Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda 3 BK kasaların 6 lı cd changer olanları biraz hassas yapılmış fazla tozlu ortama ve zorlamaya gelmiyor. Zamanla Check CD sorunu verebiliyor. Mazda 3 sahibi olduğum dönemde bende yaşamıştım bu sorunu biraz bahsetmek istiyorum.
Cd yi takıyorsunuz okuyor gibi yapıyor tak ekranda "check cd" bazen okuyor bazen okumuyor. Zamanla iyice okumaz hale geliyor.
6lı cd changer mekanizması clarion marka bilginiz olsun ve sadece Mazda 3 bk araçta kullanılmamış kullanıldığı diğer araçlar, Nissan,Suzuki,Ford. Zamanında araştırmıştım baya okuyucu gözün değişmesinden başka çare yok. Açıp temizliyorsunuz bir süre sonra gene aynı oluyor.
Okuyucu değişimi için Türkiye'de 250 gibi bir rakam istiyorlardı en son bu işlem için.
Ben o dönemde Çin sitesinden komple mekanizmayı 220 TL civarına satın almıştım. Kapıma kadar geldi kendim taktım ve aracı satana kadar (1 sene) sorunsuz kullandım.
Sitenin adresi: http://www.jupoco.com.cn/product_458.html

Bu işleme alternatif ise cihaza usb-sd çevirici takmak bu işlemde 100-150 civarı bir maliyeti var. Cihazın arkasında uygun soket hazır takıp direk kullanabiliyorsunuz. Mazda 3 usb çevirici diye aratırsanız bulabilirsiniz. Tabi 6'lı cd changerın ses kalitesi daha iyi seçim sizin.

Ekli dosyalar

• mazda3clarion.jpg
    mazda3clarion.jpg
    74.8 KB · Görüntüleme: 214
  • mazda3clarion1.jpg
    mazda3clarion1.jpg
    70.3 KB · Görüntüleme: 220
  • mazda3clarion2.jpg
    mazda3clarion2.jpg
    90.9 KB · Görüntüleme: 209

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgilendirme için teşekkürler, potansiyel aday adayıyım, bu yüzden dikkat ediyorum kullanırken...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güzel videolar teşekkürler :)

Kırmızı Ruhum

Yeni makinem
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Kırmızı- Sedan
2009 mazda 3 torıng eski kasa cd changer arıyorum nereden bulurum

Kırmızı Ruhum

Yeni makinem
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Kırmızı- Sedan
bu cd çalarlar trakmı mp3 mü çalıyor.bendeki ön tuş paneli parlak siyah .bendekini ona takabilirim uyar herhaldeebaydan hiç ürün almadım nasıl güvenlimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güvenlik konusunda sıkıntı olmaz ben bile yapıyorum... :p

Track olup olmadığını üründen anlayabilirsin, bizim kasalarda evet piano black görünüm var... Bu şekilde bulursan mp3 okuyan demektir... Alıp, tuşları değiştiririm demek bence mantıklı değil...

Ancak; iç mekanizmayı değiştirebilirsin bu mantıklı olur...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Makyajlı kasalar nispeten daha az sorunlu sanırım abi. Mp3 özelliği var çünkü sistem farklı olabilir.
Yok ondada aynı sorunsal var aynı bahsettiğin gibi zorlamaya gelmedi aynı sıkıntıyı verdi....Bir cihazda özellik sayısı ne kadar fazlaysa sorun çıkarma ihtimalide o kadar fazla....Clarion marka olduğunu bilmiyordum sevmediğim bir marka kendisi clarion değilde pioneer alpine menşei olsaydı bu sorun bk larda kronikleşmezdi....Tr ye gelen hiçbir BL kasada 6 lı cd changer olmadığı için üst kasada şimdilik böyle bir sorunsal yok...Bence mekanizması ve okuyucu gözü şuan çalışanlar yol yakınken iyi bir elektronikçiye bakım yaptırsınlar garaguzuyu ilk aldığımda benimkide sorunsuzdu ama ısının etkisi ve benimde inatlaşmam yüzünden hata verip çalışmadı keşke bakım yaptrp daha dikkat etseymişim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bence; markadan ziyade ülkemizin ilkel şartları gereği araç içinin toz yuvası olmasından kaynaklanıyor bu sorun...

Ayrıca; bu segment bir araca 2003 yılında 6'lı Cd çalar koyan zihniyeti de her zaman takdir etmişimdir...

O dönemde kasetçalar varsa araçta; "orijinal teybi var üzerinde" diye seviniyorduk... :)

Ilgaz-p

Katılımcı
788ef31e1950f6ab800e219f47fabae6.jpg

cf7d952a673549cd7e7a3c21e4d14197.jpg

öncelikle tuş takımını tutan 4 adet vida var onları söküyoruz
c5100ac0278c332309d88b8d5fe7fff7.jpg

daha sonra yol bilgisayar ekranının takılı olduğu 6 adet kırmızı vidayı söküyoruz ve çerçeve çıkıyor
e72c12fb66a9f28cda9fe077de615737.jpg

cd çaların üst kapağını tek bir küçük vida tutuyor onu söktükten sonra üst kapağı kaldırıyoruz
5886fc1302dedae25b6a7de20ab0d21e.jpg

cd mekanızmasını sağ da ve solda 2 şer adet vida tutuyor onları söktükten sonra cd çalar mekanızmasını yukarı doğru çekiyoruz cd çalar mekanızmasi film şeridi ile bağlı onu da dikkatlı bir şekilde çıkarıyoruz cd mekanızması müzik çalardan ayrılıyor
8c87097c43aa5b54503dcf585648e2ae.jpg

cd çalar mekanizmasının çıkmış hali
eaa74ddd0fbdd7e9c250c892d2ce79f7.jpg

biraz el becerisi ile cd leri kastırarak cd mekanizmasından çıkarıyoruz sıkışan cd ler bu şekilde çıkıyor
3e8d49238d3cb736a55dab1b04a30cd2.jpg

sökme işleminin tam tersini yaparak topluyoruz

f3d8c1b863069cbd32aea37d64c76f7d.jpg

bu şekilde sökmeden önce eğer mekanızma takılı kaldıysa cd çaları kablolarını sökmeden yerinden çıkarıp tornavidanın tutma sapıyla kibarca kırmadan vurursak da takılı kalan cd ler çıkabiliyor ben 1-2 tanesini bu şekilde çıkardım.

yine de söküp takarken dikkatli olmak lazım zira cd çalar komple çalışmaz hale gelebilir.
ben zaten aux ile müzik dinliyorum ama arada cd de dinlediğim oluyor bunlara rağmen yine de çalışmıyorsa aux kablo alarak dinlemenizi tavsiye ederim iyi forumlar

Son düzenleme:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
788ef31e1950f6ab800e219f47fabae6.jpg

cf7d952a673549cd7e7a3c21e4d14197.jpg

öncelikle tuş takımını tutan 4 adet vida var onları söküyoruz
c5100ac0278c332309d88b8d5fe7fff7.jpg

daha sonra yol bilgisayar ekranının takılı olduğu 6 adet kırmızı vidayı söküyoruz ve çerçeve çıkıyor
e72c12fb66a9f28cda9fe077de615737.jpg

cd çaların üst kapağını tek bir küçük vida tutuyor onu söktükten sonra üst kapağı kaldırıyoruz
5886fc1302dedae25b6a7de20ab0d21e.jpg

cd mekanızmasını sağ da ve solda 2 şer adet vida tutuyor onları söktükten sonra cd çalar mekanızmasını yukarı doğru çekiyoruz cd çalar mekanızmasi film şeridi ile bağlı onu da dikkatlı bir şekilde çıkarıyoruz cd mekanızması müzik çalardan ayrılıyor
8c87097c43aa5b54503dcf585648e2ae.jpg

cd çalar mekanizmasının çıkmış hali
eaa74ddd0fbdd7e9c250c892d2ce79f7.jpg

biraz el becerisi ile cd leri kastırarak cd mekanizmasından çıkarıyoruz sıkışan cd ler bu şekilde çıkıyor
3e8d49238d3cb736a55dab1b04a30cd2.jpg

sökme işleminin tam tersini yaparak topluyoruz

f3d8c1b863069cbd32aea37d64c76f7d.jpg

bu şekilde sökmeden önce eğer mekanızma takılı kaldıysa cd çaları kablolarını sökmeden yerinden çıkarıp tornavidanın tutma sapıyla kibarca kırmadan vurursak da takılı kalan cd ler çıkabiliyor ben 1-2 tanesini bu şekilde çıkardım.

yine de söküp takarken dikkatli olmak lazım zira cd çalar komple çalışmaz hale gelebilir.
ben zaten aux ile müzik dinliyorum ama arada cd de dinlediğim oluyor bunlara rağmen yine de çalışmıyorsa aux kablo alarak dinlemenizi tavsiye ederim iyi forumlar
Redmi 3S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Gerçek den helal olsun.elinize emeğinize sağlık güzel iş olmuş..:harika::harika:

Zafercaz

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Paylasim icin tesekkurler. Calinabilir formatlar nedir? Mp3 track vs

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör