Mazda 3 BK (2003-09) Motor Yıkama (Fotoğraflı)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar abime 2005 model bir Mazda 3 aldık. Motor leş gibiydi motor temizliği ile aracı canlandırmaya başlayalım dedik.
Başlamadan önce şunu belirteyim bu işlem risk içermektedir ve oluşabilecek hasarlardan arızalardan şahsım ve forum sorumlu tutulamaz!
Öncelikle sökülmesi gereken yerleri sökmekle işe başladık.
-Aküyü sökerek başlıyoruz.

20160813_171915.jpg 20160813_172337.jpg

-Hava filtresinin ve aracın beyninin olduğu üst plastik aksamı komple söküyoruz bunları dışarıda temizliyoruz. Motoru ortaya çıkarıyoruz böylece. Hava filtresinin kutusunu tutan 3 tane civata var önde arkada ve yanda resimde yuvarlak kırmızı halka içine aldığım yerler.

20160813_173248.jpg

-Araç beynin soketlerini koruyan plastik aksamın 2 tane plastik klipsi var onları çıkartıyoruz ve koruma plsatiğini söküyoruz soketleri çıkartıyoruz. Lpg beyninin söketini çıkartıyoruz lpg beynini söküyoruz. Boğaz kelebeğine giren hava emiş borusunun kelepçesini gevşetiyoruz. Daha sonra üst plastiği komple motordan ayırıyoruz.

20160813_172918.jpg 20160813_173511.jpg 20160813_174220.jpg

-Araç beyninin soketlerine poşet geçirip güzelce kağıt bant ile bantlıyoruz. Aynı şeyi lpg beyninin soketleri içinde yapıyoruz. Aracımızın diğer soketleri su geçirmeyecek şekilde tasarlanmıştır ama geçirmeyeceğinin garantisi yoktur! Riskli bulduğunuz noktalar için bu işlemi yapınız.

20160813_175944.jpg

-Sonax motor temizleyiciyi (başka bir markada olabilir) motor her yerine püskürtüyoruz ve 15 dk bekliyoruz. 15 dk sonra 2. kez motorun heryerine püskürtüyoruz.

20160813_175954.jpg 20160813_182817.jpg 20160813_181134(0).jpg 20160813_181142.jpg

-Tanzikli suyla yıkıyoruz. Hortumlara kablolara zarar görebilecek aksamlara çok yakından tanzikli su tutmuyoruz. Motorda ağır yağ kalıntıları varsa sıcak su ile yıkanması daha iyi sonuç verir. Bizim motorda yağdan ziyade toz çamur var. Aracın altından çıkan pis suyu görebilirsiniz.

20160813_183324.jpg 20160813_183329.jpg 20160813_183334.jpg 20160813_183441.jpg 20160813_183447.jpg 20160813_185232.jpg 20160813_185235.jpg 20160813_185917.jpg

-Hava kompresörünüz varsa hava tutarak motoru kurutabilirsiniz. Bende olmadığı için sabaha kadar motoru kurumaya bıraktım ve sabah topladım. Karşımızda tertemiz motorumuz. Artık olumsuz durumları (yağ kaçağı vs.) daha iyi takip edebileceğiz motora hakim olacağız her şey gün yüzüne çıktı.
Mazda amblemimiz düşmüş en kısa sürede temin edip yerine takacağız :)
İşlem sonrası plastik aksamlar için motor parlatıcı ürünler sıkıp parlatabiliriz dahada albenili yapabiliriz ama ben sevmiyorum o tarz ürünleri toz tutuyorlar.

20160814_152258.jpg 20160814_152202.jpg
20160814_152234.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben; motorun kirli halini görmediğim için, yıkanmış hali çok şaşırtmamıştı... Hakikaten leş gibiymiş, guzucuk kendine gelmiş. Esasında bu işlem risk barındırmakla birlikte, anlatılanlar ışığında yapıldığında korkacak bir şey yok. İlk yapılması gereken şey; işlemin öncesinde ve işlemi yaparken, dikkat ve özen göstermek... :) Ellerine sağlık.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Oğuzhan ellerine sağlık, çok güzel olmuş.
Bunun dışında kablo birleşim yerlerine, bobin başlarına su girmemesi için wd40 ta sıkılabilir. wd40 ın su itici özelliği vardır. Alternatör, beyin, sigorta kutuları da poşetle kapatılınca bir risk olacağını hiç sanmıyorum.
Öte yandan basınçlı su her ne kadar kolay çıkarsa da kirleri, hortumdan gelen suyun kendi basıncı ile akıtmak daha mantıklı olabilir. 1 gün kurumasını bekletmek de isabet olmuş.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Oğuzhan ellerine sağlık, çok güzel olmuş.
Bunun dışında kablo birleşim yerlerine, bobin başlarına su girmemesi için wd40 ta sıkılabilir. wd40 ın su itici özelliği vardır. Alternatör, beyin, sigorta kutuları da poşetle kapatılınca bir risk olacağını hiç sanmıyorum.
Öte yandan basınçlı su her ne kadar kolay çıkarsa da kirleri, hortumdan gelen suyun kendi basıncı ile akıtmak daha mantıklı olabilir. 1 gün kurumasını bekletmek de isabet olmuş.[/
Aslında daha önceki tecrübelerimde direk bahçe hortumundaki suyla da yıkadığım uygulamalar oldu el girmeyen noktalardaki kirler tam manasıyla çıkmıyor. Kullandığım yıkama makinesi ucuz basıncı düşük amatör birşey aslında tam motor yıkamalık :) Suyu nereye ne kadar tutmak gerektiğini bilmek gerekiyor ;) Birde tavsiyem yıkama işleminin yazın yapılması kuruma süreci daha sağlıklı oluyor. Wd40 mantıklı olabilir denemek lazım

Calimero

Sessiz
Araç Markası
M3 Sky (BM) Power AT
Araç Renk ve Tip
İnci Beyazı Sedan
Vay kardeşim benim eline koluna sağlık guzu nefes almış hayat bulmuş kazasız belasız kullanın

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vay kardeşim benim eline koluna sağlık guzu nefes almış hayat bulmuş kazasız belasız kullanın
Hocam forumdaki ilk mesajın... Nasıl bi kutlama yapsak bilemedim. Heyecandan elim ayağıma dolaştı desem yalan olur ama. :p :p

Tamamen espriydi alınmayasın. :) :)

Calimero

Sessiz
Araç Markası
M3 Sky (BM) Power AT
Araç Renk ve Tip
İnci Beyazı Sedan
Temizliğe karşı zaafım var Veli abi dayanamadım artık(eski sahibinede kızdım bakım göstermemiş diye onunda kızgınlığıyla yazdım):)

Ne zaman isterseniz kutlayalım Veli abi Ramazandan beri görüşemedik zaten aileye yeni guzunun katılımını da kutlarız hem:)

Moderatörün son düzenlenenleri:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
@Oğuzhan bey işlemi yapalı uzun zaman olmuş ama elinize sağlık güzel temizlik olmuş.Ben birşey sormak istiyorum.Bende kısmet olursa bir süre sonra buna benzer bir temizlik yapmak istiyorum.Kontrol ettiğimde beyin soketlerinin üzerinde bulunan beyaz mandalların bayağı sert olduğunu gördüm.Soketi çıkarmak için o mandalları aşağıya bastırmak mı gerekiyor?
Bir de beyin soketleri ve akü sökülünce araçta neler sıfırlanıyor?Mesela bildiğim kadarıyla camların tek dokunuşta inip kalkması sıfırlanır.Günlük km sayacı sıfırlanır.Başka bişey var mıdır?
Teyipte kod girme falan gerekir mi?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@Oğuzhan bey işlemi yapalı uzun zaman olmuş ama elinize sağlık güzel temizlik olmuş.Ben birşey sormak istiyorum.Bende kısmet olursa bir süre sonra buna benzer bir temizlik yapmak istiyorum.Kontrol ettiğimde beyin soketlerinin üzerinde bulunan beyaz mandalların bayağı sert olduğunu gördüm.Soketi çıkarmak için o mandalları aşağıya bastırmak mı gerekiyor?
Bir de beyin soketleri ve akü sökülünce araçta neler sıfırlanıyor?Mesela bildiğim kadarıyla camların tek dokunuşta inip kalkması sıfırlanır.Günlük km sayacı sıfırlanır.Başka bişey var mıdır?
Teyipte kod girme falan gerekir mi?
Tırnağına basıp kendinize doğru çektiğinizde zaten sokette yuvadan ayrılıyor. Biraz serttir doğru. Camların otomatik kapanma özelliği sıfırlanır, km sıfırlanır, radyo kanalları silinir başka bir şey olmaz.

Üst Alt