Mazda 3 BK (2003-09) Şanzıman Yağı Değişimi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şöyle bir durum var aracın bakımını yaptırmalı 2 ay flan oldu motor yağı değişti komple filtre dahil 500km sonra baktım yine simsiyahtı yağın renk değişikliği çok önemli bir detay mı?

@MutluTEKİR

Pembe kahve arası bir renk. Pembeye yakın. 40bin km sonucunda.
60bin-70 bin km değişmek için ideal bir aralık bence.

Ekli dosyalar

• P_20170804_142449_vHDR_On.jpg
    P_20170804_142449_vHDR_On.jpg
    371.2 KB · Görüntüleme: 55

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Boyle pembe olmasi lazim dimi kadir benimki kahveye dönuk artik deisim zamani , bildigim kadariyla koyu renkse sanziman sakata geliyor acil degismesi lazim

-atfler bu renk galiba ?
-değişimden öncede pek koyuluk yoktu yani
-değişirsen iyi olur tabiki

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bugün bende Sephianin şanzıman yağını değiştirdim. Yağın koyulayabilecek yeri olmadığı için km bilmem neyi diye bir yerden koydu usta. Değişimden sonra vites geçişleri biraz daha kemikli oldu,öncesi daha yumusakti. Acaba yağı azmi koydu .

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Boyle pembe olmasi lazim dimi kadir benimki kahveye dönuk artik deisim zamani , bildigim kadariyla koyu renkse sanziman sakata geliyor acil degismesi lazim

Siyahlaşmasını bekleme de kahverengi civarında ne zaman değişirsen değiş. Adem usta da zamanında yazmıştı 100bin km.yi beklemeyin daha önce değişin diye. O 50-60bin km. demişti. Ben de 60-70 bin civarı iyidir diyorum. ve 5 sene. Geçirmemekte fayda var.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bugün bende Sephianin şanzıman yağını değiştirdim. Yağın koyulayabilecek yeri olmadığı için km bilmem neyi diye bir yerden koydu usta. Değişimden sonra vites geçişleri biraz daha kemikli oldu,öncesi daha yumusakti. Acaba yağı azmi koydu .

98 model 1.5 otomatik şanzıman olduğunu düşünerek kullanılan şanzımanın Ford F-4EAT şanzımanı olduğunu buldum. Bu şanzıman aynı zamanda 89-94 arası Mazda 323 de kullanılmış, bulduğum bilgi yanlış değilse konulacak yağ miktarı aynı olabilir diye düşünüyorum.

Kia Sephia - Wikipedia

Ford F-4EAT transmission - Wikipedia

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
98 model 1.5 otomatik şanzıman olduğunu düşünerek kullanılan şanzımanın Ford F-4EAT şanzımanı olduğunu buldum. Bu şanzıman aynı zamanda 89-94 arası Mazda 323 de kullanılmış, bulduğum bilgi yanlış değilse konulacak yağ miktarı aynı olabilir diye düşünüyorum.

Kia Sephia - Wikipedia

Ford F-4EAT transmission - Wikipedia
Abi araç manuel. Motor yağı değişirken aradan çıkarayım diye şanzıman yağını değiştirdim. Koyduğu yağın markasını bilmiyorum. Yangın söndürücü gibi bir tüple yine tüpün üzerindeki kolu çevirerek koydu. Tur sayısından anliyorlarmis. Gittiğim yer Japoncu, biliyor olması gerek.Aracımınn yağı koyularak yeri yok ve seviyesi vs görünmüyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Abi araç manuel. Motor yağı değişirken aradan çıkarayım diye şanzıman yağını değiştirdim. Koyduğu yağın markasını bilmiyorum. Yangın söndürücü gibi bir tüple yine tüpün üzerindeki kolu çevirerek koydu. Tur sayısından anliyorlarmis. Gittiğim yer Japoncu, biliyor olması gerek.Aracımınn yağı koyularak yeri yok ve seviyesi vs görünmüyor.

Her şanzımanın yağ konulacak bir yeri vardır, öyle iş mi olur. :)
şanzımanın istediği kalınlıkta konulmadıysa geçişler zorlanabilir.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Her şanzımanın yağ konulacak bir yeri vardır, öyle iş mi olur. :)
şanzımanın istediği kalınlıkta konulmadıysa geçişler zorlanabilir.
Mazda 323 90-95 arası galiba, tıpkı onlar gibi Sephialarada sanziman yağı km telinin ordan konuluyormus. Seviye için bir bilgi bulamadm. Bugün geçişler daha yumuşak oldu.

feiter

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Tamam buyrun başka bir hort. Mazda 3 bk için kaç lt. şanzıman yağı almalıyım öyleyse, herkeste farklı rakamlar çıkmış :) 9 LT. yazıyordu nette, burada birisi 8, diğeri 6 lt. almış. Mobil 1 sentetik atf alacağım da, kaç lt alayım bilemedim. Komple değiştirteceğim yağı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tamam buyrun başka bir hort. Mazda 3 bk için kaç lt. şanzıman yağı almalıyım öyleyse, herkeste farklı rakamlar çıkmış :) 9 LT. yazıyordu nette, burada birisi 8, diğeri 6 lt. almış. Mobil 1 sentetik atf alacağım da, kaç lt alayım bilemedim. Komple değiştirteceğim yağı.
Komple değiştirmeyi başaran usta olursa 8 litre yeterli oluyor, komple değişmezse zaten değişim yapmanın bir anlamı kalmıyor bence. Konu içerisinde detaylı bir çok bilgi ve tavsiye mevcut. :) Ayrıca; Filtrenin de değişmesi şart.

feiter

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Komple değiştirmeyi başaran usta olursa 8 litre yeterli oluyor, komple değişmezse zaten değişim yapmanın bir anlamı kalmıyor bence. Konu içerisinde detaylı bir çok bilgi ve tavsiye mevcut. :) Ayrıca; Filtrenin de değişmesi şart.

Yorumları okudum, 8 lt. sipariş edeyim öyleyse. Filtreyi de internetten bulursam süper olucak. Ustasızlık zor zanaat güvenmiyorum buradakilere. :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Domestos Veli abi şuna bir bakar mısın, ne ayakmış bu filtre :)

www.aloparca.com | OTO YEDEK PARÇA MARKETİ

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yorumları okudum, 8 lt. sipariş edeyim öyleyse. Filtreyi de internetten bulursam süper olucak. Ustasızlık zor zanaat güvenmiyorum buradakilere. :(
Muğla Gören Mazda Servisine yaptırabilirsin, şanzıman yağı önemli bir konu çünkü. Ama, anlayan usta varsa ve komple değişim yapmayı taahhüt ediyorsa, rahatlıkla usta da değişim yapabilir. Burada dikkat edilecek iki nokta var; şanzıman filtresi mutlaka değiştirilmeli, eski yağ sistemden komple boşaltılmalı. Filtreyi İstanbul'daki japon araç parçaları satan yerlere sorabilirsin rahatlıkla bulunur diye tahmin ediyorum, olmadı servis tabi. :)

Bulamazsan Çin'den alabilirsin;

Tahmini Teslimat Zamanı

Oem kodu;

FNC1-21-500

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben bu filtrenin orjinal olmasından yanayım, her bakımda değişen bir filtre değil ve şanzıman gibi çok önemli bir parçayı ayakta tutmak için kullanılacak, servisten temin etmeni tavsiye ederim.

mavimavi21

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
ben 2 sene önce değiştirttim özel serviste. işçiliği özen istiyor. bence bu işi çok iyi bilen bir yere yaptırmalısınız

feiter

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Teşekkür ederim yanıtlar için. Muğla yetkili servise bir mail göndereyim ben en iyisi yapılacak işlemler ve fiyat hakkında. Netten parça - yağ fiyatlarını buldum hepsi hazır fakat işçilik konusunda bir fikriyatım yok onu da kendilerine sorayım. Bir günde hallederler ise şayet cumartesiyi ayarlayıp gidebilirim, iş güç yoğun malum tatilciyiz :)

feiter

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhabalar.

Bugün buradaki tek otomatik şanzıman ustasından bakım fiyatı geldi. Servisten parça fiyatlarını alıp bana bir liste vermeleri 1 haftalarını aldı.

Yapılacak diğer şeylerle beraber fotoğrafta liste. Ne düşünüyorsunuz? Şanzıman yağı olarak Mobil 1 Sentetik ATF alacaktım fakat bu yağın da çok kullanıldığını ve iyi olduğunu okudum. Fiyatı da neredeyse yarıya geliyor. Listedeki bazı şeyleri de internetten sipariş ettim zaten dün burada okuduklarım sizin kullandığınız ürünlerden. Listede yazıyor.

Bunun dışında parçaların 1 günde geleceğini ve aynı gün tüm bakımların biteceğini söylediler. Güven konusunda sıkıntı yaşasam da Muğla'daki serviste fiyat farkı oluşu, üzerine 250 km gibi bir mesafem oluşu (git-gel), ayrıca en ufak tıkırtıda götürebileceğim bir usta ihtiyacımdan ötürü burayı tercih edeceğim gibi duruyor. Fikrinizi almak istedim.

Şimdiden teşekkürler, iyi ki bunları sorabileceğim insanlar var :)
WhatsApp Image 2018-04-30 at 15.55.24.jpeg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun şimdiden. Usta tercih kriterlerin gayet mantıklı, sorunsuz bakımların olur inşallah.

Üst Alt