Mazda 3 BK (2003-09) Vuruntu Sensörü Problemi ve Çözümü

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
1.2 bar basınca ayarlanmış olması nozulların küçük takıldığının ve 1 bar civarında yeterli miktarda enjeksiyon olamadığının göstergesidir. Atmosferik motor olduğu için 1 bar olması idealdir. Dediğiniz gibi filtre değişimine ve yolda ayar yaptırana kadar benzinde kullanın. Çünkü arıza ışığı yakması ayarın çok kötü olduğunun göstergesi.

Ilgaz-p

Katılımcı
1 ila 1.2 arası lpg basıncı normaldir (Brc ve Prins Hariç) onun üzerindeki basınçlar sorun olabilir tabi regülatörünüz ve nozullarınız ona göre ayarlı değilse, genelde eskiyen lpg regülatörlerinde bascın regülatör diyaframı eskidikçe artar ve düzensizleşir, özellikle lpg regülatörü eskiyse ayar tutmaz ve motorunuza daha fazla zarara sebep olabilir

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Şuanki ayarı nedir bir bilgim ilk defa gideceğim filtre değişimlne, evvelki araçlarımın montajlarını ben yaptırmıştım sıkıntı yaşamadım. Bunda da sıkıntı yaşamam inşallah. Kit brc bu arada

Ilgaz-p

Katılımcı
Şuanki ayarı nedir bir bilgim ilk defa gideceğim filtre değişimlne, evvelki araçlarımın montajlarını ben yaptırmıştım sıkıntı yaşamadım. Bunda da sıkıntı yaşamam inşallah. Kit brc bu arada
lpg regülatörü 100.000 km kadar çalışmış ise regületorün diyaframı görevini yapmıyordur, basınç sürekli değişik değer verdiği için lpg fakir/zengin karışım yaparak çalışıyordun lpg servisinde öncelikle bu durumu tespitinin yapılmasını isteyin , sorun tespit edilirse çözüm basit

Ilgaz-p

Katılımcı
Araba 281 binde regülatör kaç binde Allah bilir :))
yüksek ihtimalle regülatör ömrünü tamamlamıştır, regülatörü değiştirmek yerine tamir takımı var regületörün içini değiştiriyorlar eskisi gibi oluyor, onu tavsiye ederim zira regülatör artık muayenede seri numarası kayıt edildiğinden yenisini adlığınız zaman muayenede sorun çıkacaktır, proje vs. bir sürü işi var yani tamir takımı ile yaptırmak daha mantıklı oluyor

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Slm bugün vuruntu sensörünü değiştirdik inşallah bi daha aynı hatayı vermez resimde sensörün kodunu ve sensoru tanımanız acısından yardımcı olabilirsem ne mutlu bana
Bunun yeri tam olarak nerde?

RECO

Sessiz
Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
selamın aleyküm öncelikle yeni üyeyim 2004 MAZDA 3 sedan aracımın subap ve subap gaydı takımı yeni değişti nedeni malum 2 ve 4 e kompresyon testi yaptığımızda basınç düşüktü .subaplar erimişti . aracım 170 binde üzerideki tüp 5 yıllık benzinde kullanıyorum 5km sonra motor lambası yandı vuruntu sensör arızası verdi yardımcı olurmusunuz

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
selamın aleyküm öncelikle yeni üyeyim 2004 MAZDA 3 sedan aracımın subap ve subap gaydı takımı yeni değişti nedeni malum 2 ve 4 e kompresyon testi yaptığımızda basınç düşüktü .subaplar erimişti . aracım 170 binde üzerideki tüp 5 yıllık benzinde kullanıyorum 5km sonra motor lambası yandı vuruntu sensör arızası verdi yardımcı olurmusunuz
Bu konuyu inceleyiniz takıldığınız noktaları yazabilirsiniz.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Mazda 3 2007 bk kasa son bir aydır arıza ışığı yakmaya başladı. Her cihaza bağladığım da vuruntu sensörünü gösteriyor. Sanırım vuruntu sensörü konumu ile alakalı aşırı ısıdan ömrünü tamamlamış. Sensör siparişi verdim. Kendim değiştirmeyi düşünüyorum. Biraz uğraştıracak bir iş belli. Değişim yapan arkadaşlar acaba sensörü değiştirdiğinizde emme manifold contalarını da değiştirdinizmi. Dört adet contası oluyor ve orjinali çok uçuk fiyata sahip. Araç 130 bin km de. Bulunduğum yerde conta yok sipariş vermem gerek. Değişim yapanlar manifoldun orjinal contaları ne durumda idi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 3 2007 bk kasa son bir aydır arıza ışığı yakmaya başladı. Her cihaza bağladığım da vuruntu sensörünü gösteriyor. Sanırım vuruntu sensörü konumu ile alakalı aşırı ısıdan ömrünü tamamlamış. Sensör siparişi verdim. Kendim değiştirmeyi düşünüyorum. Biraz uğraştıracak bir iş belli. Değişim yapan arkadaşlar acaba sensörü değiştirdiğinizde emme manifold contalarını da değiştirdinizmi. Dört adet contası oluyor ve orjinali çok uçuk fiyata sahip. Araç 130 bin km de. Bulunduğum yerde conta yok sipariş vermem gerek. Değişim yapanlar manifoldun orjinal contaları ne durumda idi.

@Ali01
@Erçay
@Oğuzhan

Değişim yapanlar...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Conta ezik oluyor haliyle değiştirmekte fayda var. Ben vaktim kısıtlı olduğu için degistiremedim herhangi bir sorun olmadı.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Contanın kondisyonu durumu belirler, Oğuzhan’ın da dediği gibi değişim olması daha sağlıklıdır ama ben de değişmedim çünkü aracın contası yakın tarihte subab değişimi vesilesiyle değişmişti. Kondisyonu ve formu yerindeydi. Sıkıntı olmadı

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Vuruntu sensörünü bugün söküp değiştirdim. Sensörü söküp takmam yaklaşık 1.5 saatimi aldı.

Şimdi kendi işini yapacak arkadaşlar olursa tavsiyem . Emme manifoldunu yerinden çıkartmanıza gerek yok. Zaten bu çok vaktinizi alır. Manifoldun vidalarını söktükten sonra kendinize doğru çekerseniz vuruntu sensörünü görürsünüz. Burada düz anahtar iş görmüyor. En pratik yol eski sensörün kablosunu kesip 1/2 cırcır koluna 24 lokma ucunu takarak sökmek. Yeni sensörü takarken de elinizle sonuna kadar çevirin ve 24 yıldız anahtar ile sıkın. Bu tür sensörlerin kendine özel lokma uçları da var ama kaç kez lazım olur orası tartışılır. Manifold contalarına gelince idare eder durumdaydı. Ama sökmüşken değiştirmek en mantıklısı.

Sensörün değişim işlemi çok basit değil baya bir malzeme sökeceksiniz bunu belirtmek isterim. Eğer vaktiniz ve uygun alet edevatınız varsa çokta zorlanmazsınız. Sonuçta tek başına yapılacak bir işlem.

Eski sensör:
43218

by3

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Merhaba arkadaşlar, bu forumlar olmasa napardik? iyiki varsiniz yoksa boş yere subapları değiştirecektim. Olay şöyle gelişti; 2007 Model Lpg'li 116 bin km de Mazda 3 Bk sahibiyim. bir ay önce arıza ışığı yanması sonucu ustaya gittim, baktı arıza ışığına vuruntu sensörü yazıyor, gazı aldığın yeri değiştir geçer dedi. Gaz aldığım yeri değiştirdim yine yandı. başka usta subaplardandır dedi, inanmadım ve yaptırmadım, çünkü motorun çalışmasında herhangi bir sıkıntı yok, çekişte düşme, titreme vs. yok. Samsun'da özel servise götürdüm, vuruntu sensörü dediler değiştirdik düzeldi. 277 sensör, 4 tane manifold contası 300, işçilik 250 tl olmak üzere toplam 830 Tl dediler, bana fiyat yüksek geldi ve yaptırmadım. Sizce fiyat nasıl? Yaptırmasam bir şey olur mu? Teşekkürler.
Öncelikle geçmiş olsun. Bende 2006 model Mazda 3 sahibi olarak. Aracımda 154bin km de LPG den dolayı subaplar çelik ile değiştirdik ve akabinde subapların erimesi yüzünden piston yatağında oyuntu olmuş bir tanesinde bundan kaynaklı 4 piston değişti yataklar honlama oldu, motor yarı şekilde rektefiye oldu. Lafın kısası aracımı ve teknik olarak yeni birşeyler çözebildiğim için Mazda 3 sahiplerine önerim şu olabilir. LPG taktırmadan önce subapların çelik subaplarla değiştirilmesi ileride oluşabilecek büyük hasar ve masraflardan koruyacaktır. LPG de ve ise araçta bence hiç vuruntu titreme vs gibi problemler oluşmadan değiştirmek yararınıza olacaktır. Fabrika magnezyum subapları benzinde kullanım için yapmış ve biz yakıt sistemini değiştirip sorun çıkartmamasını beklemek anlamsız oluyor maalesef. Herkese kazasız belasız yolculuklar dilerim.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
LPG taktırmadan önce subapların çelik subaplarla değiştirilmesi ileride oluşabilecek büyük hasar ve masraflardan koruyacaktır.
Bu cümleye katılmadığımı belirtmek isterim. Çelik Subablar (aslında çelik değil de neyse konumuz o değil) belki ısıya daha dayanıklı, lpg'nin orjinal subablara verdiği gibi bir zarar görmez ama başka bir tehlikeyi de beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Nedir bu risk, velev ki aracının sente atlattı, sente atlayınca motorun çalışma zamanlaması bozulduğu için subabların açılıp kapanma zamanları değişir ve piston subaba vurmaya başlar. Burada orjinal subabı olan bir aracın subabları eğilir, subablar değiştirilerek sorun ortadan kalkar. Çelik subabı olan da ise senaryo farklı, çelik subab bükülmediği için subab kafası kopar, kopan kafa piston kafasını dağıtır, oradan çıkan çapaklar silindir yüzeyini, sekmanı çizer, buradan da aşağı inmesi çok muhtemeldir. Aşşağı inince de ana-kol yataklarda ve krank yüzeyinde çiziklere ve döküntülere sebebiyet verir. Haydiiiiii :D Şunun altını çizmek istiyorum çünkü yanlış anlaşılıyorum ÇELİK SUBAB SENTE ATLATMASINA VESİLE OLMAZ. Çelik subab taktınız diye aracınız sente atlayacak diye birşey yok, bu orjinal subab varken de yaşanlılabilecek birşey. Trigeri zamanında değişin, anormal kayış ve rulman seslerini dikkate alın. Kısacası bakımınızı eksik etmeyin.
Emme manifoldunu yerinden çıkartmanıza gerek yok. Zaten bu çok vaktinizi alır. Manifoldun vidalarını söktükten sonra kendinize doğru çekerseniz vuruntu sensörünü görürsünüz.
Bunu böyle yaptım, manifoldu aralıklandırmak yetiyor ama tüm cıvatalarını söktüğümüz için manifoldu söküyoruz diye adlandırdık, sonuçta sökülüyor :D Bu arada hem eline sağlık hem de geçmiş olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle geçmiş olsun. Bende 2006 model Mazda 3 sahibi olarak. Aracımda 154bin km de LPG den dolayı subaplar çelik ile değiştirdik ve akabinde subapların erimesi yüzünden piston yatağında oyuntu olmuş bir tanesinde bundan kaynaklı 4 piston değişti yataklar honlama oldu, motor yarı şekilde rektefiye oldu. Lafın kısası aracımı ve teknik olarak yeni birşeyler çözebildiğim için Mazda 3 sahiplerine önerim şu olabilir. LPG taktırmadan önce subapların çelik subaplarla değiştirilmesi ileride oluşabilecek büyük hasar ve masraflardan koruyacaktır. LPG de ve ise araçta bence hiç vuruntu titreme vs gibi problemler oluşmadan değiştirmek yararınıza olacaktır. Fabrika magnezyum subapları benzinde kullanım için yapmış ve biz yakıt sistemini değiştirip sorun çıkartmamasını beklemek anlamsız oluyor maalesef. Herkese kazasız belasız yolculuklar dilerim.
Çelik ve magnezyum subaplar hakkında yapılan araştırma konusu... ;)

by3

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Çelik ve magnezyum subaplar hakkında yapılan araştırma konusu... ;)

Kendi aracımda yaşanan hasardan dolayı, Mazda kullanıcılarını haberdar Edip tamamen kendi şahsi düşüncemi paylaştım ( dikkat edildiyse bir çok kelimede bence sözcüğünü kullandım ki...herkesin kendi düşüncesine saygı duyduğum anlamında. Artı zaten ben motor ustası olarak da buraya yazmadığımı belirtmek isterim) Tamamen kullanıcı yorumlarıyla çıktım yola ve bundan bu kadar profesyonellik beklemeniz de şaşırtıcı aynı zamanda ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu cümleye katılmadığımı belirtmek isterim. Çelik Subablar (aslında çelik değil de neyse konumuz o değil) belki ısıya daha dayanıklı, lpg'nin orjinal subablara verdiği gibi bir zarar görmez ama başka bir tehlikeyi de beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Nedir bu risk, velev ki aracının sente atlattı, sente atlayınca motorun çalışma zamanlaması bozulduğu için subabların açılıp kapanma zamanları değişir ve piston subaba vurmaya başlar. Burada orjinal subabı olan bir aracın subabları eğilir, subablar değiştirilerek sorun ortadan kalkar. Çelik subabı olan da ise senaryo farklı, çelik subab bükülmediği için subab kafası kopar, kopan kafa piston kafasını dağıtır, oradan çıkan çapaklar silindir yüzeyini, sekmanı çizer, buradan da aşağı inmesi çok muhtemeldir. Aşşağı inince de ana-kol yataklarda ve krank yüzeyinde çiziklere ve döküntülere sebebiyet verir. Haydiiiiii :D Şunun altını çizmek istiyorum çünkü yanlış anlaşılıyorum ÇELİK SUBAB SENTE ATLATMASINA VESİLE OLMAZ. Çelik subab taktınız diye aracınız sente atlayacak diye birşey yok, bu orjinal subab varken de yaşanlılabilecek birşey. Trigeri zamanında değişin, anormal kayış ve rulman seslerini dikkate alın. Kısacası bakımınızı eksik etmeyin.

Bunu böyle yaptım, manifoldu aralıklandırmak yetiyor ama tüm cıvatalarını söktüğümüz için manifoldu söküyoruz diye adlandırdık, sonuçta sökülüyor :D Bu arada hem eline sağlık hem de geçmiş olsun.
Kendi aracımda yaşanan hasardan dolayı, Mazda kullanıcılarını haberdar Edip tamamen kendi şahsi düşüncemi paylaştım ( dikkat edildiyse bir çok kelimede bence sözcüğünü kullandım ki...herkesin kendi düşüncesine saygı duyduğum anlamında. Artı zaten ben motor ustası olarak da buraya yazmadığımı belirtmek isterim) Tamamen kullanıcı yorumlarıyla çıktım yola ve bundan bu kadar profesyonellik beklemeniz de şaşırtıcı aynı zamanda ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@by3 dikkat edilirse, yazdıklarını veya düşüncelerini ya da şahsını muhatap almadım... Konu hakkında yapılan araştırma ile yetkili/özel Servislerin tecrübelerini aktardığım konu linkini paylaştım... ;)

Üst Alt