Mazda 3 BK (2003-09) Direksiyon Yağı Kutusunda Meydana Gelen Taşma

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Direksiyon yağının değişimi için güzel bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=bU0dvOdJ-Jw

Teşekkürler hocam fakat;

İşlem açısından güzel bir video ama bizim guzular ile çok çok farklı bir araç var videoda... Davlumbaz nasıl sökülür için iyi bir seçenek de olabilir ama kesinlikle; Mazda 3 BK kasa direksiyon yağı nasıl değişir'in cevabı değil bu video... :) Fakat, işlem mantığını anlamak adına izlenebilir...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Teşekkürler hocam fakat;

İşlem açısından güzel bir video ama bizim guzular ile çok çok farklı bir araç var videoda... Davlumbaz nasıl sökülür için iyi bir seçenek de olabilir ama kesinlikle; Mazda 3 BK kasa direksiyon yağı nasıl değişir'in cevabı değil bu video... :) Fakat, işlem mantığını anlamak adına izlenebilir...

Öyle zaten abi mantık açısından algılansın gerisi gelir.
Mazdada da değiştirmek zor değil. Davlumbaz sökülüyor direksiyondan dönen yağ borusu çıkarılıp direksiyon sağa sol döndürülüyor üste konulan temiz yağ gelene kadar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dün yağ haznesine baktığımda hiç değişmemiş gibi siyah renkli olduğunu gördüm, canım sıkıldı ve elimde kalan yağ kadar hazneden çektim ve artan yağı üzerine ekledim...

WP_20150915_003.jpg

Sipariş ettiğim Lukoil Dexron III ATF yağ geldi, yakın zamanda komple bir değişim daha bizi bekliyor... :)

Son düzenleme:

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Dün yağ haznesine baktığımda hiç değişmemiş gibi siyah renkli olduğunu gördüm, canım sıkıldı ve elimde kalan yağ kadar hazneden çektim ve artan yağı üzerine ekledim...

Sipariş ettiğim Lukoil Dexron III ATF yağ geldi, yakın zamanda komple bir değişim daha bizi bekliyor... :)
Veli videoya cek. Tecrübemiz artsın sayede

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk değişim videosunu çekmiştik yoğunluktan dolayı yüklenmedi, ikinci değişimi de videoya çekebiliriz bu konuda sorun yok çok şükür... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi nasıl hemen simsiyah oluyor :confused:
Bu durumu bizde anlamadık ve yeni yağ da simsiyah... Belki sarı yağ ile fazla haşır neşir olunca, Allah belamızı verdi dedim içimden... :D

Müsait bi zamanda komple yeni yağ ile değişimi tekrarlayarak kontrol ederim... Fakat; direksiyon hem lastik değişimi hem yağ değişim ile belirgin şekilde hafifledi, direksiyonu sona dayadığımda gelen ötme sesi kesildi...

Yağ ustasına göre yeni yağın da siyah olma sebebi; pompanın içinde bulunan keçe ve lastiklerin işlevini kaybetmesi... Bu bana mantıklı gelmedi ama ustanın da bir bildiği vardır dedim kendimce...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu durumu bizde anlamadık ve yeni yağ da simsiyah... Belki sarı yağ ile fazla haşır neşir olunca, Allah belamızı verdi dedim içimden... :D

Müsait bi zamanda komple yeni yağ ile değişimi tekrarlayarak kontrol ederim... Fakat; direksiyon hem lastik değişimi hem yağ değişim ile belirgin şekilde hafifledi, direksiyonu sona dayadığımda gelen ötme sesi kesildi...

Yağ ustasına göre yeni yağın da siyah olma sebebi; pompanın içinde bulunan keçe ve lastiklerin işlevini kaybetmesi... Bu bana mantıklı gelmedi ama ustanın da bir bildiği vardır dedim kendimce...
Abi kahkaha attırdın bana sarı yağ muhabbetinde :D

Keçesini felan bilmem ama bana da eski yağ kalıntısıyla alakalı olmuştur diye geldi biraz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben atf içine yanlış bir şey karışmış olma ihtimali üzerinde duruyorum. Kendi aracımda 1 lt atf ile değişim yaptım 2 sene oldu hala yağ kıpkırmızı duruyor. Veli abininkine 2 lt atf harcadık gene karardı :confused:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben atf içine yanlış bir şey karışmış olma ihtimali üzerinde duruyorum. Kendi aracımda 1 lt atf ile değişim yaptım 2 sene oldu hala yağ kıpkırmızı duruyor. Veli abininkine 2 lt atf harcadık gene karardı :confused:

Tamamen mantıklı bir ihtimal... Aracın direksiyonu normalden ağırdı ama ben bunu hem 16 jant lastik olmasına hem de lastiklerin eski olmasına bağlıyordum...

Lastik ve ATF değişiminden sonra yüzde 50 gibi bir oranda direksiyon yumuşadı, o tiz ciyaklama sesi azaldı.

Değişimi tekrarlayalım her şey ortaya çıkacaktır elbet... Yine simsiyah olursa, bırakırım artık yakasını... :p

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Öyle bir şey olsa keçelerden terleme yapardı direksiyon hidroliği. Öyle şey mi olur.
Yağ kullanılmaya kullanılmaya içeride kirlenmiş olabilir. Yağ değişimi yapılırken içeride kaldıysa bir miktar, geri kalanının da kararmasına sebep olabilir. Bir süre kullan abi yine değiştirirsin. Erken yağ değişiminden zarar gelmez. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bence haddinden fazla kullanıldığı için yağ özelliğini kaybetmiştir hocam... 6 yılda 110 bin km ve İstanbul trafiği az buz şeyler değil... :)

Tepetaklak !!

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Halbuki belirli periyotlarla değiştirmek ne kadar rahatlatır arabayı, hem masrafı da çok az, muhtemelen ikinci değişimin de kararma gidecektir, en azından öyle umuyorum. Eski yağı boşalttıktan sonra haznenin başka bir sıvıyla yıkanma durumu olmaz mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Halbuki belirli periyotlarla değiştirmek ne kadar rahatlatır arabayı, hem masrafı da çok az, muhtemelen ikinci değişimin de kararma gidecektir, en azından öyle umuyorum. Eski yağı boşalttıktan sonra haznenin başka bir sıvıyla yıkanma durumu olmaz mı?

Hazneyi yıkamak çok kolay, doldurursun kabı yıkanacak malzeme ile devir daim yaptırırsın olur ama bu devirdaim esnasında içine konulan temizleme sıvısı (artık ne tercih edilirse) yağın özelliğini taşımayacağı için muhtemelen pompa zarar görebilir, buna hiç gerek yok, temizlik işlemini yine ATF yağ ile yapmak en mantıklısı ve doğrusu...

Yağın bu halde olmasının iki sebebi üzerinde duruyoruz...

1-Yağ kabına ilave olarak farklı bir yağ (hidrolik vs.) gibi bir şey yanlışlık ile konuldu.

2-Araba 6 yılını İstanbul'un şehir içi trafiğinde geçirdiği için muhtemelen ömrünü erken tamamladı ve kullanılmaya devam edildi... Temizlik için de; harcadığımız 2 litre ATF yetmedi yağ yine siyah kaldı...

Bu gün bir değişim daha yapalım dedik Oğuzhan'la. Bakalım ne olacak ?? ATF kabından taşma yapmamış olsaydı ben daha bu yağ ile kullanmaya devam ederdim, hiç değişim yapmayı düşünmemiştim... Guzu da kendisinin doktoru işte... Sıkıntı büyümeden haber veriyor... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet yağ ile devirdaim yapıp temizlemek mantıklı olan tabi, birkaç kutu ATF al sen abi :D

Geçen hafta içinde aldım zaten;

http://urun.n11.com/sanziman-yagi/lukoil-atf-iii-3-litre-P40465420

Bu 3 litre de o hazneyi kırmızıya döndürmezse, işin yakasını bırakırım artık... :)

Daha önce koyduğumuz muadil olarak tavsiye edilen Dexron II özellikli yağ idi, kullanım kılavuzunda bu ikinci tercih olarak verilmiş, fakat asıl yağı ATF 3 ve Dexron III olmalı diyor...

Aldığım yağ Dexron III özelliğini karşılıyor bakalım deneyip görecez.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Abi bu direksiyonun ayrı bir hidroliği yokmu peki ?şanzıman hidroliği kullanmak aynı işlevi görüyormu belki yanlışlığı orda yapıyor olabilirmisiniz tamamen bilmediğimden fikir yürütüyorum , bu arada videoyu yüklerseniz bende değiştireceğim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi bu direksiyonun ayrı bir hidroliği yokmu peki ?şanzıman hidroliği kullanmak aynı işlevi görüyormu belki yanlışlığı orda yapıyor olabilirmisiniz tamamen bilmediğimden fikir yürütüyorum , bu arada videoyu yüklerseniz bende değiştireceğim
Şanzıman ve direksiyon ATF si farklı özellikler gösteren yağlar olabileceği gibi, aynı özellikte üretilen yağlar da var, eğer içerik direksiyon için de uygunsa sorun olmaz, ama uygun olmayan katkı varsa haklı çıkma ihtimalin var yani :)

Üst Alt