Mazda 3 BK (2003-09) Katalizör Arızası

krm_2516

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedan
Evet 60 lira sıvısı aldım ins deneyince sonucunu da paylaşırım umarım faydası olur benim sıkıntım sadece arıza ışığı yanması heee buna bağlı arıza belirtileri yok ama denemekte fayda var..
Üzerinden epeyce zaman geçmiş hocam ama denediyseniz sonuç ne olmuştu ? Şu an bende de katalizör kaynaklı arıza lambası yanıyordu. Servise götürdüm sildiler. Bİr hafta boyunca yüksek devirde benzinde kullanmamı söyledi . Bu şekilde kendisi atabilirmiş . Eğer atmazsa yan sanayi katalizörle değişiriz dedi . Bakalım akşamları deniyorum yüksek devirde yarım saat..

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Bu işlem ile ilgili bilgisi olan var mı, motor karbon temizleme + katalizör temizleme 1600 TL fiyat verdiler

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Bu işlem ile ilgili bilgisi olan var mı, motor karbon temizleme + katalizör temizleme 1600 TL fiyat verdiler

Bu tür işlerin şov kısmı bol olur... DPF iniz yoksa, yani dizel değilse aracınız böyle bir kurum biriktiğini ve tıkandığını düşünmeyin zaten. Normal DPF temizleme sıvısını üst oksijen girişinden gönderip, arkasından temizleme için su gönderdiğimde benim egzozdan da aynı şekilde kurum aktı. Akar da zaten, boru ve dpf kazan çeperlerdeki kurum illaki bi yerlere toplanıyor. Sökülerek sıcak su ile oksidasyonu temizleyecek şekilde yapılan DPF temizlikleri daha faydalıdır. Videolarını izlediyseniz ilk etap siyah kurumlu siyah su gelirken, ikinci aşmadan gönderilen sıvıyla gelen su kiremit kırmızısı gibi bir renge dönük olur.

Hele LPG li araçta siyah kurum adına hiç bir şey çıkmayacaktır. LPG li araçlarda oluşan katalizör arızası; kurum nedeniyle tıkanma değildir. %90 ı düşük LPG ayarı kaynaklı yüksek egzoz gazı sıcaklığından kaynaklanan erime, petekler arası büzüşmedir.
Teorik olarak bellidir aslında 10 litre benzinle kat edilen mesafenin kaç litre LPG ile kat edileceği. Bu hesabın %3-%4 azı fazlası olur, daha düşük LPG tüketimi var ise buna göre ters orantılı vadede oksijen sensörü ve katalizör arızası kaçınılmazdır. Tüketim karı arttıkça bu parçaların ömrü daha çabuk kısalır.

krm_2516

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedan
Benzin + LPG olan aracımda katalizör arızası kaynaklı arıza ışığı yanıyor. Katalizörü değişmek mi gerekir ? Yoksa LPG ya da egzozcularda temizleme işlemi yapılyor mu ? Bu katalizör arızasından nasıl kurtulabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzin + LPG olan aracımda katalizör arızası kaynaklı arıza ışığı yanıyor. Katalizörü değişmek mi gerekir ? Yoksa LPG ya da egzozcularda temizleme işlemi yapılyor mu ? Bu katalizör arızasından nasıl kurtulabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.
*Komple değişim
*Egzozcularda iç boşaltma

İçi boşaltılan katalizör muayeneden geçmediği için Egzozcular muayene günü geçici çözüm üretiyor.

krm_2516

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedan
İçiyle alakalı bilgim yok , Ankara'da ikamet ediyorum. Fakat İstanbul'a gidip geldiğim için yine de öneride bulunabilirsiniz. Aklımızın bir köşesinde olsun .

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
41°01'49.7"N 29°04'47.9"E · Ferah, Bosna Blv 51-47, 34692 Üsküdar/İstanbul

Screenshot_2023-06-10-11-48-49-893-edit_com.google.android.apps.maps.jpg

eneskadir

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Sensörü değiştirdikten sonra AT hiç koruma moduna girmedi. Tecrübelerinden dolayı teşekkürler hocam.
Ekleme yapayım: Katalitik konvertor hatası hala duruyor. Arabanın çekişinde vs hiç bir problem yok. Bazen yüksek devirde seyir yapıyorum ama bilmiyorum. Hata kendi kendine silinir mi yoksa yine bir sensör arızası mı hiç bilemiyorum. Başına gelmiş olan var mı?

Moderatörün son düzenlenenleri:

krm_2516

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ekleme yapayım: Katalitik konvertor hatası hala duruyor. Arabanın çekişinde vs hiç bir problem yok. Bazen yüksek devirde seyir yapıyorum ama bilmiyorum. Hata kendi kendine silinir mi yoksa yine bir sensör arızası mı hiç bilemiyorum. Başına gelmiş olan var mı?
Benzinde yüksek devirde kullanınca düzeleceğini söyleyen ustalar olmuştu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ankara için önerebileceğin katalizör egzos ustası var mı acaba ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzinde yüksek devirde kullanınca düzeleceğini söyleyen ustalar olmuştu.

Ankara için önerebileceğin katalizör egzos ustası var mı acaba ?
Koç Egsoz
Nevzat Usta
Oto sanayi sitesi 2.cad 36.sk no 19 Şaşmaz ANKARA
0 312 278 12 54

Çopur Egzoz. Yücel Usta. 0312 278 34 99

Forumda bu iki iş yeri tavsiyesi olmuş, görüşün isterseniz.

eneskadir

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Hala geçmedi. Yaklaşık 1000 km kadar yaptım. En son FN01-21-550 değiştirdikten sonra sabit kalmaya başladı arıza. Sensörde problem olabilir diye düşünüyorum. İlgili sensörün kodunu biliyor musunuz acaba? Eski sensörü takıp bir de öyle mi denesem bilmiyorum o zaman da arıza vardı ama siliniyordu kendi kendine.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Keşke karşıda olmasaydı..
Neyse bende dün gittim kafama göre bir egzozcuya kaçak vardı. Kaçağın olduğu yeri yapmak için kesti. Katalizörün içi parçalanmış. Adam önce aldı beni yedek parçaların olduğu yere götürdü. Bak abi elimde senin aracına uygun parça var ama muayenene 2 yıla yakın süre var. Bunu takarsam LPG kaynaklı tekrar dağılabilir dedi. Onun yerine içi boş olan yeni bir parça taktı 800 lira para aldı. Muayene zamanı gel yanıma, yakında bir egzoz muayeneci var orda şansımızı deneriz olmazsa katalizörlü parça takarız dedi. Katalizörlü parçada 2700 liramı neymiş. 2700 lira verilen parçanın 2 yılda dağılma olasılığı nedir? Kandırıldım mı?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Keşke karşıda olmasaydı..
Neyse bende dün gittim kafama göre bir egzozcuya kaçak vardı. Kaçağın olduğu yeri yapmak için kesti. Katalizörün içi parçalanmış. Adam önce aldı beni yedek parçaların olduğu yere götürdü. Bak abi elimde senin aracına uygun parça var ama muayenene 2 yıla yakın süre var. Bunu takarsam LPG kaynaklı tekrar dağılabilir dedi. Onun yerine içi boş olan yeni bir parça taktı 800 lira para aldı. Muayene zamanı gel yanıma, yakında bir egzoz muayeneci var orda şansımızı deneriz olmazsa katalizörlü parça takarız dedi. Katalizörlü parçada 2700 liramı neymiş. 2700 lira verilen parçanın 2 yılda dağılma olasılığı nedir? Kandırıldım mı?
Attığım yeri ara sor bi güzel insandır kendisi.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Attığım yeri ara sor bi güzel insandır kendisi.
İnternette fiyat araştırdım. Yan sanayi olanlar 1000-5000 arası bulunuyor anladığım kadarıyla. Vermiş olduğu 2700 lira civarı rakam normal geldi. Ama 2 yılda dağılma olasılığı kesin değil. Evet, azda olsa böyle bir olasılık var. Ama bence çok değil. Yorumlarda yan sanayi alıp muayeneden geçemeyen de var, 3 ayda dağılanda. Ama sorun yaşamayanlara oranla çok daha azlar.

eneskadir

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Hala geçmedi. Yaklaşık 1000 km kadar yaptım. En son FN01-21-550 değiştirdikten sonra sabit kalmaya başladı arıza. Sensörde problem olabilir diye düşünüyorum. İlgili sensörün kodunu biliyor musunuz acaba? Eski sensörü takıp bir de öyle mi denesem bilmiyorum o zaman da arıza vardı ama siliniyordu kendi kendine.
Selamlar, hala ilgili sorun mevcut aşağıdaki ürün ilgili sensör için uygun mudur?

Selamlar, hala ilgili sorun mevcut aşağıdaki ürün ilgili sensör için uygun mudur?

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Orijinali DENSO üretimi olması lazım, BL kasadaki öyle. Ateşleme bobini, vuruntu sensörü, oksijen sensörü v.s. de ya orijinal ya da orijinal üreticiyi biliyorsan onun kutulayıp sattığı ürünü almak daha sağlıklıdır. Onu da bulamıyorsan mecbur yan sanayi.

Üst Alt