Mazda 3 BK (2003-09) Korna Arızası, Çözümü ve Değişimi

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güle güle kullan kardeşim.
Şimdi sen bu kornayı geçen sene değiştirtmişsin ustaya. Bu sene yine bozulmuş, neden sadece bir tane somunun ve tek bir kablonun tuttuğu kafayı çıkarıp yenisini takmadın oraya? :rolleyes: Çok mu zor bir yerde bilemedim tabi de ne gerek var böyle şeyler için para harcamaya. 10 lira büyük para değil yani de yine de kendinin yapması daha güzel olurdu.
Neyse artık üçüncüde senin montajını bekliyoruz. :D
abi alt tarafa girecek yer olması lazım:utan::utan:

edip

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Benim de korna arizam var 1 ay oldu
Elektrik ciye gittim ilk önce sigortayi değiştirdi çalıştı
Sabah kalktım yine yok
Tekrar gittim kornaya degistirmemiz lazım dedi 80 tl verdim 2 3 gün sonra yine arıza verdi gittim tekrardan abi hatta sorun var o yüzden atıyor dedi ben yapamam çok teferruatli dedi servis vs gitmen lazım dedi
4 5 tane sigorta verdi değiştir dedi .sorun şu takıyorum sorun yok ama park ederken veya u atarken direksiyonu cık cevirmemden dolayi gidiyor
Kafayı yicem korna da benim için arabanın olmazsa olmazı teyp olmasin o ama kornam olsun isterim bana arabanın kalbi gibi geliyor
Bu hat yenileme işi ne kadar tutar yani verecegim paraya değermi
Yoksa sigorta alıp değişimi ne devam mı edeyim
Bana tanıdık bi elektrik ci onerebilirmisiniz
(Şu da var benim elektrik ci de tanidkti )
Bir daha tanıdıkta iş yaptirmicam
Dedik tanıdık bize kazık atmaz yapmaz öyle bişey ama yapti......
Tanimadiga da çarpmasın diye gitmiyordum. .....

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim de korna arizam var 1 ay oldu
Elektrik ciye gittim ilk önce sigortayi değiştirdi çalıştı
Sabah kalktım yine yok
Tekrar gittim kornaya degistirmemiz lazım dedi 80 tl verdim 2 3 gün sonra yine arıza verdi gittim tekrardan abi hatta sorun var o yüzden atıyor dedi ben yapamam çok teferruatli dedi servis vs gitmen lazım dedi
4 5 tane sigorta verdi değiştir dedi .sorun şu takıyorum sorun yok ama park ederken veya u atarken direksiyonu cık cevirmemden dolayi gidiyor
Kafayı yicem korna da benim için arabanın olmazsa olmazı teyp olmasin o ama kornam olsun isterim bana arabanın kalbi gibi geliyor
Bu hat yenileme işi ne kadar tutar yani verecegim paraya değermi
Yoksa sigorta alıp değişimi ne devam mı edeyim
Bana tanıdık bi elektrik ci onerebilirmisiniz
(Şu da var benim elektrik ci de tanidkti )
Bir daha tanıdıkta iş yaptirmicam
Dedik tanıdık bize kazık atmaz yapmaz öyle bişey ama yapti......
Tanimadiga da çarpmasın diye gitmiyordum. .....
Direksiyon çevirince atıyor diyince mevzu farklı oluyor.
Zemberekde sorun olabilir.
Zemberegi nasıl test edebilirsiniz bilemiyorum ama en basit yöntem bi çıkmacıya vs gidip takıp deneyenilirsiniz.
Zemberek tamir olurmu bilemiyorım.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Bi elektrikciye daha gösterseniz o ne diyecek bakalım.

ayhan1453

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Arkadaslar bugün aksam benim arabamin da korna sesi kesildi. Çalmiyor düğüne de gitmedim.. ilk önce konuda belirtilen sigortaya baktim. Sigorta saglam. Baskasiyla degistirdim Olmadi. Yalniz kornaya basinca tık tık ses geliyor sigorta kutusundan. Yapılacaklar sırasıyla nedir. Arabamin korna sesini seviyorum. Kornayi söküp test edebilir miyiz.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arkadaslar bugün aksam benim arabamin da korna sesi kesildi. Çalmiyor düğüne de gitmedim.. ilk önce konuda belirtilen sigortaya baktim. Sigorta saglam. Baskasiyla degistirdim Olmadi. Yalniz kornaya basinca tık tık ses geliyor sigorta kutusundan. Yapılacaklar sırasıyla nedir. Arabamin korna sesini seviyorum. Kornayi söküp test edebilir miyiz.
Soketinde fişinde sorun yoksa korna bozulmuştur.
Numune ile gidip yenisini almak lazım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sigortasını kontrol edin, sağlamsa aküden kablo çekip doğrudan kornaya elektrik verin çalışırsa rölesi arızalı olabilir değilse kornayı değiştirmek gerekir.

ayhan1453

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Problem çözüldü ustaya gitmeden. Sigortalari kontrolden sonra kornaya giden fisi kontrol ettim temizledim taktim calisti. Fiş oksitlenmis. Bu arada kadirlerin usulü taş koydum tekeri yukselttim direksiyonu sağa kırdım. Plastik camurluğun iki klipsini söktüm. Oradan mudahale ettim.Sokecek olanlara tavsiye ederim. Sol taraftaki kornaya baktim. Calisinca diger tarafi ellemedim. Benim anlamadiğım bir korna bozulunca ikisi de mi calmiyor. Bunu merak ediyorum dogrusu. Bu arada konuda yardimci olanlara teşekkürler...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
gene ben geldim arkadaşlar nasılsiniz.biz gene korna değişimi yaptık.sene de bir kere korna değişimi alışkanlık oldu bizde:kyfmyrn::kyfmyrn:
ilk baş sigortaya baltık.
Ekli dosyayı görüntüle 35004
daha sonra da kornaları değiştirdik..
korna 30 tl
işçilik 10 tl
Ekli dosyayı görüntüle 35005Ekli dosyayı görüntüle 35006bir daha ki düğün den sonra ya görüşmek üzere arkadaşlar.bu arada sis farının kırıldığını gördüm:uyku::uyku:Ekli dosyayı görüntüle 35007
bu işe de en kısa zamanda el atacağız.
Selamun aleyküm hayırlı akşamlar.
@mustafayk hocam herhalde üçüncü değişim bana nasip olacak.Son zamanlarda korna ara sıra teklemeye başladı.Yani ikili ses yerine tek ve çok ince bir ses çıkıyor.
Değişmek kolay iş ama bu kadar sık aralıklarla arıza yapması normal midir acaba?
Yoksa başka bir yerde mi sıkıntı var acaba?

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Selamun aleyküm hayırlı akşamlar.
@mustafayk hocam herhalde üçüncü değişim bana nasip olacak.Son zamanlarda korna ara sıra teklemeye başladı.Yani ikili ses yerine tek ve çok ince bir ses çıkıyor.
Değişmek kolay iş ama bu kadar sık aralıklarla arıza yapması normal midir acaba?
Yoksa başka bir yerde mi sıkıntı var acaba?
Abi o kaliteli bi korna değildi o kadar.
Bence normal böyle yapması.

Üst Alt