Mazda 3 BK (2003-09) AT Ara Gaz Vermek?

ozkkan

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Selam otomatik vitesli arabalarda giderken vitesi boşa alıp tekrar D ye aldığım zaman sıkıntı olurmu. Ben giderken aragaz vermeyi sevyorumda.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Kara kızın nazı, mazdanın ara gazı ;D

Ben astrada birkaç defa yapmıştım o zaman birşey olmamıştı ama ilerîsi için bir sıkıntı çıkarır mı arıza verirmi onu bilemeyeceğim...

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
kırmızı ışıkta beklerken boşa almanın bir sakıncası yok.Ama giderken özellikle yokuş aşağı kesinlikle araç Boşa alınmaz bunu mercedes ml serisi olan bir arkadaş denemişti boştan sonra vitese geçirmek istemiş ve şanzıman kilitlenmişti..bazi araclarda gecmiyor bile..yeni nesil araclarda kirmizi isikta bile frene bastığınızda bosa yada parka almaniza gerek yok..startstop olanda zaten otomatik stop ediyor..d de frene basarakda bekleyebiliyorsunuz..yeni mazda 3de boşu hic denemedim denememde sanirim ama mazdaya sordugumda d de giderken manuele almada hicbir sorun olmaz denmisti

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hiç tavsiye edilmeyen hareketler bunlar... :)

Kırmızı ışıkta veya uzun sayılabilecek beklemelerde boşa alabilirsin, fakat hareket halinde tavsiye edilmiyor...

ozkkan

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abart eksozdan sora sıkca yapyordum babam şanzımanı kitlrsen dedi tırstım acıkcası bi soryum dedim bidahada tövbe :)

ozkkan

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Aynen vites sündürrüm öylede güzel ses veryor :)

ozkkan

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Kara kızın nazı, mazdanın ara gazı ;D

Ben astrada birkaç defa yapmıştım o zaman birşey olmamıştı ama ilerîsi için bir sıkıntı çıkarır mı arıza verirmi onu bilemeyeceğim...
Eksoz hastası olunca bide araba kırmızı Mazda olunca kara kızlarda naz kalmıyor zaten abim . :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bi keresinde jetta kullandim durunca kendi bosa atiyo rolantiyi gozlemleyerek anlasiliyo frenden ayagini cekince rolanti yukseliyor

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
Araç dururken Şanzıman vuruntu yapar. N ye aldık diyelim pedalı dösemeye yapıstır araç 6000 deviri gördüğü zaman D çektiğinde için cızzzz eder. Tecrübeyle sabit :tey:
Seyir halindeyken örneğin 2000-2500 devirde normel seyirde giderken N ye alıp aragazını yaptıktan sonra araç sürüş devrine geldiğinde (2500-3000) D ye çektiğinde bir şey olmuyor.
Ancak daha yüksek devirlerde yani 6000 gibi D ye çeksek muhtemelen araç vites küçültür diye düşünüyorum ama vuruntulu bir düşüş olacağı düşüncesindeyim.

ozkkan

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Araç dururken Şanzıman vuruntu yapar. N ye aldık diyelim pedalı dösemeye yapıstır araç 6000 deviri gördüğü zaman D çektiğinde için cızzzz eder. Tecrübeyle sabit :tey:
Seyir halindeyken örneğin 2000-2500 devirde normel seyirde giderken N ye alıp aragazını yaptıktan sonra araç sürüş devrine geldiğinde (2500-3000) D ye çektiğinde bir şey olmuyor.
Ancak daha yüksek devirlerde yani 6000 gibi D ye çeksek muhtemelen araç vites küçültür diye düşünüyorum ama vuruntulu bir düşüş olacağı düşüncesindeyim.
Bende öyle düşündüm devir yuksek olunca ses yapyor ama devir 2000 deyken D ye attığında 3. vitesten baslıyor herhangi bi ses gelmiyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Olur. N pozisyonunda yağlamayı kesersiniz (minimuma iner) Acil bir sıkıntı olmaz ama bir süre sonra vites geçişlerinde sarsıntı artışı, ilk D'ye geçişlerde kavrama gecikmesi olarak kendini belli etmeye başlar.

Bu tip kullanımlar için düz vitesi tercih etmek daha mantıklı olur. Ayrıca Otomatik araçlarda ara gaz vermenin hiçbir faydası da olmaz, çünkü tork konvertörü çıkış torkunu zaten geçilecek vites dişlisine göre adapte etmek için gücün bir kısmını kendi üzerinde absorbe edecektir. Yoksa vuruntu yapar geçişler.

Selam otomatik vitesli arabalarda giderken vitesi boşa alıp tekrar D ye aldığım zaman sıkıntı olurmu. Ben giderken aragaz vermeyi sevyorumda.

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
Olur. N pozisyonunda yağlamayı kesersiniz (minimuma iner) Acil bir sıkıntı olmaz ama bir süre sonra vites geçişlerinde sarsıntı artışı, ilk D'ye geçişlerde kavrama gecikmesi olarak kendini belli etmeye başlar.

Bu tip kullanımlar için düz vitesi tercih etmek daha mantıklı olur. Ayrıca Otomatik araçlarda ara gaz vermenin hiçbir faydası da olmaz, çünkü tork konvertörü çıkış torkunu zaten geçilecek vites dişlisine göre adapte etmek için gücün bir kısmını kendi üzerinde absorbe edecektir. Yoksa vuruntu yapar geçişler.

Bakış açışı farkı diye buna derim işte. Biz gençlik aragaz derdindeyiz ama arabaya verecek zaraları düşünmüyoruz. Klavyene ve eline sağlık üstad :clap:

ozkkan

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Bakış açışı farkı diye buna derim işte. Biz gençlik aragaz derdindeyiz ama arabaya verecek zaraları düşünmüyoruz. Klavyene ve eline sağlık üstad :clap:
Aynen elimde olsa duz vitesi kulanırdım kısmet otomatiğeymiş Bnde onla oynuyorum ama dediğim gibi bagırmasını istediğim zaman manuele alıp yuksek devirde kullanyorm onuda az yapyorum malum yakıt fiyatları. Emegine sağlık Üstad.

Ilgaz-p

Katılımcı
Kesiblikle yapmamaniz gereken bir hareket. Otomatik arac hareket halindeyken bosa atilmamalidir. Zira sanziman parcalari ariza yaptiginda 6-7bin tl tutuyor :)

Mt53

Katılımcı
Ben hep uzun süreli beklerken D den N ye alırım ki bu eskiden bu yana hep yaptğm birşeydir otomatik araçlarda..bir zararı yoktur heralde bunun. Aksine faydası vardır diye biliyordum..yeni nesil araçlarda gerek yok buna derken benimki dahil mi buna :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben hep uzun süreli beklerken D den N ye alırım ki bu eskiden bu yana hep yaptğm birşeydir otomatik araçlarda..bir zararı yoktur heralde bunun. Aksine faydası vardır diye biliyordum..yeni nesil araçlarda gerek yok buna derken benimki dahil mi buna :)

Bunun zararı değil faydası var... Örneğin; kırmızı ışıkta beklerken, guzu gitmek istiyorum diye şanzımana yükleniyor, sende "sakin ol şampiyon, kırmızı yanıyor" diye frene basıyorsun... O0

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
İşte burda seçimlerimizin getirdiklerini yaşıyoruz...Ara gazı seviyorsan otomatik aracını satıyorsun manuel alıyorsun...Her iki vites seçeneğinin kazandırdıkları kadar kaybettirdikleride var bir ipte iki cambaz oynamıyor işte :D
Aman mazda3 otomatik şanzıman sorunu diye bir başlık açma google de rastlamadığım tk konu bu ortalık dsg cvt...sorunlarıyla doluyken araya mazdayı sokmayalım öve öve bitiremiyoruz sorunsuzluğunu bak gördünmü buda arıza yapıyormuş demesinler...
Iraaat durrr guzuyu üzme :)

Üst Alt