Lpg Ateşleme Sıcaklığı Kaç Derecedir?

Araç Markası
Toyota
Toyota Corolla Carina araçlara sahib oldum japon grubu araçlar bende sorunsuzluğu uyumu çağrıştırıyor.

Teknik konuları severim kendi işimi kendim yaparım genelde.

Fosil yakıtlar da yanma odasina giren yakıt %30 u mekanik enerjiye dönüsuyor geri kalanı egzozdan atılıyor. Yeni nesil araçlarda bu durumu yakıtı daha çok pulvanize ederek aşmaya çalışıyorlar. Tce motorlar 240 bar seviyesinde 6 noktalı yakıt püskürtme ile çok verimli deniliyor.

Benim aklıma takılan şu yakıtın parlama sıcaklığına yakın bir sıcaklığa çıkarsak yanma verimini arttırabilirmiyiz. Mesela LPG nin regülatör çıkışı kaç derece tam bilmiyorum ama bunu 100 derece mertebesine çıkarsak yanmada verim alabilirmiyiz. Teşekkürler

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir litre LPG gaza dönüştüğünde 248 litre yer kaplar. Isıl değeri 23600 kcal/m3 dür, ~% 90 verimle yakılabilir, ~24 kat hava ile yanar. Tutuşma sıcaklığı 460 oC dır.

Demiş gugıl hazretleri.

Lpg'nin regülatör çıkış sıcaklığının yanma derecesine nasıl ve ne kadar etki edeceğini nasıl bulacağız??

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Benim aklıma takılan şu yakıtın parlama sıcaklığına yakın bir sıcaklığa çıkarsak yanma verimini arttırabilirmiyiz
Evet arttırsın ama bunu nasıl yapacaksın?

Piston içinde sıkıştırarak zaten sıcaklık artıyor, Mazda bunu yapmak için yıllardır uğraşıyor, ilk nesil Skyactiv ile 14, sonrasında 16 ve hedefte 18 birim olduğu biliniyor. Önemli olan ısıtmak değil, ısındığı için yüksek sıkıştırmada bujiden önce yani ateşleme olmadan kendiliğinden parlayarak düzensiz piston çalışmasını önlemek.

Tam olarak neyi amaçlıyorsun?

Araç Markası
Toyota
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet arttırsın ama bunu nasıl yapacaksın?

Piston içinde sıkıştırarak zaten sıcaklık artıyor, Mazda bunu yapmak için yıllardır uğraşıyor, ilk nesil Skyactiv ile 14, sonrasında 16 ve hedefte 18 birim olduğu biliniyor. Önemli olan ısıtmak değil, ısındığı için yüksek sıkıştırmada bujiden önce yani ateşleme olmadan kendiliğinden parlayarak düzensiz piston çalışmasını önlemek.

Tam olarak neyi amaçlıyorsun?

Tahminim 55 derece regülatör çıkış sıcaklığı. Bunu 100 120 dereceye kadar çıkarabilirsek daha iyi bir yanma elde edebiliriz düşüncesindeyim. Fakat avans durumu nasıl olur bilmiyorum.
Amacım yanma verimini artırmak
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir litre LPG gaza dönüştüğünde 248 litre yer kaplar. Isıl değeri 23600 kcal/m3 dür, ~% 90 verimle yakılabilir, ~24 kat hava ile yanar. Tutuşma sıcaklığı 460 oC dır.

Demiş gugıl hazretleri.

Lpg'nin regülatör çıkış sıcaklığının yanma derecesine nasıl ve ne kadar etki edeceğini nasıl bulacağız??
Etkiyi aracın aldığı mesafeden kullanıcı tecrübesinden veya dyno hesaplaması ile alabiliriz düşüncesindeyim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tahminim 55 derece regülatör çıkış sıcaklığı. Bunu 100 120 dereceye kadar çıkarabilirsek daha iyi bir yanma elde edebiliriz düşüncesindeyim. Fakat avans durumu nasıl olur bilmiyorum.
Amacım yanma verimini artırmak

Etkiyi aracın aldığı mesafeden kullanıcı tecrübesinden veya dyno hesaplaması ile alabiliriz düşüncesindeyim
LPG’yi o ısılara çıkarmak; ne zaman infilak edeceği bilinmeyen bomba taşımak demek olur bence. :rolleyes:

Teknik bilgiye sahip değilim, mantık yürütüyorum.

Araç Markası
Toyota
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
LPG’yi o ısılara çıkarmak; ne zaman infilak edeceği bilinmeyen bomba taşımak demek olur bence. :rolleyes:

Teknik bilgiye sahip değilim, mantık yürütüyorum.
Üstad bu sorunun cevabını bir kaç ısı sensörü ilave ederek izleyerek daha net verebiliriz düşüncesindeyim. Ama sizin dediğiniz gibi %90 verim ile yanıyorsa LPG verimi cok iyi ozaman.

Birde şöyle bir konu var aklımda.
Kazandan gelen gaz hattını regülatöre girmeden hava filtresinin girdiği kutu içinde küçük bir radyatör içinde gezdirip sonra regülatöre girme düşüncesindeyim. Bu sayede emme manifolduna daha serin hava gireceğini düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kazandan gelen gaz hattını regülatöre girmeden hava filtresinin girdiği kutu içinde küçük bir radyatör içinde gezdirip sonra regülatöre girme düşüncesindeyim. Bu sayede emme manifolduna daha serin hava gireceğini düşünüyorum.
Burada anlamadığım nokta gaz mı serinleyecek hava mı? :rolleyes:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Üstad bu sorunun cevabını bir kaç ısı sensörü ilave ederek izleyerek daha net verebiliriz düşüncesindeyim. Ama sizin dediğiniz gibi %90 verim ile yanıyorsa LPG verimi cok iyi ozaman.

Buradaki verimden kasıt yakıtın yanma verimliliği. Yani yakıtın %90 ı yanarak ısıl verime dönüşüyor. İdeal hava yakıt basınç karışımında benzinde de verim aşağı yukarı aynıdır. Ama burada istenen; verimin ısıya dönüşmesi değil, mekanik enerjiye çevirerek hareket enerjisine çevirmektir. Orada da çok başka denklemler girer işin içerisine. Misal sürtünme kayıpları, motorun tasarımından kaynaklı verim/dönüşümler, otomatik/manuel vites kayıpları, lastik/jant çapına bağlı kayıplar vs...
En basitinden benzinli sisteme göre tasarlanmış motorun piston üzerine püskürtülen benzinin üst sekmanları yağlama özelliği ile bir miktar sürtünme kaybına faydası olurken lpgde bu durum olmadığı için benzine kıyasla sürtünme artışı olur. Litre bazlı olarak da zaten %20 civarında daha fazla tüketim olmasına karşın benzine kıyasla LPG de mekanik verimde aynı gücü alamamanın nedenleri arasında bunlar da vardır.

Diğer bir konu da yakıtı ısıttığınızda, piston sıkıştırmasına göre bu ısı nerden nerelere gelecek?
Misal 50 dereceden piston sıkıştırması sonucu 200 dereceye çıkıyor, piston sıkıştırma oranı ne 9:1 10:1 11:1? Bir motorda 250 ye çıkarken sıkıştırma oranı yüksek motorda 300 dereceye çıkacak. 100 dereceye yükselttiğinizde ve nispeten yüksek sıkıştırmalı motorsa piston tepe noktaya gelmeden patlayıp vuruntuyla verim %30 kaybolacak belki de... Veya her zaman değil mevsim/rakım gibi etkenlerle dengesiz bir hale gelecek.

Burada anlamadığım nokta gaz mı serinleyecek hava mı? :rolleyes:

Emmeye giren hava serinleyecek, lpg regülatörden önce bi tık ısınacak... Mantığı güzel, LPGli araç varken ben de bir düşünmüştüm ama lpgnin borusunda kayda değer bir serinleme olmuyordu. Isının düşmesi için gaz akışını hızlandırmak, yani ciddi bir tüketim artışı gerekiyor. Standart motor, standart kullanımda verilecek emek/ alınacak performansı düşününce değmeyeceğine kanaat getirip vazgeçmiştim.

Son düzenleme:

Üst Alt