Mazda 3 BK (2003-09) Vuruntu Sensörü Problemi ve Çözümü

cakirefe09

Sessiz
Araçtaki arızaları silmek için OBDII cihazı olarak ne kullanıyorsunuz bende kendime cihaz almak istiyorum deneyimlerinize dayanarak öneri yapabilirmisiniz
Ben uzun zaman önce almıştım. En uygun fiyatlı olanı tercih etmiştim. Resimdekinin aynısı. Önemli olan aracınızın hangi versiyona uyumlu olduğu. Bildiğim iki versiyon var 1.5 ve 2.1 versiyonu. Benim aracıma 2.1 uyumlu olduğu için onu aldım. Cihaz ECU dan aldığı bilgileri telefona aktarıyor. Kullandığınız uygulama önem kazanıyor bu noktada. Paralı uygulama indirirseniz daha çok bilgiye erişmenize izin veriyor. Ücretsiz uygulama birçok bilgi erişimni kısıtlıyor. Sadece motor arıza lambasının neden yandığını öğrenmek ve söndürmek için kullanacaksanız paralı uygulamaya gerek yok. Hiçbir sıkıntı yaşamadım tavsiye edebilirim.
3aba0f12c1a9b729a594611288ca7c2e.jpg

MEST34

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gece Mavisi Sedan
Cumartesi günü akşam 20:00 de başlayıp 23:00 te bitirdik işi. Vuruntu sensörünü Emme manifoldunu sökmeden değişim imkansız olduğunu deneyerek anladım. Tabi emme manifoldunu sökünce boğaz kelebeği ve emiş borusunu balata spreyi ile itinalı şekilde temizledim. Sensör değişimi yapıldı gerekli adaptasyon ve ayarlamalar yapıldı şimdilik sorun kalmadı. Pazar sabahı aracımı çalıştırdım ne vuruntu ne silkelemeden eser kalmadı çok şükür. İşlem esnasında karanlıkta resim çekmeye çalıştım sizlerle paylamak istedim aynı sorun yaşayan kardeşlerimize referans olur.

Ekli dosyalar

• 12A6CB01-123F-46DF-B94B-BF9CDAA3EA10.jpeg
    12A6CB01-123F-46DF-B94B-BF9CDAA3EA10.jpeg
    271.5 KB · Görüntüleme: 108
  • 83794C5E-C70E-4C41-B65F-7BA6AF45571F.jpeg
    83794C5E-C70E-4C41-B65F-7BA6AF45571F.jpeg
    367 KB · Görüntüleme: 109
  • CCC3BEED-95FC-4A22-BA8C-F22AE74B29C5.jpeg
    CCC3BEED-95FC-4A22-BA8C-F22AE74B29C5.jpeg
    405.8 KB · Görüntüleme: 103
  • 2EF2D1F4-0E3A-479E-8AD1-C5ABA4239C98.jpeg
    2EF2D1F4-0E3A-479E-8AD1-C5ABA4239C98.jpeg
    385.1 KB · Görüntüleme: 105

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Cumartesi günü akşam 20:00 de başlayıp 23:00 te bitirdik işi. Vuruntu sensörünü Emme manifoldunu sökmeden değişim imkansız olduğunu deneyerek anladım. Tabi emme manifoldunu sökünce boğaz kelebeği ve emiş borusunu balata spreyi ile itinalı şekilde temizledim. Sensör değişimi yapıldı gerekli adaptasyon ve ayarlamalar yapıldı şimdilik sorun kalmadı. Pazar sabahı aracımı çalıştırdım ne vuruntu ne silkelemeden eser kalmadı çok şükür. İşlem esnasında karanlıkta resim çekmeye çalıştım sizlerle paylamak istedim aynı sorun yaşayan kardeşlerimize referans olur.
Geçmiş olsun.

Adaptosyon ve ayarlamadan kasıt nedir ? Neler yapıldı ?

MEST34

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gece Mavisi Sedan
Geçmiş olsun.

Adaptosyon ve ayarlamadan kasıt nedir ? Neler yapıldı ?
Teşekkür ederim.
İşlem bitikten sonra ilk start verince araba biraz enteresan çalıştı emme manifoldunu temizlerken içerisinde balata spreyi kalmış olabirdi tam emin olamadık motoru durdurup LAUNC diye bir cihazla bağlandı adaptasyon yaptığını söyledi. Motorun ilk çalışması ile sonraki çalışması arasında fark vardı biraz daha sessiz çalışıyordu. Bu durumu kontrol etmek için Pazar sabahı hava soğuk iken çalıştırdım önceki günlerde oluşan sarsıntılı ve vuruntulu çalışmadan eser kalmadı çok şükür. Keyifle kullanmaya devam edeceğim birde yaşından dolayı boya yıpranmaları oluştu komple boyatmak istiyorum. Bu zamanda işçiliğine güvenilecek usta kalmadı neredeyse o yüzden biraz bekliyorum işimin ehli bir kaporta boya ustasıyla tanışana kadar.

eckaraca

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Merhabalar,
Benim aracımda 2009 Mazda 3. 15bin km önce LPG taktırdım ve AFR ayarı da yaptırdım. Şimdiki problemim P0328 vuruntu sensörü arızası.
Bu arızayı sabahları LPGye geçtikten sonra alıyorum.
LPG'ye geçtikten sonra arıza aldığım için, sensör değişimi gerekip gerekmediği konusunda soru işaretlerim var.
Daha önce LPG'ye geçtikten sonra arıza alan oldu mu?

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Merhabalar,
Benim aracımda 2009 Mazda 3. 15bin km önce LPG taktırdım ve AFR ayarı da yaptırdım. Şimdiki problemim P0328 vuruntu sensörü arızası.
Bu arızayı sabahları LPGye geçtikten sonra alıyorum.
LPG'ye geçtikten sonra arıza aldığım için, sensör değişimi gerekip gerekmediği konusunda soru işaretlerim var.
Daha önce LPG'ye geçtikten sonra arıza alan oldu mu?
Aslında kendi içinde tezat bir konu, neden derseniz motorda vuruntuya sebep olan temel etmen yakıt oktanın düşük olmasıdır, lpg oktan bakımından benzine nazaran zengin, yukarda da bahsettiğim üzere mazdalarda vuruntu sensörü daha çok fiziksel deformasyondan ötürü arızaya düşüyor. Siz isterseniz 1 hafta aracı benzinde kullanın, muhtemelen yine yanacaktır.

Son düzenleme:

eckaraca

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Teşekkür ederim cevabınız için. Biraz da benzinde deneyimleyeyim. Artık sensör değişimine razıyım ama sadece LPG de arıza veriyor olması çok kafamı kurcalıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhabalar hocam,
Ben de İstanbul Çekmeköy'deyim. Öncelikle geçmiş olsun problemi çözmüşsünüz.
Değişimi nerede yaptırdınız acaba? İşçilik ne kadar tuttu, bir de conta gerekti mi diye soracaktım.
Teşekkürler şimdiden cevabınız için.

Son düzenleme:

MEST34

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gece Mavisi Sedan
Merhabalar hocam,
Ben de İstanbul Çekmeköy'deyim. Öncelikle geçmiş olsun problemi çözmüşsünüz.
Değişimi nerede yaptırdınız acaba? İşçilik ne kadar tuttu, bir de conta gerekti mi diye soracaktım.
Teşekkürler şimdiden cevabınız için.

Merhaba,
Teşekkür ederim bende sizinle neredeyse aynı problemi yaşıyordum vuruntu sensör değişimi ile sorunu çözdüm tabi. Bilgi amaçlı yazıyorum.
Öncelikle vuruntu sensörünü değiştirebilmek için sırasıyla
  • Hava filtresi ve ECU (beyin) sökülmesi
  • Enjektörlerin sökülmesi
  • Emme manifoldunun sökülmesi gerekiyor ve bu işlemleri yaparken birçok soketi sökmeniz gerekiyor bu noktada dikkat edilmesi gerekiyor soketlerin bazıları zor çıkıyor ve tutmak için yeterli mesafe olmadığı için kablodan tutarak asla çekmeyin benim önerim mazda lardan anlayan ustada işlem yaptırmanız olacaktır. Zira Avrupa araçlarından anlayan ustalarımız farklı bir araç sökerken baya zorlanmakta ve ustalık gereği gereksiz yere parça kırılmasına sababiyet vermektedir!
Gelelim asıl konuya vuruntu sensör değişimi için sökülen emme manifoldunun eski contaları genelde zamana ve sıcak-soğuk etkisine bağlı olarak sertleşmiş bir şekilde deforme oluyor bu yüzden değişimi gerekli emme manifoldu contasını bulabilirseniz güzel şahsen ben bulamadım komple conta seti aldım 250₺ işçilik konusunda fiyatlar bulunduğumuz sanayi ortamına göre değişiyor 200₺ ile 400₺ arasında işçilik istemekteler vuruntu sensörü orijinal 700₺ muadil Maher 180₺ arasında fiyat haricinde bir fark göremedim araçtan çıkan resmen içi erimişti resimleri akşam atarım unutmazsam Benim Sanko sanayi sitesinde oto elektrikçi eniştem var onla beraber değişimi yaptık. Değişim için usta arasanız yardımcı olmaya çalışırım. Umarım kazasız belasız günlerde keyifle kullanırsınız aracınızı.

Son düzenleme:

cakirefe09

Sessiz
Merhabalar. Ben nihayet değişimi yaptırabildim. Yukarıda daha önce verilen bilgilere ilave olarak söyleyebileceğim çok birşey yok. İlk izlenimlerim sorunun çözüldüğü yönünde. Orijinali pahalı geldiği için bende yan sanayi kullandım. Umarım ileride pişman olmam. Saygılar..
492140bea55fe3a942e49db5b4ec679d.jpg
dd5d699c6d8279e2b1e7eb241ebb9b99.jpg
8d93450a1ffe3011a728007474fcce3f.jpg
b62d000757c9a691c931255e9efd0936.jpg
9ca3099a9f392dec5450fb66b3747eb7.jpg
a08d9a370a8d044eb7cad98813c78af4.jpg

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Merhabalar. Ben nihayet değişimi yaptırabildim. Yukarıda daha önce verilen bilgilere ilave olarak söyleyebileceğim çok birşey yok. İlk izlenimlerim sorunun çözüldüğü yönünde. Orijinali pahalı geldiği için bende yan sanayi kullandım. Umarım ileride pişman olmam. Saygılar..
492140bea55fe3a942e49db5b4ec679d.jpg
dd5d699c6d8279e2b1e7eb241ebb9b99.jpg
8d93450a1ffe3011a728007474fcce3f.jpg
b62d000757c9a691c931255e9efd0936.jpg
9ca3099a9f392dec5450fb66b3747eb7.jpg
a08d9a370a8d044eb7cad98813c78af4.jpg

Selamlar...
Aydın'dasınız sanırım. Vuruntu sensörünü ve değiştirdiyseniz eğer manifold contalarını nereden aldınız? Fiyatları nedir?

cakirefe09

Sessiz
Selamlar...
Aydın'dasınız sanırım. Vuruntu sensörünü ve değiştirdiyseniz eğer manifold contalarını nereden aldınız? Fiyatları nedir?
Hocam Aydın'lıyım fakat Konya'da yaşıyorum. Sensörü ve contayı Çin'den getirttim.
Vuruntu sensörü 40+15(vergi)
Contalar 50+18(vergi)
civarı tuttu. Usta manifoldu sökünce contaların durumu çok iyi değiştirmeye gerek yok dedi o yüzden sadece sensörü değiştirdi.
04e2302552ca7c6b6ba0ee9257aa5c28.jpg

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Hocam Aydın'lıyım fakat Konya'da yaşıyorum. Sensörü ve contayı Çin'den getirttim.
Vuruntu sensörü 40+15(vergi)
Contalar 50+18(vergi)
civarı tuttu. Usta manifoldu sökünce contaların durumu çok iyi değiştirmeye gerek yok dedi o yüzden sadece sensörü değiştirdi.
04e2302552ca7c6b6ba0ee9257aa5c28.jpg
Ben de konuda geçen Aliexpress' deki satıcıdan getirtmiştim(35TL) Sensör arızalı çıktı. Sonra eski sensörü geri taktık. Boşu boşuna 150TL işçilik ödedim. Tekrar cesaret edemediğimden iyi ve denenmiş bir yan sanayi almayı düşünüyorum. Şimdilik eski sensörle idare ediyorum. Soğuk havalarda ilk çalıştırmadan 1dk. kadar sonra motor arıza ışığı yanıyor, motor ısındıktan sonraki ikinci çalışmada yanmıyor. Ta ki ertesi gün sabah ilk çalıştırmaya kadar.

cakirefe09

Sessiz
Ben de konuda geçen Aliexpress' deki satıcıdan getirtmiştim(35TL) Sensör arızalı çıktı. Sonra eski sensörü geri taktık. Boşu boşuna 150TL işçilik ödedim. Tekrar cesaret edemediğimden iyi ve denenmiş bir yan sanayi almayı düşünüyorum. Şimdilik eski sensörle idare ediyorum. Soğuk havalarda ilk çalıştırmadan 1dk. kadar sonra motor arıza ışığı yanıyor, motor ısındıktan sonraki ikinci çalışmada yanmıyor. Ta ki ertesi gün sabah ilk çalıştırmaya kadar.
Geçmiş olsun hocam. Aynı deli sorular benimde kafamda çok dolaştı. Ya arızalı gelirse boşuna işçilik ödersem diye. Ben risk aldım çok şükür sağlam çıktı. Bu biraz şans meselesi sanırım. Malesef orjinalinin çok pahalı olması bizi bu yollara itiyor. Özel serviste sadece sensöre 650 lira dediler. Contalar ve işçilik yok bunun içinde. Umarım sizde uygun fiyata çözersiniz probleminizi.

cakirefe09

Sessiz
Hocam kafama takıldı sensörün arızalı olduğunu nasıl anladınız. Sensörü takıp deneyip arıza lambasını mı yaktı? Bu durumda iki kez işçilik ödemeniz gerekmez miydi eski sensörü geri takarken?

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Geçmiş olsun hocam. Aynı deli sorular benimde kafamda çok dolaştı. Ya arızalı gelirse boşuna işçilik ödersem diye. Ben risk aldım çok şükür sağlam çıktı. Bu biraz şans meselesi sanırım. Malesef orjinalinin çok pahalı olması bizi bu yollara itiyor. Özel serviste sadece sensöre 650 lira dediler. Contalar ve işçilik yok bunun içinde. Umarım sizde uygun fiyata çözersiniz probleminizi.
Teşekkür ederim

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Sensörü ölçün arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Hocam kafama takıldı sensörün arızalı olduğunu nasıl anladınız. Sensörü takıp deneyip arıza lambasını mı yaktı? Bu durumda iki kez işçilik ödemeniz gerekmez miydi eski sensörü geri takarken?
Sensörü taktıktan sonra motor arıza ışığı yandı ve bilgisayara bağladığımızda bir sürü farklı farklı arıza kodları çıktı. Eski sensörü geri takınca hepsi silindi. Aynı anda olduğu için de toplamda yapılan işe 150TL ödedim.

cakirefe09

Sessiz
Sensörü taktıktan sonra motor arıza ışığı yandı ve bilgisayara bağladığımızda bir sürü farklı farklı arıza kodları çıktı. Eski sensörü geri takınca hepsi silindi. Aynı anda olduğu için de toplamda yapılan işe 150TL ödedim.
Anladım hocam. Bende öyle birşey olmadığı için ancak ertesi sabah arıza lambası yanmayınca anlayabildim çalıştığını.

Üst Alt