Mazda 3 BK (2003-09) Lpg Filtre Değişimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Stokta lpg filtrem vardı ve bu gün can sıkıntısından dolayı değiştireyim dedim...

Öncelikle mevcut filtreyi kelepçelerini sökerek çıkartıyoruz.

WP_20150621_006.jpg

Filtrenin içindeki pislikleri ve katkı maddeleri yüzünden oluşan tortuları görebiliyoruz...

WP_20150621_007.jpg

Eski filtreyi çıkardıktan sonra yeni filteri ok yönüne yani yakıtın gideceği yöne dikkat ederek monte ediyoruz...

WP_20150621_009.jpg

WP_20150621_010.jpg

Montajı tamamladıktan sonra, kelepçelerin vidalarını iyice sıkıyoruz ki, lpg kaçağı olmasın, daha sonrasında aracı çalıştırıp, lpg ye geçmesini bekleyip kaçak olup olmadığını kontrol ediyoruz.

WP_20150621_011.jpg

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bu işleri tam beceremeyen benim için güzel paylaşım Veli ,karar verdim bundan sonraki bakım km lerinde Aydın'a geliyorum.Yağ ve filtre değişimini Oğuzhan dan rica ederiz lpg bakımınıda senden rica ederim yemek ve tatlı benden sohbet hepimizden off miss :)
- Bu arada hanımın oraya yalnız gönderme işini hallederim sanırım :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Her türlü buyur gel abi yaparız ortaya karışık bir şeyler... Buraya olduktan sonra yengem deplasmana izin verir sanırım... Anlaşırız bi şekilde...

:D

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
10 bin bakimi diye filtre degistirip gaz ayarina bakip 50 lira aliyolar o da garantisi devam ettigi icin yoksa 70 liraymis :eek: Fiuvv bir. Bundan sonra ben degistirecem 10 lira etmeyecek filtreye 70 vermek zoruma gider.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
10 bin bakimi diye filtre degistirip gaz ayarina bakip 50 lira aliyolar o da garantisi devam ettigi icin yoksa 70 liraymis :eek: Fiuvv bir. Bundan sonra ben degistirecem 10 lira etmeyecek filtreye 70 vermek zoruma gider.

Evet hocam 3 yıl önce bir filtreye 50 papel isteyince amcalar hemen nete açılıp 5 tanesini kargo dahil 35 liraya almıştım... 2 tanesini goca guzuya sarf etmişim, bir tanesini de bu gün kullandık kaldı 2 stokta...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi brc nin filtreleri farklı. Atiker de sanırım farklı... Kendilerine mahkum etmek için farklı bir şey yapmışlar ama elinden iş gelenler brc nin filtresini de alıp değiştirebilir bence...

Gerçi ürün yorumlarında kolay olmadığı yazılmış ama bence başına geçince rahatlıkla değişim yapılır...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Filtreyi kesip icinede bakmani tavsiye ederim abi. Brc servisi goztepede tamirhane yolunda bakim 30tl

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Veli abi öncelike sorunsuz lpgli günler.
Senin eski guzuda ne marka kit vardı. Bende filtre alıp takayım diyorum. Yalnız bide şu var benimki yine "diit diit diiiiiit" ötmeye başladı kontağı kapatınca bunu napcaz :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi öncelike sorunsuz lpgli günler.
Senin eski guzuda ne marka kit vardı. Bende filtre alıp takayım diyorum. Yalnız bide şu var benimki yine "diit diit diiiiiit" ötmeye başladı kontağı kapatınca bunu napcaz :D

Atiker ile ilgili bir bilgim yok, daha önce bu diiit diiit sesini nasıl kesmiştin, yine o şekilde kesecen, başka pratik çözüm aklıma gelmedi...

Daha önceki guzumda OMVL kit vardı ve çok çok memnundum, dünya rekoruna sahip bir marka kendileri ama bu ülkede değeri bilinmemiş maalesef... 2 yıl kullandım bir kez ayar istemedi, bir kez sorun çıkarmadı, kötü yakıttan dolayı enjektörleri kirlenmişti motto ile bu sorunu kolayca çözmüştüm...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bende şuana Atikerden hiç sorun yaşamadım, bir önceki bakımda filtre değişimi ve gaz ayarına 30 lira ödemiştim. Atiker servisi bu ses olayını 5000 km ye ayarladı galiba. Servise güdip 15 bin km ye ayarlatcam eğer oluyosa

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bildigim kadari ile bit bitt sesi bakim ile ilgili beyin baglantisi olmadan susturulmuyor bide bi muttet sonra lpgyide kapatiyor diye biliyorum

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Bildigim kadari ile bit bitt sesi bakim ile ilgili beyin baglantisi olmadan susturulmuyor bide bi muttet sonra lpgyide kapatiyor diye biliyorum
Bu bip bip sesi aşağı yukarı 6aydır var aracımda bakım zamanının geldiğini gösteriyor ben bakımını yaptım filtreleri değiştirdim ama bilgisayara bağlanmadıği için ses kesilmedi bu süre zarfında bir daha bakım zamanı geldi ama gaz kesme falan yapmadı oyleki bu sese alıştım kontağı kapatır kapatmaz gözüm hemen anahtara gidiyor

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Gaz kesme olayini ben yanlis hatirliyorum galiba yada baska bi ayarla oluyor bu kesme olayi

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Eline koluna sağlık Veli ustam :)

Peki gaz kaçağını nasıl kontrol ediyorsun abi, sensörlü kontrol çubuğundan mı var başka bir yöntem mi kullanıyorsun?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kopuklu sunger yada prilli su ile baglanti noktalarina bolca dokerek kontrol ediliyor genelde.
Tabi tuvturk cihaz ile bakiyor.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben kelepçeleri tam sıkmamışım bildiğin fıssss diye ses geldi, iyice sıktım su damlatarak kontrol ettim. Kadir in yöntem en geçerli olanı.

Rıdvan hocamın ki ise tam Türk işi... Kesinlikle espri olarak kalmalı. :) :)

Üst Alt