LPG İle Alakalı Güzel Bir Yazı

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Aracıma lpg taktırmak taraftarı değilim ama bu günlerde değişen şartlar ve dizel aracımızı satarak tek araca düşmemiz nedeniyle bu başlıkları okumaya başladım.Muhtemelen yıllık yapacağım kilometre 12.000 civarı olacak gibi gözüküyor.Bunun %80'i uzun yol, bu durumda artan benzin fiyatları nedeniyle lpg taktırmaya meylim arttı.Ancak endişelerim var şu an aracım sorunsuz çok şükür lpg den sonda supap, titreme, performans düşüklüğü gibi sorunlarla karşılaşırım diye endişeleniyorum.Bakalım nasıl bir yol izleyeceğim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aracıma lpg taktırmak taraftarı değilim ama bu günlerde değişen şartlar ve dizel aracımızı satarak tek araca düşmemiz nedeniyle bu başlıkları okumaya başladım.Muhtemelen yıllık yapacağım kilometre 12.000 civarı olacak gibi gözüküyor.Bunun %80'i uzun yol, bu durumda artan benzin fiyatları nedeniyle lpg taktırmaya meylim arttı.Ancak endişelerim var şu an aracım sorunsuz çok şükür lpg den sonda supap, titreme, performans düşüklüğü gibi sorunlarla karşılaşırım diye endişeleniyorum.Bakalım nasıl bir yol izleyeceğim.
Yıllık km 12 bin ve bunun çoğu uzun yolsa LPG gereksiz değil midir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tamamen maddi durumlarla ilgili, hiç birimiz lpg havayı daha az kirletiyor diye kullanmıyoruz, hatta bir çoğumuzun bundan haberi bile yoktur. :) Oturup hesap kitap yapınca hangi taraf senin menfaatine ve mantığına yakın geliyorsa onu yapmak gerekiyor hocam.

Benzin mi? Lpg mi? Neden?

Konuda, her iki tarafa ait bir çok güzel yorumlar var... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
LPG'nin tasarrufu özellikle uzun yolda ortaya çıkıyor. Basit hesapla yakıt maliyetindeki tasarruf %40-45 aralığında oluyor.
Esas şehir içinde ortaya çıkmalı değil midir peki, uzun yolda zaten çok az yakıt harcanıyor elde edilen kâr daha düşük şehir içinde daha yüksek değil midir, toplamda yapılan 12 bin km bu maliyete değer mi ki?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Esas şehir içinde ortaya çıkmalı değil midir peki, uzun yolda zaten çok az yakıt harcanıyor elde edilen kâr daha düşük şehir içinde daha yüksek değil midir, toplamda yapılan 12 bin km bu maliyete değer mi ki?

Biz şu aşağıdakini konuda yer alan mesajları boşuna mı yazdık. :D Özetle, marş sayısı arttıkça LPG kullanımının düşüşünden kaynaklı tasarruf azalıyor. Uzun yolda çok az yakıt harcanıyor ama o da şöyle; benzin 7 lt harcanıyorsa lpg 8-8.5 litre harcanıyor.

Benzin: 7 x 6.26 = 43,82 tl (100 km maliyeti)
LPG: 8 x 2.99 = 23,92 tl (100 km maliyeti)
Fark: 19,9 tl
Tasarruf oranı: %45,5

Tamamen maddi durumlarla ilgili, hiç birimiz lpg havayı daha az kirletiyor diye kullanmıyoruz, hatta bir çoğumuzun bundan haberi bile yoktur. :) Oturup hesap kitap yapınca hangi taraf senin menfaatine ve mantığına yakın geliyorsa onu yapmak gerekiyor hocam.

Benzin mi? Lpg mi? Neden?

Konuda, her iki tarafa ait bir çok güzel yorumlar var... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mehmet Özenç klas adamdır...Para kazanmak uğruna herşeye olur... asla demez....Tavsiye üstüne beni Samsun Landirenzo Şahin Mühendislik e yönlendirmişti...Makina Mühendisi Mehmet ŞAHİN bey de Adaşı MEHMET ÖZENÇ gibi gayet ilgili titiz ve profesyönelce iş yapıyor....Samsun için adres gösterebilirsiniz...Bayram sonrası montaj kontrolümüz var..Ufak tefek lpg maceram oldu...Mutlu sona ulaşınca detaylı anlatırım...

Üst Alt