Lifter Sesi ve Çözümleri

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Motorda bulunan Lifter (itici veya fincan)'ler zamanla ses yapabilir, bunun sebebi; vaktinde yapılmayan yağ değişimleri, uygun olmayan viskozitede yağ kullanımı olabilir.

Çözüm olarak bir kaç yöntemi var;

1) Lifter katkısı olarak bilinen sıvıyı motora ilave edip sesin kesilmesini beklemek.

2 ) Motor yağımızın değişim zamanı gelince motor iç temizleyici katkıyı motora koyarak yarım saat çalıştırıp yağı boşaltıp 3 lt yeni yağ ve 1 litre mazot ile motoru 15 dk çalkalayıp yağ filitresini ve yağı değiştirip en son yeni yağı motora koymak.

3) Bozuk olan lifterleri değiştirmek.

Son düzenleme:

Dinçer

Katılımcı
Lİfter sıkıntısını yaşamamak için özellikle lpgli araçlarda 4-5 bin kmde kesinlikle yağ değişimi engine flush ile yapılmalı. Yağ seçiminde kullanıcı kılavuzu esas alınmalı. Engine flush olarak protech veya stp önerilir.

Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şimdi benim araçta ilk çalıştığında ses fazla geliyor daha sonra azalıyor ama çok az da olsa hissediliyor. Subab fiincanlarını değiştirmiştim

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bire bir kullandığım ve işe yaradığını gördüğüm 44 isimli 650 ml sıvı kesin çözüm sağlamıştı, motoru yaptırırken değiştiğim üst kapakta gelen orjinal lifterler sorunsuz çıktı, lifterde orjinal olmayan ekipman kullandık ilk motor yaptırdığımda ve kilitli kalmıştı, adem usta orjinali ile değiştirdi ki çözüm anca oldu,
Bu ekipmanda sakın ha sakın ses var diye orjinali söküp yan sanayi takmayın..
Liqui Moly denen markanın lifter ses kesicisi tavsiye ediliyor, şahsi denemem 444 isimli markanın kırmızı katkısı bana çözüm olmuştu..

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Liqui Molly nin lifter katkısını tavsiye ederim... Fakat gelen sesin lifter sesi olduğundan emin misin hocam??

Bu ses genelde motoru yorunca ortaya çıkıyor diye biliyorum... Soğuk motordan gelen ses başka yerden olabilir...

Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yok ya kesin fincanlardan geliyor liqi moly yağ katkısı kullanıyorum ama kesici felan değil. Tamirciye yağ eksiltiyor diye gittim adam lifter sesi geliyor dedi fincanlar değişti orjinaliyle tabi 300 liraya maal oldu ama ses hala var istanbula gidince gidecem aynı ustaya hesabını sorcam bunun zaten ama başka bahane bulcak işte..

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Yok ya kesin fincanlardan geliyor liqi moly yağ katkısı kullanıyorum ama kesici felan değil. Tamirciye yağ eksiltiyor diye gittim adam lifter sesi geliyor dedi fincanlar değişti orjinaliyle tabi 300 liraya maal oldu ama ses hala var istanbula gidince gidecem aynı ustaya hesabını sorcam bunun zaten ama başka bahane bulcak işte..

http://www.otogold.com/liqui-moly-hydro-stossel-additiv-lifter-katkisi

Benim kullandığım ürün bu...

Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hocamın aracı 1,3 Hindai Edmır... :D Mazda değil, yorumlar o şekilde olursa kafalar karışmaz Ali... :)
Niyetimde mazda yada i30 var ama para yok. Çok uçuk piyasa 2. El işe sıfır arasında nerdeyse hiç fark yok. Ne de olsa ikisinde de kredi çekceksin çekmişken sıfır almak daha mantıklı. Hele bi yaz gelsin bakalım

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın aracı küçümsemedim espri katarak yazdım hocam... Allah hayırlısını gönlüne göre versin inşallah. Ülkede ne olacağı belli değil seçimlerden sonrasını görmek gerek.

Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın aracı küçümsemedim espri katarak yazdım hocam... Allah hayırlısını gönlüne göre versin inşallah. Ülkede ne olacağı belli değil seçimlerden sonrasını görmek gerek.
Yok yanlış felan anlamadım şuan araç bakıyorum o yüzden öyle yazdım sıkıntı yok

Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Motorda bulunan Lifter (itici veya fincan)'ler zamanla ses yapabilir, bunun sebebi; vaktinde yapılmayan yağ değişimleri, uygun olmayan viskozitede yağ kullanımı olabilir.

Çözüm olarak bir kaç yöntemi var;

1) Lifter katkısı denen sıvıyı motora ilave edip sesin kesilmesini beklemek.

2 ) Motor yağımızın değişim zamanı gelince motor iç temizleyici katkıyı motora koyarak yarım saat çalıştırcağız, daha sonra eski yağı boşaltıp 3 lt yeni yağ ve 1 litre mazot ile motoru 15 dk çalkalayıp yağ filitresini ve yağı değiştirip yeni yağı motora koymak.

3) Bozuk olan lifterleri değiştirmek.
Konuyu biraz hortlatacağım ama yukarda yazdığınız yöntemlerden 1. seçenek ile başlıyorum bakalım hayırlısı :).Liqui Moly ürününün siparişini bugun vereceğim.Aracın motor yağı konulan kısımdan direk koyuyoruz sanırım ama aracın motor yağının tam kapasite dolu olduğunu varsayarsak 300ml daha sıvı eklemek sıkıntı yapmaz mı onu merak ettım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konuyu biraz hortlatacağım ama yukarda yazdığınız yöntemlerden 1. seçenek ile başlıyorum bakalım hayırlısı :).Liqui Moly ürününün siparişini bugun vereceğim.Aracın motor yağı konulan kısımdan direk koyuyoruz sanırım ama aracın motor yağının tam kapasite dolu olduğunu varsayarsak 300ml daha sıvı eklemek sıkıntı yapmaz mı onu merak ettım.
Sıkıntı olmaz hocam ;)

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Tereddüt ediyorsan biraz kullan aracını eksiltme olacaktır katkıyı o zaman koyarsın...

Fayda sağlar diye tahmin ediyorum. Sonucu bekliyoruz...

Üst Alt