Led mi Xenon (HID) mu?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Led mi xenon mu daha iyi sorusuna bugün yanıt bulmaya çalışacağım.

Öncelikle her birinin video ve fotoğraflarını paylaşayım.

Xenon:

1.jpg2.jpg3.jpg

Led:

16114362_10154968024068256_8447672398199635618_n.jpg16142970_10154968023138256_2957605427437595687_n.jpg16195365_10154968024943256_5126047143099489795_n.jpg16114403_10154968023518256_2159164779917960605_n.jpg

Kullandığım parçalar Niken marka led ve Forza 4300K xenon. Kısa farlarımın mercekli olduğunu hatırlatmamda fayda var.
Ledi aldığım link: H1-h3-h4-h7-h8-h11-h15-9005-9006 Ledxenon Powercre Led Soğutmalı - n11.com

Tüm bunlardan sonra az çok sizlerin de kafasında fikir oluşmuştur. Ben aydınlatma konusunda tercihimi ledden yana kullanıyorum. Arasında ahım şahım bir fark yok tabiki de, fakat led daha homojen, her noktada daha eşit aydınlatma ile öne çıkıyor. Xenon gibi belirli bir noktaya odaklanma yapmıyor. Ayrıca kesilme çizgilerinde de fark görülebilir. Ledde çok keskin bir biçimde, sanki halojen ampullerdeki gibi bir kesilme mevcutken; xenonda da kesilme çok iyi olsa da çok küçük bir ışık hüzmesi yukarı sızıyor. Bu durum yüzünden karşıdan hiç selektör yemediğimi belirtmeliyim.

Xenon'un muayeneden geçmediğini ve muayene zamanı çıkarılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ledde ise bu dert yok, muayeneden geçiyor. Aynı şekilde xenonlar yaydıkları ısı sebebiyle uzun vadede mercek farını karartabiliyor; ama ledde bu olumsuz taraf yok. Yakıt tüketimine de hissedilmeyecek bir azalma yaşatacaktır led, çünkü xenona göre daha az akım çekmekte.

Kullandığım ledler fan ile soğutma yapmakta. Bu nedenle aracın dışındayken rölantide fan sesi duyuluyor, araç içinden duyulmuyor ama. Ledler tamamen tak çalıştır, xenondaki gibi balastı bir yerlere sabitleme derdi de yok.

Bu ledleri hem kısalarda hem uzunlarda kullanıyorum. Uzunlardaki şimşek etkisi çok güzel.

Buradaki videolardan uzunların selektör hızını görebilirsiniz.

Bu fotoğraf ve videolardan sonra karşılaştırmalarınızı yapıp kararlarınız daha kolay verebileceğinizi düşünüyorum.
Selametle.

Yönetici Notu; Led ampullerin ömrü 1.5 yıl olarak Mutlu Hocam tarafından test edilmiştir. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önceki gibi, fotoğraflarda sorun var hocam. :) Ayrıca, Led 2 isimli video açılmıyor.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bi takım led ampul aldım zamanında focus, civic, accord, 6 hiç birine takmak kısmet olmadı :D :D ben aldığımda çiftinin piyasa fiyatı 200 lira üstündeydi şimdi 100 liraya almayanı dövüyorlar :D

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
bu tarz ledler kısalarda iyi ama uzunlarda pek faydalı değil sanki.videoda gördüğüm kadarıyla uzunları yaktığında çok ileriyi değilde sadece yukarıyı ve aracın ön tarafını aydınlatıyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
bu tarz ledler kısalarda iyi ama uzunlarda pek faydalı değil sanki.videoda gördüğüm kadarıyla uzunları yaktığında çok ileriyi değilde sadece yukarıyı ve aracın ön tarafını aydınlatıyor.

Video kalitesi farklı olabileceği için fotolar da koydum. Ben uzunların aydınlatmasını beğendikten sonra kısalarda da geçmek istedim. Karabük ereğli yolunda uzunları denedim, çok iyiler halojene göre. Tam tersine kısalarda odaklanamayacağından ötürü görüş azalabilir diyenler vardı. Auriste led halojenden kötü performans sergilemiş mesela kısalarda. Ama bizim mazdalar için xenondan çok az daha iyi diyebiliyorum.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
canlı canlı görmek en güzeli tabiki video yanıltabiliyor demekki

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
H4 için öneriyor musun Mutlu ? Makyajla beraber ben demi geçsem napsam :)
Canlı test etmek gerek diyorum bende.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Aklımda soru işareti vardı kesinlikle uzun+kısa niken led xenon

Sokak aydınlatmasının olmadığı ıssız yollarda video cekebilirsen sellektörlü ve uzun farla seyir kısa farla seyir daha net yorumlanabilir...Bence kesinlikle led xenon hem kısaya hem uzuna...Peki mutlu bunun da kalitelisi güçlüsü gibi çeşitleri varmı piyasada....Bi niken furyası gidiyor...

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sokak aydınlatmasının olmadığı ıssız yollarda video cekebilirsen sellektörlü ve uzun farla seyir kısa farla seyir daha net yorumlanabilir...Bence kesinlikle led xenon hem kısaya hem uzuna...Peki mutlu bunun da kalitelisi güçlüsü gibi çeşitleri varmı piyasada....Bi niken furyası gidiyor...

Videolarda karanlık yerler var. Ledde ilk videonun başı, xenonda olmadığı için fotoğraf ekledim. Uzun selektör için de video ekli.
Led xenon demeyelim, bu daha bilgisiz insanların kullandığı bir terim. Led ayrı, xenon ayrı çünkü. Sade led bu.
Kalitelisi, güçlüsü illaki vardır, Photon'un 350 tl lik ürünü var, performans nasıl değişir bilemiyorum. 110 tl lik nikenden memnunum çünkü. Xenona göre kısalarda bir tık daha iyi görüş veriyor, 4300k xenona göre de daha beyaz ışık verdiğinden daha şık bir görüntü oluyor. Müsait zamanda dışarıdan nasıl göründüğünü çekeyim.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Videolarda karanlık yerler var. Ledde ilk videonun başı, xenonda olmadığı için fotoğraf ekledim. Uzun selektör için de video ekli.
Led xenon demeyelim, bu daha bilgisiz insanların kullandığı bir terim. Led ayrı, xenon ayrı çünkü. Sade led bu.
Kalitelisi, güçlüsü illaki vardır, Photon'un 350 tl lik ürünü var, performans nasıl değişir bilemiyorum. 110 tl lik nikenden memnunum çünkü. Xenona göre kısalarda bir tık daha iyi görüş veriyor, 4300k xenona göre de daha beyaz ışık verdiğinden daha şık bir görüntü oluyor. Müsait zamanda dışarıdan nasıl göründüğünü çekeyim.

Senin taktıkların kac k ya denk geliyor?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
6000k sanırım. Saf beyaz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Balast olmadığı için geçtiğini sanıyorum, böyle söyleniyor her yerde. Ama kısalarda olunca geçilmiyor diyen de var, bilemiyorum artık.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mutlu ömürleri hakkında bir bilgi var mı halojen ampüle göre kıyaslarsak daha mı uzun daha mı kısa ?

Üst Alt