Mazda 6 GG (2002-08) Köpeğe Vurdum, Araç Tamirde

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Evveliyatında da bir hasarı mı vardı yoksa, köpekle daha belirgin hale gelmiş olabilir

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Geçmişte birşeyler olmuş olabilir, yada tampona tam ortadan vurduğu için sağlam esneme olmuş diyecem ama o zamanda yanlardan açılma olmazmıydı. İlginç valla.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tampon esnektir, çatlamadan darbeyi iletmiş olabilir, ama eğim açısına bakarsan öyle görünmüyor

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bana kızmayın içimdekini söylüyorum. Arabadan çok, köpeğe üzüldüm. Bu araba benim de olsa farketmez.

Diğer otoları bilmem ama Mazda 6 nın tampon demiri çok sağlamdır. Tampon oldukça esnektir, darbeyi emer. Darbenin tüm şiddeti tampon demirine akseder. Bir köpeğe vurmak ile tampon demiri bu kadar yamulacağını sanmıyorum. Tampon demiri, daha önce işlem görmüş olabilir. İşlem yapılan tampon demirinin eski mukavemetini kaybedeceği kaportacılar tarafından söyleniyor.

ssakizli da köpek için en az bizim kadar üzülmüştür. Geçmiş olsun. Böyle bir kaza düşman başına vermesin. Ölen cana mı üzülesin, arabana mı...

Son düzenleme:

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Önceden işlem olacağını sanmıyorum. Çünkü daha önce de bir köpek olayım olmuştu ,o zamanda tampon kırılmış ,sökülmüş ve tamir görmüştü fakat bu demirde herhangi bir esneme ya da işlem olmadığı gibi işlem olsa arkadaşım olan kaportacı tarafından bilgilendirilirdim diye düşünüyorum. Yine de açık kapı bırakayım zira bende ilk çıplak halde görünce oldukça şaşırdım. Köpeğe vurmadan önceki hızım 105-110 ki ani bir frende yaptım hadi olsun 100kmh ,az bir hız değil ,köpeğinde cüsseli olduğunu ve kendini kastığını düşününce. Bilemedim açıkçası ,olan oldu artık.
Parça listesi hazır ,Pazartesi parçalar yola çıkacak fakat listeyi almadım. Alınca paylaşırım. Airbagler de şüphede bıraktı beni ,acaba diyorum sensörlerinde bir problem mi var yoksa yeterince açılı vurmadık mı ? Birde tampon oldukça esnek imiş buradan da çok net anlaşılıyor.

1 haftadır da 2016 Astra Sedan kullanıyorum ,1.6 dizel 136bg. Motor ve ses sistemi dışında benim 2004 M6'ım daha güzel :)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Demek ki, kırmızı ışıkta beklerken bana arkadan vuran arabadan daha cüsseli imiş köpek... :) Yanlış anlaşılma olmasın, dalga geçmiyorum. Bir yıl kadar önce kırmızı ışıkta dururken arkadan bir oto çarptı, çarpmanın etkisiyle boynum kırılacaktı nerdeyse. Tamponda az bir çizik vs. görünce tutanak tutmadım, karşı sürücü de özür dileyince gönderdim gitti.

Arka tamponu boyatmaya götürünce işte o zaman işin aslı ortaya çıktı. Tampon söküldüğünde tampon demirinde avuç içi kadar bir çukurluk gördüm.

Demem o dur ki; Şiddetli bir çarpma sonucu tamponda pek hasar görünmüyordu ama tampon demirinde çukurluk oluşmuştu.

Bunları bilenlere, bilmeyenlere tecrübe edinilsin diye belirtiyorum. Bu tür kaza yine başıma gelse, kesinlikle rapor tutarım. Tamponun altından ne çıkacağı bilinmiyor.

Tekrar geçmiş olsun ssakizli...

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Demek ki, kırmızı ışıkta beklerken bana arkadan vuran arabadan daha cüsseli imiş köpek... :) Yanlış anlaşılma olmasın, dalga geçmiyorum. Bir yıl kadar önce kırmızı ışıkta dururken arkadan bir oto çarptı, çarpmanın etkisiyle boynum kırılacaktı nerdeyse. Tamponda az bir çizik vs. görünce tutanak tutmadım, karşı sürücü de özür dileyince gönderdim gitti.

Arka tamponu boyatmaya götürünce işte o zaman işin aslı ortaya çıktı. Tampon söküldüğünde tampon demirinde avuç içi kadar bir çukurluk gördüm.

Demem o dur ki; Şiddetli bir çarpma sonucu tamponda pek hasar görünmüyordu ama tampon demirinde çukurluk oluşmuştu.

Bunları bilenlere, bilmeyenlere tecrübe edinilsin diye belirtiyorum. Bu tür kaza yine başıma gelse, kesinlikle rapor tutarım. Tamponun altından ne çıkacağı bilinmiyor.

Tekrar geçmiş olsun ssakizli...

Teşekkürler Allah razı olsun. Bugün parçalar yola çıkıyor inşallah. İş bitimi listeyi de alınca paylaşacağım daha net yorum yaparız. Bununla beraber bu demir işini soracağım güzelce. Daha önceden işlem var mı yok mu ? Bugn yine uğradım ,dikkatlice inceledim fakat bir işlem göremedim. Metal yorgunluğu diye de aklıma gelmedi değil. Tecrübeli arkadaşlar yorumlarsa sevinirim. Köpek gerçekten cüsseli idi ,kendini kasması vs ve vuruş açısı ,hızı ,hepsi etken faktörler. Ben açıkçası yüzünü görmesem ki görmem ile vurmam arası 1 saniye var yok ,direksiyonu sıkabildim frene basabildim sadece ,domuza vurdum sandım hatta ilk başta ,sonra düşününce köpek diye hatırladım ama inanın o kadar hızlı oldu ki ,ne bana koştuğunu gördüm ne geldiğini. O kadar anlık bir olay ki ,belki de başka bir şeye vurduk. Bilemiyorum. En net hatırladığım hayvanın cüssesi idi. Daha beteriyle de karşılaşabilirdik ,Allah a çok şükür...

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Nasipse 1-2 aksaklık sebebiyle geç gelen parçalar bugün ele ulaşacak. Yarın teslim alabilirim arabayı ,farın biri de içerden kırılmış tamiri mümkün olmayan şekilde dolayısıyla 2 farda değişecek. Ana kalemlerle radyatör ,farlar ve koruma demiri sıfır orjinal parçalarla değişiyor. Bu arada demirde bir oynama yok önceden onu netleştirdim ,ya hayvanın büyüklüğüne bağlıyorum ya da ben bir köpeğe vurdum sanıyorum ama başka bir şeye vurdum bilemiyorum artık, çokta girmek istemiyorum artık oraya. Bakalım teslim alalım parçaları göreceğiz hep beraber... Bu arada bugün 15.gün.

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Hayırlı Akşamlar cümleten.
Aracım Mazda6 ,2004 teknik olarak ve otomatik. Konuyu zaten biliyorsunuz :) Su radyatörünü teminin de sıkıntı yaşıyoruz. Mazda servislerinde ,Belçika deposunda Mazda'nın yok. Bir ihtimal yedek parçacılarda varsa var. Orjinal için konuşuyorum yoksa muadil takacağız başka yapacak bir şey yok. Belki yardımcı olan çıkar diye yazmak istedim.

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Şimdi size yazarken bulduğum 1-2 ürünü ,n11'den buldum ,ustaya da attım. Buldum garantili bir ürün demiş ama orjinal mi değil mi bilmiyorum, sanırım muadil. Orjinal malesef yok. Sipariş geçmiş özel servis ,teşekkürler yine de...

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Tekrardan merhaba. Dün akşam aracımı teslim aldım ,fakat eksikleriyle. Montajda da bazı hatalar yapılmış ,onlarda giderilsin foto atacağım. Çeki demiri kapağı gelmedi mesela ,fanın titreşimini sönümleyen parça eksik dediler ama doğru düşünüyorsam o zaten bütün ,şuan fan devreye girince titriyor araba. Bu tip giderilmesi gereken işler var ama araba çok ihtiyacım vardı ,böyle teslim aldım aracı. Yine diyorum ,Astra falan hikaye ,imkanım el verirse yine M6 alıp model yükselteceğim ileri de :) Ya da başka D segment belki ,ona kadar aracımla mutluyum. Tekrardan teşekkürler herkese iyi dilekleri için.

Birde Kasko'yu yeniledim ,geçen sene 1200 idi ,bu sene 1580 ödedim. Yine AXA. Arada ki yükselmeyi normal karşılıyorum ama siz ne dersiniz bilmiyorum..

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Sagolun eksik olmayin. Sigortaci aile dostumuz oldugu icin pek baska yer sorgulamadim bugune kadar ,bir kere sagdan soldan fiyat almistim meraktan,test ettim bizi kaziklamiyor :) Aracima insallah uzun yillar daha binecegim aksilik olmazsa. Gercekten baska araclara binince degerini daha iyi anliyorsunuz.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt