü Problemi ve Çözümü

efkan

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Bende 2011 mazda 3 var makineye bağlattım vuruntu sensörü yüksek voltaj dedi lamba arabayı uzun süre aktif kullanırsan sönüyor sabah ilk marşta tekrar yakıyor motor kulağı kırık ondan kaynaklı olabilir mi yan sanayi kabul etmiyor dedi çoğu orjinal ürüne servis 1880 tl diyor sadece sensöre ankara var mı bu sorunla karşılasan arkadas yardımcı olabilecek

mazdaco

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3
Bende 2011 mazda 3 var makineye bağlattım vuruntu sensörü yüksek voltaj dedi lamba arabayı uzun süre aktif kullanırsan sönüyor sabah ilk marşta tekrar yakıyor motor kulağı kırık ondan kaynaklı olabilir mi yan sanayi kabul etmiyor dedi çoğu orjinal ürüne servis 1880 tl diyor sadece sensöre ankara var mı bu sorunla karşılasan arkadas yardımcı olabilecek
Bizim araclarda bu sorun cogu kiside ortaya çıkıyor. bende de ariza isigi bi yaniyor bi sonuyordu. son zamanlarda cogu zaman yanıyordu. gecenlerde sensörü degistirdim. yan sanayi olanları fazla dayanmiyor diye bende yukaridaki arkadaşın dediği gibi orjinal ama zj02 kodlu olani alip taktirdim.

efkan

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Bizim araclarda bu sorun cogu kiside ortaya çıkıyor. bende de ariza isigi bi yaniyor bi sonuyordu. son zamanlarda cogu zaman yanıyordu. gecenlerde sensörü degistirdim. yan sanayi olanları fazla dayanmiyor diye bende yukaridaki arkadaşın dediği gibi orjinal ama zj02 kodlu olani alip taktirdim.
Orjinalinden sonra lamba söndü mü ne kadar ücret tuttu hocam

efkan

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Ne zaman yaptırdın hocam suan ki fiyatlar uçuk

Erkin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Hatchback
Arkadaşlar merhabalar Yaklaşık 3 aydır belkide daha fazladır araç soğukken yani genelde sabahları rölanti dalgalanması vardı ısınınca geçiyordu ama hiç stop etmedi, teklemedi. İlk defa 2 gün önce stop etti. Tekrar marş yaptım direkt çalıştı bıdaha da stop etmedi.
Aracımda genel anlamda 3 sorun var
1.sabahlari isincaya kadar rölanti dalgalanması
2.ozellikle rampada hissedilir güç kaybı
3.fazla mi tam bilmiyorum ama 1 litre LPG ile şehiriçi 8 km yol yapması.
Aracım 2005 otomatik LPG/benzin 188bin kmde
Bugün Mazda garajdan numarasını aldığım mersindeki İsmet yürekli ustaya gittim bilgisayar vuruntu sensörü kodu verdi.
Usta boğaz kelebeği temizliği ve vuruntu sensörü değişimi önerdi. Sizce vuruntu sensörü rölanti dalgalanması yaparmi bir de eğer bobinlerde vs birşey olsaydı onlarda bilgisayarda çıkarmıydı.aracimda tekleme mavi duman beyaz duman yağ yakma vs hiç bir şey yok. Sizin görüşleriniz nelerdir ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhabalar Yaklaşık 3 aydır belkide daha fazladır araç soğukken yani genelde sabahları rölanti dalgalanması vardı ısınınca geçiyordu ama hiç stop etmedi, teklemedi. İlk defa 2 gün önce stop etti. Tekrar marş yaptım direkt çalıştı bıdaha da stop etmedi.
Aracımda genel anlamda 3 sorun var
1.sabahlari isincaya kadar rölanti dalgalanması
2.ozellikle rampada hissedilir güç kaybı
3.fazla mi tam bilmiyorum ama 1 litre LPG ile şehiriçi 8 km yol yapması.
Aracım 2005 otomatik LPG/benzin 188bin kmde
Bugün Mazda garajdan numarasını aldığım mersindeki İsmet yürekli ustaya gittim bilgisayar vuruntu sensörü kodu verdi.
Usta boğaz kelebeği temizliği ve vuruntu sensörü değişimi önerdi. Sizce vuruntu sensörü rölanti dalgalanması yaparmi bir de eğer bobinlerde vs birşey olsaydı onlarda bilgisayarda çıkarmıydı.aracimda tekleme mavi duman beyaz duman yağ yakma vs hiç bir şey yok. Sizin görüşleriniz nelerdir ?
Vuruntu sensörü, bahsettiğin sorunlara sebep olur, aynı zamanda sübapların hasar görmüş olması da aynı şeyleri yapar. Ayrıca; lpg ile otomatik aracın (özellikle bu araçların) 8 litre yakıt tüketmesi imkansız, ya ölçüm hatası var ya da gidilen yol şehir içi değil. :)

Bobinlerde, bujilerde yani ateşleme sisteminde bir sorun olsaydı, hata kodu verirdi, fakat sübap sorununda verdiği kod nedir bilmiyorum.

Erkin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Hatchback
Vuruntu sensörü, bahsettiğin sorunlara sebep olur, aynı zamanda sübapların hasar görmüş olması da aynı şeyleri yapar. Ayrıca; lpg ile otomatik aracın (özellikle bu araçların) 8 litre yakıt tüketmesi imkansız, ya ölçüm hatası var ya da gidilen yol şehir içi değil. :)

Bobinlerde, bujilerde yani ateşleme sisteminde bir sorun olsaydı, hata kodu verirdi, fakat sübap sorununda verdiği kod nedir bilmiyorum.
1 litre LPG ile 8 km yol yapıyor aracım.
8 litre yakıt tüketmiyor :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani 100 kmde 12,5 litre LPG tüketiyor.
Bana biraz fazla geliyor eski aracıma göre.

Son düzenleme:

Muratpoyraz

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Madem yakıttan açtınız konuyu... Birazda ben dertleneyum.

2010 mazda 3 impressive oto.

13 litre lpg tüketiyor şehir içi kısa mesafe günlük 7 km yol yapıyor.
Ne yaptıysam düşmüyor.
Afr ayari
Tıp filtresui
Subaplar çelik
Buji iridyum orj.
Hava akismetrr vesaire hersey nizamı.

Uzun yolda deneme fırsatım olmadı korkuyorum böyle olursa diye.
Benzer aracınızda durum nasıldır merak ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Ne yaptıysam düşmüyor.
Afr ayari
Tıp filtresui
Subaplar çelik
Buji iridyum orj.

Şehir dışı da 7-8 litre yakar.
Boşuna dertlenme, aracının yakıtı normal değerlerde, sadece bizde pompa pahalı... :hihi:

Sebebi olanlara umarım bir gün o pompa girer, töbe müdürüm afedersin. :utan:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Ne yaptıysam düşmüyor.
Afr ayari
Tıp filtresui
Subaplar çelik
Buji iridyum orj.

İstanbul içinde
2.yolum var
1 .temden
8km 45-60dk ile bu değerler.
Ortalama hız 12lerde sürünüyor.
2.aralardan km aynı süre daha kısa ortalama yakıtda düşüyor ama risk faktörü daha fazla oluyor ara sokaklar setler çukurlar bozuk yollar vs vs..

1.yolu kullanıyorum müziği açıp zevk almaya bakıyorum.

Bi kaç kere isyan edip yürüdüm aynı kmyi 90dk da falan kat ettim.

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Selamlar, aracı yeni aldım aldıktan sonra görünen bazı kısımları yaptırdım. Lpg sistemi çok eskimişti. Tank dahil boruları regulatörü değiştirdik.

Bu değişimden önce araçta sürekli rolanti dalgalanması oluyordu ve arıza ışığı yanıyordu. Obd cihazı takınca vuruntu sensörü arızası veriyordu. Lpg sisteminde değişimden sonra dalgalanma kalmadı. Ama bana çok büyük sorun varmış gibi geliyor.

1. olarak yokuşta inanılmaz hantal ya da bana öyle geliyor. Lpg de araç çok bağırıyor. Dün lpg ile 10km hızla yokuşa girdim dik yokuş. Gaza basmama rağmen 30km hızı geçmedi.
2. Gaz hissiyatsız kalıyor sanki basıyorum da gitmiyor gibi
3. İlk çalıştırdığımda aracın motoron arka alt kısmından paylamış mısır sesi gibi ses geliyor ( tencereye vurur ya hani pat diye ama çok dipten ilk kez duyuyorum böyle ses :) ve sistematik değil düzenli değil yani)
4. Sanki çıt çıt sübap itici fincan sesi geliyor. Çelik sübap bu arada. Başka şey sebep oluyor da olabilir.
5. Dün uzun süre çalıştıktan sonea egzozdan dinledim derinlerden bum bum ses geliyordu düzenli
6. İlk çalıştırdığımda hemen devir 2 ye kadar çıkıp geri 1 altına yavaş yavaş iniyor. Sıcakken yapmıyor.
7. Benzinde 140 görüyorum ama bana kalırsa zorlanıyor çok bağırıyor
8. aracı boşa alınca yük kalkmış gibi sessizleşiyor ama diğer türlü uğultulu
9. Pedalda titreme hissediyorum. 1 den 2. Vitese geçerken gaz pedalından bir hissiyat alıyorum. Şanzıman yağı iyi ve sıkıntı yok diğer vitrslerde hissettirmiyor bile. Araç dururken camlar bile titriyor çok hafif

Tüm bunları şunun için yazıyorum, bu araçta yağ kaybı veya duman atma yok bazen performansı olağan geliyor bazen çok sıkıntılı. Arıza ışığı söndü ama çok nadir yanıp gidiyor. Vuruntu sensörünün bu kadar şeye sebep olacağını sanmıyorum. Sizce detaylı motor tamiri işine girmeli miyim tam sıkıntı olana kadar sürmeli miyim. Bu belirtiler rektefiye gibi geliyor ,:) yeni aldım param çok yok. Ama sessiz düzgün çalışan araba olsun da istiyorum dinlemekten deli olacağım görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar, aracı yeni aldım aldıktan sonra görünen bazı kısımları yaptırdım. Lpg sistemi çok eskimişti. Tank dahil boruları regulatörü değiştirdik.

Bu değişimden önce araçta sürekli rolanti dalgalanması oluyordu ve arıza ışığı yanıyordu. Obd cihazı takınca vuruntu sensörü arızası veriyordu. Lpg sisteminde değişimden sonra dalgalanma kalmadı. Ama bana çok büyük sorun varmış gibi geliyor.

1. olarak yokuşta inanılmaz hantal ya da bana öyle geliyor. Lpg de araç çok bağırıyor. Dün lpg ile 10km hızla yokuşa girdim dik yokuş. Gaza basmama rağmen 30km hızı geçmedi.
2. Gaz hissiyatsız kalıyor sanki basıyorum da gitmiyor gibi
3. İlk çalıştırdığımda aracın motoron arka alt kısmından paylamış mısır sesi gibi ses geliyor ( tencereye vurur ya hani pat diye ama çok dipten ilk kez duyuyorum böyle ses :) ve sistematik değil düzenli değil yani)
4. Sanki çıt çıt sübap itici fincan sesi geliyor. Çelik sübap bu arada. Başka şey sebep oluyor da olabilir.
5. Dün uzun süre çalıştıktan sonea egzozdan dinledim derinlerden bum bum ses geliyordu düzenli
6. İlk çalıştırdığımda hemen devir 2 ye kadar çıkıp geri 1 altına yavaş yavaş iniyor. Sıcakken yapmıyor.
7. Benzinde 140 görüyorum ama bana kalırsa zorlanıyor çok bağırıyor
8. aracı boşa alınca yük kalkmış gibi sessizleşiyor ama diğer türlü uğultulu
9. Pedalda titreme hissediyorum. 1 den 2. Vitese geçerken gaz pedalından bir hissiyat alıyorum. Şanzıman yağı iyi ve sıkıntı yok diğer vitrslerde hissettirmiyor bile. Araç dururken camlar bile titriyor çok hafif

Tüm bunları şunun için yazıyorum, bu araçta yağ kaybı veya duman atma yok bazen performansı olağan geliyor bazen çok sıkıntılı. Arıza ışığı söndü ama çok nadir yanıp gidiyor. Vuruntu sensörünün bu kadar şeye sebep olacağını sanmıyorum. Sizce detaylı motor tamiri işine girmeli miyim tam sıkıntı olana kadar sürmeli miyim. Bu belirtiler rektefiye gibi geliyor ,:) yeni aldım param çok yok. Ama sessiz düzgün çalışan araba olsun da istiyorum dinlemekten deli olacağım görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.
Yakıt değerleri normal mi?
Araç manuel şanzıman ise Baskı balata bitmiş olabilir.

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Yakıt değerleri normal mi?
Araç manuel şanzıman ise Baskı balata bitmiş olabilir.
Araç otomatik 600 km uzun yoldu 7.5 lt yaktı 120km ort. İle. tamamen benzin lpg de 40 lt ile 320km gidiyor yaklaşık. Ama yüksek bir tık bana kalırsa. Şehir içinde 10 lt cvarı veya 11 .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu normal.

Titreşim vs gibi sorunlarda subaplardan ve takozlardan kaynaklanıyor olabilir
Subaplar bir süre dayanır diye düşünüyorum ama vuruntu büyürse masraf çoğaşır diye de korkuyorum. Ateşleme sistemi de gözden geçmiş benden önce.

Üst Alt