Mazda 3 Ayak Dayama Pedalı

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bugün aracıma hepsiburadadan 15 TL'ye aldığım mat aluminyum ayak dayamanın montajını yaptım. Vidaları normal sıktım. Halıya yapışık gibi oldu. Görünüşü şık oldu, sevdim. :)

DSC_0019.jpg

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güle güle kullan, aliexpress ten tam uyumlu ve Mazda 3 yazılı olanı da alabilirdin ama beklemeyi göze almadan güzel alternatif

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir aydır aklımda bu benim fırsat bulamamıştım. Teşekkürler hocam yakın zamanda yaparım ama tereddüt ettiğim tek şey var; vidalar herhangi bir yeri deliyor mu? Sonra sıkıntı olmasın bu montaj??

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir aydır aklımda bu benim fırsat bulamamıştım. Teşekkürler hocam yakın zamanda yaparım ama tereddüt ettiğim tek şey var; vidalar herhangi bir yeri deliyor mu? Sonra sıkıntı olmasın bu montaj??

Sağolasın Veli abi, alttaki metali delebileceğini sanmıyorum. Ben halıya tutunması için yaptım, tuttu da. :) Altından geçen bir şey yok ki sıkıntı olsun. Ha çıkartırsam vida yerleri gözükür diyorsan, çıkartmazsın olur biter. :) 15 tl zaten.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Allta halı varsa piyasa adı ile cırt (velcro bant) alıp Alüminyum parçaya iyice yapıştırın. Onuda ayak dayama yerine cırtla tutturun hem istediğiniz zaman söküp takarsınız hemde delme işlemi olmaz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Allta halı varsa piyasa adı ile cırt (velcro bant) alıp Alüminyum parçaya iyice yapıştırın. Onuda ayak dayama yerine cırtla tutturun hem istediğiniz zaman söküp takarsınız hemde delme işlemi olmaz.

Ben de öyle yapacaktım ama aldığım ayak dayama 2 parçadan oluşuyor, alt ve üst tabakadan oluşuyor. Üst tabaka mat aluminyum, alttaki ise siyah metal ve bu siyah metalin çıkıntıları üstteki aluminyum parçanın girintilerine giriyor. Bir bütün halde değil yani. Resimde gördüğünüz parçada parlak kısımların içindeki siyahlıklar alt tabakanın çıkıntıları yani. Vida olmadan zor.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Ben de öyle yapacaktım ama aldığım ayak dayama 2 parçadan oluşuyor, alt ve üst tabakadan oluşuyor. Üst tabaka mat aluminyum, alttaki ise siyah metal ve bu siyah metalin çıkıntıları üstteki aluminyum parçanın girintilerine giriyor. Bir bütün halde değil yani. Resimde gördüğünüz parçada parlak kısımların içindeki siyahlıklar alt tabakanın çıkıntıları yani. Vida olmadan zor.

O zaman iki kademe yapıştırmak gerekir. Kauçuk kısmı Alüminyuma yapıştırıp velcro'yuda kauçuğa yapıştırmak çözüm olmaz mıydı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O zaman iki kademe yapıştırmak gerekir. Kauçuk kısmı Alüminyuma yapıştırıp velcro'yuda kauçuğa yapıştırmak çözüm olmaz mıydı?

Toleransları çok fazla değil. Onu da düşündüm. :) Araya çift taraflı ince bir bant dahi koysam alttaki çıkıntı ile üsttekinin yüzey hizası arasında biraz boşluk kalacak ve yağmurlu havalarda ayakkabımda çamur varsa o boşlukta çamur toz birikecek, çıkarması zor olacak, belki o çamur aralardan sızıp 2 tabaka arasını kaplayacaktı.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Demek ki ürün alırken buna dikkat etmek lazım.Vida işine bulaşmaktansa birbirine iyice geçenlerden alıp velcro ile hal etmek daha doğru.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ne kadar para o kadar köfte. 15 tl ye de bence iyi kalitede. Halıya vidalamakta da bir sıkıntı görmedim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hayırlısı deneyip göreceğiz. Tüm vidaları sonuna kadar sıktım, dönmeyesiye kadar. Tüm vidaları da taktım ki her bir vidaya düşen yük azalsın. Sadece ayak dayanacak, yanlara çekiştirilmeyecek sonuçta, bir şey olup olmadığını buradan bildiririm.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biraz önce inceledim, benim o bölgeyi paspasın ucu kapatıyor, keseyim diye düşündüm bu sefer fazla açık yer kalacak, kararsız kaldım yine... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Domestos Veli abi bak uyumsuzelement abi ne demiş.
Bülent abinin yorumuna göre zaten bu gün baktım o bölgeye ve kendi yorumumu yaptım zaten hocam... Paspas ayak dayama bölgesinin yüzde 70 lik bölümünü kapatıyor, kesilecek yerleri var keserim ama bu sefer ayak dayamanın sağ tarafları açıkta kalacak ve halı zemin gereksiz yere kirlenecek.

Paspası kesmeden uygulama yaparsam da; çok hoş olmamakla birlikte altta kalacak.

Üst Alt