Mazda CX-5 Skyactiv LPG Montajı, Uyumu ve İzlenimler

Osman öz

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz SUV
Merhaba arkadaşlar, 2012 model cx5 aracıma uzun araştırmalar sonucunda yurt dışı örnekleri ve Türkiye’de bu konuda tecrübeli bir firma olan Bursa’daki Tur Oto Lpg firmasında KME Sky Nevo direct lpg sistemi taktırdım. İlk kanaatim çok olumlu, performans benzinden farkı pek yok. Denemek için çoğunluğu şehirler arası olmak üzere 200 km yol yaptım. 200 km yolda 1 lt benzin 15 lt lpg tüketti. 5.2 benzin diyarına göre %35 tasarruf var. Maliyeti de sıvı sistemin yarısından daha az.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel konu olmuş, ellerine sağlık güzel günlerde kullanmak nasip olsun. İlerleyen zamanlarda konu altında gelişmeleri aktarmanız, bilgi paylaşımı adına da güzel olur. Teşekkürler.

Benzin tüketimi zaten mükemmel değerlerde olan CX-5, lpg ile daha da uygun hale gelecektir.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Merhaba arkadaşlar, 2012 model cx5 aracıma uzun araştırmalar sonucunda yurt dışı örnekleri ve Türkiye’de bu konuda tecrübeli bir firma olan Bursa’daki Tur Oto Lpg firmasında KME Sky Nevo direct lpg sistemi taktırdım. İlk kanaatim çok olumlu, performans benzinden farkı pek yok. Denemek için çoğunluğu şehirler arası olmak üzere 200 km yol yaptım. 200 km yolda 1 lt benzin 15 lt lpg tüketti. 5.2 benzin diyarına göre %35 tasarruf var. Maliyeti de sıvı sistemin yarısından daha az.
Sistem hakkında detaylı Bilgi verirmisiniz.
Direkt LPG sistemi denmesinin sebebi nedir?
İlk çalıştırmada benzinle mi çalışıyor?
Neden LPG ile birlikte benzin de tüketiyor?
İlerde sübap problemi çıkacak mı?
Performans farkı oldu mu?
İlk başlarda problemler oldu mu?
Arıza ışığı yakıyor mu?
Teşekkürler.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
CX-5 deki motor ile mazda 6 daki aynı mı?

drkahvecioglu

Katılımcı
Araç Markası
2019 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Soul Red-Power Sense
Hayırlı olsun. Mazda CX-5 en yakın dört çeker rakibine göre (Subaru Forester) yaklaşık 2 lt daha az tüketiyor daha da tutumlu olmuştur.

Serkan.50

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Suv
Cx5 de uyum sağlarımı ?
. Herhangibi arıza lambası yandı mı. En önemlisi maliyeti ne kadar. Kafanıza yattımı? Size zahmet lpg hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Osman öz

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Osman abim evde mi :):)

Evde abi evde :)

Merhaba arkadaşlar Toptan cevap vereyim.
Cx5 e uyumlu, Yeni Mazda 6 larla aynı motor ve şanzuman
Evet Kafama yattı, KME den önce nerdeyse 15 bin TL ye sıvı sistem taktırıyordum, iyi ki taktırmamaşım.
Ben 6500 TL peşin yaptırmıştım ama o tarihten beri Dolar Avro 6,5 den 7,5 oldu
Arıza lambası Bursa dönüşü bir sefer yanmıştı. Uzaktan bağlanarak hallettiler. Zengin karışım arızası vermiş , çok şükür düzeldi
Performans, çalışma benzinden farkı yok.
Benim önceki aracım da Subaru Forester . Hala da duruyor. Subaru ortalamada 13,5 LPG yakıyor. Mazda'nın Benzin ile birlikte 10 LT civarında olacağını sanıyorum
Teknik Bilgi isteyen arkadaşım, Ben işletmeciyim. Çok teknik bilgim yok. Ama Direk enjeksiyon araçlarda LPG başlarda uygun değildi. Daha sonraları ( Ki şimdi mazı lpg markaları hala öyle BRC gibi) %35 oranında benzin kullanan sistemler çıktı. KME Benzin Tüketiminin %7-10 arasında olduğu söylendi. Muhtemelen de öyle.
Motorda arıza konusu, kullanmadan bilinmez ama 14 yıl önce Subaru Forester e LPG taktırırken ustalar daha katıydı. Kesinlikle bu arabaya olma diye. Ben 150 bin KM bindim motorda hala sorun yok. Mazda için de 100 bin KM sorunsuz bineceğim sözü verildi. Ben güveniyorum.
Skyactive motora Polonya taraflarında son 2 yıldır çatır çatır KME takıyorlar zaten. Ciddi bir sorun olsa şimdiye çoktan kokusu çıkardı.
Bence Elektrikli yerli çıkıncaya kadar LPG li Mazda Skyactive :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Evde abi evde :)

Merhaba arkadaşlar Toptan cevap vereyim.
Cx5 e uyumlu, Yeni Mazda 6 larla aynı motor ve şanzuman
Evet Kafama yattı, KME den önce nerdeyse 15 bin TL ye sıvı sistem taktırıyordum, iyi ki taktırmamaşım.
Ben 6500 TL peşin yaptırmıştım ama o tarihten beri Dolar Avro 6,5 den 7,5 oldu
Arıza lambası Bursa dönüşü bir sefer yanmıştı. Uzaktan bağlanarak hallettiler. Zengin karışım arızası vermiş , çok şükür düzeldi
Performans, çalışma benzinden farkı yok.
Benim önceki aracım da Subaru Forester . Hala da duruyor. Subaru ortalamada 13,5 LPG yakıyor. Mazda'nın Benzin ile birlikte 10 LT civarında olacağını sanıyorum
Teknik Bilgi isteyen arkadaşım, Ben işletmeciyim. Çok teknik bilgim yok. Ama Direk enjeksiyon araçlarda LPG başlarda uygun değildi. Daha sonraları ( Ki şimdi mazı lpg markaları hala öyle BRC gibi) %35 oranında benzin kullanan sistemler çıktı. KME Benzin Tüketiminin %7-10 arasında olduğu söylendi. Muhtemelen de öyle.
Motorda arıza konusu, kullanmadan bilinmez ama 14 yıl önce Subaru Forester e LPG taktırırken ustalar daha katıydı. Kesinlikle bu arabaya olma diye. Ben 150 bin KM bindim motorda hala sorun yok. Mazda için de 100 bin KM sorunsuz bineceğim sözü verildi. Ben güveniyorum.
Skyactive motora Polonya taraflarında son 2 yıldır çatır çatır KME takıyorlar zaten. Ciddi bir sorun olsa şimdiye çoktan kokusu çıkardı.
Bence Elektrikli yerli çıkıncaya kadar LPG li Mazda Skyactive :)
Abi teşekkürler. Forester kaç model ?

Osman öz

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi teşekkürler. Forester kaç model ?

1999 model 2.5 atmosferik. Amerikan versiyon, 2006 da
gümrükten almıştım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Osman abi teşekkürler sağolun.

Osman abi teşekkürler sağolun.
Serkan bey , ben Antalya’dan gelip taktırdım, sen Balıkesir’desin galiba, Bursaya yakınsın. Bence git, Tur oto Turgay usta ile bir görüş, benzin hep böyle 5 TL de kalmayacak

Hayırlı olsun. Mazda CX-5 en yakın dört çeker rakibine göre (Subaru Forester) yaklaşık 2 lt daha az tüketiyor daha da tutumlu olmuştur.
Bende Forester de var. Foresterde 53 lt lpg ile 400 km yapıyorum, Mazda da 34 lt lpg + 4 - 5 lt benzin ile 400 km yapıyorum. Subaruda sıralı sistem var ama benzine biraz geç giriyor o da 400 km de muhtemelen 2-3 lt benzin yakıyor

Son düzenleme:

b.ismail.g

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda Cx-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz SUV
Merhabalar.
2012 CX-5 kullanıcısı olarak aranıza yeni katıldım. Eski konuyu hortlatmak istiyorum tekrar.
LPG montajı için Prince marka 1200 Euro fiyat verdiler. Aracç 115bin km de. Yakıt çok da korkutucu değil. Hesaplarıma göre 2 sene 30Bin Km yaparsam eğer ödediğim parayı çıkaracak gibi duruyor.
Ama asıl önemlisi _ araç LpG uyumu konusunda ki endişelerim. Kullananlar varsa güncel olarak bilgi verebilir mi?
Selamlar Saygılar Emniyetli sürüşler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar.
2012 CX-5 kullanıcısı olarak aranıza yeni katıldım. Eski konuyu hortlatmak istiyorum tekrar.
LPG montajı için Prince marka 1200 Euro fiyat verdiler. Aracç 115bin km de. Yakıt çok da korkutucu değil. Hesaplarıma göre 2 sene 30Bin Km yaparsam eğer ödediğim parayı çıkaracak gibi duruyor.
Ama asıl önemlisi _ araç LpG uyumu konusunda ki endişelerim. Kullananlar varsa güncel olarak bilgi verebilir mi?
Selamlar Saygılar Emniyetli sürüşler
Uyum konusunda bir olumsuzluk duymadım. Yılda 10-15 bin km yapıyorsan iki üç yıl içinde aracı satmayı düşünmüyorsan lpg montajı mantıklı, değilse Skyactiv motor zaten piyasa şartlarından az yakıyor, lpg ile uğraşmaya değmez.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Dün guzuya gaz taktırdık. Bayağı bi tereddüt ve araştırma sonrasi Cangas marka Türk malı bi ürün, sistem sıvı sistem değil, karma sistem,yüzde 2 benzin tüketiyor. Cx5e ilk kez montaj yaptıkları için belki de bir-iki sıkıntı oldu ama şu an bir problem yok. İnşallah pişman olmam.
25.000 bin lira, 7-8 ayda amorti eder binebilirsek :)
@Murat Yılmaz ,@kadir oksijen sensörü lazım olacagmış :)
Km : 188800

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Dün guzuya gaz taktırdık. Bayağı bi tereddüt ve araştırma sonrasi Cangas marka Türk malı bi ürün, sistem sıvı sistem değil, karma sistem,yüzde 2 benzin tüketiyor. Cx5e ilk kez montaj yaptıkları için belki de bir-iki sıkıntı oldu ama şu an bir problem yok. İnşallah pişman olmam.
25.000 bin lira, 7-8 ayda amorti eder binebilirsek :)
@Murat Yılmaz ,@kadir oksijen sensörü lazım olacagmış :)
Km : 188800
E hani Skyactiv motora sıvı sistem harici olmuyor deniyordu. Hayırlı olsun, güle güle düşünmeden gazla artık

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
E hani Skyactiv motora sıvı sistem harici olmuyor deniyordu. Hayırlı olsun, güle güle düşünmeden gazla artık
Direkt enjeksiyonlu motorlara bu karma sistem oluyormuş. Tamamen Türk yazılımı.2011 Mazda 6 ya, Cx5 e takılmış.
Aslında prins taktırmak istiyordum, Candan bizde ürün yok dedi, Ankara'da tiguana cangas taktiran kuzen çok övdü, ben de bi riske girdim, hayırlısı artık.

Üst Alt