Mazda 3 BK (2003-09) Comfort Klima Problemi

metan

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Kasım ayında aracımı alırken klima yeterli değil gibiydi ve gaz diye düşünmüştük. Havaların ısınması ile bugün gaz doldurttum. Ancak klima motorunun devreye girmediğini farkettik. Elektrikçi ölçümleri yaptı. Direk elektrik verince çalışıyor. Normal durumda rölenin tetiklenmediğini ve klimanın devreye girmediğini söyledi.

Serviste bilgisayara bağlatıp sorunu öğrenebileceğimi söyledi. Bakım için servise gidecektim ancak Bayram'a klimasız gitmek işkence olacağı için 1 gün önce çıkıp servise gitmeyi düşünüyorum.

Sorunun ne olabileceği benzer problem yaşayıp çözümü bilen var mı?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Her arıza bilgisayarda çıkmayabilir bilginiz olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu durumu elektrikçime sordum... Röle, sigorta, beyin, klima anahtarı (tetikleyici) gibi şeylerde sorun olabilir dedi. Bilgisayar ile kontrolü uygun olur şeklinde bilgi verdi.

metan

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu durumu elektrikçime sordum... Röle, sigorta, beyin, klima anahtarı (tetikleyici) gibi şeylerde sorun olabilir dedi. Bilgisayar ile kontrolü uygun olur şeklinde bilgi verdi.

burada baktırdığım elektrikçi de (klimacı) röle, sigorta ve yolları kontrol etti ve problem olmadığını dile getirdi. fandan gelen veya direk beyinden gelen sinyalde problem olabilir, kurcalamamız doğru olmaz dedi. iki farklı nokta farklı yaklaşım ;)

ayrıca gittiğim klimacı rastgele bir yerdi ama "hallederiz abi" den ziyade "kurcalamayalım servise git" tavrından dolayı adama ısındım. basit bir araba olsa renault gibi çözeriz bi şekilde ama mazda bu dedi :))

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
burada baktırdığım elektrikçi de (klimacı) röle, sigorta ve yolları kontrol etti ve problem olmadığını dile getirdi. fandan gelen veya direk beyinden gelen sinyalde problem olabilir, kurcalamamız doğru olmaz dedi. iki farklı nokta farklı yaklaşım ;)

ayrıca gittiğim klimacı rastgele bir yerdi ama "hallederiz abi" den ziyade "kurcalamayalım servise git" tavrından dolayı adama ısındım. basit bir araba olsa renault gibi çözeriz bi şekilde ama mazda bu dedi :))
Elektrikçim yılların ustasıdır ve yukarıda yazılanlarla hemen hemen aynı şeyleri söyledi. Yani buradan şunu çıkartabiliyoruz en azından; ne yolacak müşteri peşinde seninkiler ne de kurcalayıp belki yaparım mantığındalar... Ben bu tarz ustaları daha çok seviyorum... :)

metan

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
konu çözülmüştür.

Ankara herter serviste usta ölçümleri yaptıktan sonra torpidonun altında bulunan fotodaki parçanın arızalı olduğunu söyledi. bu parça 3500 lira imiş :)

40Rd6G.jpg

açıp devreleri kontrol etti, lehimlerde değişiklik yaptı vs. baktı inceledi takacağız ve çalışacak dedi. dediği gibi de oldu. 80 lira civarı işçilik yazdılar klima tamiri olarak.

ankara ve çevresinde iseniz, gözü kapalı herteri tavsiye ederim :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyük geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun. Fotoyu foruma yükledim. Aklınızda olsun bu tarz önemli fotoları foruma yükleyelim ileride kaybolmasın.

metan

Sessiz
Araç Markası
2006 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Belkide lehim çatlağı vardı, maliyetsiz bir iş. 3500 e duyup olay 80'e bitince bedava gibi geliyor :)

Geçmiş olsun, iyi soğumalar :)

muhtemelen öyle bir durum. ancak 4 yıl BMW motosiklet kullanıp Borusanda her arızalı parçanın direk değiştiğine birçok kere şahit olduğum için tamir yoluna gidilmesi gönlümü kazandı :)

Üst Alt