Mazda 323 BA (1994-98) Marş Basmıyor

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
İyi akşamlar abiler.
Sabah çok acele şekilde evden çıktım Kontağı çevirdim kimse Yok motor ses vermiyor.
Biraz daha denedim yok olmuyor akünün kutup başlarını söktüm bekledim taktım yine ses Yok. Lambalar,radyo,sisler her şey çalışıyor.
Vurdurayım dedim çalışmazsa bırakırım dedim. Vurdurunca çalıştı ama tekrar marş almadı tekrar vurdurdum çalıştırdım. 1-2saat kullandım alıyor marşı.
işlerimi halledince elektrikçiye gittim namuzsuzun Naz’ı bana geçiyor :) Elektrikçi arkadaşı özlemiş onun Yanında da tekrarladı aküye baktık ölçtük 11lerde dolaşıyor lambaları açıp bıraktıktan sonra. Marş motoru kömürü %99 dedi. Yarın Pazar işim yok hazır dedim sökeyim bu aleti.
Daha önce Söken veya püf noktasını söyleyebilecek bir abimiz var mı?:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hafızam beni yamultmuyorsa; daha önce Marş motorunu söken olmadı forumda.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hocam akü 11 lerde geziyorsa sıkıntı var demektir. Benim Bj de 10 volta kadar marş vuruyordu fakat daha altında vurmuyordu. Aracı vurdurarak çalıştırdığınızda farları gazdan ayağınızı çektiğinde zayıflıyorsa regülatörde sorun vardır.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam akü 11 lerde geziyorsa sıkıntı var demektir. Benim Bj de 10 volta kadar marş vuruyordu fakat daha altında vurmuyordu. Aracı vurdurarak çalıştırdığınızda farları gazdan ayağınızı çektiğinde zayıflıyorsa regülatörde sorun vardır.
Lambalar açık bekledik birde aküm çok yeni değil düşmesi normaldi benim akü ile derdim Yok. Sisler farlar açık gezdiğim halde sorun olmuyor. Stop edip çalıştırıyorum sorun olmuyor. Az önce denedim yine tepki vermedi marş motoruna vurunca çalıştı.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracın önünü sehpaya alıp kaldırman lazım. Bazı şeyler alttan bazı cıvatalar üstten sökülür. Yedek parça lazım olabilir pazar günü bulamayabilirsin.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Aracın önünü sehpaya alıp kaldırman lazım. Bazı şeyler alttan bazı cıvatalar üstten sökülür. Yedek parça lazım olabilir pazar günü bulamayabilirsin.
Çoğu yer açık oluyor abi büyük şehir olduğu için. Araştırdığıma göre 2soket 4tane vida tutuyormuş.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Japon arabalarında marş dinamosu yeri çok ters yerde oluyor ve sökmesi uğraştırıyor.

Kontak termiği arızasıda aracın çalışmamasına sebep olabilir.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Japon arabalarında marş dinamosu yeri çok ters yerde oluyor ve sökmesi uğraştırıyor.

Kontak termiği arızasıda aracın çalışmamasına sebep olabilir.
Az önce denedim sökmeyi bu kadar ters yerde olabilir abi. Alttan gireyim dedim araba üstüme düşer diye korktum :D destek koydum ama tek başıma olduğum için korku sardı bıraktım yapmadım.
Kontak termiğinle alakalı değil abi kömürleri 2 vurunca düzeliyor. Bir hafta yokum il dışında olucam zaten araba o ara dinlensin sehpa filan ayarlarım tam teşekküllü girişirim.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Gonzales ile geçen sene alışveriş merkezinde kaldım. Bir türlü çalışmadı. Farlar yanıyor, radyo vs. herşey çalışıyor. Elektrikçi aküyü ölçtü ve 11 civarı çıktı. Akü tam bitmemiş ama bu haliyle iki gün sonra yine yolda kalırsın dedi. Gezince biraz şarj olur, sıkıntı gözükmez ama araba 1 gün bile yatsa yine çalışmaz dedi. Aküyü değiştik problem kalmadı.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Gonzales ile geçen sene alışveriş merkezinde kaldım. Bir türlü çalışmadı. Farlar yanıyor, radyo vs. herşey çalışıyor. Elektrikçi aküyü ölçtü ve 11 civarı çıktı. Akü tam bitmemiş ama bu haliyle iki gün sonra yine yolda kalırsın dedi. Gezince biraz şarj olur, sıkıntı gözükmez ama araba 1 gün bile yatsa yine çalışmaz dedi. Aküyü değiştik problem kalmadı.
Akü değişmesi lazım abi kışa girmeden değiştiricem. Şuan hiç tepki vermiyor araba. Elektrikçi arkadaşım akü ile Alakası yok dedi marş motorunda sorun var %99kömürler bitik. Kontak veya akü arızasına baktık onlar da sorun yok. Yeni akü taktı yine aynı problem

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bende de var böyle bir sorun anahtarı sonuna kadar çeviriyorum 5_10 saniye sonra geliyor marş, ama bende ustalar da marş da bir tatsızlık seziyoruz :Dakü daha bir senelik akü kontrol için gittim adam marş sesine takıldı marş kömürleri biri vurmuyo dedi teknik tabir kullandı :Dbakalım önümüzdeki günler marş bakım ile başlayacağız sanırım ama bu haftasonu hiç bir işlem yaptırmadım ekonomimde bir ivmelenme söz konusu :D

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Bende de var böyle bir sorun anahtarı sonuna kadar çeviriyorum 5_10 saniye sonra geliyor marş, ama bende ustalar da marş da bir tatsızlık seziyoruz :Dakü daha bir senelik akü kontrol için gittim adam marş sesine takıldı marş kömürleri biri vurmuyo dedi teknik tabir kullandı :Dbakalım önümüzdeki günler marş bakım ile başlayacağız sanırım ama bu haftasonu hiç bir işlem yaptırmadım ekonomimde bir ivmelenme söz konusu :D
Bende yatırıcam abi 5 gün :D çok zorluyorsa içindeki sargıyı yakma abi. geçen gün benim de öyle geç alma yaptı daha o gün hayırlısı olsun demiştim sabahına hayırlı olsun dedi :D

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Ben Bj kasa 1,5ZL motor marş dinamosunu söküp çıkma aldığımla değiştirmiştim 4 ay önce falan. Çıkma aldığım marş motorunu da takmadan önce söküp bakımını yapayım dedim ve iyiki de sökmüşüm içi simsiyah kömür tozu doluydu. İyice bir temizliğin ardından yağlayıp takmıştım çok şükür şimdilik sorun yok. Sökme işlemi kolaydı benim arabada veya bana beklediğimden kolay geldi bilemiyorum. 2 adet 12mm vidayı söküp aracın altına yatıp çıkarmıştım.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Ben Bj kasa 1,5ZL motor marş dinamosunu söküp çıkma aldığımla değiştirmiştim 4 ay önce falan. Çıkma aldığım marş motorunu da takmadan önce söküp bakımını yapayım dedim ve iyiki de sökmüşüm içi simsiyah kömür tozu doluydu. İyice bir temizliğin ardından yağlayıp takmıştım çok şükür şimdilik sorun yok. Sökme işlemi kolaydı benim arabada veya bana beklediğimden kolay geldi bilemiyorum. 2 adet 12mm vidayı söküp aracın altına yatıp çıkarmıştım.
Yağ filtresinin yan tarafında hemen. Yağ filtresini üst taraftan değiştirebiliyorum yeri var ama marş dinamosunun tam üstünde manifold var üstten değiştirmek için çok şey sökmek gerek. Krikonun gücü yetmez diye güvenemedim her ne kadar destek koysamda tedirgin oldum

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
İçinden çıkan kömürler ve içerisinin bu kadar kirli olmasını beklemiyordum. Elektrikçi Leh’im için 20tl aldı. Marş yuvası 60tl. 80tlye hallettim işi.
4EE8E8EB-6D2B-4D43-9D80-8F657E60193C.jpeg
6FCBC823-9333-4701-A600-F4692025E496.jpeg
B0D6E696-551D-4B0B-B48F-CB274B0D3BB1.jpeg

Toplandıktan sonraki hali.
67026ED5-B52E-43A0-BE93-5BE0C2FA6529.jpeg

Sökmek için marş otomatiğinin üstünde üstteki vidayı söküyoruz.
C95A1DF7-17EE-4F3E-A69C-CF21633E4B0E.jpeg

Şanzımana bağlı 2vida var marş motoruna bağlı.
66319D29-58DB-4E1D-9EA8-41C826ABB16D.jpeg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ortalama her gün marş yapıldığını düşünürsek, Uzun süre kullanmaya müsait yapısı var marş motorlarının, kimisi kolay yerde rahat sökülür belki ama geneli zor yerde ve uğraştırır... Usta için marş motoru bakımı zor değil söküp takması zordur.

Geçmiş olsun, kazasız belasız günlerde keyifle marşlamak nasip olsun. Bilgilendirme için teşekkürler. :harika:

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Geçmiş olsun Ümit, güle güle kullan, herkeste durum böyledir bence, söküp bakılsa leş gibidir bence.
Teşekkür ederin abi. Büyük ihtimalle öyledir abi :)
Ortalama her gün marş yapıldığını düşünürsek, Uzun süre kullanmaya müsait yapısı var marş motorlarının, kimisi kolay yerde rahat sökülür belki ama geneli zor yerde ve uğraştırır... Usta için marş motoru bakımı zor değil söküp takması zordur.

Geçmiş olsun, kazasız belasız günlerde keyifle marşlamak nasip olsun. Bilgilendirme için teşekkürler. :harika:
evet abi dükkanının karşısında tamirci var dükkanda ne yaparsan yap ama beni bulaştırma diyor :D uğraşmak çok zor dediğin gibi bu gün takarken Bayağı zorlandım ağır olduğu için tek yapmak zor oldu.

Üst Alt