Koltuk Havalandırma Projesi Bilgi Alışverişi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Konu başka konu altında kaybolmasın diye yeni konu açmak istedim.
Yaz aylarındaki koltukların çilesi malum. Kumaş da olsa, deri de olsa o yazın 30 derece sıcak da olsa, aracın içi haşlanıyor, o koltuklar fena hissettiriyor. Bir de hava nemliyse eğer kumaşta bile terlenilebiliyor, özellikle sırtımın terlemesinden şikayetçiyim.

İnternette araştırınca çok fazla proje çıkmıyor, olan projeler 2 elin parmak sayısını geçmez. Resim ise çok fazla yok zaten.
ventilated_seat_02.jpg

Aliexpressteki kitler ise aşağıdaki resimdeki gibi satılıyor.
ISCF-KIT1.jpg

simple-configuration-car-seat-heat-and-ventilation-kits-with-carbon-fiber-heat-pads-and-6-special.jpg

Baktığımızda 150 dolar civarlarında bu kadar fazlasına da gerek yok açıkçası.

Tahmini Teslimat Zamanı

Yukarıdaki linkten ürünün montaj aşaması fotoğrafları görülebilir.

Hatta arada söylemiş olayım, ısıtmanın butonunu yerleştirdiği yer çok mantıklı geldi.

Fiyatı fazla olduğu için alternatiflere yönelelim.
Motor için 4 cm boyutunda sessiz kasa fanları iş görecektir. Daha fazla debi isteniyorsa 8 cm likler de seçilebilir. Ama oturulduğu zaman süngersiz kalan kısmın rahatsız etmeyecek olması nedeniyle 4 cm in daha iyi olacağını düşünüyorum.
12v 4cm 2 Pin 40x40x20 Kasa Fanı Sessiz Sıfır - n11.com

Gelelim en önemli sünger ve hava yönlendirici panellere.
Tahmini Teslimat Zamanı

Bu parça olmadan fanın delik yerine oturulduğunda kumaş içe doğru çökecektir. Bunu önlemek amaçlı kullanılıyor. Bu parçanın da üstüne sert tabaka rahatsızlık vermesin diye, yumuşak 7-8 mm kalınlığında gözenekli sünger kullanılıyor.

Tahmini Teslimat Zamanı

Butonlar ise koltuğun yanlarına yerleştirilebilir.
HTB1rNv0KVXXXXafXpXXq6xXFXXXT.jpg

Ama butonu çok pahalı.
Tahmini Teslimat Zamanı

Buton, sünger ve hava yönlendirme panellerini daha ucuza bulabilirsek bence bu iş olur.

------------------------------------------------------------------

Bir de masaj fonksiyonu eklenebilir.
6lı vibratör ve kontrol ünitesi 24 dolar
Tahmini Teslimat Zamanı

Tek vibratör halinde 4,2 dolar.
https://tr.aliexpress.com/item/UXCE...id=b1252444-ec89-4c4b-b187-387550aa938f&tpp=1

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@MutluTEKİRR bunu klima ile yapsak olmazmı?

Scooter`im varken bagajda anfi vardı iki takım kompenat(mid) baglı idi.
Scooter cogumuz bilir motor baaagaj altında ve koltul çok ısınır popom terlerdi , anfide çok ısınıyor ve kesiyordu.

Ön lastiğin önünden davlumbaz kısmında delik açtım 3 cm çapında kıkırdaklı boru ile bagaja çektim ve sonuç

Popo terlemiyor , anfi kesmeyi birak ısınmıyordu bile.

Buna istinaden arka yolcu ayak altı sogutma kısmını koltuklara verebiliriz 2 parça halinde aalt ve sırt kısmı olarak ne dersin?

Hatta bizim ayak altlarının ana borusu orta konsol kısmında oraya eleltrikli bi vana ile çok daha fonksiyonel yapabiliriz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@MutluTEKİRR bunu klima ile yapsak olmazmı?

Scooter`im varken bagajda anfi vardı iki takım kompenat(mid) baglı idi.
Scooter cogumuz bilir motor baaagaj altında ve koltul çok ısınır popom terlerdi , anfide çok ısınıyor ve kesiyordu.

Ön lastiğin önünden davlumbaz kısmında delik açtım 3 cm çapında kıkırdaklı boru ile bagaja çektim ve sonuç

Popo terlemiyor , anfi kesmeyi birak ısınmıyordu bile.

Buna istinaden arka yolcu ayak altı sogutma kısmını koltuklara verebiliriz 2 parça halinde aalt ve sırt kısmı olarak ne dersin?

Hatta bizim ayak altlarının ana borusu orta konsol kısmında oraya eleltrikli bi vana ile çok daha fonksiyonel yapabiliriz.
Aynen öyle. Ama aşama aşama düşünmekte fayda var. hele bir şu koltuk işini halledelim, oraya borularla hava vermek kolay iş.

Bu fan üstüne konulan sünger ve plastik parçayı alternatif olarak ne kullanabiliriz?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aynen öyle. Ama aşama aşama düşünmekte fayda var. hele bir şu koltuk işini halledelim, oraya borularla hava vermek kolay iş.

Bu fan üstüne konulan sünger ve plastik parçayı alternatif olarak ne kullanabiliriz?
Bu fanlar çekiçekmi üfleyecekm?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Popumu koyacam işte sen ordan bak ;)
@Ebubekir in koltuklar salonda baktımda buna hortum olmaz gibime geliyor.

Süngerin kalınlıkları nasıl Kadir? Hortum koyulursa da zaten direk fanın çapında bir boru, daralacak küçülecek, fanlardan gelecek hortumlar birleştirilecek ve koltuk altındaki menfeze bağlanacak.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Fanlar 8cm ve 0.9 1.2a olanlar tercih edilmeli 4cmlik fanlar çok ses yapar hatta 8cmlikler o devirde dönse bile bir işe yaramaz ayrıca sungee içine bunları soksanız dahi verim alamazsınız. Hadi sünger içine koydunuz döşeme kılıfında 0 pay var olmaz. Ben içine 2cm kalınlığında visco koydurmak istedim konfor icin döşemecilerde sığmaz dedi. Olsa bile kalıbı bozulur dedi. Illa yapacağım derseniz fan kontrollerda alırsanız ıstediğiniz devirde kullanırsınız ama her halükarda uğultu ses olur ve fanın havanin giriş kısmı (arka) kısım hava alamayacağı için zaten soğutma yapamayacaktır. Bunu montajlamadan arkasını düz bir zemine koyup deneyin fandan soguk hava gelmeyecektir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Fanlar 8cm ve 0.9 1.2a olanlar tercih edilmeli 4cmlik fanlar çok ses yapar hatta 8cmlikler o devirde dönse bile bir işe yaramaz ayrıca sungee içine bunları soksanız dahi verim alamazsınız. Hadi sünger içine koydunuz döşeme kılıfında 0 pay var olmaz. Ben içine 2cm kalınlığında visco koydurmak istedim konfor icin döşemecilerde sığmaz dedi. Olsa bile kalıbı bozulur dedi. Illa yapacağım derseniz fan kontrollerda alırsanız ıstediğiniz devirde kullanırsınız ama her halükarda uğultu ses olur ve fanın havanin giriş kısmı (arka) kısım hava alamayacağı için zaten soğutma yapamayacaktır. Bunu montajlamadan arkasını düz bir zemine koyup deneyin fandan soguk hava gelmeyecektir.

hocam tabiki de öyle. aliexpress linkini tıklarsan orada montaj resimleri var. o zaman kafanda oturur nasıl olacağı.
kumaş çıkarıldıktan sonra süngeri fanın çapında boylu boyunca deleceğiz. fanı yerleştireceğiz. oturulduğunda o boşluk kısım çökmesin diye plastik hava yönlendirici panel denilen plastik levhamsı şeyi koyacağız. onun da üstüne plastik levha rahatsız etmesin diye yine hava geçiren delikli 7mm kalınlığında sünger konulacak. alt tarafa kadar delindiği için de hava alacak yer olacak. yukarıda da oturulduğunda bu hava yönlendirici panel sayesinde sadece delinen hizadan değil, bir çok alana yayılarak kumaştan çıkacağı için amacı soğutmak değil, terletmemek, ferah tutmak.
İleriki aşamada bu fanların alt hizalarına boru geçirilip bu borular birleştirilip arka ayak menfezine bağlanırsa asıl soğutma işlemi başarılı olur.

Tüm herşey süngerin içine gömüleceğinden kumaş kılıfta bir gerilme vs olmayacak. Alt kısmında işlemler olur o da zaten kılıfı etkilemeyecek.

buton ile o iş çözülür zaten, 3 yollu bir anahtar ile kapatma ve 2 fan seviyesi olur. uğultunun da çok problem olacağını zannetmem, sürüş esnasında yol ve rüzgar sesinden duyulabileceğini sanmam.

4 cm lik fan dememdeki sebep oturulunca o deliğin daha az hissedilmesi idi, 8 cm de çok fazla olmaz mı? 8 cm den 5 tane alıp koymaktansa, 4 cm likten 10 tane koymayı düşündüm. 8 cm lik fan önermenizdeki maksat nedir?

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Bende ps4u tv ünitesine koymak için tv ünitesinin arkasını pançla deldim 4cmlik 2 fan koymaktı niyetim coolermaster silent fan almama rağmen 6v ile çalıştırmama rağmen ses yapıyordu 8cm aldım ses kalmadı.

Tam zihnisinir proje valla :p

Ben olsam koltuğa en ufak islem yapmam satarken ciddi sıkıntı olur.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bende ps4u tv ünitesine koymak için tv ünitesinin arkasını pançla deldim 4cmlik 2 fan koymaktı niyetim coolermaster silent fan almama rağmen 6v ile çalıştırmama rağmen ses yapıyordu 8cm aldım ses kalmadı.

Tam zihnisinir proje valla :p

Ben olsam koltuğa en ufak islem yapmam satarken ciddi sıkıntı olur.

Ya işlem başarılı olursa ve Türkiye'deki tek soğutmalı ve ısıtmalı koltuklara sahip Mazda 3 olursa. :) Impressive'den de dolu donanım.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Süngerin kalınlıkları nasıl Kadir? Hortum koyulursa da zaten direk fanın çapında bir boru, daralacak küçülecek, fanlardan gelecek hortumlar birleştirilecek ve koltuk altındaki menfeze bağlanacak.

Tek parça kocaman sünger. ;)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Zamanında küheylanın kadife kumaşlı koltukları dolayısıyla ben de çok kafa yordum bu meseleye. her halükarda çirkin olacak, kaba duracak ve orjinal koltuklar üzerinde kesme biçme işlemi yapılacak. Bana sorarsanız minder şeklinde almak daha mantıklı. Örneğin:

Soğutmalı Oto Koltuk Minderi - n11.com

Ek: 2017 yeni sağlık koruma yaz serin serin yaz havalandırma fan üfleme ile minder koltuk minderi araba koltuğu soğutma yelek
2017 new health protection summer with the fan blowing cool cool summer ventilation cushion seat cushion car seat cooling vest-in Automobiles Seat Covers from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group

Bence en iyi dizayn da bu, fanın dışarıda ve aşağı aarktığı şekil. Ayrıca fanların çok güçlü olmalarını istemem ben. Çünkü fazla sirkülasyon beli daha kötü yapar. Amaç terlemeyi engellemek olmalı, fazlası sakat iş mazallah :confused::D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Zamanında küheylanın kadife kumaşlı koltukları dolayısıyla ben de çok kafa yordum bu meseleye. her halükarda çirkin olacak, kaba duracak ve orjinal koltuklar üzerinde kesme biçme işlemi yapılacak. Bana sorarsanız minder şeklinde almak daha mantıklı. Örneğin:

Soğutmalı Oto Koltuk Minderi - n11.com

Ek: 2017 yeni sağlık koruma yaz serin serin yaz havalandırma fan üfleme ile minder koltuk minderi araba koltuğu soğutma yelek
2017 new health protection summer with the fan blowing cool cool summer ventilation cushion seat cushion car seat cooling vest-in Automobiles Seat Covers from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group

Bence en iyi dizayn da bu, fanın dışarıda ve aşağı aarktığı şekil. Ayrıca fanların çok güçlü olmalarını istemem ben. Çünkü fazla sirkülasyon beli daha kötü yapar. Amaç terlemeyi engellemek olmalı, fazlası sakat iş mazallah :confused::D

İşte bu minderler gerçekten verimli mi? Etki sağlıyor mu, kullanan birinden bunu öğrenmek gerek.

-----------------------------------

Masaj montajı

Soğutma montajı

Adamın deldiği gibi küçük delikler ve üstüne bu plastik panel onun da üstüne delikli sünger ile görünüşte de sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum.

Çok güzel bir montaj videosu buldum. Baştan sona ısıtma, masaj ve havalandırma montajı.

Bu da 36 dakikalık uzun başka bir video.
--------------------

@kadir senin çekiyor mu üflüyor mu soruna görselli yanıt. :)
Kapattığında stretch folyo hiç hareket etmiyor yapışıyor. Çalıştırdığında ise en ufak dokunmayla düşecek gibi oluyor, yani üflüyor.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@isa83 hocam bir ara test ediver ya, fiyat da çok çok iyi gerçekten.

Üst Alt