LPG Ayar Kablosu Nasıl Yapılır?

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Evet arkadaşlar. Uzun süredir kendi kablomu yaparak lpg ayarı yapıyordum.
Kendi ayarını kendi yapmak isteyen hazır satılan kablolara yüksek fiyat vermek istemeyen ve erteleyen arkadaşlara rehber olur umarım.

Ekte attığım PL2303 ttl dönüştürücü aparat ile kendi kablomuzu kendimiz yapabiliriz.
Gerekli olan malzemeler Laptop+PL2303+Uygun Lpg kit yazılımı
Lpg kit yazılımı marka modellere göre netten bulunabilir.
Kablo n11 vs siterlerde mevcut.

Kabloda 4 adet uç var.
Kırmızı olan 12v uç boşta kalacak (Kesinlikle herhangi bir yere bağlantı yapılmayacak)
Siyah olan gnd lpg kablosundaki siyah kaloya bağlanacak.
Diğer iki renkli kablo renkler değişiklik gösterebilir. Lpg ecusundan gelen kablonun genelde orta iki ucuna bağlanır ve programın görüp görmediği denenir(Görmezse renkli iki kablo yer değiştirilir)
Ecudan gelen kabloladaki 12v olan ucu multimetre veya araç için kullanan komtrol kalemleri ile bulabilirsiniz. Ecudan gelen 12 volt uçta boşta kalacak.
(Ben kabloları biraz sıyırarak renklerine göre konunlandırma yaptım. Siyah=Gnd Kırmızı=12v Diğer iki renk=Rx-Tx)
Herşeye ragmen program cihazı görmüyorsa lpg yazılımının farklı versiyonu ile denemekte fayda var.
Daha sonra YouTube ve benzeri yerlerdeki lpg ayar videolarından bilgi edinilerek lpg ayarı yapılır.

Lpg ayarı biraz zahmet ve zaman isteyen bir iş fakat biraz merakı olan için çok zevklidir . Piyasadaki bir çok lpg ustasından daha iyi işler çıkartabilirsiniz.

(Resimler alıntıdır.)

Ekli dosyalar

• pl2303-usb-ttl-seri-donusturucu-9787-40-O.jpg
    pl2303-usb-ttl-seri-donusturucu-9787-40-O.jpg
    18.4 KB · Görüntüleme: 854
  • pl2303-usb-ttl-seri-donusturucu-9788-40-O.jpg
    pl2303-usb-ttl-seri-donusturucu-9788-40-O.jpg
    18 KB · Görüntüleme: 997
  • images (7).jpeg
    images (7).jpeg
    12.7 KB · Görüntüleme: 1,213
  • 89d8044f66e76cf2163fb4f0dbd72a5b.jpg
    89d8044f66e76cf2163fb4f0dbd72a5b.jpg
    40.1 KB · Görüntüleme: 1,276
  • images-1.jpg
    images-1.jpg
    12.8 KB · Görüntüleme: 1,202
  • images.jpg
    images.jpg
    19.3 KB · Görüntüleme: 971

tezci28

Sessiz
merhabalar; ilk kez lpg li bir araç kullanıyorum ve konu hakkında pek bir bilgim yok. Yapmış olduğunuz paylaşım ile ilgili bir şey danışmak istiyorum. Piyasada satılan LPG kablolarının üzerinde kibrit kutusu büyüklüğünde bir kutucuk var. Bu kutucuk ne işe yarıyor? Sizin paylaşmış olduğunuz şekilde kablomuzu kendimiz yaparsak bu kutucuk doğal olarak olamayacak. aklıma takılan o kutucuğun işlevinin ne olduğu, o kutucuğun olması bize ne katar olmazsa ne eksik olur?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    47.6 KB · Görüntüleme: 168

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
merhabalar; ilk kez lpg li bir araç kullanıyorum ve konu hakkında pek bir bilgim yok. Yapmış olduğunuz paylaşım ile ilgili bir şey danışmak istiyorum. Piyasada satılan LPG kablolarının üzerinde kibrit kutusu büyüklüğünde bir kutucuk var. Bu kutucuk ne işe yarıyor? Sizin paylaşmış olduğunuz şekilde kablomuzu kendimiz yaparsak bu kutucuk doğal olarak olamayacak. aklıma takılan o kutucuğun işlevinin ne olduğu, o kutucuğun olması bize ne katar olmazsa ne eksik olur?
Aynı durum söz konusu sanırım

41414

tezci28

Sessiz
merhabalar aracımda vikars marka lpg takılı anlattığınız şekilde kabloyu yaptım ama ne yazık ki bağlantı kuramadım. gnd ucunu araçtan gelen siyah kabloya bağladım. araçtan gelen 12v (kırmızı) olan ucu boş bıraktım, diğer iki kabloyu yer değiştirerek denediysemde bağlantı kuramadım. acaba bir yanlışım mı var?

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
merhabalar aracımda vikars marka lpg takılı anlattığınız şekilde kabloyu yaptım ama ne yazık ki bağlantı kuramadım. gnd ucunu araçtan gelen siyah kabloya bağladım. araçtan gelen 12v (kırmızı) olan ucu boş bıraktım, diğer iki kabloyu yer değiştirerek denediysemde bağlantı kuramadım. acaba bir yanlışım mı var?
Hocam, bende dizel ve farklı marka araca geçince çok bakamadım foruma.
Baglanamama sorunlarının bir kaç sebebi olabilir
1- Öncelikle aparatin drivler ı yünlediniz mi ?
2- Bilgisayarda eskiden buyana çok drivler yüklenmişse aparatı yine görmüyor ( başıma geldi. Bir çok telefonun driveri yüklü olduğu için görmedi. Format sonrası gördü.)
3.Lpg markasının birden fazla programı oluyor ve hangisinin bağlantı kuracağı biraz belirsiz olutor denemek gerekir
4. Programda usb port vs ayar kısmı varsa kontrol ediniz

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Hocam, bende dizel ve farklı marka araca geçince çok bakamadım foruma.
Baglanamama sorunlarının bir kaç sebebi olabilir
1- Öncelikle aparatin drivler ı yünlediniz mi ?
2- Bilgisayarda eskiden buyana çok drivler yüklenmişse aparatı yine görmüyor ( başıma geldi. Bir çok telefonun driveri yüklü olduğu için görmedi. Format sonrası gördü.)
3.Lpg markasının birden fazla programı oluyor ve hangisinin bağlantı kuracağı biraz belirsiz olutor denemek gerekir
4. Programda usb port vs ayar kısmı varsa kontrol ediniz
Malzemeler geldi, PL2303 bağlı kabloların 3'üne dupont erkek kablo bağladım bu sekilde denedim araçta ama işe yaramadı. pc görmemişti dönüştürücüyü internetten driver yükleyerek o işi hallettim, atiker prgoramını değiştirip tekrar deneyeceğim

kanka0666

Sessiz
Araç Markası
Renault 19
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Evet arkadaşlar. Uzun süredir kendi kablomu yaparak lpg ayarı yapıyordum.
Kendi ayarını kendi yapmak isteyen hazır satılan kablolara yüksek fiyat vermek istemeyen ve erteleyen arkadaşlara rehber olur umarım.

Ekte attığım PL2303 ttl dönüştürücü aparat ile kendi kablomuzu kendimiz yapabiliriz.
Gerekli olan malzemeler Laptop+PL2303+Uygun Lpg kit yazılımı
Lpg kit yazılımı marka modellere göre netten bulunabilir.
Kablo n11 vs siterlerde mevcut.

Kabloda 4 adet uç var.
Kırmızı olan 12v uç boşta kalacak (Kesinlikle herhangi bir yere bağlantı yapılmayacak)
Siyah olan gnd lpg kablosundaki siyah kaloya bağlanacak.
Diğer iki renkli kablo renkler değişiklik gösterebilir. Lpg ecusundan gelen kablonun genelde orta iki ucuna bağlanır ve programın görüp görmediği denenir(Görmezse renkli iki kablo yer değiştirilir)
Ecudan gelen kabloladaki 12v olan ucu multimetre veya araç için kullanan komtrol kalemleri ile bulabilirsiniz. Ecudan gelen 12 volt uçta boşta kalacak.
(Ben kabloları biraz sıyırarak renklerine göre konunlandırma yaptım. Siyah=Gnd Kırmızı=12v Diğer iki renk=Rx-Tx)
Herşeye ragmen program cihazı görmüyorsa lpg yazılımının farklı versiyonu ile denemekte fayda var.
Daha sonra YouTube ve benzeri yerlerdeki lpg ayar videolarından bilgi edinilerek lpg ayarı yapılır.

Lpg ayarı biraz zahmet ve zaman isteyen bir iş fakat biraz merakı olan için çok zevklidir . Piyasadaki bir çok lpg ustasından daha iyi işler çıkartabilirsiniz.

(Resimler alıntıdır.)
Merhaba, PL 2303 kablo aldım. windows 10 sorunsuz tanıdı. Lakin Atiker sıralı sistemime, Atiker Fast 10.04 proğramını kullanarak ECU ya bağlanamıyorum. Sorun ne olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Malzemeler geldi, PL2303 bağlı kabloların 3'üne dupont erkek kablo bağladım bu sekilde denedim araçta ama işe yaramadı. pc görmemişti dönüştürücüyü internetten driver yükleyerek o işi hallettim, atiker prgoramını değiştirip tekrar deneyeceğim
Merhaba, PL 2303 kablo aldım. windows 10 sorunsuz tanıdı. Lakin Atiker sıralı sistemime, Atiker Fast 10.04 proğramını kullanarak ECU ya bağlanamıyorum. Sorun ne olabilir. siz denediniz mi

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
RX tx ters bağlamış olabilirsin. 12v'yi boşta bırakmamis olabilirsin, herşeyi doğru yapmış yazılımi farklı indirmiş olabilirsin, farklı versiyonları dene. Bu mesajı yazdığım tarih ile şuan arasındaki gelişmeleri takip de edemedim belki şuan bu şekilde kablo üretimi önüne geçilecek bir koruma devresi de koyulmuş olabilir. Güncel kitim prins olduğu için bağlanıp ayar yapma gibi bir ihtiyaç olmadığından bu konulara şuan çok uzağım ;(

muro55

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Şampanya- Sedan
Selamın aleyküm cümleten bu kabloyla brc için ayar yapan varmı

Üst Alt