Mazda 3 BL (2009-13) Makyaj İle Gelen İyileştirme ve Farklar Nelerdir?

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Biz @isa83 İsa hocam ile arabaları biraz test ettik:) Makyajlı makyajsız BL Kasa denememizde, makyajlıda bariz içeri gelen ses daha azdı. Yalıtım iyileştirilmiş. Ayrıca benim araç (makyajsız) biraz daha sert geldi ikimize de. Belki lastik markası ve basınç seviyesindeki farklılıklar bunda etkili olabilir...

Not: Araçların ikiside HB, makyajsız olan 95bin km makyajlı 50bin km...

Mazda’nın en çok satan ve dünya çapında toplam 124 adet ödül kazanan modeli Mazda 3 makyaj geçirerek şimdi, daha da yüksek şıklık, konfor ve güvenlik seviyeleri sunuyor.
Tüketimde ve emisyonda azalma
Mazda3, sürücüsüne tam istendiği gibi tepkiler veren üstün sürüş performansını daha ileriye taşırken çevre duyarlılığı açısından da başarılı gelişmeler sunuyor. 1.6 litrelik 4-ileri otomatik şanzıman seçeneği de sunan ,105 bg gücündeki 1.6 litrelik direkt enjeksiyonlu MZR motorun manuel şanzımanlı versiyonda, yeni vites değiştirme oranlarının de etkisiyle yakıt tüketimi 6.4 l/100 km olarak gerçekleşirken,CO2 emisyon oranı, 149'dan 147 g/km'ye düşürüldü.
Mazda3'ün 115 bg gücündeki 1.6 litrelik turbodizel motor seçeneğiyse. yağ pompasının rezistansının düşürülmesiyle ortalama yakıt tüketimi 4.3 l/100 km’ye, ortalama CO2 emisyonu ise 115 g/km’ye azaltıldı.
Daha iyi bir aerodinamik yapı ve tasarım
Makyajla birlikte 'Güz Kahve mika' adında yepyeni bir dış renk seçeneği ve 16-17 inç ebadında yeni tasarımlı jantlara kavuşan Mazda3'teki diğer görsel değişiklikler, aerodinamik yapıyı iyileştiren yeni ön tampon ve eskisinden daha sportif görünen arka tampondan oluşuyor. Aerodinamik verimlilik için gövde altı kaplaması yüzde 10 oranında genişlerken, ön lastik deflektörü de yüzde 50 oranında artırıldı. Bu değişikliklerle sedan versiyonun rüzgar sürtünme katsayısı 0,28'den 0,27 Cd'ye, hatchback modelinkiyse 0,30'dan 0.29 Cd'ye düşürüldü.
Mazda3’ün iç tasarımındaki amaç, göstergelerin okunabilirliğini artırarak daha kullanıcı dostu bir iç ortam yaratmak oldu. Mazda bunu orta konsoldaki kontroller ile vites kolunun etrafındaki alanın rengi gümüşten siyaha, Çoklu Bilgi Ekranı ve LCD ekrandaki yazıların rengini kırmızıdan beyaza değiştirerek başardı. Ayrıca göstergelerde siyah arka fon yerine beyaz renkli ışıklandırma kullanılmasıyla gün ışığında bile yüksek derecede okunurluk sağlandı.
Şürüş konforu için iyileştirmeler
Mazda3, sürüş karakteri açısından sınıfının en sportif modellerinin başında geliyor. Otomobilin yol tutuşu ve direksiyon tepkileri dinamizmi seven sürücüler için birebir. Bunun yanında makyajın kapsamında aracın sürüş karakterini etkileyen dokunuşlar da bulunuyor. Döşeme altı takviyesiyle gövde tokluğu artırılıp yol gürültüsü azaltılırken, amortisörler de düzgün olmayan yüzeylerde yol tutuş becerisini artıracak şekilde ayarlandı. Direksiyon sisteminde de iyileştirmeler yapılan Mazda3 tok bir sürüşe sahip ve sürüş karakteri olarak daha çok sportiflik sunuyor.
Güvenlik teknolojileri
Mazda3 güvenlik donanımlarıyla da öne çıkıyor. Arka Araç İzleme Sistemi'ne sahip olan otomobilde ayrıca Lastik Basıncı İzleme Sistemi, Dinamik Stabilite Kontrolü ve Acil Durum Sinyal Sistemi gibi teknolojiler yer alıyor. Bi-xenon farlar ve Adaptif Ön Far Sistemi (AFS) de aydınlatmayı iyileştirerek sürüşü daha güvenli hale getiriyor.
Makyajlı Mazda3’de Türkiye’de daha önce de sunulan Touring ve Impressive donanım paketlerinin yanı sıra baz versiyon olarak Comfort ve prestij donanım paketi Mirai ile yer alıyor.

Tasarim iyileştirmeleri-1
Tasarim iyilestirmeleri-2
Şasi iyilestirmeleri
Pasif güvenlik sistemi tanıtımı

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bence olay burada abi o süspansiyon farkının arabaya baktım orjinali 205 55 16 aldığım eleman paraya kıymış 215 55 16 almış;) @saridoan

IMG-20170619-WA0014.jpeg
IMG-20170619-WA0012.jpeg

Moderatörün son düzenlenenleri:

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Bence olay burada abi o süspansiyon farkının arabaya baktım orjinali 205 55 16 aldığım eleman paraya kıymış 215 55 16 almış;) @saridoan

Ekli dosyayı görüntüle 18648 Ekli dosyayı görüntüle 18649

Bendekiler 205 55 16, ama lastigin genis olmasi değil de, sanki yanagin kalin olmasi konforu arttiriyordu diye biliyorum.

Dizel/benzinli makyajli makyajsiz bl kasa test suruslerimiz iyiydi:) Zaten Ankara'da ikamet ediyoruz bol bol vakit bulup, aklimiza takilan bircok şeyi deneyebiliriz:)

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Benzinli gitmiyo, dizelde susmuyo arkadaş:)

Abi lastik konularına bugün girdim ne ne değildir tam bilemedim.

Görüşsüz abi tabi her zaman

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bendekiler 205 55 16, ama lastigin genis olmasi değil de, sanki yanagin kalin olmasi konforu arttiriyordu diye biliyorum.

Dizel/benzinli makyajli makyajsiz bl kasa test suruslerimiz iyiydi:) Zaten Ankara'da ikamet ediyoruz bol bol vakit bulup, aklimiza takilan bircok şeyi deneyebiliriz:)

Mustafa hocam öyledir. Fakat taban genişledikçe de yol çukurlarına lastiğin girmesi daha az hissettiriyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benzinli gitmiyo, dizelde susmuyo arkadaş:)

Abi lastik konularına bugün girdim ne ne değildir tam bilemedim.

Görüşsüz abi tabi her zaman

İsa hocam gitmiyor konusu diğer araçlara göre bariz evet. Ama otomatik aracımla vites düşürmeden çoğu yokuşu çıkıyorum 90 la.
2 3 sefer yalnız 3. Vitese düşmek zorunda kalıyorum, onda da yokuşların eğimi %10.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mustafa hocam öyledir. Fakat taban genişledikçe de yol çukurlarına lastiğin girmesi daha az hissettiriyor.

Yazdıkların olayın sadece küçük bir kısmı hocam, taban genişledikçe yüzeyin bütün şeklini lastik hissettiği için hem direksiyon ağırlaşıyor hem de direksiyondaki hissedilenler fazla oluyor... ;)

Çünkü; bizde yollar düz ve pürüzsüz değil.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yazdıkların olayın sadece küçük bir kısmı hocam, taban genişledikçe yüzeyin bütün şeklini lastik hissettiği için hem direksiyon ağırlaşıyor hem de direksiyondaki hissedilenler fazla oluyor... ;)

Çünkü; bizde yollar düz ve pürüzsüz değil.
Direksiyon konusunda haklısın. Daha çok hissettirir ve daha ağırlaştırır. Ama örneğin 5 cm lik bir çukuru bir 10 cm enindeki bir lastikle geçmek var, bir de 15 cm eninideki lastikle.Belli bir çukur genişliğine kadar azıcık da olsa konforu artırır.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Geniş tabanın eksileri:
1. Düşen konfor
2. Yükselen gürültü
3. Yükselen yuvarlanma direnci
4. 300 mm genişleyen tabanda %6 hava direnci artışı var, yani yakıt tüketim değerinin de artması.
Dipnot: ıslak zeminde yavaşlanması gerekiyor.
http://www.adac.de/Tests/Reifentests/breit...urcePageID=8762

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geniş tabanın eksileri:
1. Düşen konfor
2. Yükselen gürültü
3. Yükselen yuvarlanma direnci
4. 300 mm genişleyen tabanda %6 hava direnci artışı var, yani yakıt tüketim değerinin de artması.
Dipnot: ıslak zeminde yavaşlanması gerekiyor.
http://www.adac.de/Tests/Reifentests/breit...urcePageID=8762

Bahsettiğimiz lastik değişimleri zaten 5 cm değişimler. 205-55-16 dan 215-55-16 ya geçiş.
Konforun artmasının sebebi yanak kalınlığının artması olabilir bu arada. Yanak kalınlığı tabanın oranı şeklinde verilir çünkü. %55 aynı kalsa da kalınlık geniş lastikte artıyor bir miktar. Yakıt tüketimi farkedilmeyecek kadar az olur.
Islak yoldaki hydroplanning (Türkçesi tam gelmedi aklıma kızaklama direnci zannedersem) artsa da, yeni lastiklerde özel kanal yapıları ile su tahliyesi daha etkili olabiliyor. Kuru zeminde de yol tutuşun artacak olması göz ardı edilmemeli.

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Bu kapı etiketinde belirtilen 38 - 48 psi basınç kafamı kurcalıyor. Kime sorsam öyle lastik basıncını olur diyor. Lastiği patlatırsın diyorlar. Geçen Trabzon da servise sordum. Onlara uyma dedi bana ...

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

55 milimetre cinsinden değil, yüzde cinsindendir. yani lastik tabanının %55'i yanaklarda demek oluyor bu. 205/55/16 ile 215/55/16'nın yükseklikleri eşit değildir
lastik.JPG

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ön tampon
.Arka tampon
.Simsiyah gogus
.Gösterge ekranı ısıkları farklı beyaz mavı
.Alt takımda aracın tam orda noktasında H seklınde bır gergı kolu var, maksajsızlarda gergı kolu duz tekparca sopa gıbı olması lazım oyle hatırlıyorum yada U seklındeydı
.Vites topuzu farklı

En onemlı degısık işte bu şaft tünelinın ordakı farklılık

lşlk.png

Aslında saft tünelındekı parca yetkılı servıste degısım olabılır bence bı ara sorucam

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kitapta buji için
Makyajlı kasa
Normal buji 40.000km , iridyum 120.000km

Makyajsız kasa
Normal buji 20.000km , iridyum 60.000km
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hava filtresi ap ayrı bir konu onu yazmıyorum bile...

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Otomatik Makyajsızın vites kolu , makyajlıda uzun :)

Üst Alt