Mazda 3 (2009-13) RVM Sorunu

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçen gün antalya'ya giderken yaktı yine.Sağ tarafta hatalı bir yanma yok fakat sol ayna da hafif viraj çıkışında ve karanlıkta yaktı bir kaç defa.Dönüşte daha az hatalı yanma oldu.2 kişi iken 1200 km yol gidip bir defa bile hatalı yanmayan cihaz 500 km'de 5 kişi seyahat ederken defalarca yaktı :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen gün antalya'ya giderken yaktı yine.Sağ tarafta hatalı bir yanma yok fakat sol ayna da hafif viraj çıkışında ve karanlıkta yaktı bir kaç defa.Dönüşte daha az hatalı yanma oldu.2 kişi iken 1200 km yol gidip bir defa bile hatalı yanmayan cihaz 500 km'de 5 kişi seyahat ederken defalarca yaktı :(
Aracın yere daha yakın olması ile ilgili bir sorun... Muhtemelen tampon içindeki sensörler veya her ne zımbırtı varsa onunla ilgili bir şey ve maliyetli bir durum...

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracın yere daha yakın olması ile ilgili bir sorun... Muhtemelen tampon içindeki sensörler veya her ne zımbırtı varsa onunla ilgili bir şey ve maliyetli bir durum...
Valla jant büyütüp,yay takayım diyordum şu saatten sonra yapmam heralde artık :D sorunun neden kaynaklandığını bilsem canım sıkılmayacak da neden kaynaklandığını bilmediğim için canım sıkılıyor..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla jant büyütüp,yay takayım diyordum şu saatten sonra yapmam heralde artık :D sorunun neden kaynaklandığını bilsem canım sıkılmayacak da neden kaynaklandığını bilmediğim için canım sıkılıyor..

Muğla Gören Otomotiv'e bu durumu sormuştum... Sistemde hata meydana gelebiliyor, garantisi devam ediyorsa garanti kapsamında işlem yapılıyor, etmiyorsa da, yüklü bir miktarı gözden çıkarmak geriyor denildi...

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yüksek miktarda ücret ödeyeip tamir ettirebilmem mümkün değil :( neyse binmeye kullanmaya devam.1 ay sonra denizli-zonguldak arası uzun bir mesafe gideceğim.yolculuk esnasında gözlemlerim duruma göre kuzuyla tamam mı devam mı karar veririz..

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yurt dışı mazda forumlarında araştırma yaptım genel olarak lastiklerden kaynaklı bir sorun olduğu yazıyor.lastiklerin özellikle kış lastiklerinin verdiği titreşimler sistemde arkada bir taşıt varmış gibi algılanmasına sebep oluyormuş.Bende kış lastiği yok 1buçuk senedir kullandığım lastik şimdilerde bunu yapmaya başladı.araştırmaya devam..

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O zaman lastiğin sertleşmiş olmalı... Veya aynı tezi savunuyorum gibi olacak; fazla yere yakın olunca da yanıyor olabilir...

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sürekli konserlere gittiğim için benzer ağırlıklarla çok yol yaptım zamanında.Servise gittim bugün ilk defa duyarmışcasına yüzüme baktı cihaza bağlamamız lazım dedi.bağlayalım dedim usta yok dedi.Malum buradaki mazda bayii kapatıldı.Servis hyundai'nin alt katına taşındı.Bir tane mazda ustası kalmış o da hem mazda da hem de pejo'da çalışıyormuş.Önümüzdeki haftalarda gel hem 70bin bakımını yaparız dedi.Mininum 550 tl tutuyormuş bakım peehh

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sürekli konserlere gittiğim için benzer ağırlıklarla çok yol yaptım zamanında.Servise gittim bugün ilk defa duyarmışcasına yüzüme baktı cihaza bağlamamız lazım dedi.bağlayalım dedim usta yok dedi.Malum buradaki mazda bayii kapatıldı.Servis hyundai'nin alt katına taşındı.Bir tane mazda ustası kalmış o da hem mazda da hem de pejo'da çalışıyormuş.Önümüzdeki haftalarda gel hem 70bin bakımını yaparız dedi.Mininum 550 tl tutuyormuş bakım peehh
Niyazi bu konu havada kalmış, sonuç ne oldu ?

m.ali

Katılımcı
Araç Markası
2012-Mazda 3 Mirai
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu akşam aynı sorun benim başıma geldi. Düz yolda giderken birden aynada RVM ikazı çıktı. Acaba kör noktada araç mı var diye bekledim araç yoktu. Yaklaşık 2 km böyle gittim sonra yol ayrımında yavaşlayınca kayboldu. Neyse dedim düzeldi heralde. Ama 60km/s üzerine çıkınca yine yandı. sinyal verince de sesli ikaz veriyor yani gerçekten aktif.
Kışlık lastikleri 3 gün önce takmıştım. Önceki mesajlarda bir arkadaş ondan olabileceğini yazmış. Ama sonuca bağlanmamış :(
Beklemeli miyim yoksa bir an önce servise mi gitmem lazım?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyük ihtimalle kışlık lastik kaynaklı bana göre içim rahat etsin diyorsan servise danışmakta fayda var. Bu şekilde kullanmak eziyet olur insana. Gelişmeleri bekliyoruz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Lastik kaynaklı olduğunu sanmıyorum önemli bir durum da yoktur bazen yanlış anons yapıyor sürekli arıza söz konusu değilse servise gerek yok

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sistem ilkel olarak yarasaların uçuş sisteminden esinlenerek volvo tarafından geliştirilmiş bir sistem. Gönderilen sinyalin ne kadar sürede nereye çarparak geldiğini ölçüyor. Kış veya kar lastiği de normalden daha fazla titreşim ürettiği için sistemi yanıltıyor olabilir.

m.ali

Katılımcı
Araç Markası
2012-Mazda 3 Mirai
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bugün normale dönmüş sistem. Herhangi bir sıkıntı olmadı. Dün akşam hava soğuktu üşütmüş galiba, bugün iyileşmiş

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
tampon sökülüp bi bakmakda fayda var diye düsünüyorum
-tampon altinda idi sanirim yeri.

Mazda41

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2012 İmpr. D
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bendede oluyordu dediginiz gibi sol aynadaki rvm yanlis ikaz veriyordu akumu degistirdikten sonra problem kalmadi sizin akuler yeni mi

Üst Alt