Mazda 3 BL (2009-13) Komple Boya Macerası (Traktörün Yeniden Doğuşu Vol.6)

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
güle güle kullanın. boya işlemi eski boyanın üstüne mi uygulanıyor? yoksa komple soyup yeniden mi boyanıyor?

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Zımpara yapılıp astar atılıyor, sonrasında yeni boya...

boya kalınlığı artıyor yani. bazı yerlerde komple ilaçla soyup, nikelajın üstüne sıfır gibi boya yapılıyor. boya kalınlığı ölçen alet ile bakınca da anlaşılmıyor. o yüzden sordum.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
boya kalınlığı artıyor yani. bazı yerlerde komple ilaçla soyup, nikelajın üstüne sıfır gibi boya yapılıyor. boya kalınlığı ölçen alet ile bakınca da anlaşılmıyor. o yüzden sordum.

O işlem komple araç için muhtemelen 8-10 bin tl arası tutar. Boyanmış olmasını cihazın anlayıp, anlaması olayı bence gereksiz. Sonuçta ileride alan kişi boyalı olduğunu bilecek. Genelde galericiler ve lüks araç sahipleri o işlemi yapıp, sonrada nokta boyasız diye satıyorlar...

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
O işlem komple araç için muhtemelen 8-10 bin tl arası tutar. Boyanmış olmasını cihazın anlayıp, anlaması olayı bence gereksiz. Sonuçta ileride alan kişi boyalı olduğunu bilecek. Genelde galericiler ve lüks araç sahipleri o işlemi yapıp, sonrada nokta boyasız diye satıyorlar...

İlk defa duydum ama şaşırmadım ne de olsa işimiz gücümüz sahtekarlık, sorsan hepimiz Müslümanız...

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
İlk defa duydum ama şaşırmadım ne de olsa işimiz gücümüz sahtekarlık, sorsan hepimiz Müslümanız...

Sahtekarlık yok ki. Aracın değişen parçası yok. Kazası yok. Çiziklerden dolayı boyatmak istiyorsun ve renk tutmuyor. Boyatsan Bu sefer satarken millet takılıyor. Kazasız değişensiz araba boyalı olsa daha iyi ama anlatamıyorsun. O yüzden soyup tekrar 50 mikron boya vurmak daha mantıklı geliyor.

Eğer soyulup güzel yapılırsa kimse anlayamaz

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@tansu87 Boyanan araç, her ne şekilde boyanırsa boyansın fark etmez. Gerekirse yetkili servis, üretici vs. hiç biri o boyayı anlayamasa bile alıcıya söylenmeli. Zaten aklı başında olan insan o tarz şeylere takılmaz.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Sahtekarlık yok ki. Aracın değişen parçası yok. Kazası yok. Çiziklerden dolayı boyatmak istiyorsun ve renk tutmuyor. Boyatsan Bu sefer satarken millet takılıyor. Kazasız değişensiz araba boyalı olsa daha iyi ama anlatamıyorsun. O yüzden soyup tekrar 50 mikron boya vurmak daha mantıklı geliyor.

Eğer soyulup güzel yapılırsa kimse anlayamaz

Genelde galericiler ve lüks araç sahipleri o işlemi yapıp, sonrada nokta boyasız diye satıyorlar... bu bildiğiniz sahtekarlık. Size birşey söylemedim o kısımda yanlış anlamışsınız, sizin içinde bir alternatif arabanızı kaplatmayı düşünebilirsiniz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracın boyasının komple soyulması fabrikada atılan antipas ve astarı da yok edeceği için çok sağlıklı görülmüyor.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Aracın boyasının komple soyulması fabrikada atılan antipas ve astarı da yok edeceği için çok sağlıklı görülmüyor.

onlar yeniden yapılıyor. bu işlem tamamen boya için 20 binden başlayıp kaporta durumuna göre 50 bine kadar masraf çıkarıyor. m3'e değmez de lüks araba ve klasiklerde yaptırıyorlar.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
onlar yeniden yapılıyor. bu işlem tamamen boya için 20 binden başlayıp kaporta durumuna göre 50 bine kadar masraf çıkarıyor. m3'e değmez de lüks araba ve klasiklerde yaptırıyorlar.
Yeniden illaki yapılır ama fabrikada yapılan ile sonradan yapılan arasında uygulama olarak farklılıklar oluyor ;)

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Mükemmel bir emek var ortada fakat fabrikadan iyi boyamaları teknik açıdan mümkün değil. Yakın diyebiliriz ancak.

üstad, fabrikada zaten robotlar boyuyor. sıfır hata ile çıkıyor. fakat tasarım planlamaya mükemmel diyemem. arabama pasta cila yaptıramıyorum. orijinal boya çok ince. pasta cila yapsam 1-2 seneye güneş yanıkları çıkacak. benim arabada 70-80 mikron yerler var. hatta 60 bile var. arabada derin çizik var. pasta cila yaptıramıyorum mesela. korkuyorum. böyle de sıkıntılar var.

bu adamlara gittim izledim. adam lokal bölgede boyayı soyuyor. tamir yapıyor. yüzeyi düzeltiyor. astar boya vernik pasta cila yapıyor. mevcut boyayı koduna göre alıp, ton farkını kendi ayarlayıp, lokal boya yapıyor.

en son arabaya baktığınızda ne ton farkını ne de mikron ölçer ile boyayı anlayabiliyorsunuz. yani gerçekten mükemmel yapıyorlar.

adamla konuştum. mercedeslerin açıya göre renk değiştiren boyalarını bile yapıyorlar.

sıfır yüzeyi boyamak kolay yani. zor olan bu ;)

Üst Alt