Mazda 626 GE (1991-97) Kontak Aydınlatması Sistemi ve Problem Çözümleri

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Probleme girmeden önce biraz bu sistemden bahsedeyim de konu dolu gözüksün. :D

Bildiğiniz gibi Mazda klasiğinden biri olan kontak aydınlatması bizim 626 tombaklarda da mevcut. Sistemin esas kahramanlarından biri küçük bir switch aslında. Ön kapıların içinde, dış kapı kollarının arka tarafında switch butonlardan vardır (96-97'lerde sadece şoför kapısında bulunuyor sanırım, yani bende öyle...) :). Temsili görseli şu:

ic164-orta-boy-uzun-palet-mikrosvic-11602-51-O.jpg

Kapı kolunu açmak için yukarı doğru kaldırdığınızda bu buton tetiklenir, böylece kontak aydınlatması ve dış kapı kilidinin anahtar yuvasındaki küçük aydınlatıcılar otomatik olarak yanar. Kapı kilitli olsa da yanar çünkü dışarıdaki lambanın mantığı anahtar deliğini görebilmektir zaten. ;) (Eğer ki kapı içindeki switch'te bir problem var ise kapılar açıldığında tavan lambasını yakan switch'inden tetik alarak yine yanar, buraya birazdan değineceğim). Butonu tetikledikten sonra kapıyı açsanız da açmasanız da bu aydınlatmalar bir süre sonra otomatik olarak söner. Kapıyı açtınız ve anahtarı kontağa taktınız, anahtarı çevirdiğiniz an söner ve tekrar anahtarı "off" konumuna getirdiğinizde yine yanar. Bunu neden söyledim, konuyu uzatmak için değil gerçekten. :D Şu sebeple: Yolculuk yaptık ve motoru durdurduk, anahtarı çıkardık ve ışık yandı, oysa ki kapıyı açmadık (ki kapıyı zaten dış kapı kolundan da açmıyoruz) :D yani yukarıda bahsettiğimiz kapı içindeki switch butonu tetiklemedik? Bu durumda da tetik veren şey kontak sisteminin içindeki mekanizmadır. Nasıl ki anahtarı çevirdiğinizde ışık sönüyorsa anahtarı geri çevirdiğinizde algılar ve ışık tekrar yanar. Kontak mekanizması anahtarın varlığını/yokluğunu algılamıyorsa buraya kontak spreyi/devre temizleyici gibi bir şey sıkabilirsiniz. Anahtarı çıkarttığınzda delik üstündeki kapakçık kapandığından ya ucu ince hortumlu spreylerden kullanın ya da başka bir şeyle ittirerek bu kapağı açın ki içeriye ulaşabilsin. Düzelmedi ise direksiyon arkasındaki kutuyu söküp anahtarı algılayan ve ona göre komut veren beyaz küçük soketimsi kutuya bağlı iki adet (benimkiler yeşil renkte) kablo göreceksiniz. Bu kabloları kontrol edebilirsiniz. Büyük ihtimalle bu iki kablo arasındaki bağlantı anahtarın metali ile kuruluyor. Hatta @aurora Can'ın guzusu da sürekli "anahtar takılı" olarak algılıyordu ve kapılar açılınca sesli ikaz çalışıyordu.

Bu sistemin birinci işleviydi ve sıkça görülen probleminin çözümüydü. Gelelim kapının açılmasıyla başlayan sesli uyarı sistemli ikinci adıma: Kontak anahtarı araç üstünde ve "off" konumunda iken veya anahtarı çıkardığınız halde farları açık unuttuysanız kapıyı açtığınızda uyarı sesi alırsınız. (Hemen belirteyim bu sistemin "anahtarı unuttun bro!" kısmı 97'lerde kaldırılmıştır, "anahtarı unutacak kadar da dalgın olma yuh artık, sen kapıyı da kilitlemezsin bu kafayla" demişler demek ki... :D "Farları açık unuttun!" kısmını kaldırmamışlar neyse ki akü masraflarını düşünmüşler...) Bu da sistemin hem kontak içindeki anahtar okuyucuya hem de ayrıca aracın sütunlarındaki şasi akımını tamamlayan switch'lere bağlı olduğunu gösterir. Bunun da temsili görseli şudur:

HTB1_H7UJVXXXXadXpXXq6xXFXXXG.jpg

Sütunlardaki bu switch (bu kelimenin Türkçe'sini bulamadım yazması da zor gari) üstündeki vidalar zamanla gevşeyebiliyor, switch'lerin içleri oksitlenebiliyor ve kapıların açık olduğu komutu algılanmıyor. Bu durumda da vidayı söküp içini yine spreylerle temizleyebilir kablo bağlantılarını kontrol edebilirsiniz. Bu da olayın ikinci bakılacak kısmıydı.

Olayı yazarken yoruldum yeminlen, ufacık bir şey gibi görünen ayrıntılarla dolu bir sistem yapmış Japan emmiler. ;)

Gelelim bana bu kadar şeyi öğreten kısma. Bütün bunları kontrol etmiş hatta en son kapı döşemelerini söküp tek tek akımları ölçmüş, düzelteyim derken tesisatın ağzını burnunu yamultmuş biri olarak yaşadığım tecrübemi ve şans eseri çözdüğüm problemimi aktarayım: :cool:

Cemşid'i aldığım günlerde dış kapıdaki anahtar deliği aydınlatmasına el atayım dedim. Oradaki küçük ampul zamanla suya maruz kaldığından ömrünü tamamlamış. Bu ampul öyle bir yere giriyor ki başka bir halojen ampul takmak namümkün, o ampulden bulmak da çok zor, böyle uzun ince bir şey ve dipsiz ampullerden. Japon amcalar da milimetrik işler yaptığı için başka bir ampul de yuvaya girmiyor. Hal böyle iken ben oraya bir led takayım demiştim. Yeşilinden hem de... :D Taktım da, güzel de oldu. Sonra fark ettim ki aradan zaman geçtikçe benim ne uyarılar çalışıyor ne de kontak aydınlatması yanıyor? Sonra izlemeye aldım, dediğim gibi döşemeleri söktüm kabloları izledim, nafile... Tam bu durumu kanıksayıp, unutmaya çalışırken bir gece yandığını fark ettim. Sonrası zamanlarda yine söndü. Hava aydınlık olsa bile her araca binişimde yanıyor mu yanmıyor mu diye kontrol ediyordum ki çoğu zaman yanmıyordu. Duygularımla oynayan bu sisteme kafayı takmıştım artık! :booo: Aydınlatma için taktığım ledi de söktüm, direksiyon arkasındaki kutuyu tekrar açıp ampulü değiştirdim fakat devamlılığı olan bir sonuç alamadım. Yandığı zamanlardaki iki sefer yağmur yağdığından, olayı suyla bağdaştırıp şasi'den kaynaklı bir problem olabileceğini bile düşündüm, şasi bağlantılarını kontrol ettim. @kadir ile bile görüşüp ona videosunu çektim, olmadı. En son bu aydınlatmayı parklara veya tavan lambasına (araya geciktirici koyarak) bağlamayı falan düşündüm ki yakın zamanda son çare olarak onu yapacaktım. :ckskc: Allah'tan bugün problemin kaynağını tesadüfen çözdüm. :asik:

Cemşid'e hafta içi uzaktan kumandalı anahtar şeysi almıştım ve sırf bu sistemi bozduğum düşüncesiyle kendim bağlamaktan korktum. Aklıma @domestos Veli Abi'nin "Mazda bozulmaz, bozulur" lafı geldi. :harika: Sanayide montaj işlemi yapılırken kilitçi usta amerikan park modülünü görünce "bunu kim bağladı?" diye sordu. Ben de kendimin bağladığını söyledim. Tebrik etti ve ben de aslında işlerin öyle olmadığını "bir yeri yaparken diğerini bozuyorum" gibisinden konuyu açtım, şakayla karışık. Aydınlatmayı ve uyarı sistemini bozduğumu ve yapılma ihtimaline değindim. O bile korktu, "kontak aydınlatması işi çok karışık, şurada beyin var oraya kadar tesisat kontrol edilmeli ve (direksiyon altındaki sigorta kutusu ve diğer kısımları göstererek) buraların hep açılması lazım, çok uğraştırıcı bir iş" diyerekten beni salladı açıkçası. :koptum: Neyse ki ben mesajı almıştım ve hep direksiyonun arkasında/altında aradığım sistemin iç kısımdaki sigorta kutusunun arkasında olduğunu öğrenmiştim. Uzaktan kumanda montajı bittikten sonra ustaya "abi sen hiç toplama oraları, bırak açık kalsın ben başka bir şeyler yapacağım" dedim. :krsn: O şekilde Tosun Usta'nın dükkanının önüne çektim guzuyu. Ya bu işi çözecektim ya da guzuyu satacaktım, o derece inat etmiştim yani? :cool: Aldım alet edevatı uzandım pedalların oraya. Öyle bir yer ki orası sadece el yordamıyla bir şeyler yapılabilir. Sigorta kutusunu sökmeden görmek mümkün değil, sökmek için de güven, özveri ve tecrübem de yok; :komik: fotoğrafını dahi çekemedim o yüzden. Ne var ne yok kontrol ettim elime ne geldiyse bızıkladım. :D Sonra o sırada dünyanın en güzel melodisi gibi gelen "dın dın dın" sesini duydum. "Evreka evreka" diye bağırdım yeminlen. :koptum:

Sonuca gelirsem: Debriyaj pedalı yanındaki sigorta kutusunun arkasında (daha doğrusu arkasının sol tarafında) bulunan beyine giren birkaç soketten bir tanesi (büyük ihtimal ben bir önceki sahiplerden kalan modülleri sökerken) yarım olarak çıkmış. Yeri geldiğinde sarsıntıyla temas edip çalışması yeri geldiğinde çalışmaması da bu yüzdenmiş.

"Çözülemeyen problem yoktur, problemle uğraşmamış manyak vardır" deyimini de tekrar eder, hepinize sorunsuz çalışan "dın dın"lar dilerim. :D Bana katlandığınız için hepinize teşekkürler... :kptmya:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sen yinede flama ampullu kontrol kalemi kullanma. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Eline sağlık hacım. Bızıklama olayına tamamen katılıyorum. İlla ki bir kurcalama gerekiyor. Geçen hafta silecek zaman ayarını tamir ederken denk gele "dındındın" sesini de tamir etmiştim. :D Artık hem silecek zaman ayarım hem de dındınım aslına uygun şekilde çalışıyor. :cool: Harbi çok keyifli bir şeymiş orjinal şekilde çalışması. (Farları açık unutup da 3 kere akü boşaltmak paha biçilemez.)

cemil626

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
selamun aleykum oncel8kle herkeze keyifli sürüsler DILERIM mazdalar la başına gelen bi sıkıntıya çözüm arıyorum sizler belki bana yardımcı olabilirsiniz mazda 626 98 model bir aracın var adi sakir :) şakirin bagajına let takmak istedim ama bagaj lambasının yuvasına saygı değer arkadaşım kabloları bodoslamasina itince kontak kapalı iken çalışan lambalar çalışmaz oldu yani kapı açılınca yanan tepe lambasi kontak aydınlatması bagaj lambasi felan bunlar kontak kapalı iken çalışıyordu şimdi çalışmıyor ama kontağı açınca çalışmaya başlıyor sigortaların hepsini kontrol ettim bi sıkıntı yok elektrikçi de bulumadi bi konuyla alakalı bana yardımcı olabilecek varmı şimdiden teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
selamun aleykum oncel8kle herkeze keyifli sürüsler DILERIM mazdalar la başına gelen bi sıkıntıya çözüm arıyorum sizler belki bana yardımcı olabilirsiniz mazda 626 98 model bir aracın var adi sakir :) şakirin bagajına let takmak istedim ama bagaj lambasının yuvasına saygı değer arkadaşım kabloları bodoslamasina itince kontak kapalı iken çalışan lambalar çalışmaz oldu yani kapı açılınca yanan tepe lambasi kontak aydınlatması bagaj lambasi felan bunlar kontak kapalı iken çalışıyordu şimdi çalışmıyor ama kontağı açınca çalışmaya başlıyor sigortaların hepsini kontrol ettim bi sıkıntı yok elektrikçi de bulumadi bi konuyla alakalı bana yardımcı olabilecek varmı şimdiden teşekkür ederim
Benim de başıma geldi bu olay, sigorta panelinde atık sigortayı bulup değiştirince düzeldi... Her iki sigorta panelini kontrol ettin mi?

cemil626

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
ettim patron elektrikciye götürdüm o da kontrol etti patlamış bi sigorta bulamadık

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kabloların itilmesiyle olacak bir şey değil bu bence. Sadece +12V direk aküden içeri gelen (yani araba çalışmazken de akım olan) kablo yerine kontak tetiğiyle +12V gelen yere bağlanmış olabilir. En basitinden şöyle kontrol edin: Bu tavan ve bagaj aydınlatmaları şasi tetiğiyle çalışır ve normalde araç çalışmazken de + tarafında her daim akım vardır. Kontağı açıp, küçük bir kontrol kaleminin bir ucunu şasiye diğer ucunu da bagajdaki veya tavandaki ampullere giden iki kablodan birine değdirin. Kontrol kalemindeki lamba yanıyorken kontağı kapattığınızda sönerse dediğim gibidir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Tüm aydınlatma sorunsuz çalışıyor bir tek kontak aydınlatması çalışmıyor denedim farklı lambalar ama nafile

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Bugün söktüm elektrik gelmiyor tavan aydınlatma ve kapı aydınlatmalarımda sorun yok uyarı sesinde problem yok sigortaları kontrol ettim sorunum kontak aydınlatmam çalışmıyor ışığı değiştirdim ama maalesef

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün söktüm elektrik gelmiyor tavan aydınlatma ve kapı aydınlatmalarımda sorun yok uyarı sesinde problem yok sigortaları kontrol ettim sorunum kontak aydınlatmam çalışmıyor ışığı değiştirdim ama maalesef
Elektrik Gelen kablo hasar görmüş olabilir. :(

Üst Alt